Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Artar Crimson care arata ciudat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
In toamna lui 2019 am plantat acest tip de artar:
https://www.sweetgar..._crimson_sentry)

Sub "coroana" pare sa fi fost ... altoit. In orice caz, tulpina - deasupra puctului cu pricina - s-a mai dezvoltat un pic; cea de sub ... nimic Posted Image Ati mai vazut asa ceva? Are vreo sansa sa se dezvolte normal?
Altminteri, in vara, a parut destul de ok; chiar si cu canicula care a dat peste noi.

Voi pune aceeasi intrebare si celor de la care l-am cumparat dar, intre timp, poate ma ingrjorati sau desgrijorati Posted Image voi.
Mutumesc.

P.S. Prima poza este din stadiul actual, cea de-a doua din momentul livrarii.

Attached Files



#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Parca ar fi pe steroizi Posted Image
Nu cred ca-i 100% in regula.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
Un fel de Frankenstein arboricol.Posted Image

#4
Paul1488

Paul1488

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 15.02.2018
Nu este in regula,in timp daca il lasati diferenta de marime va fii si mai mare si se va rupe probabil.Va recomand sa il inlocuiti in toamna aceasta. La ciresul altoit pe visin se intampla exact la fel...

#5
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007
De la sweetgarden am primit un raspuns cum ca asa e normal si cum ca, in primul an, copacul pompeaza mai mult in radacini si mai putin in coroana. Mda ... asta e ok. Doar ca, in cazul artarului meu, nu de radacini mai plang eu si nici de coroana.
In orice caz, o sa incerc ca mai pun unul, in apropierea acestuia.

In ideea ca acesta continua sa se dezvolte inegal, este ceva ce-as putea face?! Il pot ajuta in vreun fel?
Multumesc.

Edited by DIY, 14 October 2020 - 08:33.


#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Eventual o eutanasiere solemna.

#7
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
La un moment dat vroiam și noi un arțar cu frunze roșii, dar ne-am răzgândit din mai multe motive și o să mergem pe prunus sau merișor cu frunze roșii. Mai exista și varianta mesteacăn cu frunze roșii dar l-am eliminat de pe lista.




#8
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Am intalnit situatia asta uneori la altoiri cu lastar altoi clar mai vegetativ decat portaltoiul. Exemplu mosmon sau par (anumite soiuri) pe gutui, etc. Pe majoritatea ii pierzi la furtuni pentru ca se rup exact din acel loc, practic este o vulnerabilitate. Monteaza asap un tutore zdravan langa el si leaga si portaltoiul dar in special portaltoiul (partea de sus). Si daca e cazul mai tunde putin cu foarfeca din altoi ca sa il tii sub control.
Am intalnit si cazuri (mai rare) cand portaltoiul a inceput sa se dezvolte brusc dupa 2-3 ani si sa tina pasul cu altoiul, sau de fapt altoiului i-au crescut niste "vine" pe langa portaltoi care s-au dus pana jos la nivelul solului si au contrbuit la rigidizarea acestuia. Dar astea sunt cazuri si mai rare, e clar ca nu e normal ce se intampla, probabil au altoit si ei pe ce au avut imprejur..Macar de curiozitate eu nu l-as taia, vezi cum evolueaza 1-2 ani ca nu ai nimic de pierdut ci doar de invatat.

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,442
  • Înscris: 30.08.2017

View Postroman_roman, on 14 octombrie 2020 - 14:33, said:

La un moment dat vroiam și noi un arțar cu frunze roșii, dar ne-am răzgândit din mai multe motive și o să mergem pe prunus sau merișor cu frunze roșii. Mai exista și varianta mesteacăn cu frunze roșii dar l-am eliminat de pe lista.

Prunus am luat eu, l-am plantat aseară. Și eu mă gândeam inițial la arțar cu frunze roșii.

#10
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Attached File  IMG_20201017_214929.png   290.35K   24 downloads
Ce nume are planta asta ?


#11
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Parca seamănă cu Dracila verde.

#12
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
http://www.planteonl...alba-moale.html
Salba

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate