Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Iasi-Miercurea ciuc

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
coje79

coje79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.02.2005
hello everybody!

pe 7 aprilie imi urnesc "behind-ul" pana la Ciuc, la niste rude. cei care ati mai facut drumuri prin zona respectiva, ce parere aveti? sa merg pe ruta Iasi-Roman-Bacau-Onesti-Comanesti-Mercurea Ciuc? sau sa o iau prin Piatra Neamt-Cheile Bicazului-Gheorgheni? un cunoscut imi zicea ca pana in chei e cum e, dar dupa ce treci de Lacu Roshu se impute treaba cu drumul, ca e nashpa. in zona Bacaului deocamdata e ok, adica nik drumuri blocate, inundatii si alte alea, imi zice o fosta colega care e de-acolo.

care e vox populi? nu prea ma intereseaza rute mai rapide, ca am toata ziua la dispozitie sa ajung. vreau doar sa fie "safe".

bafta B)

Edited by coje79, 23 March 2006 - 10:31.


#2
coje79

coje79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.02.2005
gata, m-am lamurit. personal declar inchis topicul asta. multumesc celor care mi-au raspuns. :coolspeak:  :worthy:

Edited by coje79, 29 March 2006 - 12:43.


#3
kopu

kopu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 09.02.2004
Prin Bacau-Onesti.

#4
aftafg

aftafg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.02.2005
Reinvii topicul asta pt a afla cam in cat timp se face traseul asta, la o viteza normala :) (prin Bacau)

#5
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Iasi - Tg.Frumos - Bacau - Comanesti - M.Ciuc  -----> in jur de 5 ore sa zicem.

#6
aftafg

aftafg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.02.2005
Si pentru Miercurea Ciuc - Constanta ce imi recomandati? (plecarea e luni dimineta)

#7
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

 aftafg, on Jul 1 2008, 14:22, said:

Si pentru Miercurea Ciuc - Constanta ce imi recomandati? (plecarea e luni dimineta)
Depinde ce urmaresti ... sa ajungi cat mai rapid, sau sa mai si vezi una-alta.

Eu personal as alege varianta [M.Ciuc - Onesti - Adjud - Galati - (treci Dunarea cu bacul) - Babadag - Constanta] pentru ca este mai putin circulata.

- Miercurea Ciuc - Cozmeni (cam 15km pe DN 13A)
- Cozmeni - Tg.Secuiesc (vreo 60km de drum judetean) asfalt brici si niste serpentine de ti-e mai mare dragul. Atentie totusi ... unele serpentine sunt cu surprize.
- Tg. Secuiesc - Onesti (E 574) Asfalt brici, iar serpentinele de pe pasul Oituz iarasi sunt misto
- Onesti - Adjud ... ultima oara cand am trecut, asfaltul era naspa, dar cica e refacut.
- Adjud - Galati ... cam plictisitor
- De la Galati treci cu bacul si o iei in jos pe E85 (sau E87 .. nu mai stiu)
- Treci pe langa dealuri cu livezi si cu vie, poate o lungesti putin si treci si prin Babadag ;) , pe langa lacuri (Razim parca), etc.
(Eu personal nu m-as fi asteptat ca peisajul Dobrogean sa fie atat de misto. Eu zic ca merita)

Bine .. exista si alte variante:
M-Ciuc - Sf.Gheorghe - Brasov - Valea Prahovei - Bucuresti - Constanta (drum OK circulat din greu)
sau
M-Ciuc - Sf.Gheorghe - Intorsura Buzaului - Urziceni - Constanta (cica e cam prost drumul)

Edited by NightShift, 01 July 2008 - 14:54.


#8
aftafg

aftafg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.02.2005
Prefer sa ajung cat mai repede (o alta preferinta e si drumul bun). Fiind la volan si destul de obosit, avand in vedere ca noptile de dinaintea drumului o sa le dorm in cort, nu prea o sa-mi arda de peisaje :)
Peisajul debogean l-am vazut la 1 mai, cand am fost la harsova ;)

Edited by aftafg, 01 July 2008 - 15:05.


#9
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Atunci alege varianta a doua

M.Ciuc - Sf.Gheorghe - Brasov - Valea Prahovei - Bucuresti
de acolo te sui pe autostrada si mergi ata pana la Cernavoda.
... iar de acolo nu mai ai mult pana la Constanta.

drum bun. :)

Edited by NightShift, 01 July 2008 - 15:10.


#10
aftafg

aftafg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.02.2005
Ma gandeam la o varianta prin care sa ocolesc Bucurestiul.
Ce stiti despre drumul asta: Brasov - Ploiesti - Urziceni - Slobozia - Tandarei - Harsova (scuze, deja ai zis in primul post ca e cam prost drumul)

Multumesc mult pentru sfaturi.
Cred ca o sa aleg varianta prin Bucuresti

Edited by aftafg, 01 July 2008 - 15:23.


#11
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006

 aftafg, on Jul 1 2008, 16:21, said:

Multumesc mult pentru sfaturi.
Cu placere. :) Daca ramai la varianta asta, vin cu alte indicatii ... la ce trebuie sa fii atent:

1. La iesire din M-Ciuc se sta aproape non-stop la radar. INSTANT-ON la greu.

2. M.Ciuc - Sf.Gheorghe <DN13A> Asfalt destul de prost. Din cauza carierei de piatra de la Bixad, circula o gramada de camioane incarcate cu piatra si te limiteaza la o viteza medie de ~40km/h.

3. Sf.Gheorghe - Chichis <DN13A> Asfalt destul de prost. Dupa Sf.Gheorghe atentie la radare. (un Logan albastru si unul bordo, ambele neinscriptionate si fac INSTANT-ON de obicei in satele Coseni si Chichis)

4. Chichis - Brasov <E574> Asfalt prost. Dupa Lunca Calnicului exista o linie continua unde stau baietii la panda si suspenda permise pe banda rulanta. La un moment dat soseaua se face de 4 benzi dar este din beton si are calitate proasta.

5. La vreo 500m dupa indicatorul de intrare in Brasov, faci stanga peste calea ferata si ajungi pe centura. Asfalt brici. De la un moment dat se fac iarasi 4 benzi, si ajungi fix la iesirea catre Predeal.

6. Brasov - Valea Prahovei - Bucuresti <E60> Asfalt OK. Radare fixe cu bucla inductiva (deci pe detector nu ai ce sa te bazezi). Prin Prahova, noua metoda de vanatoare cu radarul este criminala. Cu viteza mare dar fara detector BUN (dar BUN de tot), ai sanse mari de amenda.

Din pacate, de la Bucuresti incolo nu cunosc ''fineturile'' traseului.

Edited by NightShift, 02 July 2008 - 02:28.


#12
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
O corectare: Sf. Gheorghe-Brasov este aproape in totalitate din beton (cu exceptia Chichis-Lunca Calnicului). Depinzand de masina, poti sa spui ca drumul nu e foarte prost ori ca nu mai mergi niciodata pe acolo. :) Nu sunt gauri, dar mergi ca cu trenul si sunt multe denivelari. Eu merg cu 90-100, peste 100 nu-mi place sa circul pe acolo. Atentie la radare, cum a spus si Nightshift. In unele sate, ca in Coseni e limita de 40.
Eu de la Sf. Gheorghe spre litoral as alege varianta prin Intorsura Buzaului. Drumul are ceva probleme in jur de Int. B. (drum din beton), dar dupa aceea e bun. E mult mai lejer sa mergi pe acolo, numai sa nu ai pasageri caruia sa-i fie rau de curbe. :)

#13
aftafg

aftafg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.02.2005
Am un pasager care are rau de masina, dar eu as prefera un drum bun, in detrimentul confortului lui :D
M-ati speriat cu radarele astea...si mai ales cu cele fixe, care nu pot fi detectate, pentru ca nu cunosc zona deloc.

#14
aftafg

aftafg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.02.2005
Ce puteti sa-mi spuneti de calitatea drumului Iasi - Miercurea Ciuc prin Gheorghieni? De ce ar trebui sa ma feresc sau ce m-ar putea determina sa aleg cealalta varianta? :)

#15
ionel_danciulescu

ionel_danciulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 09.05.2006

 aftafg, on Jul 3 2008, 08:44, said:

Ce puteti sa-mi spuneti de calitatea drumului Iasi - Miercurea Ciuc prin Gheorghieni? De ce ar trebui sa ma feresc sau ce m-ar putea determina sa aleg cealalta varianta? :)
Daca vei cobori prin Targu Neamt - Poiana Largului pe DN 15B - drumul este destul de prost, eu unul nu as face-o...Piatra Neamt - Bicaz - Gheorghieni este ok , drumul prin defileu este unul dintre cele mai pitoresti pe care le-am vazut pina acum ( si prin meseria mea am vazut foarte multe ) , iar Gheorghieni - Miercurea Ciuc este si el ok.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate