Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Intrebare pentru inlocuire zahar

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
307 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Am o reteta de prajitura cu visine.
Scrie asa "se freaca galbenusurile cu zaharul, pana ce cresc ca o spuma", e vb de 5 galbenusuri si 150 g zahar, in rest nu conteaza, doar la chestia asta ma refer.
Eu vreau sa nu pun zahar ci doar f putina stevia, fara zahar daca frec galbenusurile mai gresc asa cum scrie ca o spuma ?!", si daca nu, cu ce se poate inlocui zaharul ala ? Ceva sa n-aiba Kcal.
Pentru ca daca pun zaharul iese cu 170 Kcal/100 g, daca il scot iese cu 95.

#2
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
nu prea ai cu ce daca vrei sa iasa spuma.... poate zahar brun, are oarece mai putine calorii dar nu semnificativ.

#3
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
e chestia aia "green sugar", eu nu am folosit niciodata.
dar cel mai bine e sa renunti la gustul dulce. bine, si faina e tot aia.
inlocuirea zaharului cu alti indulcitori nu face decat sa lungeasca boala.

zaharul brun e tot zahar, sa nu ne imbatam cu apa rece. e ca paine alba sau integrala, tot un drac.

Edited by rich1974, 06 October 2020 - 12:30.


#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

Gatiti cu alternative! Daca va plac prajiturile in casa, veti utiliza, probabil, mult zahar alb sau brun. Sugestie: puteti folosi piure de fructe (ex: mere, pere, banane, ananas) in loc de zahar in multe dintre retetele dvs. Adaugati 3-5 linguri de faina pentru fiecare ceasca de piure de fructe asa incat acesta sa aiba consistenta zaharului inlocuit. Suna interesant, nu-i asa?
Siropul de artar, xilitolul si mierea sunt indulcitorii naturali recomandati de prodieta.ro.Dintre acestia xylitolul este cel mai slab caloric: 240 kcal/100gr spre deosebire de 405 kcal/100gr cat are fructoza. Mai mult, spre deosebire de ceilalti indulcitori naturali, in cazul xilitolului bacteriile bucale nu sunt capabile de a-l descompune, deci nu se produc nici acizi iar valoarea ph-ului ramane stabila. Xylitolul este natural (desi n-ati zice dupa denumire…) si de aceea este si la un pret mai mare decat alti indulcitori. Xilitolul poate fi cumparat la un pret aproximativ de 27 lei / 500 gr. Xilitolul nu contine niciun fel de conservanti, substante alergene sau surse de fenil-alinina. Cititi mai multe despre xilitol >>

https://prodieta.ro/...op-artar-agave/

Deși nu recomand să pui miere dacă aluatul ăla intră la cuptor. Devine toxică după 90 de grade parcă.

Deci, piure de fructe + făină

Sau faci rețeta normal cum o ai dar mănânci mai puțin.

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

 MinettoMatoi, on 06 octombrie 2020 - 12:17, said:

...si daca nu, cu ce se poate inlocui zaharul ala ? Ceva sa n-aiba Kcal.

Doar apa nu are incarcatura calorica. Orice altceva are calorii.
Iar inlocuirea cu indulcitori nu aduce mari beneficii.
Nu poti inlocui cu nimic zaharul ala ca sa iasa ca in reteta.

Eu tot nu inteleg de ce te chinui asa. Daca vrei gust dulce ia niste curmale, mananci una-doua cand ti-e pofta de dulce si gata.

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
el doreste ca acel inlocuitor sa fie hipocaloric. ca a mai avut niste posturi in sensul asta.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Stiu si se tot chinuie de atunci :)

#8
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,223
  • Înscris: 05.06.2002
din pacate, nu orice reteta poate fi facuta cu indulcitori hipocalorici... ca sa nu mai salivezi la chestii care nu le poti face cauta retete pe google sau de gata la cofetarii direct "prajituri diabetici".

#9
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015
Green sugar e ceea ce cauti. Daca nu te deranjeaza pretul.
Omu a intrebat de inlocuitori, nu de tot felu de texte despre calorii sau despre ce e si ce nu e bine :)

#10
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 08.10.2004
zaharul brun nu e acelasilucru cu zaharul alb. in primul rand nu e total procesat, si pastreaza in asa fel cateva atribute, gen minerale mai multe etc. in plus are mai putine calorii decat cel alb, nu cu mult..dar se aduna.

si nici nu e nevoie sa pui toata cantitatea la retete...de cele mai mult e ori o poti injumatati. niciodata nu va iesi o prajitura cum  trebuie, ca aia originala, daca pui inlocuitori...

#11
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,019
  • Înscris: 04.09.2018
Acuma mai in gluma mai in serios, au facut astia rechete performante, atatea descoperiri in medicina si nu au fost in stare sa scoata zaharul din retete si sa puna altceva, ma uimeste putin. Ei zic ca sa nu mancam aia si aia ca are kcal, dar nu vad ca se agita sa le face mai hopocalorice, ca oamenii oricum le mananca ! Deci faza cu mancati mai putin din aia sau aia, nu functioneaza dupa cum realitatea o arata, deci trebuie schimbata abordarea.
Cand vezi ca ceva nu merge, nu persisti in aia ca sfat sau ce o fi !
Singura solutie sa nu ajungem nisie obezi in masa pe glob sunt de fapt doua:
1 - Reducem poftele si foamea.
2 - Facem sa nu ne faca rau, exact la ce ma gandesc eu.
A treia nu exista, e una ce ar trebui si alta ce se intampla.

Din moment ce ai fost idiot si ai pus pe piata otravurile astea, dulciuri, fast food-uri, sucuri, NU mai ai cum o intoarce acuma, daca nu vroiai sa manance lumea ca in sfaturi, nu le mai puneai, lumea nu mai stia de ele si era frumos, legume, fructe si ce e sanatos mancau.
De ex eu la 4-5 ani nu vroiam Nutella, se rugau parintii sa gust, veneau pachete din Germania cu aste dar nu asa des. Cand am gustat, BUM, m-a prins, de atunci mor dupa ea, deci de aia zic ca e crima sa le pui la orice raft si apoi sa zici sa nuuu.

De ex la cozonaci da ? Zaharul face sa se lase, cu cat e mai mult zahar, cu atata coca aia creste mai greu, daca pui stevia e mult mai bine, nu se imputineaza prea mult kcal de la coca, insa se reduce ceva.
La sucuri s-a rezolvat deja, si am vazut rez ca nu ma ingrasa (nu ma int ce are in ea ca n-am 7 vieti ci una).
De ex la placinta cu mere am reusit o reductie de kcal de la 265 la 230/100 g, a fost ceva totusi, dar de la coca nu s-a reusit reducere prea mare, eu acuma fac ceva, sa mai faca si altii, sa schimbam idei, experimente. Nici nu am vazut pe undeva ca se discuta, asta e f trist, dar se plang ca s-au ingrasat si zic ca le place aia si ailalta.
Ciocolata are 50 % zahar, daca am pune stevia ?! Ca acolo merge.

Zaharu brun are tot cam 410 Kcal/100 g.

La placinte coca rupe, ma gandesc si la aia dar nu vad sol, de ex molecula de faina sa nu mai fie rupta in fructoza si glucoza, nefiind sparta in doua, nu e recunoscuta de corp, e a si cum mananci cauciuc si iese afara. S-ar asimila doar merele, adica ce trebe.
Hai voi nimic ? Nici o idee, nici o proba acasa cu vreo reteta ?

Edited by MinettoMatoi, 06 October 2020 - 13:01.


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Gălbenușurile nu au cum sa crească precum o spuma, frecate cu zahar. Poate albușurile.

Uite o rețetă de prăjitură cu vișine, varianta pentru diabetici. Nici măcar nu trebuie sa separi ouăle.
https://www.laurasav...ntru-diabetici/

Sau asta:
https://www.gustverd...a-fara.html?m=1

#13
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 07.03.2012
Freaca linistit fara zahar, ca se face spuma si asa!

#14
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,520
  • Înscris: 13.10.2010
ai putea inlocui cu fructoza, care are cam aceleasi calorii ca zaharul, dar are putere de indulcire mai mare si vei folosi mai putina, cam la jumatate.
si fructoza parca n-are acelasi index glicemic sau raspuns insulinic,  dar asta nu mai stiu sigur. intr-o vreme ma pasiona subiectul.

#15
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Pune zahar liniștit 150g e nimic la o prăjitură.
Sau poți să pui orice in loc de zahar, de crescut nu are ce in gălbenuș oricum.

Tu faci prajitura ?

#16
ved3neu

ved3neu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 13.02.2008
Poti incerca Tagatoza.
Are cam jumatate din caloriile zaharului. Se poate folosi la prajituri, caramelizare etc.
Carbohidratii nu ii iei in considerare pentru ca vreo 90% din ei sunt reprezentati de Polioli care nu se absorb in organism.

https://www.facebook...76281682608776/

Edited by ved3neu, 06 October 2020 - 13:20.


#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Degeaba recomandati inlocuitori. Daca nu e zahar nu face spuma aia.

Solutia ar fi inlocuirea si a oualelor - adica toata crema rezultata cu ceva sintetic.

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

 corinadaniela, on 06 octombrie 2020 - 13:04, said:

Gălbenușurile nu au cum sa crească precum o spuma, frecate cu zahar. Poate albușurile.

Cum sa nu creasca? Nu se umfla ca albusurile in mod sigur dar devine cremos amestecul si se umfla, cam cum se intampla cu nesul frecat cu zahar :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate