Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Recomandare plafoniera

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Caut sa inlocuiesc lustra din camera mea, aceasta fiind de pe vremea impuscatului.
Plafoniera/aplica trebuie sa permita instalarea a doua becuri. Lumina sa fie alba, nu galbena. Sa aiba filet clasic. Sa permita atat becuri cu LED, cat si normale.
Buget: 150 lei

Am aruncat un ochi pe eMag si nu ma atrage nimic.
Nu ma pricep. Nu am luat niciodata. Nu stiu la ce sa fiu atent.
Multumesc.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uita-te la Leroy Merlin
Au prețuri decente.

Eventual Jysk

Edited by waterman, 06 October 2020 - 19:55.


#3
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
M-am uitat. Doar asta imi place cat de cat.
Alte sugestii?

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
poftim la dedeman. alegi ce doresti. lumina va fi alba sau galbena in functie de becul ales. nu plafoniera iti da culoarea, ci becul.

plafoniera o poate influenta usor prin sticla, insa daca alegi plafoniera cu sticla mat alb, atunci nu-ti mai pui problema asta. ce cauti e cu dulie E27. posibilitatile si designul sunt nemarginite. iti alegi tu ce vrei, nu noi.

dar nu inteleg cum bugetul tau e de 150 si ne intrebi de una de 165. ti-am pus mai sus o gama extreeeeeeeem de larga pana in 100 lei si destul de elegante unele.

Edited by Dany_Darke, 06 October 2020 - 20:03.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Găsești în orice magazin de bricolaj, pentru toate gusturile, stilurile și buzunarele. Dacă ești din București, încearcă și în Ikea.


#6
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Parca asta ma atrage: https://www.dedeman....astra/p/1000673
Camera mea e varuita albastru, canapeaua e albastra, tablourile (moderne, nu cu rama) sunt pe baza de albastru (niste peisaje). M-am interesat si de perdea albastru deschis, spre alb.
Si asta, mai imi place: https://www.dedeman....olora/p/1027309
Dar ma gandesc sa nu dea lumina galbena, ea fiind mai mult mata, decat transparenta.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Clar va da o lumina galbena

Mai bine iei o plafoniera cu lumina albastra.

#8
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Caută plafoniere cu lumina "alb clar", peste 24W...
Becurile au pe cutie culoarea portocaliu.... Daca vrei becuri neapărat.
Se apropie cel mai mult de lumina cu care suntem obișnuiți.
Probabil sunt insesizabil.... mai scumpe.

Edited by sarac.lipit, 06 October 2020 - 20:31.


#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009

View Postlost_in_a_dream, on 06 octombrie 2020 - 20:01, said:

M-am uitat. Doar asta imi place cat de cat.
Alte sugestii?

Genul acesta de corp de iluminat îți va da o lumina chioara. Ai pus ulterior un link pentru o plafoniera cu geamul albastru, fix asa am avut în dormitor, e nasoala și lumina e chioara dacă pui bec clasic, nu ai voie sa depășești o anumita valoare ptr puterea becurilor.
Cauta modele unde becul sa nu fie acoperit.
Musai sa aibă 2 becuri?
Eu i-am pus copilei în camera acest corp de iluminat, la care am montat bec led, îți pun linkuri pentru ambele produse. Poți sa filmezi în camera ei, lumina este perfecta, suficienta, nu obosește ochii. Plus ca ai posibilitatea sa decizi la ce înălțime montezi corpul de iluminat, prin reglarea lungimii firului.
https://www.ikea.com...a-alb-60386527/

https://www.ikea.com...-opal-30447631/

Edited by corinadaniela, 06 October 2020 - 20:50.


#10
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Am vorbit acum cu o prietena care are fix plafoniera asta. (despre care spunea waterman ca da lumina galbena)
Mai duc maine la ea, sa fac probe. Vad ca permite 60W.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Exista plafoniere LED,fara becuri.Teoretic cele cu becuri sunt ,mai practice pentru ca se pot schimba becurile.Apropo,indiferent de unde le cumperi,becurile LED au doi ani garantie.
https://www.google.c...w=2560&bih=1326

Lumina calda = 2700-3000 K   galbena
Lumina neutra = 4000k     naturala
Lumina rece =6500-6700 K albastrie

Pentru camera as recomanda cea neutra.

View Postlost_in_a_dream, on 06 octombrie 2020 - 20:38, said:

Am vorbit acum cu o prietena care are fix plafoniera asta. (despre care spunea waterman ca da lumina galbena)
Mai duc maine la ea, sa fac probe. Vad ca permite 60W.

Acel gen de plafoniere nu sunt practice.Bura este opaca,se pierde mult din intesitatea becului.Daca pui bec LED,acolo deja nu-i mai valabila faza cu 60W.Un bec LED de 60 W este echivalent cu vreo 300-350 W.
Becul LED de 12.5W este echivalent cu 100W.Asta-i suficient si are si pret bun.Sunt uzuale.Cele mai folosite ar fi cele de 9-10W,echivalente cu 75W.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Intri in magazin și îți cumperi ce îți place. Ce rost sa primești recomandări?
După ce o cumperi deschizi un topic de demontare lustra și montaj plafoniera?


#13
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
Ia mai bine una cu 3 becuri,dispersorul ala din sticla va reduce mult din intensitatea luminoasa a becurilor si vei vedea ca nu va fi niciodata suficienta lumina,o sa-mi multumesti.

#14
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Si eu caut o plafoniera cu 3 becuri, E27, becuri incadescenta. Mi se par cele mai putin obositoare si inca se gasesc in comert.
Am gasit la taraba in piata, pretul e 35 lei, mi se pare bun. Farfuria (dispersorul) e de forma circulara, culoare alba, cu model. Mie mi-a placut ca aspect, dar...
Problema la plafonierele cu multe becuri incadescenta e ca se incalzesc foarte tare. Consecinte: afumare tavan in timp, topire izolatie fire. Vanzatorul din piata incerca sa ma convinga ca suporta 3 x max 75W, eu cred ca adevarul este undeva pe la 3 x 60w daca nu mai putin, 3 x 40w. Pe lustra nu era nici o eticheta, nici ceva stantat. De obicei exista un inscris cu puterea maxima admisa.
Daca cumperi, e bine sa tii seama si de acest aspect, puterea maxima admisa. Si daca  exista aerisire, sa nu fie complet inchisa.
p.s.
In bucatarie si baie am lampi cu led, in caz ca se strica,se arunca, nu se inlocuiesc ledurile. Sunt multumit de intensitatea luminoasa.
Dar pentru camera de zi, consider ca economia (consumul redus de energie electrica) e pe planul secund, mai important este conforul, sa nu-ti oboseasca ochii.
Exista variante de culoare si pentru led, cea galbuie e mai apropiata de cea data de becurile clasice.
As recomanda becuri format clasic, cu filament led. Sunt puternice dar si costul e de vreo 15 ori mai mare decat al unui bec cu incadescenta.
Becuriele cu led smd mi se par slabe, nu disperseaza lumina cum trebuie, zona bazei (fasung) e moarta. Daca sunt in pozitie verticala, sunt bune dar daca sunt montate orizontal, nu sunt eficiente.
Nu mai spun ca dupa parerea mea, costul lampilor sau al becurilor led nu cred ca e acoperit de costul energiei electrice economisite.

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
bec led "decorativ", pt ca asa este cica promovat, am si eu in baie, astfel ca nu sufar de limitarile clasice ale becului cu led smd. preturile au ajuns destul de mici cat sa vezi deja o economie la factura de curent. depinde insa si cate folosesti. daca pui doar 1-2, atunci diferenta este infima si astfel pretul lor de achizitie se amortizeaza mai greu. evident ca depinde si cat il folosesti, pretul de achizitie, etc.

pana sa-l schimb si pe cel din baie, am facut un calcul la consumul becurilor deja montate, astfel ca a reiesit ca aprinzand absolut toate becurile led din casa (plafoniere cu cate 2 si 3 becuri) aveam un anume consum, insa daca aprindeam si pe cel din baie, consumul era cu 130% mai mare.

dar nu numai consumul trebuie luat in calcul, ci si calitatea luminii. este mult mai buna, iar faptul ca nu se incinge asa tare ca unul clasic, nu mai ai nici problema afumarii si topirii plasticelor.

#16
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

View Postlost_in_a_dream, on 06 octombrie 2020 - 20:38, said:

Am vorbit acum cu o prietena care are fix plafoniera asta. (despre care spunea waterman ca da lumina galbena)
Mai duc maine la ea, sa fac probe. Vad ca permite 60W.
Okay. Am fost astazi la prietena de care va spuneam.
Lumina mi se parea acceptabila. Dar fiind pe timp de zi si nu noapte, nu mi-am putut da seama daca e galbuie.

Va multumesc tuturor pentru sugestii. Nu consider achizitia o prioritate, deci mai astept inca sfaturi. :)

#17
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
https://www.vivre.ro...ue_cotton_candy
Ziceti repede, ca e cantitate limitata! Posted Image

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Eu votez nu. Sorry...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate