Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Care e ratiunea folosirii literei î in loc de â pentru interiorul cuvintelor?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postloock, on 09 octombrie 2020 - 01:19, said:

4. "Sunt" "rezolva" elegant problema atacului la sacral, fara â si fara î, deci se poate considera o chestiune diferita si rezolvata. Am scris "rezolva" intre ghilimele deoarece sunt e cuvant vechi, nu e o scorneala noua. Scorneala imbecila a fost forma bolsevica.
Rahat. Deoarece:

View Postloock, on 09 octombrie 2020 - 00:15, said:

oricine nu e imbecil, ignorant penibil, suferind de retard mintal,
isi da seama de context. "Sînt acasa" nu poate fi confundat cu "Sfînt acasa"
In plus

View Postloock, on 09 octombrie 2020 - 00:15, said:

oricine nu e imbecil, ignorant penibil, suferind de retard mintal,
nu ar complica inutil grafia unei limbi pentru nu stiu ce confuzii sint in capul unui

View Postloock, on 09 octombrie 2020 - 00:15, said:

imbecil, ignorant penibil, suferind de retard mintal,

View Postbursucelu_viesel, on 09 octombrie 2020 - 06:58, said:

Mi se pare o aiureala faptul ca se vrea ca anumite cuvinte sa aduca aminte de etimologia lor,

Ei, probabil aici a fost "casus kaktus". E interesant daca limba scrisa para sa aduca aminte de originea latina. Pe linga "mirosul" turc al altor cuvinte: ciorba, sarma, ciorap...Posted Image

Edited by vata_pa_batz, 09 October 2020 - 08:08.


#20
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Sunetul î seamana mai mult cu i sau cu a? Pentru mine seamana mai mult cu i. Daca nu ma insel, in scrierea fonetica internationala î e scris ca un i fara punct.

Vorbim o limba totusi fonetica. Nu stiu ce rost are sa o complicam cu amanunte care tin de etimologie.

#21
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
In realitate nu s-a schimbat nimic. Doar s-a revenit la forma ortografica din 1932-1953 pentru a transmite si in scris accentele latine ale limbii romane.
Ex: lana in latina inseamna lână in romana.
      canticum - cântec

#22
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostDihorul Razboinic, on 09 octombrie 2020 - 08:21, said:

Sunetul î seamana mai mult cu i sau cu a? Pentru mine seamana mai mult cu i. Daca nu ma insel, in scrierea fonetica internationala î e scris ca un i fara punct.

Vorbim o limba totusi fonetica. Nu stiu ce rost are sa o complicam cu amanunte care tin de etimologie.

In ce? Posted Image

#23
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postvata_pa_batz, on 09 octombrie 2020 - 08:29, said:


In ce? Posted Image
https://www.internat.../full-ipa-chart

#24
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View PostWotan, on 08 octombrie 2020 - 23:10, said:

Nu e nici o ratiune. Doar ca cei din Academia Romana n-au auzit inca de computere, tastaturi si alte chestii moderne. Posted Image
Sau li se pare normal sa aloci doua taste pentru a face acelasi lucru...
Sau poate e normal să nu te apuci să schimbi grafia unei limbi fiindcă producătorii nu fabrică tastaturi cu caracterele specifice fiindcă clienții sînt atît de leneși/agramați și nu cer tastaturi cu caracterele specifice...

#25
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Iar rezultatul final e ca majoritatea celor care folosesc tastatura scriu complet fara diacritice, dupa cum se poate observa si pe acest topic... Posted Image
Atunci cand esti in secolul XX sau XXI iei in considerare si aspectele tehnice, nu te complici inutil...

Edited by Wotan, 09 October 2020 - 09:23.


#26
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostDihorul Razboinic, on 09 octombrie 2020 - 08:45, said:


Cauta-l pe "î"

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Care e ratiunea folosirii literei î in loc de â pentru interiorul cuvintelor?
Da parca nu se mai foloseste de prin anii 90 - s-a trecut inapoi la vechea scriere.
Doar ca re a apucat sa aiba numele in buletin scris altfel nu s-a schimbat.

#28
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

View Postvata_pa_batz, on 09 octombrie 2020 - 09:24, said:

Cauta-l pe "î"
https://en.wikipedia...unrounded_vowel
Î se scrie ca i fără punct în turcă, apropo de ce zice Dihorul.
Dar și în alfabetul fonetic internațional e tot ca o variație de i.
Așa e, sunetul e mai apropiat de i decît de a. Măsura de a reintroduce litera â a fost aberantă, nu e nevoie de 2 litere pentru același sunet.
Chiar și etimologic, cele mai multe î-uri vin din i-uri, apoi din a, o etc.
Deci întrebarea corectă ar fi „care e rațiunea folosirii literei â”?

Edited by abancor, 09 October 2020 - 10:28.


#29
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 23.02.2010

View PostDihorul Razboinic, on 09 octombrie 2020 - 08:21, said:

in scrierea fonetica internationala î e scris ca un i fara punct.
E un i tăiat: /ɨ/. Nu-l confunda cu /ɪ/, care e vocala din bit /bɪt/ din engleză, sau semivocala din cry /kɹaɪ̯/. De asemenea, vocala ı din turcă seamănă foarte bine cu î-ul nostru, dar e pronunțat ceva mai în spate: /ɯ/, ca un /u/ nerotunjit.

View PostDihorul Razboinic, on 09 octombrie 2020 - 08:21, said:

Vorbim o limba totusi fonetica. Nu stiu ce rost are sa o complicam cu amanunte care tin de etimologie.
Nu e fonetică. Fonetică e sârba atunci când o scrii cu alfabetul chirilic. Noi nu avem o corespondență 1:1 între litere și sunete; vezi c, e, g, i, u, x, ca să dau doar câteva exemple.

View Postbursucelu_viesel, on 09 octombrie 2020 - 06:58, said:

Reritor la ț, nu observ nicio diferenta fata de "ts".
Sunt pronunțate separat în ts.

View Postbursucelu_viesel, on 09 octombrie 2020 - 06:58, said:

Ma gandesc iarasi sa nu cumva sa fi vrut sa aduca aminte de originea latina a cuvintelor (ex: mulți < multi). O palatinizare (am scris corect?) a lui t. Bunicul meu ii zice internetului > interneț.
Ești pe aproape. Se zice palatalizare.
Într-adevăr, e convenabil că ț are t ca formă de bază, fiindcă explică intuitiv o transformare fonetică întâlnită foarte des în română. La fel cu s și ș (învins - învinși). Pe aceeași logică s-a hotărât utilizarea lui c și g ca în italiană, sau construirea lui ă pe forma lui a pentru a arăta o reducere vocalică (aspru - înăspri, care, iată, nu e de origine latină, ci greacă).
Ăsta e și motivul principal pentru care consider că alfabetul latin e net superior celui chirilic în redarea limbii române. Perechile а/ъ, к/ч, г/џ, т/ц, с/ш nu oferă la fel de multă informație, cu toate că sunt fonetice.

View Postbursucelu_viesel, on 09 octombrie 2020 - 06:58, said:

Palatinizarea asta banuiesc ca a dat si schimbarile din d in ds > z. (si uite ca Romana nu mai se straduieste sa faca distinctia si nici sa arate etimologia):
audit> auzit, vedi>vezi, dece>zece (Aromanii inca scriu si pronunta dsatsi la zece), etc
Corect. Diferența e că litera a dispărut fiindcă și sunetul asociat cu ea dispăruse. Probabil tot de asta nu a existat niciodată un (treaz - trez̦i, în loc de treji), fiindcă întotdeauna s-a contopit cu j, derivat din latinescul i: iūdicāre - judeca.

Edited by andreyyshore, 09 October 2020 - 10:37.


#30
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View Postandreyyshore, on 09 octombrie 2020 - 10:35, said:

litera a dispărut
Asta mai lipsea..
Apropo, ce rost mai au literele k, y in limba romana? Mie mi s-a parut (in mod eronat vad) ca limba romana are o scriere latina adaptata incat sa fie fonetica, adica completata cu literele ă, ș, î. Eliminand conventiile irationale precum "sh" fiind pronuntat ca ș, sau cum se mai chinuie limba italiana sa descrie ș-ul ( "sc" daca n-or fi mai multe combinatii, facad scrierea mai degraba o hieroglifa care prin niste semne identifici un cuvant pe care deja-l cunosti, si-l pronunti pentru ca deja l-ai auzit. Ca engleza).
Dar daca tot s-ar fi facut curatenia asta, atunci dece cuvintele romanesti nu beneficiaza de litere precum k? de exemplu sa se scire veki in loc de vechi (ar fi o solutie mai eleganta pt a stabili unde-i ci si unde-i ki). Y-ul nici nu stiu ce loc unic ar mai avea. Pare pus doar ca sa acomodeze neologisme..(din pacate).
Dar daca e asa, atunci a facut o treaba proasta, pentru ca pe y poti sa-l inlocuiesti cu succes, dar in lume, ba chiar lumea occidentala, mai exista sunete care au nevoie de litere speciale. Si sunt mult mai importante decat insesizabila diferenta intre ts/tz si ț.  De exemplu dth-ul englezesc ("the"), sau sunetul olandez de parca-si curata gatul sa scuipe. Si alte sunete, care probabil vor veni ca neologisme, si alfabetul roman va trebui sa fie modificat iarasi..(in loc sa fie gandit din-ainte),
Sau iarasi voiau sa arate ca suntem latini (cu orice pret)?

Edited by bursucelu_viesel, 09 October 2020 - 12:02.


#31
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Pe mine ma doare lipsa clicurilor...

In alta ordine, intr-o vreme chiar scriam cu diacritice. Dar nu cu tastele alea ;'./ ca ma bat. Aveam in Linux un utilitar, dar nu mai stiu care, cu care puteam face combinatii Alt+s, alt+t etc. De ex. Alt+q era â. Il foloseam inclusiv pe â. Chiar era misto. Acum nu scriu a in loc de â tocmai pentru ca mi se pare o confuzie cu sunetul a; "caine" nu suna "câine".

Edited by Dihorul Razboinic, 09 October 2020 - 12:44.


#32
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005

View PostWotan, on 09 octombrie 2020 - 09:23, said:

Iar rezultatul final e ca majoritatea celor care folosesc tastatura scriu complet fara diacritice, dupa cum se poate observa si pe acest topic... Posted Image
Atunci cand esti in secolul XX sau XXI iei in considerare si aspectele tehnice, nu te complici inutil...
Well... mi se pare mai logic sã adaptezi instrumentele scopului. Nu e complicat.
Mai ales cã instrumentele existã și nu mai e nevoie de softuri speciale sau contorsionism pe butoane:
Attached File  20201009_173105.jpg   451.08K   32 downloads
Pãrerea mea.

#33
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

View PostWotan, on 09 octombrie 2020 - 09:23, said:

Iar rezultatul final e ca majoritatea celor care folosesc tastatura scriu complet fara diacritice, dupa cum se poate observa si pe acest topic... Posted Image
Atunci cand esti in secolul XX sau XXI iei in considerare si aspectele tehnice, nu te complici inutil...

Nu e vorba de inutilitate, e vorba de lene.

#34
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View PostBursul, on 09 octombrie 2020 - 07:21, said:

Bai baieti, abia m-am obisnuit sa scriu cum trebuie sa se scrie acum. Sa nu va puna dracu sa schimbati iar regulile!!!!

View Postvata_pa_batz, on 09 octombrie 2020 - 08:08, said:

"Sînt acasa" nu poate fi confundat cu "Sfînt acasa"

Eram in clasa a III-a (1993) cand s-a facut trecerea de la "Sînt" la "Sunt"
O vreme mi se parea imposibil sa pronunt "Sunt". Acum in zilele noastre mi se pare foarte stupid sa mai folosesc "Sînt".

Am o Biblie din 1975. Acolo sa vezi cuvinte cu adevarat taranesti!

#35
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Nu pronunt deloc "Sunt", dar de scris il scriu.

#36
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

View PostBursul, on 30 octombrie 2020 - 13:44, said:

Nu pronunt deloc "Sunt", dar de scris il scriu.
Corect e "mi-s"... ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate