Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Huawei P40 - GMS

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
razvanvl

razvanvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 08.01.2008
Bine v-am gasit!

Am tot urmarit Topicul de la P40 Pro...dar am zis sa fac unul si pentru cine are P40 simplu (fara Pro, Lite, Lite E etc...)

Ca posesor de P40 am zis sa impartasim impreuna experientele.

La mine incepe cam asa: cand am luat telefonul nu stiam exact ce se intampla fara serviciile google, credeam ca pur si simplu nu am magazinul play de unde pot descarca aplicatii si asta nu este un capat de lume. Dar nu a fost asa. Mi-am dat seama ca nu merg aplicatiile bancare (BtPay si RaiPay pe care le folosesc eu), nu puteam face plati cu telefonul prin NFC,  nu merge Gmail (avem alternativa BlueMail) si multe alte aplicatii care imi tot spuneau ca nu am Google Services.

Am tot sapat prin tutoriale si am reusit sa instalez Google Services, culmea mergea tot, inclusiv magazin play si notificarile. Pana intr-o zi (acum cateva zile) cand imi apare pe mail o notificare de securitate Google. Ma uit prin dispozitive si erau doua necunoscute, un OnePlus si un Tv 4K Philips pe care le-am sters si am schimbat parola.
Tragedie:nu ma mai pot conecta pe Maps, Youtube si Magazin Play pt ca nu pot adauga iar parola, imi spune ca dispozitivul este necertificat.

DE RETINUT SI PT VOI: In google nu o sa va apara modelul vostru de telefon (P40, P40 Pro etc..), ci o sa apara alt model de telefon (Nexus, OnePlus etc...), deci nu il stergeti.

Acum vreau sa imi iau inima in dinti si sa instalez iar serviciile google de la capat.

SI acum apelez la voi...Eu acum am versiunea de soft 10.1.0.147 si vreau sa ii fac downgrade, insa nu merge la P40 sa ii facem cu HiSuite, nu apare optiunea de Switch to old version (sau poate nu stiu eu).
Cine cineva cum pot face downgrade, sau de unde pot lua firmware compatibil? Base sofware-ul meu este: ANA-LGRP4-OVS, Component version ANA-N29

Multumesc!

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Am vrut eu sa deschid un topic saptamana trecuta - ma tot batea gandul, mai ales ca e aproape cat un P30 dar ca hardware e mai puternic.
Pana la urma am luat P30-ul.

Nu e numai problema cu Google.
Bluetooth desi e 5.1 nu are licente AptX de niciun fel
Dolby Atmos, pas, certificare HDR la ecran pas...

#3
razvanvl

razvanvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 08.01.2008

View Posteiffel, on 06 octombrie 2020 - 13:13, said:

Am vrut eu sa deschid un topic saptamana trecuta - ma tot batea gandul, mai ales ca e aproape cat un P30 dar ca hardware e mai puternic.
Pana la urma am luat P30-ul.

Nu e numai problema cu Google.
Bluetooth desi e 5.1 nu are licente AptX de niciun fel
Dolby Atmos, pas, certificare HDR la ecran pas...


Atata timp cat se conecteaza la masina nu prea ma intereseaza BT, celelalte sunt detalii pt mine,la display folosesc comfort ochi..Eu vin dupa Samsung S9
Am pus accent pe cum se misca telefonul, in acel buget (~2500 lei cu inca un Y5P gratis) nu aveam ce lua, eu punand mare accent pe dimensiunea telefonului (sa nu depasteasca 150mm +2mm max)

In continuare astept sfaturi si pareri!

#4
schismatrix

schismatrix

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 266
  • Înscris: 30.09.2020
În bugetul ăla un telefon cu dimensiuni mai mici cum vrei tu puteai lua un iphone se2 sau un iphone8. și nu îți mai băteai capul cu instalarea serviciilor google pe p40 din tot felul de surse obscure. Vă complicați existența, părerea mea ... în fond, faceți cum considerați.

#5
razvanvl

razvanvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 08.01.2008

View Postschismatrix, on 06 octombrie 2020 - 14:00, said:

În bugetul ăla un telefon cu dimensiuni mai mici cum vrei tu puteai lua un iphone se2 sau un iphone8. și nu îți mai băteai capul cu instalarea serviciilor google pe p40 din tot felul de surse obscure. Vă complicați existența, părerea mea ... în fond, faceți cum considerați.

Am uitat sa precizez ca nu vroiam IOS si "AiFon". Ultimul Xs a avut contact cu blocul cand m-a suparat...deci sunt satul de "Aifon" cu autonomia lor mirifica, te lasa cand ai nevoie si alte chestii pe care nu trebuie sa le mai enumar...

#6
schismatrix

schismatrix

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 266
  • Înscris: 30.09.2020

View Postrazvanvl, on 06 octombrie 2020 - 14:07, said:

Ultimul Xs a avut contact cu blocul cand m-a suparat...
urât ... așa nervos ești de obicei ? Niște terapii de anger management nu ți-ar strica. Nu știu cum stă xs-ul la autonomie, pe iphone 11 mă ține 2 zile + în condiții de SOT 4-4h jum. Dar deja depășește bugetul tău.
Baftă la pierdut timp și acumulat nervi cu instalarea serviciilor gugăl.

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ai facut o greseala (ca multi altii): compara GMS, care este un adaos de soft la Android cu serviciile oferite de producatori (HMS pentru Huawei, SMS pentru Samsung, sau cum le zice) in care au si ei o baza cu programele care pot fi instalate dintr-p sursa oficiala.

Revenind: ce servicii de la Google ai nevoie? Nu de alta, dar sunt unul care stie ca exista alternative (oficiale si pot fi mai bune, dar si mai slabe decat ce se ofera prin GMS).

#8
razvanvl

razvanvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 08.01.2008

View PostPololica, on 06 octombrie 2020 - 14:31, said:

Ai facut o greseala (ca multi altii): compara GMS, care este un adaos de soft la Android cu serviciile oferite de producatori (HMS pentru Huawei, SMS pentru Samsung, sau cum le zice) in care au si ei o baza cu programele care pot fi instalate dintr-p sursa oficiala.

Revenind: ce servicii de la Google ai nevoie? Nu de alta, dar sunt unul care stie ca exista alternative (oficiale si pot fi mai bune, dar si mai slabe decat ce se ofera prin GMS).

Serviciile google imi trebuiesc sa pot folosii RaiPay si BtPay si sa fac bineinteles plati prin NFC

Edited by razvanvl, 06 October 2020 - 14:53.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Atata timp cat se conecteaza la masina nu prea ma intereseaza BT, celelalte sunt detalii pt mine,la display folosesc comfort ochi..
La mine nu se conecteaza la masina ci la 2 perechi de casti care stiu doar AptX HD nu si LDAC. Deci a contat enorm.
De-asta am zis ca nu-mi mai bat capul si am luat P30-ul. Care e doar cu cateva zecimi de mm mai mare decat P40, dar e si mai subtire cu cateva zecimi...

Mai aveam si niste aplicatii cumparate in Google dar alea le puteam migra cu Phone Clone sau un soft de backup.

#10
ionut_lazar2001

ionut_lazar2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 07.10.2009

View Postrazvanvl, on 06 octombrie 2020 - 13:46, said:

Atata timp cat se conecteaza la masina nu prea ma intereseaza BT, celelalte sunt detalii pt mine,la display folosesc comfort ochi..Eu vin dupa Samsung S9
Am pus accent pe cum se misca telefonul, in acel buget (~2500 lei cu inca un Y5P gratis) nu aveam ce lua, eu punand mare accent pe dimensiunea telefonului (sa nu depasteasca 150mm +2mm max)

In continuare astept sfaturi si pareri!

As fi mers pe un Pixel 4a sau 4a 5G...Iar pentru ceva banuti in plus ai Pixel 5 care il consider foarte ''echilibrat'': camera, baterie, suport software bun (daca prinzi si castile si le vinzi scoti un pret foarte bun).

Am avut P30, as fi vrut sa fac trecere catre seria P40 insa lipsa GMS m-a oprit.

Edited by ionut_lazar2001, 06 October 2020 - 15:24.


#11
razvanvl

razvanvl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 08.01.2008

View Postionut_lazar2001, on 06 octombrie 2020 - 15:23, said:

As fi mers pe un Pixel 4a sau 4a 5G...Iar pentru ceva banuti in plus ai Pixel 5 care il consider foarte ''echilibrat'': camera, baterie, suport software bun (daca prinzi si castile si le vinzi scoti un pret foarte bun).

Am avut P30, as fi vrut sa fac trecere catre seria P40 insa lipsa GMS m-a oprit.

Sa sti ca la Pixel m-am gandit si eu inainte...dar nu prea ajunge la noi prin "canale oficiale" si nu stiam cand il lanseaza exact....Plus ca eram speriat de bateria, cam prea mica parca (dupa experientele "Aifon" cand ajungeam sa incarc telefonul si la 3 ore)

#12
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020

View Postrazvanvl, on 06 octombrie 2020 - 12:55, said:

DE RETINUT SI PT VOI: In google nu o sa va apara modelul vostru de telefon (P40, P40 Pro etc..), ci o sa apara alt model de telefon (Nexus, OnePlus etc...), deci nu il stergeti.
Asta cred ca o stia oricine, era si logica. Tot ce face "fix-ul" e sa modifice Device ID-ul si UserAgent-ul astfel incat Google sa nu stie ca e Huawei ca sa nu il blocheze.
Si pe siteuri web se fac astfel de fix-uri cu schimbatul UserAgent, astfel incat sa mearga siteul respectiv, ca unii blocau accesul la site daca nu era browserul X pe care il preferau detinatorii siteului. Cum face si Google cu diverse ad-uri sau optiuni, daca vad ca nu folosesti browserul lor afiseaza anumite Ad-uri sau blocheaza anumite functii, ca sa te "convinga" sa folosesti browserul lor.

#13
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,883
  • Înscris: 18.07.2018
Mai e si versiunea Lite cu 5G care are ceva in plus.

#14
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,591
  • Înscris: 28.11.2001
Despre ce e vorba în acest topic?Posted Image

OP: Caută după ”HiSuite Proxy”+downgrade. Sunt o sumedenie de tutoriale

Edited by badmania98, 13 December 2020 - 19:20.


#15
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 05.12.2016
Cine mai știe

#16
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,883
  • Înscris: 18.07.2018

View Postbadmania98, on 13 decembrie 2020 - 19:06, said:

Despre ce e vorba în acest topic?Posted Image
OP: Caută după ”HiSuite Proxy”+downgrade. Sunt o sumedenie de tutoriale
Nu merge pentru P40 Lite 5G  CDY-NX9A. Posted Image

Edited by GT_Xpress, 15 December 2020 - 14:05.


#17
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,883
  • Înscris: 18.07.2018
Nu mai merge sa faci downgrade la Android mai vechi sau drimeware mai vechi. Am incercat orice tutorial gasit pe internet. Aplicatii ca RaiPay de la Raiffeissen nu merge daca nu este descarcata din magazinul online de la Google. Raiffeissen Smart Mobile si Smart Token merg si fara Google Play.
Youtube si Music Youtube pot fi accesate prin browser sau alte programe. Daca reusesti sa instalezi Youtube, nu te poti loga.
Google face orice ca sa nu te lasa sa le folosesti aplicatiile fara serviciile lor. Am reusit sa instalez cateva jocuri care merg bine mersi, chiar
si cu atentionarea ca trebuie musai Google Play.  Huawei a spui ca ofera posibilitatea prin Apple gallery sa pui in lista de dorinte programele pe care le vrei,
nu se stie cat va dura pana la realizare.Lumea este depedente de servicii Google , ceea ce este grav. Acum trebuie sa ne adaptam fara acele servicii.
Cardul bancar ca Mastercard de la Raiffeissen merge prin NFC la plata. Mai este si Huawei Pay inca nu este valabil in Romania dar poti achizitiona online cu cardul la ei pe telefon.
La inceput si mie imi parea rau ca nu am luat alt telefon care are Google, dar m-am obisnuit pana la urma. Pentru email folosesc aplicatia de la Huawei si merge super ok.
Ca Authentificator folosesc 2FA Authentificator pentru conturile necesare. La instalare programe folosesc Apple Gallery, ApkPure, Aptoide si apkuri de le internet. Waze si Here functioneaza ok.
Aupdateurile vin si ele si se pot instalara fara erori. Trebuie sa ne obisnuim asa daca vrem telefoane de la Huawei.
O sa vina si Android 11.

#18
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Daca vrei logare in YouTube, baga MicroG si YouTube Vanced.
Intri pe vancedapp.com, descarci Vanced manager.
Din el descarci microG si YouTube Vanced.
Primul instalat, microG, apoi YouTube Vanced.
Inainte de toate, dupa ce le instalezi fara sa le deschizi, intri in setari la microG si debifezi: 1).Google cloud messaging si 2).Google device registration.
Dupa asta, intri in YouTube Vanced si te loghezi cu contul de gmail.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate