Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Peste 5.000 de infectări cu Covid-19 într-o singură zi, până unde ajungem?

* * * - - 15 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10349 replies to this topic

#5437
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,104
  • Înscris: 04.08.2007
Da de ce nu pe 140 de ani?

View Posttoto_riina, on 18 octombrie 2020 - 17:28, said:

Intrebarea e de ce Sica impune masurile in Bucuresti pe doar 14 zile si nu pe o luna? Dupa 14 zile abia iti dai seama cati s-au infectat zilele astea, dar nu cred ca in doua saptamani se vor vindeca si suficient de multi incat sa scada indicele...fiindca se "compenseaza" cu cei care se vor infecta pana atunci!

Edited by remvirg, 18 October 2020 - 17:36.


#5438
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007

View Posttoto_riina, on 18 octombrie 2020 - 17:28, said:

Intrebarea e de ce Sica impune masurile in Bucuresti pe doar 14 zile si nu pe o luna?
Pentru ca e primul ministru al guvernului Romaniei.
Cand ti-o veni si tie randul sa fii prim ministru, poti sa impui ce masuri vrei.

Edited by maccip, 18 October 2020 - 17:37.


#5439
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,104
  • Înscris: 04.08.2007

View Postcatalina1, on 18 octombrie 2020 - 17:35, said:

Exista cea mai mica explicatie logica pentru care se trece pe online marti, nu luni?
Lunea nici iarba nu creste.


#5440
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Pai a zis Sica, masurile vor fi luate in maxim 48 de ore! Mda, nu ia masuri pentru o luna, fiindca pe 16 noiembrie se termina starea de alerta si ar iesi din ea (teoretic nu se stie daca va mai fi sau nu prelungita si in lipsa acestei certitudini, prelungirea masurilor de restrictii peste data de 16 ar reprezenta un abuz). Si cum ii e frica sa nu ajunga din nou la Renate si sa-i mai dea inva o palma peste cap...nu se risca. De aia a si intarziat cat a putut adoptarea masurilor, jocul cu rata infectarii in functie de populatie (incurcatura de zilele astea) etc. S-a fript cu ciorba si, cum vin alegerile, sufla si-n iaurt!

#5441
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View Postdorin_2k, on 18 octombrie 2020 - 16:30, said:

Că la mine e obligatorie nască și afara.
Am ieșit azi la plimbare pe străzi lăturalnice. Nimeni pe strada. Am dat masca pe Barbie sa vad pe unde calc. Ajuta masca ĂŽn acest caz? Nimeni altcineva pe strada.
Ajuta sa nu iei amenda.

#5442
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postmaccip, on 18 octombrie 2020 - 12:27, said:

Securistii de la sfinti si sfintii de la Dumnezeu.

Bre Vio, cum te simti, cum traiesti pandemia?

Ok in general, plimbari scurte, masca tot timpul afara de interior in casa, fara inghesuiala in autobuz sau tren,
fara nunti, fara demonstratii, deci plimbari scurte cu prietenii ....plictiseala....
dar am dat drumul la cateva grupuri pe net ca sa am ocupatie...si in rest Photoshop, Pinacle Studio, Corel....este daca vrei.....
Te salut cu respect si urari de bine.

View PostCris007, on 18 octombrie 2020 - 12:31, said:

Asta-i marea problema a Romaniei, ca nu sunt suficiente pareri in spatiul public.


Desi ai subliniat, de la mana pana la gura ai uitat
vorbeam de PROPRIA parere nu cea transmisa pe biletel

View Postl_dan, on 18 octombrie 2020 - 13:36, said:

Israelul a început să relaxeze a doua rundă de restricții anti-coronavirus
În cadrul relaxării restricţiilor, creşele şi grădiniţele se redeschid, dar şcolile menţin, deocamdată, sistemul online.
Companiile îşi pot relua activităţile, dar cele cu specific comercial nu vor putea primi clienţi. Restaurantele vor putea face livrări la domicilii şi companii, iar parcurile naturale şi plajele se redeschid.
Cetăţenii pot ieşi din case pe o rază de cel mult un kilometru şi pot vizita alte familii dacă grupurile adunate nu depăşesc 20 de persoane în exterior şi zece în interior.
Centrele religioase, inclusiv zona Zidului Plângerii, complexul Muntele Templului şi Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim, se vor redeschide pentru servicii religioase cu public cu anumite restricţii.
https://www.hotnews....coronavirus.htm

Da, asta este jumatatea plina......

Edited by vio69a, 18 October 2020 - 17:48.


#5443
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,026
  • Înscris: 30.07.2006

View Postcatalina1, on 18 octombrie 2020 - 17:35, said:

Exista cea mai mica explicatie logica pentru care se trece pe online marti, nu luni?

Luni nici iarba nu creste :(

#5444
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Epic fail: tataru si masca cu valva care-l protejeaza doar pe el. Bun exemplu. De fapt are dreptate: fiecare e pe barba lui.
https://www.google.c...rin-focare/amp/

#5445
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

View Postptap, on 18 octombrie 2020 - 16:08, said:

Cum asa? Dai date sigure(Craciun) despre alti oameni pe care nici nu ii cunosti si despre tine o dai pana la anu' si la multi ani? Hmmm....
La accei oameni am o informație in plus fata de mine: știu ca deja s-au infectat deci au un stil de viața mai expus, știu ca in cercul de persoane cu care au contact de obicei virusul este/a fost prezent, etc. spre exemplu in cazul lui Dorin și dacă nu mergea la distracțiile alea dar se întâlnea/s-a întâlnit cu alea 3 persoane infectate la locul de munca/in oraș, etc. e clar ca tot infectat ajungea sau se întâlnea cu alte persoane ce au luat boala de la alea 3.

P.S. Vezi ca exista și reversul, sa scapi de infectare tocmai deoarece ai călătorit/călătorești, poate foarte bine sa fie focar de infectie la mine in bloc spre exemplu dar eu sa scap dacă in zilele alea sunt plecat la munte cu cortu, in capitala sau mai știu eu unde, locuri unde as fi mers dacă stăteam in oraș.

View Postptap, on 18 octombrie 2020 - 16:19, said:

Aia zic, ca ti-ai asumat niste riscuri medii spre maricele.


Nu era mai bine sa stai acasa, doctori nu, glucometru ziceai ca e al tau, tensiometrul ....?
Discutabil dacă sunt medii spre măricele riscurile, la fel ar putea sa fi fost mici sau mari.

Asta zice multe despre asistenta medicala, calitatea ei și oare cât ar putea creste mortalitatea in caz ca nu va mai face fata sistemul medical. Ma tem ca nu ar creste/nu va creste prea mult nr de morți la mia de infectați ținând cont ca oricum calitatea asistentei medicale nu pare una prea buna.

#5446
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,824
  • Înscris: 22.05.2011
Sunt fleasca. Din partea ăstora poti sa crapi.

#5447
y999

y999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.02.2013

View PostDANANDREI2001, on 18 octombrie 2020 - 16:06, said:



Nitica imunitate nu strica daca se apuca astia sa cerceteze achiziitile facute in pandemie.
Sirianu  nu se baga in psd ca tot e pe suflet cu ei ?
N-are cum să se bage acolo unde e deja.

#5448
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,505
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdorin_2k, on 18 octombrie 2020 - 16:30, said:

Am ieșit azi la plimbare pe străzi lăturalnice. Nimeni pe strada. Am dat masca pe Barbie sa vad pe unde calc. Ajuta masca Ă®n acest caz? Nimeni altcineva pe strada.
Poate îți iei amenda. Da, ajuta masca sa nu iei amenda. Poți ori sa te plimbi in afara Sucevei ori sa îți iei niște masti de forma doar pentru situații de genul, când ești doar tu.

View Postmaccip, on 18 octombrie 2020 - 17:34, said:


Corect.
Dar eu nu-mi dezvat copiii de Thinkpad ca asa vrea guvernul. Ori da Thinkpad, ori pe olx cu ele.
Vezi ca sunt in custodie doar, trebuie restituite după un timp. Nu poți sa le vinzi.

View Postcatalina1, on 18 octombrie 2020 - 17:35, said:

Exista cea mai mica explicatie logica pentru care se trece pe online marti, nu luni?
Faptul ca au termen de implementare 48 de ore de la momentul atingerii acelei cifre. Sau ca vor sa schimbe cifra ca sa mai țină școlile deschise.

View PostChriss_Summer, on 18 octombrie 2020 - 18:12, said:

Sunt fleasca. Din partea ăstora poti sa crapi.
Adică? Sa inteleg ca nu te simți bine și ei nu vin sa vadă ce ai și sa ia măsuri?

Edited by LunaCrystal, 18 October 2020 - 18:23.


#5449
y999

y999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.02.2013

View Postcatalina1, on 18 octombrie 2020 - 17:35, said:

Exista cea mai mica explicatie logica pentru care se trece pe online marti, nu luni?
Da, fiindcă Comitetul de urgență (cacofonie intenționată) are standardele lui de "urgență" care nu sunt treaba noastră.

#5450
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,590
  • Înscris: 10.08.2009

View PostChriss_Summer, on 18 octombrie 2020 - 18:12, said:

Sunt fleasca. Din partea ăstora poti sa crapi.

Trebuie sa le mai dublam o data salariile dupa ce le-am triplat deja.
Poate o sa devina mai empatici.

#5451
y999

y999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 09.02.2013

View PostDANANDREI2001, on 18 octombrie 2020 - 18:17, said:



Trebuie sa le mai dublam o data salariile dupa ce le-am triplat deja.
Poate o sa devina mai empatici.
"Poate" e cuvântul cheie aici.

#5452
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007

View Postvio69a, on 18 octombrie 2020 - 17:46, said:

Te salut cu respect si urari de bine.
Multumesc, la fel.
Dar vitamine?

Ai grija ca de cand iau vitamina D si Zinc, mi se scoala si cand vad afise pe stalp.
As lua si NAC, dar mi-e si frica sa nu se scoale si cand vad stalpul.
:D

#5453
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
despre ceva similar vorbeam mai devreme
https://www.digi24.r...eosebim-1386237

#5454
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007

View PostChriss_Summer, on 18 octombrie 2020 - 18:12, said:

Sunt fleasca. Din partea ăstora poti sa crapi.
Transpiratie rece?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate