Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Care e ratiunea folosirii literei î in loc de â pentru interiorul cuvintelor?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Cine, când, si pentru ce a inventat regula asta?
Are și limba Romana atuul ei prin prezența literelor ă, â, ș, care nu pot fi inlocuite decât de conventii iraționale, dar, lăsând la o parte faptul ca litera ț e redundantă caci se pronunță "ts", litera î și regula folosirii ei..cred că arunca tot atuul in aer.

Este o invenție nouă? (parca țin minte că la scoala ni s-a spus "de azi inainte s-a hotarat sa se scrie..", dar nu mai tin minte daca era vorba de regula asta, sau parca regula de a scrie "sunt" in loc de "sânt")

Edited by bursucelu_viesel, 08 October 2020 - 23:02.


#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,449
  • Înscris: 17.04.2006
Nu este o inventie noua, este nostalgia unora.

#3
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Nu e nici o ratiune. Doar ca cei din Academia Romana n-au auzit inca de computere, tastaturi si alte chestii moderne. :)

Sau li se pare normal sa aloci doua taste pentru a face acelasi lucru...

#4
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,288
  • Înscris: 13.01.2011
Mai exact?
Ai deschis o carte și ce ai gãsit?

Attached Files



#5
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Nu cumva ca sa se deosebeasca de alta limba de aia s-au introdus aceste schimbari?
De origine slavona daca nu ma insel.....

#6
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,288
  • Înscris: 13.01.2011
Absolut, au fost interese.
De asta sînt de acord cu Pruteanu, are o explicație pertinentă, cine are chef să o caute, pe net.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Se poate pune intrebarea si invers, intrucat â e o litera marcanta in limba româna, ce rost are î din i  oriunde l-ai pune ?...

Si pt. ca sunt fani pro si contra, s-a ales o solutie de compromis...

Sânt este o forma arhaica pt. sfânt, inca prezenta in limba româna, si de altfel fonetic sunt foarte apropiate ambele variante.

Pt. a nu se crea confuzie, atat in general, dar mai ales legat de un cuvant sacral, motivul pt care se foloseste scrierea cu â este evidenta pt. oricine nu e imbecil, ignorant penibil, suferind de retard mintal, copil mic, sau strain care desluseste tainele limbii romane de unul singur.

Edited by loock, 09 October 2020 - 00:28.


#8
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,288
  • Înscris: 13.01.2011
Am spus PRUTEANU!  
Mã ceva pe docții de forum.

Iote", pentru leneși.

http://georgeprutean...03deceidini.htm

Edited by crisstonne, 09 October 2020 - 00:45.


#9
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Care e ratiunea folosirii literei î in loc de â pentru interiorul cuvintelor?

Adica? Nu inteleg intrebarea.

Cand eram eu mic si mergeam la scoala, scriam pîine. Acum scriu pâine, conform normelor stabilite dracu\ mai știe când.

Mai grav e cu ăia care scriu ânceput, âncetinit, âncălzit samd.

Edited by Steetch, 09 October 2020 - 00:52.


#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Prea multi scolarizati in noul sistem (modern), habar nu au despre ce e vorba.
Nemtii lauda sistemul scolar romanesc.
Isi freaca mainile pentru cati culegatori ieftini de sparanghel vor avea pe viitor.










#11
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt 4 chestiuni diferite.

1. O parte din â-uri provin din cuvinte vechi cu a, si o parte din cuvinte fara a.
2. Avand in vedere observatia de mai sus, exista o logica pt folosirea â, dar folosirea strict motivata etimologic ar fi complicat absurd de mult limba pt ca majoritatea oamenilor habar nu au de originea cuvintelor, ca sa nu mai spun ca multe au origine complexa protoindoeuropeana care existau intr-o forma similara inainte de latina, si unele din ele au fost si latinizate, francofonate pe deasupra, re-romanizate,  deci e o mare varza care le scapa si multor lingvisti.
3. Folosirea lui â la mijlocul cuvintelor e o regula care complica scrierea, dar e infinit mai simpla decat cea care tinea de etimologie. Pe de alta parte, intradevar se putea si fara â, insa era aiurea sa existe o litera in plus doar in român, românesc si România, plus derivatele lor. Deci exista ratiunea aceasta de subliniere a particularitatii limbii.
4. "Sunt" "rezolva" elegant problema atacului la sacral, fara â si fara î, deci se poate considera o chestiune diferita si rezolvata. Am scris "rezolva" intre ghilimele deoarece sunt e cuvant vechi, nu e o scorneala noua. Scorneala imbecila a fost forma bolsevica.

Edited by loock, 09 October 2020 - 01:27.


#12
andreyyshore

andreyyshore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 23.02.2010
Unul dintre motivele principale pentru păstrarea lui â în mijlocul cuvintelor odată cu reforma din 1904 (care a scos ê, ô și û) a fost evitarea confuziei la pronunțarea lui versus ci, versus gi. În ortografia actuală, mai rămân foarte puține (și obscure) cuvinte cu sau la final. î mai rămâne doar la adăugarea afixelor lexicale (în practică doar prefixe și prefixoide). De aceea, scriem neîncetat (ne- e prefix lexical, creează un cuvânt nou), dar târând (-[â/i]nd e sufix gramatical, prin conjugare nu se creează un cuvânt nou). Mi se pare o regulă foarte simplă, nu văd de ce ar crea confuzie.

De asemenea, ț nu e redundant, pentru că portschi, de exemplu, nu se pronunță porțchi. În română se face distincție între o africată (ț) și o secvență de două consoane, una oclusivă și una fricativă (t-s). Similar cu vs. c (atșesta?!), dj vs. g (agectiv?!).

#13
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View PostSteetch, on 09 octombrie 2020 - 00:52, said:

Mai grav e cu ăia care scriu ânceput, âncetinit, âncălzit samd.
cumva, au dibuit viitorul in eroarea lor. acum majoritatea vorbesc asa cum scriu ei.. Posted Image

Edited by 41ex, 09 October 2020 - 06:20.


#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si scriu tot asa, cum vorbesc. De exemplu, cu litera mica la inceputul propozitiei.Posted Image

Edited by myshyk, 09 October 2020 - 06:54.


#15
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009
Deci se duce la mama naib_ calitatea de scriere fonetica, pe care ar fi putut s-o aiba romana.
Ar fi trebuit eventual, daca tot voiau sa evite confuzia dintre i si î (asa cum si aici cand am scris-o ma chinui s-o vad), ar fi trebuit sa inventeze un semn distinct pentru vocala î.
Mi se pare o aiureala faptul ca se vrea ca anumite cuvinte sa aduca aminte de etimologia lor, dar in acelasi timp sa aduca aminte si de forma de plural a cuvantului (care schimba vocala din î in i ), si-n acelasi timp sa sa se poata distinge la citire.
Daca tot vroia sa adauge atatea detalii in scriere, mai degraba introducea un semn la vocalele pe care se pune accentul, ca sa putem sa diferentiem intre torturi cu accent pe o si torturi cu accent pe u.

Reritor la ț, nu observ nicio diferenta fata de "ts". Ma gandesc iarasi sa nu cumva sa fi vrut sa aduca aminte de originea latina a cuvintelor (ex: mulți < multi). O palatinizare (am scris corect?) a lui t. Bunicul meu ii zice internetului > interneț.
Palatinizarea asta banuiesc ca a dat si schimbarile din d in ds > z. (si uite ca Romana nu mai se straduieste sa faca distinctia si nici sa arate etimologia):
audit> auzit, vedi>vezi, dece>zece (Aromanii inca scriu si pronunta dsatsi la zece), etc

Apropo, am scris literele invers din greseala (â e pentru interior).

Edited by bursucelu_viesel, 09 October 2020 - 07:02.


#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
cred ca tine de fonetica

caine - pare mai apropiat de a decat de i

inceput - e invers....

#17
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,721
  • Înscris: 03.02.2009

View Postmyshyk, on 09 octombrie 2020 - 06:54, said:

Si scriu tot asa, cum vorbesc. De exemplu, cu litera mica la inceputul propozitiei.Posted Image

Oare? Era bine daca scriau majoritatea romanilor asa. E un semn de ego mai scazut (marimea primei litere, ca si marimea semnaturii, te reprezinta). Zic ca ar fi fost bine, caci ego-ul scazut arata ca animalul primitiv care e corpul omului, a fost imblanzit de catre societate/cultura. Depresia fiind dovada faptului ca omul este (exagerat de) moral.

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,462
  • Înscris: 30.10.2003
Bai baieti, abia m-am obisnuit sa scriu cum trebuie sa se scrie acum. Sa nu va puna dracu sa schimbati iar regulile!!!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate