Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Ma pot apuca de fotball la peste 25 de ani ?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,918
  • Înscris: 11.07.2016
Din cate stiu eu, Culio (fost la CFR Cluj) s-a apucat de fotbal profesionist pe la 21...22 ani.
Dar pana la varsta aia juca la amatori si era zugrav....

#38
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,028
  • Înscris: 30.07.2006
Poti.

Dar de sah, nu de fotbal.

#39
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
In primul rand iti lipseste masa musculara, in al doilea rand conditia fizica, vei avea nevoie de luni intregi de pregatire la un nivel foarte ridicat ca sa fi in stare sa alergi 90 de minute. Pe langa asta iti lipseste technica pe care un fotbalist o invata zi de zi, gandirea strategica care iti este oferita de antrenori in tot timpul carierei si asa mai departe.

Daca tu ai jucat bine la scoala, cu siguranta ca nu vei face fata la echipa nationala. Si ei la randul lor au jucat foarte bine in curtea scolii.

Noi la nationala trebuie sa analizam situatia si sa gasim problema. Daca ne uitam la toate nationalele de fotbal cu care jucam si unde avem probleme, observam faptul ca au 1-2-3 jucatori foarte talentati. La noi nimic, conluzia este ca nu investim in deajuns in promovarea tineretului. Acest factor duce la urmatoarea problema, nu avem jucatori la echipe mari din Europa ci doar prin ligi inferioare. Concluzia finala, nu avem talente, nu avem jucatori la echipe mari, nu avem sclipire, nu avem absolut nimic.

#40
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Jucătorii de la națională sunt selectați dintr-o masă mare de jucători, e cam greu să ajungi la nivelul ăla, nu neapărat din cauza vârstei cât a capacității necesare de performanță.

E ca și cum ai vrea să lucrezi pt. Nobel de la 40 de ani. No problem, dar e necesară performanță, vârsta e mai puțin importantă.

#41
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 jakota, on 13 octombrie 2020 - 08:02, said:

Stiu ca era odata in divizia A un fotbalist care s-a apucat la 27 de ani,  nu-i mai retin numele/juca cu manusi mai tot timpul, era deosebit de talentat.
Hm, interesant, si Mickey Mouse avea manusi tot timpul si cica era talentat...

 aeon, on 13 octombrie 2020 - 08:12, said:


Si asta e periculoasa
Am doi prieteni care, la ~30 de ani,  si-au rupt tendoanele la miute, unul la genunchi, altul altul la calcai Posted Image
Si ei "cand erau un pustai jucau fotbal zilnic in curtea scolii, pe teren"..
Acum mai joaca doar stat-pe-scaun-in-fata-computerului
Trebuie facuta incalzire inainte. La profesionisti ii invata. Nu-i da jos din pat si "hai pe teren, da si tu vreo 3 goluri, ce, ti-e somn?"

 Malus_Dacus, on 13 octombrie 2020 - 10:35, said:

Din cate stiu eu, Culio (fost la CFR Cluj) s-a apucat de fotbal profesionist pe la 21...22 ani.
Dar pana la varsta aia juca la amatori si era zugrav....
Coolio nu era cu muzica? Prin anii '90.

Ce-i asta, nunta cu fotbal? :huh:

 ptap, on 13 octombrie 2020 - 07:09, said:

Pentru divizia judeteana nu esti batran, am vazut un meci cu Aricestii de Padure aveau niste jucatori, vai. Probabil oricine era dispus sa joace si trecea vizita medicala. Culmea , au castigat cu unii vizibil mai tineri. Acu', sigur aia aveau si alte ocupatii , dar pana si jucatorii de la nationala Luxemburgului aveau alte ocupatii ziua. Si daca rupi campionatul satesc poate te vede cine trebuie, mai da covidu' intr-o echipa si au nevoie urgent de jucatori, ocazii pot sa apara.
Aia profesionisti aveau oboseala profesionala, pe cind amatorii erau relaxati, numa' se jucau. De-aia e important ca 2 zile pe saptamina (marti si joi) sa trezesti fotbalistul la 4 dimineata, sa-l urci pe autocar si sa-l trimiti la fabrica intr-un oras nu mai aproape de 200 km!

 BloodRa, on 13 octombrie 2020 - 10:10, said:

Poți să mergi la o echipă locală și să-i convingi să dai probe. Dar să ții cont că fotbalul pe teren mare e cu totul altceva decât mingicareala din copilărie.
Sau poate sa devina arbitru!

#42
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Sigur ca poti, trebuie sa incepi in diviza a patra printr-un satuc, ii rogi sa te ia la niste antrenamente.
Daca esti bun si te baga si rupi norii in meciuri, poti ajunge pana prin liga II din Romania, la ce fotbal e la noi in tara.
Mai sus insa, devine greu. Dar nu imposibil.
Atentie ca in liga II la multe echipe sunt salarii de subzistenta.
Succes !

 Dihorul Razboinic, on 13 octombrie 2020 - 12:05, said:

Sau poate sa devina arbitru!

La ce spagi, increngaturi si nepotisme sunt in arbitraj, foarte slabe sanse. Si nu te mai baga nimeni in seama sa incepi arbitrajul la 25 de ani. Mult mai multe sanse are sa devina jucator., daca are valoare.

#43
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,028
  • Înscris: 30.07.2006
De fotball te poti apuca.

De fotbal, nu.

#44
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Încă un topic de troll marca Ardelean1400.

#45
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
La 25 ani, te poți apuca, dar sa ai așteptări mici, sincer, adică la amatori sau județean, cel mult. Profesioniștii, se dedica integral fotbalului sau aproape integral și încep de la 5, 6,7,8 ani etc. Deja, unii pe la 12-13 ani intra in academiile cluburilor serioase, din Vest și deja, astăzi, pe la 17-18 ani, dacă ești bun, te curtează cluburile importante. Bine, ce am spus eu, cu ce așteptări ai tu, sunt diametral opuse. Dar da, te poți apuca, dar nu vei mai face mă lucru la vârsta asta. Trebuia mult mai devreme, dacă voiai vreo șansă. Țin să punctez asta, fiindcă cariera unui fotbalist obișnuit, trece cu putin de 30 ani, in general. La portari, de ex, e altă treabă. Sunt care joacă și până la 40-45, sa spunem. Ți-aș recomanda mai degrabă pe postul de portar sau fundaș central ceva, fiindcă pe aceste posturi, fotbaliștii au cariere ceva mai lungi.

P.S.: Nu mai veniți cu exemple de tipul Messi, Ronaldo, Zidane, Ronaldinho, Ronaldo brazilianul, Cruyff... Aia sunt fenomene ale naturii și se nasc o data la o generație.

Edited by Vlad_22, 29 October 2020 - 22:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate