Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Camin de apa inundat

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MarianMot

MarianMot

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 03.06.2020
Nu stiu cat de comuna e problema asta dar ma gandesc ca nu sunt singurul. Recent am facut bransamentul la reteaua de apa si am instalat un camin de apa de beton. In mai putin de 2 zile s-a transformat intr-o mini piscina, deoarece in vecinatate este un parau si s-a infiltrat apa.

Executia a fost facuta conform recomandarilor celor de la compania de apa, dar ma gandesc ca nu e bine sa stea racordul in apa, mai ales ca dupa receptie in camin ar trebui instalat si un contor etc.  

Este motiv de ingrijorare? Am inteles ca in sat majoritatea caminelor sunt inundate, dar totusi nu as vrea sa il las asa. Ma gandeam ca daca as betona fundul caminului si hidroizola poate as rezolva problema... Sau mai bine montez inauntru un alt camin de plastic? Desi cei care mi-au facut proiectul mi-au spus clar sa nu merg pe varianta de plastic.

Multumesc mult

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007
Daca aveai cunostinta despre posibile infiltratii ar fi trebuit sa hidroizolezi inainte, prin exteriorul peretilor si sub placa pe care n-ai turnat-o Posted Image
Orice ai face la interior va atenua dar nu va fi suficient.
In alta ordine de idei, verifica atent imbinarile alea pe-acolo, sa nu se umple mai degraba din pierderile din retea.
Si, in fine, eu zic ca nu e asa mare problema daca ramane inundat, chiar si peste iarna. Va trebui schimbat apometrul ala la vreo trei-patru ani, altceva nu.

LE: ai putea sa tencuiesti cu Lamposilex dar e cam scump si nu sunt sigur deloc ca rezolvi.

Edited by crocko.dilul, 06 October 2020 - 12:51.


#3
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Nu prea mai ai cum sa o rezolvi acum. Iti spun din experienta ca smacurile folosite pe interior (si atat de mult laudate!) sunt bani aruncati.
Cumpara un camin  de apa de la magazin si instaleaza apometrele in el sau pune o pompa de apa murdara sa-ti arunce apa de cate ori se strange.

#4
iuli275

iuli275

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 02.04.2019
Am aceeasi problema dar pe DE alta parte....Am o piscina la care i am turnat peretii pe bucati,la inceput fundul cam de 30cm ,peretii de 20.i am dat o vopsea clorcauciuc de pensula,doar o mana,si s a scurs apa dupa 5 zile.5 zile a fost ok.Problema e ca n a acoperit porii cimentului.
Acum ma interesez de apa de sticla.Dar ca sa o aplic trebuie sa ard vopseaua ,sa o curat si sa dau apa respectiva prin pulverizare(silicat de sodiu).
pe net nu gasesc experiente concrete,numai copy paste.
am sa iau 50-100ml sa fac niste teste,am sa va tin la curent in legatura cu impermeabilitatea.
Pana una alta,a incercat cineva apa de sticla/silicat de sodiu/litiu? si care au fost rezultatele?astept cu nerabdare orice sugestie/parere
Multumesc!

#5
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Nu are nici o treaba faptul ca e in apa. La fel e si la mine. Partea urata este cand se infiltreaza apa murdara si trebuie sa fac citirea. Atunci trebuie sa golesc apa.In rest, daca apa e curata si pot sa-l citesc, asa ramane.
La un vecin, tot asa, cu caminul plin de apa, vin cei de la Compania de apa sa faca citirea si vin cu pompa si generator si golesc ei.

#6
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Ce teste vrei sa faci cu 100 de ml ???

Turnarea aia pe bucati e cea mai probabilă problema.

N ai facut hidroizolatie de la inceput, pune mana și dă o tencuială continua cu apa de sticlă.

Ce o fi fost in capul tau sa faci fundul de 30 de cm....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate