Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Achizitie aspirator nazal copii vs aspirator chirurgical portabil

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010

View Postpaso87, on 05 octombrie 2020 - 12:05, said:

Eu am tras cu batista din nasul meu ca erau curios cum e. Nu-i placut dar nici cu muceii nu se poate. Deasta caut ceva care macar sa nu faca zgomot cat de cat.
Cum manual? Cu ce ?
Al meu, acum ca este mai marisor, cere el cand simte nasul infundat. O face cu parere de rau, dar totusi.
Manual, adica in loc de aspirator, furtunul.

#20
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Aspiratorul in alta camera, muzica mai tare la TV ce-i place la bebe si gata, nici nu stie cand se intampla treaba.

#21
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
Eu cind am citit de aspirator nu m-am gindit nici o clipa ca va referiți la alea de aspirat camera :D
Oricum pare ca e o eroare fizica aici. Nu exista aspirator care sa facă mai jos de 0 atmosfere, deci 1 atmosfera difernta, 100 kpa. E drept ca debitul contează pina la un punct pentru ca nasul nu e etanș, dar dacă e bine astupat nici măcar asta nu e important.
Singura soluție nu e creșterea motorului la aspirator ci inmuierea mucilor in prealabil. Cu apa sarata nu cu prealabil.

#22
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Hmm, dar ce e rău in a lăsa să i curgă mucii pe care sa ii ștergi ulterior ?

Ah, e mai comod cu aspirator ? Ok....

Edited by CovertTwo, 05 October 2020 - 18:22.


#23
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017

View PostYOUR_GOD, on 05 octombrie 2020 - 11:56, said:

Poate difera de la copil la copil. Al meu, abia a vrut sa-i trag eu. Medicul ne-a zis s anu insistam cu aspiratorul.
Daca vreti sa va faceti o idee, trageti-va voua. Zici ca-ti smulgi creierul.
Posibil sa fi fost ceva contrafacut , cu cel pe care l-am luat am primit 6 capuri de schimb , cum l-am scos din pachet am testat pe mana dupa pe nasul meu , nu am simtit nimic deosebit .

#24
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,919
  • Înscris: 01.01.2010
Eu am un furtun cu doua capete. Poti sa tragi cu gura sau il poti pune la aspirator. Al meu a facut ochii cat cepele cand a vazut combo-ul, furtun plus aspirator. Cu greu i-am tras si asa. Acum, a vrut, asta iarna, dar era mai marisor.
Eu cred ca am batista bebelusului.

#25
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Daca te legi de partea tehnica ...eu stateam dupa usa cu aspiratorul si sotia cu furtunul pe cealalta parte , plus ca puneam perna sub el si patura deasupra sa nu se auda , era ca la balamuc dar...a trecut si acum radem cand ne amintim ce desfasurare de forte erau la 1-2-3 noaptea Posted Image

Edited by ldpe, 05 October 2020 - 19:41.


#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Batista bebelușului montata la aspiratorul casnic, e cea mai buna. Eu am avut acest model.
https://www.auchan.r...iratie/p/252825

Asa cum au spus și alții, pus ser fiziologic în nas sau câte 1-2 pufuri cu spray nazal pe baza de apa de mare, iar când tragi mucusul dintr-o nara, pe cealaltă o presezi cu degetul. Nici eu nu știam ca pot exista atâția muci în năsucul ala mic de bebelus/copil mic.
Am încercat și eu de curiozitate, în afara de o vaga senzație de curent de aer prin nas, nimic deranjant sau dureros, dar nici nu aveam muci în acel moment.

CovertTwo, pana la o anumita vârstă bebelusii/copiii mici nu știu și nu pot fi învățați să-și sufle nasul. Mucozitatile ajung în urechi (prin trompa lui Eustachio, care este mai scurta decat la adulti si este pozitionata orizontal, impiedicand astfel drenajul apei sau lichidelor de la nivelul urechii) și pot provoca otita, sau se suprainfecteaza și infecția coboară spre gat/plămâni. Prea multe mucozitati provoacă și tuse, uneori vomă, copilul nu poate respira, nu doarme bine, este mereu obosit și plânge din orice sau fără motiv.
Abia în jurul vârstei de 4 ani reușesc cei mici sa învețe să-și sufle nasul cum trebuie.

#27
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016

View PostCovertTwo, on 05 octombrie 2020 - 18:21, said:

Hmm, dar ce e rău in a lăsa să i curgă mucii pe care sa ii ștergi ulterior ?

Ah, e mai comod cu aspirator ? Ok....

Ma, sa stii ca nu e obligatoriu sa scrii chiar pe orice subiect.

#28
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Eu am folosit batista bebelusului dar aveam un aspirator Philips silentios.Incearca cu alt aspirator sau lasi cumva aspiratorul dupa usa si vii aproape cu tubul (sper sa intelegi ce vreau sa zic).
Eu am luat un aparat de aerosoli Beurer si facea un zgomot de numa numa .Asa ca mai bine investesti intr-un aspirator, gen Rowenta, si iesi mai castigat.

Edited by varu_alin, 06 October 2020 - 09:21.


#29
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Aparatul de aerosoli trebuie sa fie cu nebulizator. Ala este extrem de silentios.

#30
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 06.08.2008

View PostCovertTwo, on 05 octombrie 2020 - 18:21, said:

Hmm, dar ce e rău in a lăsa să i curgă mucii pe care sa ii ștergi ulterior ?

Ah, e mai comod cu aspirator ? Ok....

Nu. Pentru ca se ineaca si nu poate sa suga. De-aia prefer aspiratia lor.

View Posttehnics, on 06 octombrie 2020 - 10:41, said:

Aparatul de aerosoli trebuie sa fie cu nebulizator. Ala este extrem de silentios.

Folosim si asa ceva. Cu asta suntem prieteni. Nu folosim masca dar capatul care pulverizeaza e foarte ok si chiar ii place.

A mai trecut o noapte de tras mucei cu gura... Mai caut.... mai caut.

#31
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
poate nu am vazut eu,dar pui ceva pt inmuierea lor inainte de a incepe procesul
eu nu as da niciodata atatia bani pe ala dedicat,in font are aceeasi functionare precum cel pus la aspirator normal
trebuie dat importanta nasului,altfel te poti trezi cu niste otite

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate