Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Apple de la moartea lui Steve Jobs

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostMembruAnonim, on 05 octombrie 2020 - 14:09, said:

le-am batut obrazul la telefon etc.

Poate sa folosesti picamerul si tot nu ai sanse la cat de gros este obrazul....

#20
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Posteiffel, on 05 octombrie 2020 - 14:25, said:

Daca eram in China aveam 4 centuri la Bucuresti facute in 2 zile fiecare.

Nu stiu daca ai apucat sa vezi o emisiune cu tipii de la Top Gear in China - azi nu era autostrada, maine era.

Si la ce ti-ar fi folosit?
Nu aveai nici cu ce (bicicletele nu au voie) si nici permis sa circuli pe ele (nu aveai grad sau nu erai cetatean model)!Posted Image

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Sa nu exageram. Chinezii cumpara masini in draci, la moda de vreo cativa ani sunt SUV-urile.
Recomand de vazut aceeasi emisiune.

Sunt ceva probleme evident - camere de supraveghere din 100 in 100m si nu una ci 10-15 care fac poze si filmeaza fiecare masina, cu identificare facial - te trezesti cu amenda acasa daca ai aruncat un chistoc de tigara pe geam, sau faptul ca statiile de alimentare se construiesc ceva mai incet decat drumul...

Totusi topicul este despre Jobs si Apple.

Edited by eiffel, 05 October 2020 - 15:03.


#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posteiffel, on 05 octombrie 2020 - 14:25, said:

Daca eram in China aveam 4 centuri la Bucuresti facute in 2 zile fiecare.

Nu stiu daca ai apucat sa vezi o emisiune cu tipii de la Top Gear in China - azi nu era autostrada, maine era.

Exact, ai dreptate. Eu am spus-o mai mult ironic si ca sa ii tin isonul colegului. China este la ani lumina de noi, peste 10 ani depaseste GDP-ul SUA ceea ce chiar este o performanta.

#23
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Nu depășește China pe nimeni , peste 10 ani ii mănâncă indienii pe paine.
  TIM Cook ca și director a ridicat Apple , Steve Jobs era praf și ca manager și ca om și purtare socială .
  Steve Jobs a avut o idee geniala in a face lucrurile simple și de calitate restul au făcut angajații care au fost genii și a mai fost și golul economic pe aceasta parte de consum .
   Dacă google ar face o alianță cu samsung și AMD și eventual cu un designer de la Rolls royce pt partea de lux atunci cu siguranța Apple ar avea probleme dar fiecare are felia de tort .
   In 2023 sau 2024 nimeni nu o sa mai producă in China telefoane și apare un nou brand care sa se bată cu huawei este din Vietnam și ii va tăia încet dar sigur din piata .
De Steve Jobs sau folosit ca reclama gratis pt produsele Apple pt cei ce nu știu despre ce e vb subiect de Facebook sau discuții la bar .


#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostBvdan2016, on 05 octombrie 2020 - 18:32, said:

pt cei ce nu știu despre ce e vb subiect de Facebook sau discuții la bar .

Faci ca aia de pe OLX "Vand Nikon D750. Doar pentru cunoscatori"  :))

#25
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
De parca lumea mai cumpara in 2020 de la Apple pentru calitate. Cumpara pentru prestanta.  Sa vada fraierii ca iti permiti.

Acu' o sa vina fanbase-ul sa-mi explice mie cum un produs de 2k euro e mai bun decat unu la 300.  Pai compara cu un produs din aceeasi gama de pret si vorbim dupa

#26
schismatrix

schismatrix

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 266
  • Înscris: 30.09.2020

View Postcarturarulobosit, on 05 octombrie 2020 - 19:01, said:

De parca lumea mai cumpara in 2020 de la Apple pentru calitate. Cumpara pentru prestanta.  Sa vada fraierii ca iti permiti.
Păi poate unii mai cumpără că s-au săturat de diverse buguri, laguri etc de la android ? îi pui o husă ca asta, ochiul mai neavizat nici nu se prinde că ai aifăn. Posted Image
majoritatea ălora care îl cumpără pentru prestanță sunt niște săraci rupți în dos care îl iau în rate sau 2nd/3rd hand.

#27
hyper1971

hyper1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 02.02.2018
Daca in 2020 inca ne mai gandim la dat talente cu telefonul am ajuns rau.

Poate un mic procent de genul - il iau de la Emag si il returnez in 29 de zile- mai practica asta dar nu cred ca vorbim de o majoritate.

#28
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
A inceput circul :)
Inevitabil apare cate unul care le reaminteste alora cu aifon cat is de prosti.

View Posthyper1971, on 05 octombrie 2020 - 19:21, said:

Daca in 2020 inca ne mai gandim la dat talente cu telefonul am ajuns rau.
Doar unii... Probrabil destul de frustrati, nu-mi dau seama de ce. Pana la urma platesc un salariu si imi iau aifon, nu vad unde e problema...

#29
hyper1971

hyper1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 02.02.2018
Il iau deoarece imi place mie.
Putin imi pasa ce zic altii.
Atata timp cat muncesc cinstit pentru banii platiti e treaba mea.
Il tin un an si il dau copilui in stare prefecta. Dupa inca un an e bun de dat la fier vechi😁

Fara sa vreau sa jignesc pe nimeni putem compara cu o firma de haine high end versus una mainstream.

Oricand prefer o camasa Boss decat una H&M.
Respect pe cei care se imbraca la acea firma dar alegerea mea este alta.

#30
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,621
  • Înscris: 15.01.2017

View PostXman_ghio, on 05 octombrie 2020 - 12:30, said:


Ce-mi place asta cu "inovatia"... Ce inoveaza chinezii?

Metode noi de a fura tehnologie...

Edited by Epdm, 05 October 2020 - 19:34.


#31
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Mulți nu știu ce înseamnă calitatea , dacă ne-am uita mai atenți la filmele americane și am vedea cum cumpara haine second-hand unii care au bani dar nu îndeajuns sa cumperi Tită ziua buna ziua Armani sau alte lucruri de lux , mai sunt și porcarii dar multe sunt calitate dar așa e omul și la noi se promovează prostia ca și calitate deosebita ca sa nu vezi cu adevărat calitatea .
   Cu adevărat pana nu încerci nu și cum sa sti cum este un lucru dar sa spui despre o companie care prin munca a devenit cea mai puternica companie din lume depășind 2 trilioane de dolari capitalizare bursiera și toti care cumpara produsele lir sunt snobi e o greșeală fantastica .
   Ca falț divers fotografii ptofesionisti și dj de renume au nu ai Macuri și iPhone ca nu au toti Apple Watch este altceva .
    Cine nu înțelege calitatea și nu o percepe la adevarata ei valoare este ușor de înșelat și de manipulat .
   Cum am spus nokia cu vertu erau spuma societății mondiale acum au dispărut se poate spune ca au falimentat iar iPhone este nr unu in lume .
   Dacă ne uitam la japonezi ca sunt superi in tehnologie al lor Sony este pe marginea prăpastiei iar Japonia este o țara foarte importantă pt Apple cred ca au cota de piata cea mai mare din lume undeva la 60% .
    De vb e ușor dar sa ne uitam la fapte și cifrele spun clar ce și cum .
     Apple este cel mai mare angajator din lume pro firmele colaboratoare , ei angajează undeva la 1,5 milioane de oameni la fiecare lansare ca sezonieri pt 3-4 luni de zile .


China a avut bani prin intermediul firmelor americane care au produs la chinezi acasă pt toată planeta dar perspectiva sa schimbat și se relocheaza in Vietnam și India și in alte zone .
   Cum e vb românească “ a zburat puiul cu ața “  și in același timp și tehnologia de la ei din țara .
   In anii 90 se spunea ca Japonia va fi nr unu și se vede unde sunt și așa o sa pățească și China care va pierde in fata Indiei .

#32
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostMembruAnonim, on 05 octombrie 2020 - 11:21, said:

ca Apple s-a plafonat si nu mai inoveaza.
Chiar sunt curios, ce a inovat Apple?
Ce contribuție a avut Apple la tehnica de calcul?
Ceva ce nu au luat de la alții?

#33
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da, China a ajuns să inoveze. Poate sunt cei mai implicați în dezvoltare. Că a zis cineva mai devreme că ei doar copiază.
S-au dus vremurile alea. China a ajuns să fie țara care stabilește trendul și ceilalți trebuie să țină pasul cu ei.

#34
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018
Oare cine are tehnologia 5g? Chinezii.  Americanii inca sunt la studiul de fezabilitate

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostReactor2015, on 05 octombrie 2020 - 20:40, said:

Da, China a ajuns să inoveze. Poate sunt cei mai implicați în dezvoltare. Că a zis cineva mai devreme că ei doar copiază.
S-au dus vremurile alea. China a ajuns să fie țara care stabilește trendul și ceilalți trebuie să țină pasul cu ei.

In CHina scoala e mult mai serioasa decat in State
Asta o sa se vada destul de curand, din pacate

#36
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

View PostTsunnnami, on 05 octombrie 2020 - 22:02, said:


In CHina scoala e mult mai serioasa decat in State
Asta o sa se vada destul de curand, din pacate

Si totusi, cand te uiti la absolventii de la Harvard, MIT, etc zici ca esti in Asia, nu in USA

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate