Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Cum obtin cartea comandata pe book depository?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Am comandat o carte de pe website-ul Book Depository. Am primit email cu numarul comenzii. La "order status" afiseaza "processing".

E prima data cand comand carte de pe book depository, si vreau sa aflu daca cartea va fi livrata prin curier sau prin posta, dar nicaieri nu am gasit aceasta informatie.

Intrebare 1: Cartea va fi livrata prin curier sau prin Posta Romana? Ati mai cumparat de pe book depository si stiti sigur ca prin posta e livrarea? De exemplu, la Revolut afisau ca imi trimit cardul prin posta, dar m-i l-au trimit prin curier. Iar la Book Depository nici macar nu afiseaza prin ce trimite, curier sau posta.

Daca livrarea e prin posta, atunci am intrebarile de mai jos.

Intrebare 2: Cartea o aduce postasul in cutia postala? Sau este adusa la oficiul postal apropiat de domiciliu?

Intrebare 3: Daca o aduce postasul in cutia postala, si nu incape prin orificiul cutiei, atunci o va aduce la oficiul postal apropiat de domiciliu?

Intrebare 4: Daca o aduce la oficiul postal, cum aflu cand trebuie sa ma duc la oficiul postal sa iau cartea? Primesc un document in cutia postala care ma anunta cand sa vin la oficiul postal? Ce trebuie sa fac in cazul in care nu primesc acel document? Ca m-i s-a mai intamplat sa nu il primesc, si m-am dus la oficiul postal sa intreb daca e coletul acolo, si mi-a spus sa astept sa primesc document in cutia postala, apoi sa vin cu acel document la oficiul postal, altfel nu vrea sa verifice daca coletul a ajuns la oficiul postal.

Intrebare 5: Daca o aduce la oficiul postal, cat va trebui sa platesc pt transport, care e tariful? Pe website-ul Posta Romana, afiseaza 6.2 lei pentru livrare colete interne. Acesta e tariful, 6.2 lei? Stiu ca Book Depository au livrare gratuita, dar Posta Romana trebuie sa plateasca resurse pt a transporta cartea, si cred ca trebuie sa platesc ceva, dar vreau sa stiu exact cat.

Intrebare 6: Daca o aduce la oficiul postal, ce modalitati de plata accepta pentru achitare tarif transport? Doar numerar, sau accepta si plata cu card de debit? Ca nu stiu daca are POS.

Edited by CTU99, 09 October 2020 - 19:50.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu platesti nimic. Vei primi (probabil) un aviz de la P. Romana cu datele de unde trebuie sa ridici coletul.
Daca  este trimisa ca si scrisoare (depinde de dimensiunea cartii), o vei primi direct in cutia postala.

Lasa un comentariu dupa ce o primesti.

Edited by pasilla, 09 October 2020 - 19:52.


#3
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Se ridica de la oficiul postal apropiat de domiciliu, la posta mea e ghiseu separat pentru colete intracomunitare.

Pentru transport nu mai platesti nimic in plus decat ai platit cu cardul la finalizarea comenzii.

#4
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Am aflat după ce am primit cartea. Livrarea e prin poștă, nu prin curier. Am făcut comanda pe 9 octombrie. Au expiediat din UK pe 15 octombrie. Am primit aviz pe 4 noiembrie. Livrarea a fost gratuită, adică nu am plătit nimic la oficiul poștal.

Trebuie verificat odată pe zi dacă a ajuns avizul. Că dacă trec 5 zile, după 5 zile se percepe tarif de magazinaj. Iar la oficiul poștal trebuie să aduci avizul și cartea de identitate.

Edited by CTU99, 04 November 2020 - 21:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate