Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Zbor Qatar Airways

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016
Salutare,

In luna mai anul acesta am castigat (defapt sotia) 2 bilete de avion gratis oriunde in lume cu Qatar Airways, cu conditia sa fie folosite pana in 10 decembrie 2020
La vremea aceea (mai 2020) am zis, clar vom merge in Maldive, ca nu o sa tina COVID-ul pana in decembrie, dar se pare ca m-am inselat.

As vrea totusi sa folosesc aceste 2 bilete de avion, si intrebarea ar fi, catre ce destinatie pot zbura cu Qatar Airways din Romania, ca nu prea am gasit zboruri.

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
in maldive se pare ca nu ai restrictii
asa ca . pe cai si tai-o

#3
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016
Stiu ca in maldive nu am restrictii dar parca nu as vrea sa dau 5000 euro pe cazare si sa nu pot sa ma desfasor cum trebuie datorita pandemiei... Asa ca se amana concediul catre Maldive... in plus in momentul de fata nu mai e zborul Bucuresti-Doha-Male, deci....

In concluzie trebuie sa caut o alta destinatie, unde sa stau cateva zile sa pot profita de cele 2 bilete... nu conteaza unde... Am verificat nici Bucuresti-Dubai nu au zbor, asa macar am mai fi fost acolo 4-5 zile...
Am verificat nici din Budapesta Qatar nu are zboruri spre Dubai, sau alte destinatii...

#4
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Contacteaza-i, ca poate le prelungesc valabilitatea data fiind situatia actuala cu pandemia. (Desi in mai 2020 pandemia exista deja, nu e ceva care sa fi aparut pe neasteptate dupa aceea.)

#5
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
cazare- te duci si tu pe insula locuita gen mafushi nu la all inclusive dealea (mama ce le urasc)
zbor - daca nu mai au male disponibil incearca o destinatie mai aproape gen colombo si de acolo platesti biletul cu alta companie
ia ca m-ai facut curios si bag o verificare la optiuni spre male
mama ce ma enerveaza covidul asta ca ma tine pe loc

09:05 08:39 Doha (DOH) Qatar Airways QR 672
Codeshare: AY 6021 / BA 6382 / IB 7918 / S7 4849 Arrived On-Time
bre , asta e pe arrivals in male , esti sigur ca nu zboara ?

07:40 07:34 Dubai (DXB) Emirates EK 656 Arrived On-Time
si mai vad unul din dubai- nu stiu cat te ajuta

in rest la sosiri pe ziua de azi nu vad nimic din afara , doar insule si insulite

restul de asia e cam inchisa
seychelles si mauritius, decedat
o alta varianta ar fi cambogia dar acolo e o bagabonteala care nu mi-a convenit si am renuntat si eu la cambodia (vor o garantie de 3000 dolari pt covid , dar nu am incredere ca nu vor face aia smecherii)

hmm, ia incearca zanzibar , ca parca nici aia nu au restrictii

eu am gasit otp-mle 12 h dus ,19 h intors, 9-17 nov

Edited by petre69, 12 October 2020 - 09:51.


#6
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016
Ideea e ca eu sunt blocat sa merg doar cu Qatar Airways, ca am gasit si eu cu alte compani.

Cerinte pentru zborul meu:
Data: sfarsitul lui noiembrie inceputul lui decembrie dar sa nu depaseasac 10 decembrie
Decolare: Orice aeroport din Romania sau aeroportul din Budapesta
Companie aeriana: Obligatoriu Qatar Airways
Destinatie: oriunde e o temperatura decenta de peste 20C in noiembrie/decembrie, dar merg si alte destinatii.

Edited by sgn30, 12 October 2020 - 10:10.


#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Nu cred ca poți merge oriunde, verifica și lista tarilor care nu primesc turiști romani, sau ii primesc dar cu restricții (test covid negativ, carantina 14 zile, etc). Iar lista se modifica permanent, asa ca dacă azi poți merge într-o tara, ca roman, pana în nov-dec s-ar putea sa nu mai poți.
Ai încercat sa afli dacă poți valorifica în alt mod biletele câștigate, prin transformarea în voucher valoric sau reprogramarea/prelungirea perioadei de valabilitate a biletelor?

#8
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

View Postsgn30, on 12 octombrie 2020 - 10:04, said:

Ideea e ca eu sunt blocat sa merg doar cu Qatar Airways, ca am gasit si eu cu alte compani.

Cerinte pentru zborul meu:
Data: sfarsitul lui noiembrie inceputul lui decembrie dar sa nu depaseasac 10 decembrie
Decolare: Orice aeroport din Romania sau aeroportul din Budapesta
Companie aeriana: Obligatoriu Qatar Airways
Destinatie: oriunde e o temperatura decenta de peste 20C in noiembrie/decembrie, dar merg si alte destinatii.

maldive , maafushi island si gata treaba
ieftin, practic ,util,gospodareste

#9
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008
Qatar reia zborurile spre OTP  de pe 18 Oct...asta daca nu cumva Harafat se razgandeste...

#10
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Nu e nevoie sa mergi in Maafushi. Sunt destule resorturi - mai ieftine - cu preturi foarte bune.
Eu am avut rezervare in august in Sun Island cu 1120 euro/2 persoane FB 7 zile. Nu am pututajunge pentru ca nu stau 14 zile in carantina la intoarcere.
Am pentru Craciun cu 967 euro Paradise Island tot FB 7 zile - nici nu stiu daca sa sper...
Mai sunt si alte resorturi la care gasesti pana in 1500 euro pe saptamana pentru 2 persoane - la care se adauga transferul - 120 -150 euro de persoana daca e cu barca, 240 euro era la Sun Island cand am fost acum 2 ani, mai mult daca e seaplane.

Din Sofia sunt preturi bune cu Qatar, dar nu stiu unde se poate afla care sunt conditiile de reintoarcere (trebuie carantina in Bulgaria sau te poti intoarce macar in Romania?).

#11
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

View Postsgn30, on 12 octombrie 2020 - 09:05, said:

[...]Am verificat nici Bucuresti-Dubai nu au zbor, asa macar am mai fi fost acolo 4-5 zile...
Am verificat nici din Budapesta Qatar nu are zboruri spre Dubai[...]
Și nu mai au zboruri de prin 2015 spre Dubai, de când cu boicotul GCC împotriva Qatarului...

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postsgn30, on 12 octombrie 2020 - 09:05, said:

Stiu ca in maldive nu am restrictii dar parca nu as vrea sa dau 5000 euro pe cazare si sa nu pot sa ma desfasor cum trebuie datorita pandemiei...

In Maldive nu te poti desfasura nici in vremuri normale,ca n-ai unde.
Poti incerca Kenya sau mai scump,Tanzania - Zanzibar.
Dar trebuie sa te misti foarte repede,cum s-a recomnadat deja.Daca ai gasit azi,maine esti in avion.
Intoarcerea nu mai conteaza,iar o eventuala carantina de 14 zile nu-i un capat de tara.

#13
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
In Maldive e foarte ok acum , putini turisti (nu ca inainte ai fi simtit ca e aglomerat...). Poti intra pe tripadvisor sa vezi impresii recente de la cei care au calatorit in pandemie.
Cert esti mai in siguranta decat pe aici. Guesthouse-urile incep sa se deschida abia din 15 octombrie, doar cateva de pe langa aeroport au acum aviz si opereaza pentru tranzit.
La preturile pe care le poti gasi acum cu redeschiderea nu merita sa nu mergi intr-un resort. Nu stiu cum o fi pe insulele cu localnici dupa atatea luni de carantina, saracii oameni au fost tare loviti.

#14
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
ba, un lucru e clar
la avion moca eu as merge in maldive , cazare +haleala 2 persoane ,cu 100 euro pe zi te scoti si mai faci si ceva figuri (poate)
decat acasa ...............

#15
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016
Multumesc tuturor de raspunsuri... cel mai probabil in acest caz o sa merg sa fac un concediu pe lowcost in Maldive tinand cont ca am zborul gratuit.
Eu vroiam daca tot merg in maldive sa stau pe casa pe apa, sa fac snorkeling, etc, dar mai bine merg acum pe low cost si data viitoare merg si imi fac de cap cand nu o sa mai fie pandemie (cand ma refer ca imi fac de cam ma refer sa ma rasfat intro mega locatie cu vila pe apa)

Mi se rupe daca trebuie sa stau 14 zile in autoizolare cand ajung acasa ca pot face de acaza MobileOffice...

Edited by sgn30, 12 October 2020 - 14:15.


#16
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016
Pe scurt, nu am reusit sa intru in posesia biletelor de avion.
Biletele de avion au fost castigate la campania 100.000 bilete de avion pentru medicii din linia 1 in lupta cu COVID.
Avem si alte cunostinte care au reusit "sa castige" aceste bilete si nu au reusit sa intre in posesia lor.

Am incercat sa bag voucher-ul primit cadou pentru bilete dar nu a functionat. Am sunat la ei si le-am explicat situatia si mi-au transmis ca voucherul e valabil doar pentru anumite zboruri, si sa caut in continuu pana gasesc un zbor unde poate fi folosit voucherul. Nici ei nu au fost in stare sa imi zica macar o destinatie unde pot folosi acel voucher.

Deci campania pacii a fost doar de reclama in realitate nu au oferit cele 100.000 bilete promise...

Qatar Airways Posted Image

Daca vorbeam de Tarom puteam sa cred dar la Qatar Airways aveam pretentii mai mari.

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Pai in termeni și condiții ce scrie?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate