Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Facetime

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
Buna ziua

Cine stie cum dezactivez facetime pe un Iphone 6 s. Trimite aleator pachete de sms la Vodafone UK care sunt taxabile.
De la Vodafone am aceasta informatie care ma roaga sa dezactivez serviciul

" va informez ca aplicatia Facetime poate genera mesaje automate pentru autentificarea pe server. Destinatarul acestor mesaje este numarul +447786205094 care apartine deVodafone UK. Mentionez ca terminalul dumneavoastra genereaza SMS-urile respective fara notificarea prealabila. Chiar daca nu puteti regasi aceste mesaje in istoric, acestea sunt expediate si implicit tarifate, indiferent de furnizorul de servicii.
Vodafone, ca oricare alt operator de servicii de telecomunicatii, furnizeaza serviciul SMS clientilor sai, insa utilizatorul este singurul responsabil pentru modul de utilizare al terminalului ori aplicatiile instalate sau serviciile de care beneficiati prin intermediul telefonului mobil. Pentru mai multe informatii legate de autentificarea pe serverele Facetime, va rog sa contactati producatorul Apple.

Pentru a preveni generarea costurilor suplimentare pe viitor, va recomandam sa dezactivati aplicatia Facetime din setarile telefonului dumneavoastra. "
Am gasit in telefonul meu settings , mobile data , facetime si este pe off.

Multumesc

Rog mutarea topic in sectiunea corespunzatoare.

Edited by alex321, 11 October 2020 - 10:16.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
1. Vodafone UK nu da pachet de SMS gratuit?
2. In Settings - Facetime - dezactivezi Facetime.

#3
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005

 Adm, on 11 octombrie 2020 - 10:25, said:

1. Vodafone UK nu da pachet de SMS gratuit?
2. In Settings - Facetime - dezactivezi Facetime.
1. Probabil ca nu.
2. Settings - Mobile data- Facetime (asa e la mine) . Era si este dezactivat.



Am obsevat ca exista un profil pe telefonul meu

O fi de bine o fi de rau ...Poate se leaga si de nefunctionarea WhatsApp si Fb Messenger pe mobile date.
Asistenta apple in Romania exista ? Multumesc

Attached Files



#4
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
Onavo nu era ceva VPN de-al Facebook? Incearca sa dezinstalezi aplicatia.

#5
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009
Dezactiveaza si Facetime si iMessages. Amandoua trimit mesaj de activare... Dar "problema" este ca trimit mesajul asta doar la activare. Adica odata ce ai activat serviciul nu iti mai trimite mesajele; doar daca le dezactivezi si reactivezi o sa trimita cate un mesaj pentru fiecare din cele 2 servicii.

Oricum Vodafone stie chestia asta si ar trebui sa nu taxeze aceste mesaje (cel putin Orange asa face; nu stiu despre Telekom). Probabil VDF Romania mai "mulge" nuste mii de euro de la romanii care isi activeaza serviciile astea.

Legat de profilul ala: niciodata NU se instaleaza ceva pe telefon fara ca userul sa dea accept! Asa-i daca ai dat ca primaru' :-) Sterge profilul, restarteaza telefonul si vezi care este problema. Asistenta Apple nu are cu ce sa te ajute - tu ai o problema generata de utilizator, nu este o problema de hardware/soft. In cel mai rau caz te pune sa ii fai un Reset All si pierzi datele.

#6
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005

 flegma, on 11 octombrie 2020 - 11:54, said:

Onavo nu era ceva VPN de-al Facebook? Incearca sa dezinstalezi aplicatia.

 Xman_ghio, on 11 octombrie 2020 - 12:00, said:

Dezactiveaza si Facetime si iMessages. Amandoua trimit mesaj de activare... Dar "problema" este ca trimit mesajul asta doar la activare. Adica odata ce ai activat serviciul nu iti mai trimite mesajele; doar daca le dezactivezi si reactivezi o sa trimita cate un mesaj pentru fiecare din cele 2 servicii.

Oricum Vodafone stie chestia asta si ar trebui sa nu taxeze aceste mesaje (cel putin Orange asa face; nu stiu despre Telekom). Probabil VDF Romania mai "mulge" nuste mii de euro de la romanii care isi activeaza serviciile astea.

Legat de profilul ala: niciodata NU se instaleaza ceva pe telefon fara ca userul sa dea accept! Asa-i daca ai dat ca primaru' :-) Sterge profilul, restarteaza telefonul si vezi care este problema. Asistenta Apple nu are cu ce sa te ajute - tu ai o problema generata de utilizator, nu este o problema de hardware/soft. In cel mai rau caz te pune sa ii fai un Reset All si pierzi datele.
S-a lamurit. E adevarat . Onavo venise preinstalat de Apple .
Nu mai e valabil  si bana cele 2 aplicatii.
Am sters profilul si e ok cu messenger si watsApp.

Facetime este dezactivat acum. Zilele trecute am schimbat sim , banuind si sim fizic de eroare pe whatsApp si mess.
Atunci cind am pus sim nou probabil a trimis o "rafala" de SMS de pe facetime.

Am vorbit cu ei ,ma scot de la plata . Voiam numai sa stiu daca e corecta calea la facetime
settings-mobile data-facetime

Multumesc la toti.

waterman 95%

https://www.onavo.com/remove_ios

Attached Files


Edited by alex321, 11 October 2020 - 12:48.


#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009
Nu este corecta calea: Settings -> Facetime -> si dezactivezi din buton

#8
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005

 Xman_ghio, on 11 octombrie 2020 - 17:09, said:

Nu este corecta calea: Settings -> Facetime -> si dezactivezi din buton
Nu apatre la mine in settings

#9
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
Si ca sa fie totul corect nu am nici restrictions in menu.
Nu mai reinstalez sistemul

#10
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005

 Xman_ghio, on 11 octombrie 2020 - 17:09, said:

Nu este corecta calea: Settings -> Facetime -> si dezactivezi din buton
Restrictions este in screen time

" Settings app. You can find Screen Time by opening Settings and tapping Screen Time.
If you haven’t already, tap Turn On Screen Time and set up a Screen Time Passcode. In the Screen Time menu, you’ll see Content & Privacy Restrictions"

Facetime era dezactivat de acolo . L-am pus pe enable acolo si a aparut unde trebuie . Original. L-am dezactivat si in Settings .

Multumesc

#11
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Apple a anuntat ca in curand aplicatia FaceTime va putea fi folosita ca aplicatie web cu toate browserele moderne (Chrome, Edge si Firefox).
Deci in curand FaceTime pe Android si implicit inca o lovitura pentru Whatsapp!

#12
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Cine foloseste FaceTime si de ce? Avem cu totii whatsapp doar.

#13
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009

Quote

Cine foloseste FaceTime
In principal, cei din US folosesc Facetime, acolo unde Apple are (destul de probabil???) cele mai multe vanzari.

Quote

si de ce? Avem cu totii whatsapp doar.
Claritate muuult mai buna audio/video.

#14
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009
Calitate mult mai buna audio/video, aplicatie nativa iOS, o sa poti face share de video/poze, etc.

#15
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 boy4ever, on 08 iunie 2021 - 17:55, said:

Cine foloseste FaceTime si de ce? Avem cu totii whatsapp doar.
eu il folosesc (si iMessage/ Facetime calls) ca sa ma conectez rapid cu parteneri externi din alte tari.

Pe langa asta, americanii folosesc iMessage/Facetime, deci si cu ei tot asa comunic.

Whatsapp e foarte regional, in functie de cum s-a obisnuit lumea. De ex grecii si filipinezii nu folosesc whatsapp, folosesc viber. chinezii wechat. japonezii si coreenii folosesc Line. Rusii (si restul ex URSS), iranienii si altii Telegram, si tot asa.


Plus ca whatsapp nu are o aplicatie care sa functioneze singura pe desktop. iMessage/ Facetime sunt integrate in MacOS.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate