Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Inginer electronist vs ofiter de politie?

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

 neagu_laurentiu, on 07 aprilie 2022 - 08:31, said:

Nu a absolvit dar a urmat cel putin 2 ani de cursuri ori acestia vor trebui platiti daca vrea liber la politie.

Si din experienta, va intalni foarte mare rezistență din partea universității pentru a demara aceasta procedura. Procedura care, cel putin acum 6 ani, nu era complet definita.

#38
BrokN

BrokN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.09.2020

 Ann0nyym0us, on 07 aprilie 2022 - 07:49, said:

Daca ai facut facultatea la buget, nu vei mai putea aplica pentru admitere la Academia de Politie.
Se poate, doar ca trebuie achitata taxa pe care o calculeaza ei(la inginerie), adica in jur de 22000 de lei..

#39
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
22.000 de lei? Posted Image

Costa 11.000 de lei pe an la facultatea respectiva?

#40
BrokN

BrokN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.09.2020
Da, asa calculeaza facultatea respectiva "investitia" pe care a facut-o in tine..
Asta e din cauza ca am fost la buget si vreau sa merg undeva unde nu exista regim cu taxa, ca altfel as fi platit taxa de la Academie.

#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Ai si cu taxa o specialiare in drept acolo.

#42
BrokN

BrokN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.09.2020

 neagu_laurentiu, on 08 aprilie 2022 - 12:56, said:

Ai si cu taxa o specialiare in drept acolo.
Este doar pentru FR, si trebuie sa fii agent.
Am derivat oricum de la problema principala, eu doresc sa stiu daca am sanse reale sa fac ceva cu Electronica chiar daca nu am cunostinte prea multe la inceput si ce face mai exact un inginer electronist.


#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Daca in doi ani n-ai descoperit nici o pasiune aici, nu prea ai sanse asa cum spui ca ai vazut domeniul.

#44
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Sunt în anul 3 la electronica aplicată, nu am nici o restanță, insa nu ma atrage domeniul absolut deloc.Ma pasionează programarea și lucrez în domeniu.merita sa renunț la facultate și sa fac informatica sau sa mai trag 1 an jumate și sa duc poli pana la capăt...? Înțeleg cam tot ce se face la facultate, unele materii le trec cu o nota minima insa nu este ceea ce vreau sa fac mai departe...

#45
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,232
  • Înscris: 24.02.2007
Termini electronica si faci apoi un master pe programare sau teme ce-ti plac din informatica. Poate vei dori pe viitor sa incerci un job ce necesita cunostiinte mai avansate.

#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 RazvanEtti, on 09 aprilie 2022 - 10:41, said:

merita sa renunț la facultate și sa fac informatica sau sa mai trag 1 an jumate și sa duc poli pana la capăt...?
Vezi ca vei plati informatica (3 ani deja consumati)! Diploma de electronist e buna la dosar si pentru programator. Asa ca doar tu decizi dupa ce criterii mai stii suplimentare.

#47
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022
baga mare la academie. toti sunt boieri acum in "sistem". de ce sa tragi ca boul la jug cand poti sa prinzi un post caldutz la stat cu pensie mai mare ca salariul de inginer la 50 ani?

#48
RazvanEtti

RazvanEtti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 13.10.2020
Am înțeles.Am venit la etti pe concepția: pofta vine mâncând, a fost o greșeală sa dau aici.Este o facultate bună, o facultate unde poți învața multe lucruri bune dacă ești pasionat de domeniul acesta, insa pentru mine nu este.Tot ce mi-a plăcut este ce facem acum în anul 3( microcontrolere și programare în C pe microcontrolere), insa urăsc partea de limbaj de asamblare :)).Una peste alta, recomand facultatea pentru individul care chiar vrea sa studieze electronica.Multumesc de sfaturi, știind noțiuni de embedded și proiecte făcute probabil nu imi va strica în viitor

#49
BrokN

BrokN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.09.2020

 dewalto, on 09 aprilie 2022 - 15:15, said:

baga mare la academie. toti sunt boieri acum in "sistem". de ce sa tragi ca boul la jug
Problema e cu libertatea, atat din timpul facultatii, cat si dupa facultate.

 dewalto, on 09 aprilie 2022 - 15:15, said:

cu pensie mai mare ca salariul de inginer la 50 ani?
Oare chiar asa sa fie?
Nu reuseste un inginer software/hardware sa castige mai mult decat un ofiter?

 __Dan__, on 07 aprilie 2022 - 07:46, said:

Tu ce agreezi?
Care au fost celelalte motive contra - proba sportiva, probleme de dosar sau lipsa relatiilor?
Clar ca nu mi-au placut materiile de pana acum, poate si pentru ca am fost tot cu gandul la Academie si am invatat in acelasi timp si pentru sesiunea de la facultate si pentru admitere..
Motivul a fost ca nu am fost pregatit suficient, nu am obtinut media necesara.

Edited by Dany_Darke, 15 April 2022 - 12:34.


#50
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022

 BrokN, on 15 aprilie 2022 - 11:16, said:

Problema e cu libertatea, atat din timpul facultatii, cat si dupa facultate.

te obisnuiesti. nu e dracul chiar atat de negru... daca esti baiat destept mai bagi un medical si leafa merge...

nu mai merge spaga cum mergea dar invarteli tot se mai fac..

#51
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
De politisti "băieți deștepți" nu avem nevoie. Ba li se mai întoarce și norocul apoi plâng că le pare rau!

#52
dewalto

dewalto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.03.2022

 neagu_laurentiu, on 15 aprilie 2022 - 16:49, said:

De politisti "băieți deștepți" nu avem nevoie. Ba li se mai întoarce și norocul apoi plâng că le pare rau!

nu ne-a intrebat nimeni de ce e nevoie. acolo e stat in stat si cumetrie peste cumetrie. mafia mafiilor. daca nu esti baiat "destept" nu te integrezi in sistem si pana la urma pleci singur asta bineinteles daca nu ai pila mai mare ca a sefului...

#53
BrokN

BrokN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.09.2020

 dewalto, on 15 aprilie 2022 - 16:04, said:

nu mai merge spaga cum mergea dar invarteli tot se mai fac..

Sincer nici nu ma intereseaza de asta, nu e moral si nu mi-as risca serviciul pentru un beneficiu temporar ca asta..


#54
BrokN

BrokN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.09.2020
Ma tenteaza si domeniul asta al electronicii, mai ales din perspectiva banilor..
Am prieteni care si-au gasit de munca pe testing si iau 4500 de lei in anul 3 si nici nu merg tot timpul fizic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate