Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

De ce unii reusesc si altii rateaza ( d.p.d.v. stiintific )

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Printre ipotezele sale, una a primit premiul Nobel in anul 1929 pentru fizica. Este vorba despre faptul ca electronii ( materie ) pot actiona precum o unda sau precum o particula. "Relațiile De Broglie arată că lungimea de undă este invers proporțională cu impulsul unei particule și că frecvența este direct proporțională cu energia cinetică a particulei." - citat Wikipedia

Daca aplicam aceasta teorie pentru a defini constiinta umana folosind formula C = h * f unde C = constiinta ( sau dorinta ) , h = constanta Planck iar f = frecventa.
Sa presupunem ca:

C = ce ne dorim
h = cat timp si energie investim in "C" inmultit cu
f = frecventa cu care investim acel timp si acea energie

Scriu acest articol in urma documentarului youtube "Athene's theory of everything" si cred ca aceasta simpla ecuatie desi este evident mult mai complexa ( am simplificat cat am putut si cat am inteles ), sta la baza a 99% dintre reusitele sau esecurile din viata fiecaruia.

Ori de cate ori H si F au fost implicatela maximum, am reusit sa obtin C-ul. Este adevarat ca aceste situatii au fost rare dar totusi mi-au demonstrat ca aceasta ecuatie functioneaza perfect. Desigur....mai pot fi introduse si alte variabile dar cred ca "h" si "f' fac diferenta intre cei ce reusesc si cei ce nu.

Sunt curios de ce variabile a-ti mai introduce in aceasta ecuatie si daca considerati ca aceasta ecuatie sta la baza reusitei in viata.

P.S. stiu sigur ca exista factori sociali. Variabile ce nu tin de individ neeaparat dar pentru obiective mici si luate "pas cu pas" credeti ca aceasta formula este valabila ?

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,077
  • Înscris: 20.12.2007
Good (succesul in cazul asta) is a point of view , Anakin
Tot citeam deunazi despre ce se intampla in momentul asta cu Ronnie Coleman, omul cu cel mai autentic fanatism in a cauta succesul.

#3
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Formula e bunicica. Iata cativa factori care influenteaza reusita:
- felul in care faci lucrurile
- locatia si momentul (sa fii omul potrivit la locul potrivit)
- viteza de reactie si actiune
- felul alegerilor facute (cautarea, crearea si alegerea oportunitatilor-sanselor)
- norocul.

#4
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,250
  • Înscris: 06.01.2007
Formula e excelenta, dar un pic mai multa atentie la unitatile de masura.

#5
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,235
  • Înscris: 29.12.2006

 Jemapel_cenzuratul, on 04 octombrie 2020 - 20:15, said:

Sunt curios de ce variabile a-ti mai introduce in aceasta ecuatie si daca considerati ca aceasta ecuatie sta la baza reusitei in viata.


Am și eu o ecuație despre teoria deciziilor:

c = f(d)


în care c este consecința, d este decizia ce se ia dintr-o mulțime Mi de idei. Adică, spus în limbaj "vorbit": consecința (c) este în funcție (f) de decizie (d).


Rezolvarea unei probleme printr-o decizie optimă are la bază trei "reguli": (1). "predicția consecinței pentru fiecare decizie", (2). "atribuirea unui grad de utilitate fiecărei consecințe", și (3). "găsirea deciziei care face ca gradul de utilitate al consecinței să fie maxim".

Dacă trecem ideile pe care le avem prin aceste reguli, e imposibil să luăm decizii proaste dintr-o mulțime de idei.

#6
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020
Perfect adevarat. In principiu este vorba de cauzalitate atat in formula mea cat si in formula ta.

Eu am vrut sa subliniez faptul ca de multe ori spunem ca ne dorim ceva anume dar in principiu nu facem absolut nimic pentru a obtine acel lucru. Investi 0 energie.

Edited by althea, 05 October 2020 - 13:31.
nu mai cita postările imediat anterioare, încarci inutil topicul + încalci regulamentul (3. c)


#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,250
  • Înscris: 06.01.2007
Formulele matematice nu pot exprima cauzalitate. Doar rationamentele logice.

#8
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

 maccip, on 05 octombrie 2020 - 13:50, said:

Formulele matematice nu pot exprima cauzalitate. Doar rationamentele logice.
Corect dar in exemplu meu nu vorbim de o formula matematica ( nu neeaparat ). Aceasta "formula" nu cred ca poate fi luata in coniderare d.p.d.v. matematic.  Cauzalitatea poate exista in cazul exemplului dat de mine intrucat nu vorbim de matematica pura. Poate gresesc dar din punctul meu de vedere acest C = h*f este o simpla relatie de cauzalitate. Nu interpreta aceasta formula ca fiind ceva pur matematic.

#9
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,875
  • Înscris: 28.11.2006
Pai colegul karax investeste o gramada de timp si energie, cu frecventa aproape zilnica (cel putin frecventa cu care deschide topicuri ciudate e aproape zilnica) sa construiasca un perpetuum mobile, si tot nimic. Crezi ca e o intamplare sau e doar pentru ca-i e lene sa invete conceptele fundamentale din fizica? :P

KE: topicul asta merge mai degraba la Stiinte sociale, desi nu sunt sigur ca e ceva stiintific aici.

#10
Jemapel_cenzuratul

Jemapel_cenzuratul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 18.07.2020

 pufonel, on 05 octombrie 2020 - 22:11, said:

KE: topicul asta merge mai degraba la Stiinte sociale, desi nu sunt sigur ca e ceva stiintific aici.
Sunt de acord cu tine dar daca vei urmari documentarul mentionat de mine vei vedea ca ce am rezumat eu in acest topic poate fi exprimat si stiintific ( neurostiinta ). Exista o sumedenie de procese chimice si neurologice in spatele rezumatului meu.

Legat de perpetuum mobile Posted Image) nu stiu ce sa zic. Sa ii explice cineva faptul ca intre timp au fost descoperite "cateva" legi termodinamice ce explica de ce asa ceva este imposibil.

Daca am scris "legi termodinamice" imi cer scuze. Am vrut sa spun "legile termodinamicii".

Edited by Dany_Darke, 08 October 2020 - 21:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate