Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Biblii corupte

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
504 replies to this topic

#487
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
NTR:
Iacov 2:3 iar voi îi dați atenție celui ce poartă haina strălucitoare și-i spuneți: „Tu așază-te aici, pe locul acesta bun!“, pe când celui sărac îi spuneți: „Tu stai acolo!“ sau „Așază-te lângă scăunașul meu!“,

bine, corect ar fi fost ”așează-te”,

dar iată cum traduce ”Fidela”:

BTF:
Iacov 2:3 Și ați avea respect față de cel care poartă haina strălucitoare și i-ați spune: Așază-te aici în loc bun; și i-ați spune săracului: Tu stai acolo în picioare, sau, Așază-te aici sub sprijinul piciorului meu,

... adică... sub scăunel! Cum să mă așez sub scăunel!???Posted Image

#488
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
BTF2015:
Iacov 4:5 Gândiți că în zadar spune scriptura: Duhul care locuiește în noi poftește spre invidie?


poftește... spre invidie? :huh:

#489
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
BTF:
1 Petru 2:18 Servitorilor, fiți supuși stăpânilor voștri cu toată teama, nu numai celor buni și blânzi, dar și celor perverși.

Stăpânii perverși, ar trebui evitați, zic eu!Posted Image

#490
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
NTR:
1 Ioan 5:18 Știm că oricine este născut din Dumnezeu nu trăiește în păcat, ci Acela Care este născut din Dumnezeu îl păzește, iar cel rău nu se atinge de el.



BTF2015:
1 Ioan 5:18 Știm că oricine este născut din Dumnezeu nu păcătuiește; dar cel ce este născut din Dumnezeu se păzește pe sine însuși și cel rău nu îl atinge.



-----------------
Dacă ne lăsăm pe mâna „Fidelei”, ar trebui să ne apărăm singuri de Diavol! Posted Image

#491
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
BTF2015:
Revelația 17:
1Și a venit unul dintre cei șapte îngeri care aveau cele șapte potire și a vorbit cu mine, spunându-mi: Vino aici; îți voi arăta judecata curvei cea mare ce șade pe multe ape;
2Cu care au curvit împărații pământului și s-au îmbătat din vinul curviei ei locuitorii pământului.

-------------------------------

”curvei celei mari”

#492
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
BTF2015
Revelația 17:5 Și pe fruntea ei era scris un nume: MISTER, BABILONUL CEL MARE, MAMA CURVELOR ȘI A URÂCIUNILOR PĂMÂNTULUI.
6 Și am văzut femeia îmbătată cu sângele sfinților și cu sângele martirilor lui Isus; și când am văzut-o, m-am minunat cu mare admirație.


Ionică prezbiterul a admirat curva? Bravo, dom`le...Posted Image

#493
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008
În greacă verbul și substantivul sunt din aceeași rădăcină, deci „s-a minunat minune mare”.

DEX

MINUNÁ, minunez, vb. I. Refl. şi tranz. A rămâne sau a face pe cineva să rămână uluit, uimit, surprins. ♦ Refl. A-şi manifesta mirarea, admiraţia, surpriza; a se mira mult. - Din minune.



#494
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
Da, de acord, dar BTF zice că Ionel prezbiterul a ... admirat pe Curvă...Posted Image

#495
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 04 decembrie 2022 - 16:13, said:

NTR:
1 Ioan 5:18 Știm că oricine este născut din Dumnezeu nu trăiește în păcat, ci Acela Care este născut din Dumnezeu îl păzește, iar cel rău nu se atinge de el.


BTF2015:
1 Ioan 5:18 Știm că oricine este născut din Dumnezeu nu păcătuiește; dar cel ce este născut din Dumnezeu se păzește pe sine însuși și cel rău nu îl atinge.

-----------------
Dacă ne lăsăm pe mâna „Fidelei”, ar trebui să ne apărăm singuri de Diavol! Posted Image

Este exact ce scrie în greacă. Răul (păcatul) nu-l poate afecta pentru că se păzește pe sine însuși. Dacă l-ar păzi altcineva să nu păcătuiască, ar fi redundant să fie născut din Dumnezeu, conform primei părți a versetului.

#496
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
Bine, dar Fidela prezintă un cu totul alt sens decât celelalte traduceri! :huh:

#497
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008
Asta și căutăm la traduceri literale... :)

#498
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
BTF2015:
Apoc. 18:2 Și a strigat puternic cu voce tare, spunând: A căzut, a căzut Babilonul cel mare și a devenit locuința dracilor și locașul fiecărui duh necurat și colivia fiecărei păsări necurate și de urât.

”păsări necurate și de urât” ?

[ https://i.ibb.co/QMb4Ljw/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

BTF2015:
Apoc. 18:6 Răsplătiți-i așa cum v-a răsplătit ea și dublați-i dublu conform faptelor ei; în paharul pe care ea l-a umplut, umpleți-i dublu.

dublați-i dublu .... este pleonasm!

dacă prostituata a umplut deja paharul, cum aș putea eu să i-l umplu dublu? :huh:

#499
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
BTF2015:
Apoc. 22:1 Și mi-a arătat un râu pur al apei vieții, limpede precum cristalul, ieșind din tronul lui Dumnezeu și al Mielului.
2 În mijlocul străzii ei și pe fiecare parte a râului era pomul vieții, rodind douăsprezece feluri de fructe, dându-și rodul în fiecare lună; și frunzele pomului erau pentru vindecarea națiunilor.


Cum? :huh: Pe fiecare parte a râului era pomul vieții? adică erau doi pomi ai vieții? nu! este un singur pom al vieții! și cum era pomul vieții pe fiecare parte a râului?
:facepalm:

BTF2015:
Apoc. 22:6 Și mi-a spus: Aceste cuvinte sunt credincioase și adevărate;

cuvintele sunt doar adevărate, ele nu pot fi credincioase, că nu sunt persoane!
oamenii sunt credincioși!

BTF2015:
Apoc. 22:12 Și, iată, vin dintr-o dată; și răsplata mea este cu mine, pentru a da fiecăruia așa cum va fi lucrarea lui.

”dintr-odată”

Locuţiunea este alcătuită din prepoziţia dintre şi adverbul odată, diferit de numeralul o dată, (de două ori etc.).

[ https://i.ibb.co/16Rb0d0/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#500
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 06 decembrie 2022 - 11:55, said:

BTF2015:
Apoc. 18:6 Răsplătiți-i așa cum v-a răsplătit ea și dublați-i dublu conform faptelor ei; în paharul pe care ea l-a umplut, umpleți-i dublu.

dublați-i dublu .... este pleonasm!

dacă prostituata a umplut deja paharul, cum aș putea eu să i-l umplu dublu? :huh:

Este o traducere literală. GBV indică într-o notă că în original este îndoiți-i îndoit. Ceva de genul... babă bătrână.

A umplut paharul pe jumătate.

#501
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://i.ibb.co/pdwy91F/Clipboard01.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Și asta este ediția a 4-a... oare câte greșeli or fi fost în edițiile precedente! Posted Image

View Postlogic1, on 06 decembrie 2022 - 12:31, said:

A umplut paharul pe jumătate.

”în paharul pe care ea l-a umplut, umpleți-i dublu.”

unde apare că l-a umplut pe jumătate? și dacă l-a umplut pe jumătate, și eu umplu dublu, atunci jumătate este dată pe afară! :huh:

3 jumătăți în pahar = 1 întreg, adică paharul plin + o jumătate vărsată!

#502
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,088
  • Înscris: 10.09.2008
Nu, că prima jumătate a fost băută deja,   Posted Imagecând i se umple dublu paharul.

#503
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,212
  • Înscris: 26.01.2007
[ https://i.ibb.co/Y0MDfgw/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#504
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 06.03.2021

View PostSfantul Jakob, on 16 decembrie 2022 - 21:24, said:

[ https://i.ibb.co/Y0MDfgw/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Turnu' și Treziți-vă includeed? :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate