Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Vreau sa devin sofer Uber/Bolt

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008
Buna,

Cand a paarut la noi Uber, am vrut sa ma inscriu, dar fix atunci s-a bagat legea ca iti trebuie PFA/atestat bla bla si m-am lasat.
Acuma ma gandema sa imi reiau pasiunea de sofer pe Bolt/Uber, si vreau sa stiu mai multe detalii de la cineva, care stie cu ce si cu ce se mananca, cum merita mai bine etc etc.

Am masina mea personala, nu am fost implicat in nici un accident ce era din vina mea, dupa parere mea, conduc destul de bine... ma descurc in oras, stradute, trafic etc..

Acuma intrebarea mea: ca sa devin sofer, pe cont propriu, e mai complicat. nu? ca trebuie sa imi fac PFA de transport persoane si cine stie mai ce. Merita sa iti faci toate astea pentru un job part time/weekend?

Ca sa ma alatur la o "flota" .. merita? cu masina proprie (ca asa cred ca imi vin mai multi banuti, nu?)

vreau sa am un program extrem de flexibil... gen, sa intru cand vreau eu, o saptamana sa lucrez x ore, cealata saptamana doar 2 ore, alta saptamana 10 ore, alta saptamana 30 ore. Daca vreau sa iau o pauza de o luna sau 2 sa pot lua, daca vreau sa ma repauc sa pot, daca vreau sa ma las de tot si sa am reapuc peste 1 an.. .se poate?

Multumesc, astept rapsunsuri.. Daca e cienva cine conduce as vrea parerea voastra.... si cati bani faceti cu cate ore etc .. prin flota de ex.

#2
schismatrix

schismatrix

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 266
  • Înscris: 30.09.2020
am un prieten care scoate pe la 5000 lei/lună din curse.  detalii nu știu dar îl pot întreba.

#3
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,852
  • Înscris: 11.07.2016
Si eu am vrut si m-am interesat:
- trebuie sa ai masina mai noua de 15 ani sau 16 ani.
- nu trebuie neaparat sa ai pfa, te poti combina cu unul care are deja firma si lucrezi sub "umbrela" lui
- faci ITP din nou, ITP-ul trebuie sa fie "proaspat"
- am impresia ca apoi o sa faci ITP din 6 in 6 luni, ca la taxi
- va trebui sa obtii un atestat, pentru care trebuie sa faci o vizita medicala si un aviz psihologic, parca trebuie si un cazier.
Dar iei legatura cu cei care fac uber si te vor "directiona" spre un patron care iti va oferi tot concursul si toate informatiile, pentru ca apoi va castiga si el de pe urma ta.

Edited by Malus_Dacus, 04 October 2020 - 21:26.


#4
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Asta e taximetrie curata. Au si dispecer?

#5
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008

 schismatrix, on 04 octombrie 2020 - 21:09, said:

am un prieten care scoate pe la 5000 lei/lună din curse.  detalii nu știu dar Ă®l pot Ă®ntreba.
Pfa singur sau sub o flota? Full time sau cand are chef?

Edited by ferydaboss, 04 October 2020 - 21:36.


#6
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 02.12.2016
Incepe intai cu taximetria.... un sfat sincer

#7
ferydaboss

ferydaboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 19.04.2008

 alexanrusso, on 05 octombrie 2020 - 17:14, said:

Incepe intai cu taximetria.... un sfat sincer
nu vreau sa fiu taximetrist.. + ca nici nu se mai dau certificate pt taxi, daca nu ai masina eco etc etc. nu am chef de taximetrie. vreau program lejer, personal, fara batai de cap. de preferat sa ma alatur la o flota, care sa ma plateasca pentru curse si gata. Sincer va spun, as vrea sa fac cateva luni, ca sa imi iau o masina mai buna... imi permit si acuma o masina, dar as vrea ceva o idee mai scumpa :))

#8
Tront

Tront

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 10.07.2012
Salut,
Am practicat o perioada destul de lunga acest job ( full time/part time ) dar am ales sa renunt.
In acest moment ai nevoie de:
- copie conforma
- ecusoane
- atestat
- ITP la 6 luni
- casa de marcat, daca efectuezi curse cash
- contract de comodat daca masina nu este pe firma
Cel mai comod, este sa alegi o firma colaboratoare mare, care sa se ocupe si ei iti vor percepe un comision ( undeva la 10% din incasari - oricum este obligatoriu sa ai firma ).
In perioada asta, din ce mai aud de la diversi cunoscuti, nu merge minunat, dar daca esti harnic, inca se poate castiga decent.
Eu am facut un calcul, in perioadele cand chiar mergea treaba si mi-a iesit la full time, dupa ce am scos toate cheltuielile din ecuatie ( taxe/combustibil/uzura masinii/reparatii masina ) un salariu de ~2500 ron/luna. Dupa ce am facut calculul, am preferat sa ma angajez, am continuat o perioada sa mai fac part time pana am renuntat definitiv, pentru ca mi-am dat seama ca nu este de mine aceasta meserie.
Daca te pot ajuta cu orice informatie, poti sa imi scrii.

#9
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009

 Tront, on 23 octombrie 2020 - 13:06, said:

Salut,
Am practicat o perioada destul de lunga acest job ( full time/part time ) dar am ales sa renunt.
In acest moment ai nevoie de:
- copie conforma
- ecusoane
- atestat
- ITP la 6 luni
- casa de marcat, daca efectuezi curse cash
- contract de comodat daca masina nu este pe firma
Cel mai comod, este sa alegi o firma colaboratoare mare, care sa se ocupe si ei iti vor percepe un comision ( undeva la 10% din incasari - oricum este obligatoriu sa ai firma ).
In perioada asta, din ce mai aud de la diversi cunoscuti, nu merge minunat, dar daca esti harnic, inca se poate castiga decent.
Eu am facut un calcul, in perioadele cand chiar mergea treaba si mi-a iesit la full time, dupa ce am scos toate cheltuielile din ecuatie ( taxe/combustibil/uzura masinii/reparatii masina ) un salariu de ~2500 ron/luna. Dupa ce am facut calculul, am preferat sa ma angajez, am continuat o perioada sa mai fac part time pana am renuntat definitiv, pentru ca mi-am dat seama ca nu este de mine aceasta meserie.
Daca te pot ajuta cu orice informatie, poti sa imi scrii.


Sunt interesat si eu, care sunt aspectele negative?  tin de  companie sau de clienti

#10
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,989
  • Înscris: 16.07.2015

 Tront, on 23 octombrie 2020 - 13:06, said:

Salut,
Am practicat o perioada destul de lunga acest job ( full time/part time ) dar am ales sa renunt.
In acest moment ai nevoie de:
- copie conforma
- ecusoane
- atestat
- ITP la 6 luni
- casa de marcat, daca efectuezi curse cash
- contract de comodat daca masina nu este pe firma
Cel mai comod, este sa alegi o firma colaboratoare mare, care sa se ocupe si ei iti vor percepe un comision ( undeva la 10% din incasari - oricum este obligatoriu sa ai firma ).
In perioada asta, din ce mai aud de la diversi cunoscuti, nu merge minunat, dar daca esti harnic, inca se poate castiga decent.
Eu am facut un calcul, in perioadele cand chiar mergea treaba si mi-a iesit la full time, dupa ce am scos toate cheltuielile din ecuatie ( taxe/combustibil/uzura masinii/reparatii masina ) un salariu de ~2500 ron/luna. Dupa ce am facut calculul, am preferat sa ma angajez, am continuat o perioada sa mai fac part time pana am renuntat definitiv, pentru ca mi-am dat seama ca nu este de mine aceasta meserie.
Daca te pot ajuta cu orice informatie, poti sa imi scrii.
La noi, îți toci nervii în trafic și mai primești și niște comenzi de prin comunele de la periferie, chiar și a orașelor mari și prinzi niste cratere selenare, ai pus-o... Plus, clientul care nu s-ar deplasa 2m mai aproape de strada principala, ca sa nu intri tu exact până la scara blocului sa-l iei. Unii au telefoane degeaba că nici nu știu să de-a niste repere. Ah, și mai sunt și aia ori prost crescuți, care mănâncă în mașină, sau trebuie sa ii aștepți că ei dau comanda de taxi, înainte să se îmbrace, intra doar pe o ușă etc. sau dau rating mai prost, pe motiv că ei voiau bemve sau haudi boss, nu "cratiță" de Logan sau Polo ceva. Până nu va exista respect, bun-simț și civilizație de ambele părți, sa nu mai facă lumea mofturi că serviciile sunt cum îs. Unii se mai și zgârcesc și iau Uber economic sau cum se numește, că-si mănâncă de sub unghii pt 2-3 lei in plus. Am mers cu Uber in Iași, de vreo 2 sau 3 ori, parca, atât și nu fac Uber, insa sunt anumite chestiuni care sunt relativ ușor observabile.

Edited by Vlad_22, 19 March 2021 - 23:45.


#11
DiXu

DiXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2008
Am inteles ca sunt si multe "flote" firme care angajeaza soferi de uber si iti ofera si masina

Cum se fac mai multi bani , angajat la o firma de uber sau pe cont propriu (masina in rate) ?

#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007
Eu ma mir sa vad multe masini electrice la uber/bolt. Sunt masinile personale ale soferilor?  Sau sunt firme care angajeaza soferii?

#13
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Unde găsim un forum in care chiar activează șoferi Uber Bolt etc etc ?

Sunt multe întrebări pt că te vor costa multi bani și timp cursurile licență și afilierea , nu tentează decât dacă chiar lucrezi mult .

De asemenea nu știu cum sunt clienții, eu unul nu sunt genul care înghit chestii înjurături sau figuri grețuri fara reacții.

Comision, dacă ai comision 7 sau 10 nu e la fel de la flota. Poți alege contract cu Sc  intermediar din alt oraș ?

Edited by vandemm, 18 August 2021 - 20:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate