Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Sunete din trecut. Vinyl.

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,912
  • Înscris: 01.01.2010
Salut!
De prin vara, am cumpărat un pick up si de atunci, când am starea, ascult muzica pe vinil.
Vreau sa va întreb pe cei care folosiți acest suport ca sursa de muzica:
  • De ce ați ales acest format?
  • Ce setup aveți?
  • Si cel mai important si direcția pe care vreau sa o imprim acestui subiect: ce discuri credeți ca sunt must have?


#2
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am un model vechi, modificat de mine.
Am de gînd să îi schimb doza cu una japoneză, Audiotehnica.
Îl țin ca să ascult ocazional, muzică de pe plăci".

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Eu iau discuri cu ce îmi place mie, nu mă prefac, pentru alții.
Nu am cu muzică simfonică pentru că nu ascult.

#4
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Exact, fiecare isi cumpara muzica pe care o asculta el, nu muzica pe care o asculta altii. D.p.m.d.v. must have sunt:
Michael Jackson - Thriller
Depeche Mode - Violator
Bad Boys Blue - Special 12'' collection
CC Catch - The best
Enigma - Sadness
Janet Jackson - Rhythm nation 1814
Mariah Carey - Mariah Carey
Roxette - Look sharp
Pink Floyd - The wall
etc...

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mie mi-ar plăcea să am un pick-up frumos, dar nu mai am loc de așa ceva în casă.
Aș asculta numai jazz la el, mi se pare că e alt feeling.

#6
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
Am si eu un mic studio dotat cu aparatutra moderna.L-am dotat de curand si cu un pick-up, celebrul Technics SL-1200 MK7.
Ce ascult la el sau ce am digitalizat cu ajutorul lui?
- Pink Floyd
- Queen (am destule discuri din albumele lor)
- Europe
- BZN - editii rare aparute pe Vivyl
- Dire Straits
- multe alte formatii celebre dar si solisti ca: Tom Jones,Engelbert Humperdinck,Joe Dolan, formatii pop cum ar fi A La Carte, LUV, Arabesque...
Am si editii pe CD sau FLAC ale celor enumerati si nu numai.
Electrecoarde... nu pun pe astfel de pick-up.Pentru jafurile matritate pe plaiuri mioritice, am un vechi pick-up cu doza ceramica si cele aproximativ 70 de "Electrecoarde" ce le detin le mai "frec" pe junghiul ala.

#7
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Nu am mai ascultat de mult Arabesque. Ar trebui sa mai rascolesc prin arhiva...
Zanzibar... is not far...

Edited by 2Unlimited, 09 October 2020 - 09:27.


#8
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Post2Unlimited, on 09 octombrie 2020 - 08:03, said:

Exact, fiecare isi cumpara muzica pe care o asculta el, nu muzica pe care o asculta altii. D.p.m.d.v. must have sunt:
Michael Jackson - Thriller
Depeche Mode - Violator
Bad Boys Blue - Special 12'' collection
CC Catch - The best
Enigma - Sadness
Janet Jackson - Rhythm nation 1814
Mariah Carey - Mariah Carey
Roxette - Look sharp
Pink Floyd - The wall
etc...

Maestre, ma dezamagesti. No Limits sau Real Things nu ? Cred ca le-am ascultat de vreo 50 ori pe fiecare.

Tehniciene, tu esti profesionist, threadul asta e pentru noi, muritorii de rand.

#9
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
@Ion_de_la_Raion... si "muritorii de rand" sunt bineveniti aici!
Fara noi, muritorii de rand care cumparam muzica si apreciem artistii ce ne plac, nici acestia (artistii) nu ar supravietui!
Credeti ca eu nu as pune pe Technics un disc cu Angela Similea, cu Dolanescu sau Irina Loghin? Ba as pune dar stiu, am vazut cu ochii mei ce matrite INFECTE si imi asum ceea ce sustin, au cei de la Electrecord! NU jignesc artistii romani, din contra, respect totul de la populara la rock dar cu artistii romani, am cumparat mereu editii direct digitalizate, am spus anterior motivul!
P.S. - Tatal meu a cantat in formatia Mondial.Ca sa-i ascult ghitara,am cumparat direct CD-ul editat de Electrecord.

Edited by Tehnicianul090370, 09 October 2020 - 09:39.


#10
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View PostYOUR_GOD, on 09 octombrie 2020 - 00:00, said:

Salut!
De prin vara, am cumpărat un pick up si de atunci, când am starea, ascult muzica pe vinil.
Sper ca e cu doza magnetica...altfel cam strici discurile Posted Image

Pink Floyd
Emerson Like & Palmer
Queen
Vangelis
Jean Michel Jarre
Johnny Cash
Janis Joplin
Bob Dylan
...etc.

View PostTehnicianul090370, on 09 octombrie 2020 - 09:37, said:

P.S. - Tatal meu a cantat in formatia Mondial.Ca sa-i ascult ghitara,am cumparat direct CD-ul editat de Electrecord.
Mondial e una din trupele mele de suflet, dar n-am vrut sa trec decat din cele straine....Pe harta Europei, Romanta fara ecou, Primavara, etc Posted Image...iata ce mica e lumea!
Evident nu pot sa nu trec si Phoenix pe lista.

Edited by danpet, 09 October 2020 - 09:47.


#11
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018
@Danpet - ca sa fiu scurt, toata stima din partea mea!Posted Image

#12
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016

View PostIon_de_la_Raion, on 09 octombrie 2020 - 09:30, said:

Maestre, ma dezamagesti. No Limits sau Real Things nu ? Cred ca le-am ascultat de vreo 50 ori pe fiecare.
Eurodance-ul, pe care il iubesc, este mai comercial, si are si o raspandire mai limitata. Evit sa-l recomand.
Pe de alta parte, da, un JM Jarre, plus un Mike Oldfield, Yanni, Enya, Kraftwerk, Falco, Alphaville, The Corrs, Cameo, REM; daca e sa incepem sa recomandam artisti / formatii, stam pana maine...

PS. Demis Roussos. RIP.

Edited by 2Unlimited, 09 October 2020 - 10:14.


#13
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Și eu ascult viniluri, și fie-mea (17 ani) e amatoare, așa că deseori avem audiții în sufragerie la pickup.
Motive: am discuri din copilărie pe care vreau să le mai pot asculta, îmi place să ascult muzică ca activitate în sine (nu ca fundal la treburi), o activitate cam dispărută în zilele noastre, îmi place altă idee rarisimă azi, anume ascultarea unui album întreg, mi se pare important să o obișnuiesc și pe fie-mea cu „disciplina” ascultării de muzică (s-a cam învățat oricum ea singură), îmi place obiectul în sine (placa de vinil), îmi place „sunetul din trecut”. Mai toate motivele astea sînt valabile și pentru ascultarea de CD-uri, am destule albume și pe CD, chiar mai multe decît pe vinil, mai ales că le pot asculta și la volan.
Avem un pickup Project și o „stație” Yamaha. Boxe Monitor Audio. Nu mă pricep, am cumpărat astea la sfaturile unor amici. Ideea a fost, pe lîngă motivele de mai sus, să o învăț și pe fie-mea că e bine să asculți muzică la o anumită calitate. Acum 20-30 de an mai toată lumea avea în case ceva la care să asculte muzică, o combină, un magnetofon cu niște boxe. Acu ascultăm la laptop, la căști de 3 lei pe telefon etc., ceea ce mi se pare o involuție.
De asta am considerat necesare o stație și niște boxe mai de Doamne-ajută. La Yamaha te poți conecta și cu telefonul, să asculți de pe spotify, deci sursele de muzică sînt inepuizabile. Dar asculți la o anume calitate.
Avem destule discuri, nu pot să zic care ar fi must have, aș zice sigur ceva de la Dire Straits, Pink Floyd, Led Zeppelin, Queen, Michael Jackson, Depeche Mode etc. În general, preferăm rock și blues. Albume, concerte dar și best of-uri. Eu am și cu muzică „clasică”, îmi place să ascult uneori, și cu hip-hop, uite de asta uitasem, mi se pare că trebe avut pe vinil măcar ceva, un Public Enemy, un Wu Tang Clan, acolo. Am primele 2 Wu Tang (W. Forever e pe 4 discuri, 2-3 piese pe o față, 11-13 minute) și un Cypress Hill.

#14
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Intr-adevar, ascultarea unui album intreg asa cum a fost el conceput, cu "intro", cu "outro" si cu pasajele de dintre melodii, in ordinea exacta in care a fost lansat albumul, este un lucru pe care generatiile de astazi nu-l cunosc.

Am pe telefon niste podcast-uri cu romanele si povestile pe care le ascultam in anii 80 la pick-up. O placere sa aud pacaniturile acelea, parca retraiesc acea perioada Posted Image

Edited by 2Unlimited, 09 October 2020 - 10:34.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
N-am mai ascultat un disc de vreo 25 de ani de cand mi-am luat CD Player.

Am si acum un antic Tesla 430 si toate dicurile din anii 70-90 care le-am cumparat.
Inclusiv albume originale de la ABBA, Eruption si altele de pe vremea aia. Toate sunt puse la conservare.

BTW - de ativa ani nici CD Playerul nu-l mai folosesc - flac-uri redate de pe un streamer cu Raspberry Pi pe un DAC. De obicei un Burson.

#16
Tehnicianul090370

Tehnicianul090370

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 18.10.2018

View Posteiffel, on 09 octombrie 2020 - 10:47, said:

N-am mai ascultat un disc de vreo 25 de ani de cand mi-am luat CD Player.

Am si acum un antic Tesla 430 si toate dicurile din anii 70-90 care le-am cumparat.
Inclusiv albume originale de la ABBA, Eruption si altele de pe vremea aia. Toate sunt puse la conservare.

Eruption pe vinyl vreau si eu.
Am editiile digitale cu ei dar un One Way Ticket pe disc... parca as asculta si eu!Posted Image

Edited by Tehnicianul090370, 09 October 2020 - 10:51.


#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Post2Unlimited, on 09 octombrie 2020 - 10:10, said:

Demis Roussos. RIP.

Nici n-am stiut, Stiam ca a murit Froese si odata cu el si Tangerine Dream.

View Posteiffel, on 09 octombrie 2020 - 10:48, said:

N-am mai ascultat un disc de vreo 25 de ani de cand mi-am luat CD Player.

Am si acum un antic Tesla 430 si toate dicurile din anii 70-90 care le-am cumparat.
Inclusiv albume originale de la ABBA, Eruption si altele de pe vremea aia. Toate sunt puse la conservare.

BTW - de ativa ani nici CD Playerul nu-l mai folosesc - flac-uri redate de pe un streamer cu Raspberry Pi pe un DAC. De obicei un Burson.

Tu esti un om modern. :)

#18
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Cam așa și eu, pauză cam 25 ani, sau mai mult.
Dar pick-up-ul era prezent, era aproape de mine, luat de nou, nu am avut în nici o clipă gîndul să îl arunc.
A călătorit cu mine prin trei case, pus bine tot timpul.
Cînd m-am stabilizat ACASĂ", a stat pe un raft, în dulap", protejat.
Anul trecut m-am hotărît, hm, anul trecut (?), nici nu mai știu(!), sclerotica".
În fine, am purces la rejuvenarea" lui tehnică, am introdus în corpul lui un preamp" Behringer, am schimbat cablul de la mufă, schimbat mufa, etc.
Urmează o sursă nouă, doză nouă, dar deh, să mă prindă cu chef, cîndva  😆
O parte din povestea modificării, cu poze și explicații se găsește pe un subiect marca @djl, dar nu mai dau de el :habarnam:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate