Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Poate pixelshift/HiRes să fie efectivă?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Odată cu noile generații de aparate se deschide cu adevărat un nou univers foto și doar cei care nu vor să vadă sau sunt mai puriști ori poate nu-i interesează nu folosesc asemenea funcții.
Eu folosesc des chiar funcția HiRes pentru că nu doar că crește rezoluția, dar rezolvă și niște probleme care țin de DR. În cazul lui Olympus există mai multe tipuri de HDR, iar cea folosită de mine, cea mai cuminte, face ca imaginea rezultată să fie una corectă care nu devoalează cu nimic faptul că este un HDR ci o imagine corectă cu un DR bun, corect.

În clipul de mai jos este vorba de HiRes. Poate un Olympus cu un senzor mic ca dimensiuni și de doar 20Mp rezoluție să scoată cadre apropiate de rezoluția nativă a unor aparate cu senzor mai mare?
De asemenea, voi ce funcții folosiți?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s27PieFs5CE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Daca-ti permiti sa nu se miste subiectul deloc deloc... ce-ai de pierdut?

#3
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Nu sunt functii noi. Pe DSLRurile Pentax, alea ramase in urma, este implementata de cativa ani. HDR in camera (din mana) am folosit relativ frecvent, pixel shift nu prea, trebuie trepied, subiecte statice, etc.

Edited by edri, 06 October 2020 - 17:15.


#4
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,789
  • Înscris: 16.01.2017
Da, poate.

#5
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Problema mea cu noile generatii de aparate de fotografiat care se incadreaza in ce as vrea eu, este ca pe langa plusurile inerente, pierd ceva comparativ cu ce am acum. Nikon Z5 nu are pixel shifting si Panasonic S5 nu are HDR normal pentru fotografii. Nu mai spun ca fisheye nu este in niciunul dintre sistemele astea, ca e offtopic. ;)

Edited by edri, 06 October 2020 - 18:41.


#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Eu am folosit HiRes pe Olympus. Da, există o îmbunătățire, dar nu spectaculoasă, nicidecum la nivelul de cei 80Mp din reclamă. Hai să zic că maxim un 40Mp, face.

Am fost dezamăgit însă la altceva. Am încercat să fac la Lună cu HiRes, acolo chiar ar fi contat. Surpriză, din cauza mișcării, nu iese ce trebuie, ba chiar iese mai soft decât dacă fac cadrul normal. Nu mi-a zis nimeni asta și m-am chinuit o grămadă. Cu greu am găsit informația și atunci mi-a fost totul clar, deși era destul de logic ce și cum.

@edri, foarte fain S5, să-l stăpânești sănătos. Mi-a făcut și mie cu ochiul. Dar deocamdată stau cuminte, aștept să văd ce scoate Sony și doar în cazul în care scoate ceva extraordinar pentru foto de noapte, mai iau un body. Dacă nu, rămân la Oly M1.3 și vând obiectivele Sony pe care le (mai) am.

#7
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Noi de cand avem Pixel Shift, din 2016 - introdus pe K-1, nu? K-3 parca nu avea.
M-am jucat nitel cu el, prea limitat - iar cel "din mana" e si mai limitat, nu merge pe RAW pentru ca nu e suportat de aplicatii. In situatii specifice e foarte tare, iti elimina artifactele.
Sincer nu ma incalzeste cu nimic ca pot sa folosesc un aparat cu senzor mic intr-un mod "intortocheat" ca sa obtin ceva similar cu un singur cadru tras cu aparatul meu. Dar, pentru experimente si situatii speciale, de ce nu; te scuteste de a da banii pe alt echipament.
In plus, nu strica nimic, nu cere de mancare.

#8
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am avut de făcut interioarele la un hotel de 5*. Cadrele făcute cu Olympus M1.2 cu HiRes de pe trepied au ieșit vizibil mai bine, nu doar ca rezoluție ci și ca gamă dinamică.

Pe Olympus îți face un fișier RAW, normal că să-i spun așa. Doar că vei avea o rezoluție superioară. În rest este prelucrabil ca orice RAW în orice soft, nu neapărat cel proprietar Olympus, ca în cazul lui Sony. Și dacă la Sony trebuie să-l faci tu pe PC, la Olympus ți-l scoate direct din aparat, nu trebuie să faci nimic ulterior. Și salvează și RAWs separat.
La fel face și la focus stacking.

#9
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pai da, ca nu misca nimic in cadru.

Si la Pentax iti face RAW, un fisier continand cele patru cadre (la Olympus sunt 8, dar abordarea presupun ca e aceeasi). Doar la Pixel Shift-ul "din mana" e problema cu prelucrarea; la cel clasic, "de trepied", ai suport.
Din aparat, JPEG adica, iese cu ambele tipuri de Pixel Shift. Aici mi se pare interesant HEIF-ul, cand vrei sa scoti asemenea chestii direct din aparat (si eventual sa mai aplici ceva prelucrari dupa).

#10
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008

View PostReactor2015, on 06 octombrie 2020 - 19:24, said:

....
@edri, foarte fain S5, să-l stăpânești sănătos. ...
Nu il am inca, sunt in faza de studiu si documentare Posted Image De fapt mai mult ma atrage nikonu, concentrat pe fotografie si mai putin pe video. Sa vedem ce se intampla de BF pro, desi cel mai intelept ar fi sa mai astept pana se aseaza sistemele astea noi. La anu pe vremea asta ce este acum va fi mai ieftin sau in acelasi domeniu de preturi vor fi camere mai performante si probabil ceva mai multe optiuni pentru obiective.

Pentru luna cu hi res probabil ar trebui sa se miste si senzoru, sincronizat, in timp ce face hi res. Nu stiu daca e implementata si sincronizarea asta.

Edited by edri, 06 October 2020 - 20:28.


#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Deși noile FF ML de la Panasonic sunt date naibii, nu prea au prins la public.
Motivul: obiectivele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate