Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Reparare balcoane dupa izolare (de catre primarie)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
andreip_

andreip_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2005
Buna ziua.
Doresc a incepe prin a preciza ca sunt incepator. Nu stiu mare lucru despre renovare, deci orice sfat este maxim apreciat.
Blocul este proaspat anvelopat. Ca atare m-am pricopsit cu doua balcoane care la exterior arata  bine iar la interior ... oribil.
Imi propun ca balcoanele sa arate bine, nu-mi doresc sa fac un loc uimitor unde sa iau cafeau sau sa prelungesc camera.
Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat, si daca se poate detalii la fiecare pas.

Multumesc

Attached Files



#2
Rainwish

Rainwish

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 18.06.2009
La interior nu se fac si finisajele de catre cei care fac anveloparea? arata foarte urat cum s-a lucrat.

#3
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
Avand in vedere ca e proaspat inchis, parerea mea e s-o lasi asa o perioada (pana in primavara ???) ca sa vezi daca iti intra apa pe undeva si sa poti sa repari.
Ar fi mai naspa sa repari acum, dupa care sa vezi ca intra apa, iar sa strici sa pui izolatie si iar sa repari.

Daca stiai ce trebuie sa faci, faceai singur.
Parerea mea e sa chemi un mester si sa ii explici ce vrei si cum sa arate si sa-l lasi pe el. Tie o sa-ti iasa mai din topor.

#4
andreip_

andreip_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2005

 lyanna, on 06 octombrie 2020 - 10:40, said:

Avand in vedere ca e proaspat inchis, parerea mea e s-o lasi asa o perioada (pana in primavara ???) ca sa vezi daca iti intra apa pe undeva si sa poti sa repari.
Ar fi mai naspa sa repari acum, dupa care sa vezi ca intra apa, iar sa strici sa pui izolatie si iar sa repari.

Daca stiai ce trebuie sa faci, faceai singur.
Parerea mea e sa chemi un mester si sa ii explici ce vrei si cum sa arate si sa-l lasi pe el. Tie o sa-ti iasa mai din topor.

Ai drepatate cu mesterul, si am cautat. Dar cel mai scurt termen pe care l-am primit, a fost de 5 saptamani. Si cum am renovat si alte lucruri in casa, imi doresc sa scap acum. Sa nu mai fac inca o tura de mizerie.

#5
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 10.02.2017
Cred ca ceva nu este in ordine nici cu dimensiunea ramei ferestrei. Este mai mica pe inaltime (masurat gresit), drept pentru care s-a completat cu polistiren si spuma aferenta. Dupa culoarea pe care o are spuma, lucrarea are ceva timp de cand a fost realizata. Probabil de atunci o fi fost o ploaie care sa induca infiltratii.
In orice caz, daca este o lucrare pentru care trebuie ceva experienta, altfel dureaza mult si pot aparea pierderi de material.
Cel mai rau din toata povestea mi se pare ca este acea completare de la baza ramei.

#6
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,038
  • Înscris: 26.11.2001
Acolo ai nevoie printre altele de inlocuirea totala a polistirenului expandat. link
Ideal ar fi sa dai jos geamurile, sa pregatesti corect golul in care vine termopanul, apoi sa il montezi la loc, corect.

O intreaga bataie de cap. Nu ar fi trebuit sa accepti o astfel de "lucrare". Ce ai tu acolo nu ne cheama "bulela", se cheama bataie de joc.

Edited by don_King, 06 October 2020 - 11:05.


#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,560
  • Înscris: 08.03.2017
Dat jos toata faianta pe post de pervaz, pui polistiren extrudat, aduci la cota sub rama de geam, pui faianta/gresie pe post de pervaz. nu mai ai de reparat nimic , iese din umplitura totul . Intr-o zi nu ai ce lucra la ce e acolo .

#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Oare or fi bine fixate ramele alea în partea inferioara, dacă au atâta umplutura de polistiren la baza?
Doreii care au luat masurile au greșit, dar faptul este consumat și mare lucru nu se mai poate face pentru un montaj și o izolație corecte și estetice.

#9
andreip_

andreip_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2005
Exista o diferenta de nivel din constructia balconului. Nu stiu daca puteau sa faca ceva cei care au facut anveloparea.

P.s.  E bine ca au terminat, la scara vecina a ramas treaba la jumatate si muncitorii au disparut.

Attached Files



#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
Puteau sa facă multe, dar asa cum am spus, faptul e consumat. Poți încerca să repari singur, dar dacă nu te pricepi și nici nu ai cele necesare (scule, materiale și îndemânare), ar trebui sa chemi un meșter. Chiar dacă se face mizerie, rămâne în balcon și e ușor de curățat/strans, nu e ca și cum ai zugravi/repara tot apartamentul.
Vecinii tai cum au procedat, și-au reparat singuri interiorul balcoanelor sau au plătit pe cineva sa le facă lucrarea? N-ar fi rău să te interesezi, fie găsești un vecin priceput și dispus sa te ajute, fie îți recomanda meșterul care le-a reparat și lor balcoanele.

#11
andreip_

andreip_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2005

 corinadaniela, on 06 octombrie 2020 - 11:54, said:

Vecinii tai cum au procedat, și-au reparat singuri interiorul balcoanelor sau au plătit pe cineva sa le facă lucrarea? N-ar fi rău să te interesezi, fie găsești un vecin priceput și dispus sa te ajute, fie îți recomanda meșterul care le-a reparat și lor balcoanele.

Da, o idee buna. O sa incerc si varianta asta.  Multumesc.

P.S. Inainte sa ajung in punctul acesta am vb cu mai multi mesteri si am primit oferte de la 1300 ron la 2800 ron (doar manopera) pentru cele doua balcoane. Ca suprafata au 4 mp respectiv 4.5 mp.  Aveti idee care ar fi pretul corect :)

#12
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Cine te-a sfatuit sa astepti o ploaie mai zdravana sa vezi pe unde iti intra apa, te-a sfatuit bine.

Musai inlocuit polistirenul ala pe care se sprijina geamurile, iti dai seama ca nu are nicio rezistenta in doi ani bate vantul. Doamne ce bataie de joc, chiar nu se mai face nimic bun in tara noastra:(

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate