Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Injectie intramusculara(moldamin) Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostCovertTwo, on 05 octombrie 2020 - 16:47, said:

Ai putea să i le faci chiar tu, injecția intramusculară e cea mai simplă procedură.
Împarți buca curului in patru si infigi acul in sfertul superior interior. Apoi doar dozezi, încet, încet.


MARE ATENTIE ! Nu faceti injectii IIM daca nu aveti pregatire. O puteti da in altele mai grave. Printre altele sa nimeresti vreo vena si sa transformi intramuscular in intravenos. De asta trebuie sa tragi putin de piston sa te asiguri ca nu ai nimerit vreo vena. Se observa imediat pt ca vei trage sange. Bulele de aer iar sunt un pericol.  etc

edit:
Apropo de durere la moldamin. Mai era o practica: xilina. Dar si aici mare atentie la xilina. Unii medici nu sunt de acord cu xilina.

Edited by MembruAnonim, 05 October 2020 - 17:26.


#20
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View PostEMPP, on 05 octombrie 2020 - 17:14, said:


ai incercat vreodata sa stai cu acul in mana?

Sigur, am avut o gagică asistenta care m a învățat tot ce făcea ea la școală. Am exersat pe o portocală.
A avut apoi încredere să i fac eu niste injecții cand a avut nevoie.
Mulțumit ?

View PostMembruAnonim, on 05 octombrie 2020 - 17:22, said:




MARE ATENTIE ! Nu faceti injectii IIM daca nu aveti pregatire. O puteti da in altele mai grave. Printre altele sa nimeresti vreo vena si sa transformi intramuscular in intravenos. De asta trebuie sa tragi putin de piston sa te asiguri ca nu ai nimerit vreo vena. Se observa imediat pt ca vei trage sange. Bulele de aer iar sunt un pericol.

Da, trebuie să cunosti toată teoria, corect.

#21
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

View PostKarhu, on 05 octombrie 2020 - 16:57, said:

Off topic
Ce ai avut? Fragmin, Klexane, așa ceva?
Astea se administreaza subcutan, ca și insulina, in vest e instruit pacientul să și le facă, nu să umble aiurea după asistente.
Nu stiu exact. Eu doar am platit, o matusa a avut fractura de sold si a fost protezata.
Voi cauta  cauta scrisoarea medicala, si spun exact ce a primit.
Spoiler
am gasit reteta

Edited by tioopedi, 05 October 2020 - 17:33.


#22
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018
Eu am dat 100 lei la asistenta si mi-a facut timp de un an moldamin.   Du-te la primul cabinet medical pe care il gasesti. Inscris la el sau nu, nu refuza omul daca il platesti

#23
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 21.03.2016
Moldaminul este dificil de facut. Parerea mea este sa accepti pretul propus si inainte de administrare sa treci pe la biserica. Nu oricine se baga la asa ceva.

#24
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Doamne, voi sunteți normali la cap ?
E un rahat de injecție intramusculară, dacă asta e dificil, de intravenos e vb de  medic primar cel puțin sau cum ?

#25
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Mie acum multi ani mi-a cerut 50 euro sa vina acasa asistenta sa imi faca pe zi.Am decis sa mi le fac singur,in fata oginzii de la baie.Dar eu sunt chitros.

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostCovertTwo, on 05 octombrie 2020 - 17:07, said:

Ups, sry, are dreptate @Karhu, am scris la repezeală, e vb de superior exterior. Sry again :(
Trecand peste asta, nu e ceva banal pe care o poate face oricine cu puțină instruire ?
Ba da, e banală însă exista totuși ceva riscuri, deci nu o poate face decât cineva instruit, autorizat și care are asigurare de malpraxis. Altfel se poate lasă cu dosar penal.

View Posttioopedi, on 05 octombrie 2020 - 17:26, said:

am gasit reteta
Da, subcutan se face, in majoritatea țărilor chiar de către pacient sau familia sa.

#27
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
N-am stiut exact, eu doar am platit.

#28
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca nu ai alergie la xilina poti cere celui care iti face injectia sa bage putina in seringa. Disconfortul scade extraordinar de mult.

#29
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
@Karhu, mulțumesc pt aprobarea că e banală.
Riscuri există la orice, dar orice infirmier din armată e competent să facă acea injecție intramusculară, nu mai vorbim de asistente.
Ah, da, dacă ai chef de toate asigurările din lume pt un prăpădit de moldamin, asta e...

#30
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

View Postrazor01, on 05 octombrie 2020 - 18:38, said:

Daca nu ai alergie la xilina poti cere celui care iti face injectia sa bage putina in seringa. Disconfortul scade extraordinar de mult.

Mersi de sfat,sigur o sa fac asta!

#31
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View PostMarius19891989, on 05 octombrie 2020 - 17:04, said:

Am atașat o poza,cica astia sunt buni,din recenzii.
zic acolo ca au si scule profesionale... nu inteleg ce poate fi de ultima generatie la o seringa sau perfuzor... ?!?
poate doar un aparat sa detecteze vena pt IV...?

80 de lei per injectie este mult. Inteleg ca aici e vorba de transport si impozit pe profit, deci nu raman cu 80 net dar totusi e mult.

80 per intepatura, nu? Ca la mine in zone e 10 lei per intepatura. Tu ai 8. De aici confuzia mea, e vorba de 80 x 8 sau 10 x 8?

intreaba pe la cabinete din zona. La spital nu se fac?

View PostMembruAnonim, on 05 octombrie 2020 - 17:22, said:

MARE ATENTIE ! Nu faceti injectii IIM daca nu aveti pregatire. O puteti da in altele mai grave. Printre altele sa nimeresti vreo vena si sa transformi intramuscular in intravenos. De asta trebuie sa tragi putin de piston sa te asiguri ca nu ai nimerit vreo vena. Se observa imediat pt ca vei trage sange. Bulele de aer iar sunt un pericol.  etc
iti spun eu ca daca nimeresti o vena, pacientul va simti si iti va trag eo copita, nu mai apuci sa tragi tu de piston. In partea de fundulet unde se face, nu sunt vene. Vene mai gasestin brat/antebrat.

Edited by odastramosilor, 05 October 2020 - 18:56.


#32
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 21.03.2016
Revin si eu cu rugamintea de a nu mai comenta daca nu aveti cunostinte medicale. De soc anafilactic ati auzit? Nu vreau sa va infricosez Moldamin nu este o injectie banala. Cine lucreaza in domeniu stie de ce vorbesc. E adevarat, faptul ca este un medicament vechi nu il scuteste de riscuri. Eu sunt cadru medical si nu m-as risca daca nu as cunoaste istoricul pacientului.

#33
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View PostBahuru, on 05 octombrie 2020 - 19:10, said:

E adevarat, faptul ca este un medicament vechi nu il scuteste de riscuri. Eu sunt cadru medical si nu m-as risca daca nu as cunoaste istoricul pacientului.
risc in a-l administra sau a-l precsrie??
n-ai risca sa-l prescrii sau sa-l administrezi?

aici e vorba de administrare. Omul intreaba de cadre calificate dar mai ieftine. Socul dupa ce sa survina? Reactia adversa se ia in calcul in functie de pacient la prescriere nu la administrare.

#34
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,901
  • Înscris: 02.02.2007
@initiator: daca tii la fundul prietenii, cumpara si niste xilina 1% de la farmacie.
ar trebui sa stie sa o foloseasca, iar daca nu stie, ii spui sa faca 3 ml+3ml ser.

#35
aditomadii

aditomadii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 26.01.2008

View PostCovertTwo, on 05 octombrie 2020 - 17:50, said:

Doamne, voi sunteți normali la cap ?
E un rahat de injecție intramusculară, dacă asta e dificil, de intravenos e vb de  medic primar cel puțin sau cum ?
Spui ca este un rahat de injectie IM , dar moldaminul precipita si trebuie facut repede. Desi lucrez in TI,  nu m-as baga la moldamin.

Edited by aditomadii, 05 October 2020 - 20:05.


#36
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View PostBahuru, on 05 octombrie 2020 - 19:10, said:

Revin si eu cu rugamintea de a nu mai comenta daca nu aveti cunostinte medicale. De soc anafilactic ati auzit? Nu vreau sa va infricosez Moldamin nu este o injectie banala. Cine lucreaza in domeniu stie de ce vorbesc. E adevarat, faptul ca este un medicament vechi nu il scuteste de riscuri. Eu sunt cadru medical si nu m-as risca daca nu as cunoaste istoricul pacientului.

Vai de noi, cam care e procentul alora care fac soc anafilactic la administrarea de moldamin ?
Habar nu ai, este ?

View Postaditomadii, on 05 octombrie 2020 - 20:03, said:


Spui ca este un rahat de injectie IM , dar moldaminul precipita si trebuie facut repede. Desi lucrez in TI,  nu m-as baga la moldamin.

Ar trebui sa fii dat afară cat mai repede.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate