Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Se respecta sau nu legile de conservare in cazul asta?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Is bolnav normal ca nu retin nimic

#20
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 karax, on 05 octombrie 2020 - 19:18, said:

Is bolnav normal ca nu retin nimic

Subliniez cu carioca galben transparent si le ai.Dar e mai usor sa inunzi forumul cu tampenii in loc sa te gandesti la ceva practic.

#21
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 karax, on 05 octombrie 2020 - 19:18, said:

Is bolnav normal ca nu retin nimic

Bun, atunci vezi de ale tale, nu mai face topicuri stupide.

#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Corect cu exceptie ca trebuie sa scrii cate ceva pe forum , ca de asta esti pe forum

#23
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Te poți limita la a citi, nu e obligatoriu să si postezi...

#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Din cate stiu eu postatul pe forum nu e interzis

#25
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Postează mă, ce vrei tu, nu contează...

Ideile constructive zboară pe lângă tine, le ignori, să fii sănătos.

#26
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 karax, on 05 octombrie 2020 - 16:13, said:

Se respecta legile de conservare?
legile de conservare se respectă întotdeauna, în orice situație.
Că tu nu înțelegi situația, e altă teorie.

#27
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Karaxe, daca atomii9 din al doilea gaz au toti orbitalii ocupati cu electroni, n-o sa-ti mai intre altii veci acolo, decat daca elimina electronii aflati deja acolo. Deci experimentul tau e mort din fasa, nu te mai chinui ca se incinge neuronul.

#28
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Am zis eu ca gazul doi trebuie sa fie gaz normal?  Poate gazul doi este ion

#29
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Poate baba avea un coi si mergea si ea la război... Cam ca Ecaterina ...
Pricepe mă că esti habarnist si că isi bat creierii cu chestiile astea oameni si mult mai deștepți si mult mai pregătiți decât tine.

#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

 karax, on 05 octombrie 2020 - 19:18, said:

Is bolnav normal ca nu retin nimic

Măi omule, nu ești singurul om de aici cu probleme de memorie. Suntem mai mulți care avem astfel de probleme. De aceea nu ne aruncăm să facem lucruri care ne depășesc nu atât ca inteligență, cât ca posibilitate de asimilare. Și eu sunt pasionat de fizică însă realizez că nu am să mă apuc să fac ceva relevant în acest domeniu pentru că nu îmi permite starea de sănătate/memoria.
În primul și în primul rând, pune-ți problema dacă te ajută cu ceva răspunsul la întrebările tale. Din moment ce oricum peste o săptămână vei uita de unde ai plecat și, cel mai probabil o vei lua de la capăt.

#31
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
In principiu uit destul de des , asa ca e posibil sa scriu chestii pe care le-am scris in alte topice.  Ma ajuta cu faptul ca poate nimeresc ceva  ce merge sau poate dezvolta altii ideile astea.  Eu imi doresc asta cu energie electrica si eu fiind bolnav nu prea ma pot implica.  Astfel ca sper sa dezvolte altii ideile.  Fie si faptul ca dezvolta altii ma multumeste

#32
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Nope, science does not work that way.

Pentru a pune bazele pentru o potențială cercetare în domeniu, trebuie să vii cu argumente solide, să citești și să diseci zeci de lucrări. Ai scris vreo lucrare științifică? I doubt.
Chiar și pentru a găsi finanțare pentru un nenorocit de proiect web ai nevoie de sute de ore de studiu și documentare, un proiect în domeniul fizicii cere mii de ore.

Ocupă-te și tu de chestii simple, pe care le poți face în garaj, ai mai mari șanse de a avea succes.

Edited by benis, 05 October 2020 - 23:57.


#33
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
In cazul asta postez chestii si in caz ca cineva dezvolta ideile ducandu-le la alt nivel , studiind si etc asta e.  Nu pot si gata.  Ma multumeste si asta. Las pe altii sa argumenteze si etc

#34
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

 karax, on 06 octombrie 2020 - 07:55, said:

In cazul asta postez chestii si in caz ca cineva dezvolta ideile ducandu-le la alt nivel , studiind si etc asta e.  Nu pot si gata.  Ma multumeste si asta. Las pe altii sa argumenteze si etc

Cata generozitate! Vrei doar sa fii scanteia ce aprinde focul creatiei.

Tot nu am inteles cum ionizezi tu gaze de unul singur. Ai acces la un laborator?

#35
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007

 karax, on 05 octombrie 2020 - 23:08, said:

In principiu uit destul de des , asa ca e posibil sa scriu chestii pe care le-am scris in alte topice.  Ma ajuta cu faptul ca poate nimeresc ceva  ce merge sau poate dezvolta altii ideile astea.  Eu imi doresc asta cu energie electrica si eu fiind bolnav nu prea ma pot implica.  Astfel ca sper sa dezvolte altii ideile.  Fie si faptul ca dezvolta altii ma multumeste
Hai ca le dezvolt eu ideile.

In principiu tu ai dreptate cu izotopii aia, dar mai intai trebuie sa-i ionizezi intr-un camp magnetic folosind un metal cu energie de conservare scazuta, cum ar fi cuprul albastru obtinut prin galvanizare cu electrozi de celuloza. Apoi peletii se pun unul peste altul pana se fac mai multi si cei de deasupra il confineaza pe cel de dedesupt.
Nivelull energetic dat de peletul cu sarcina izotopica poate absorbi sarcina din neutronii ramasi liberi dupa interactiunea cu fotonul conservat din peletii de sus iar campul magnetic metalic este absorbit prin inductie de raza de confinement, rezultand un plus de energie eliberata sub forma de vid.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate