Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfat despre self-employed șofer

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Buna, sunt nou in Anglia, așa ca multe nu știu, încet încet învăț “șmecheriile”

Poate ați mai lucrat și știți, care este faza sa lucrezi ca șofer la Amazon dar self-employed șofer, zic pentru ca am primit o oferta de 125£/pe zi, și lucrezi sa zic 6 zile ar veni 3000£ pe luna din care 200£ pe săptămâna vine van-ul(adică mașina închiriată)+motorina se decontează doar pe traseu, Ok mai rămâi cu 2200 la care din ăștia tre’ sa îți faci un calcul cu acele taxe care trebuie sa le plătești la sfârșit de Aprilie, adică omu cu care am vorbit era Ok și suna ceea ce zice foarte Ok, de taxe zicea dacă pui 200 de lire pe luna deoparte e Ok, ar veni net undeva la 2000£ pentru mine ar fii Ok, dar sunt sigur ca e ceva putred la mijloc.
Voi ce Spune-ți ?care ați mai lucrat in așa ceva. Cum e faza, taxele costa mult . merita ? Mai rămâi cu ceva bani după ce plătești tot dat fiind numerele pe care le-am spus ?

Edited by Calypsso, 09 October 2020 - 18:25.


#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 22.01.2015
Self ... sau warhouse?  Vezi ca la self ai posibiloitatea sa iei mai mult;.   Dar,dar tu ai macar o ,,ceva,, cu 4 roti?  Si ai ceva cheag la beci pt.plati pana-ti vin decontarile?/?  Si nu uita sa ceri ,,congestion tax ,,(15      e pouns*5-75 lei fara dinti)  sa ti-ii  returneze in fluturasul saptamanal.

Era o golanie,dupa 18 ora locala nu plateau si oricum Amazonu dadea banu parandarat.  Sa schimbat,acum e 22 h ora locala.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Stai linistit cu livrarile la Amazon ca nu faci norma zilnica.
Intra pe forumurile de gen Romani in uk si vezi detalii.
Pentru taxe sunt simulatoare pe site la HMRC ca sa ai o idee.
Daca ai permis de camion (C, C+E) cauta de lucru in domeniu

Edited by keta, 10 October 2020 - 01:04.


#4
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Self-employed in Uk, e ca si pfa in Romania. Taxele ti le platesti tu singur. Ma indoiesc ca tu o sa platesti £200/luna. Poate vreo £1000/luna. Depinde cata suma se strange intr-un an.
HMRC = ANAF. Las ca te gasesc ei pe tine, daca nu platesti.

#5
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Instalezi quickbooks self employed si decontezi toate cheltuielile "business".
Eu la peste 60k anual am platit undeva în jur de 4k.

#6
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007

View PostAstrul, on 10 octombrie 2020 - 21:16, said:

Instalezi quickbooks self employed si decontezi toate cheltuielile "business".
Eu la peste 60k anual am platit undeva în jur de 4k.

Sa platesti 4.000 la un venit de 60.000 inseamna ca ai decontat 35.000 si ai ramas cu 21.000 net ( 400 lire pe saptamana in mana ).

De unde atata decontat ? Sau si chiria e cheltuiala business?

#7
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,531
  • Înscris: 10.05.2007
Daca ai compania setata acasa poti deconta chirie/ipoteca, curent, gaze, council tax, tv, internet, telefon, etc ... plus diverse lucrări de mentenanță și îmbunătățire.
Calculul se face la nr de dormitoare,  eu am 3, 2 pentru 2 firme și una pentru uz personal.
Nu uita ca 12570 de lire sunt salariul minim pe care ti-l platesti ca director, pe care-i decontezi și plătești taxe minime ca și impozit pe salariu. În primii 4 ani de la înființarea firmei primești 4000 de lire anual rabat de la taxe pe impozit ca ajutor de firma noua, deci 4 ani nu plătești impozit pe salariu.
Nu-s contabil, astea sunt cele mai banale lucruri pe care le poți face, sunt nspe chestii prin care poți bloca bani și nu plăti impozite dar eu țin treaba simpla.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate