Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Bicicleta hibrida

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 05.02.2009

View PostKean, on 04 octombrie 2020 - 08:08, said:

Desi trebuia sa-l pun in alta rubrica,...
Cam cu 4 an în urmă, mi-au venit și mie asemenea idei .
Adică să merg cu bicicleta, fără a mai face efort.
Motiv ptr care am deschis acest topic kit-pentru-bicicleta-cu-motor-pe-benzina.
Dar, așa cum ai scris și tu mai sus, problemele mecanice erau foarte dese.
Pantalonii mereu murdari ...
M-am reorientat către un motor electric.
Și am continuat un topic, deschis anterior de altcineva. transformare-bicicleta-in-bicicleta-electrica.
Am comandat în primăvară piesele, iar acum bicicleta electrică e aproape gata.
Sper ca săptămâna asta să o termin.
Succes în proiectul tău.

#20
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postmcjohn, on 07 octombrie 2020 - 11:27, said:

Cam cu 4 an în urmă, mi-au venit și mie asemenea idei .
Adică să merg cu bicicleta, fără a mai face efort.
Motiv ptr care am deschis acest topic kit-pentru-bicicleta-cu-motor-pe-benzina.
Dar, așa cum ai scris și tu mai sus, problemele mecanice erau foarte dese.
Pantalonii mereu murdari ...
M-am reorientat către un motor electric.
Și am continuat un topic, deschis anterior de altcineva. transformare-bicicleta-in-bicicleta-electrica.
Am comandat în primăvară piesele, iar acum bicicleta electrică e aproape gata.
Sper ca săptămâna asta să o termin.
Succes în proiectul tău.

Merci,intre timp am gasit ce cautam pe youtube.Tipul zice ca sistemul are dezavantaje in ce priveste randamentul dar si avantaje la care m-am referit si eu in ce priveste constructia in sine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7hfClQh3rxM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 05.02.2009
După cum observi, tipul folosește 2 motoare.
Unul deplasează bicicleta, celălalt furnizează un mic curent bateriei. (Care oferă autonomie mai mică decît cea cu Li-Ion.)
Ptr a folosi așa ceva, trebuie să folosești bateria cu plumb.
1 - Dacă bagi curent, în bateria Li-Ion, în timp ce scoți curentul din ea, o distrugi !
2 - Motorul care generează curent, opune o oarecare rezistență.  (Deci ...ai un coeficient de frînare. Mic.)
Îmi e teamă că după ce termini proiectul, vei renunța la motorul generator de curent.
Citește pe topicul meu.
Zilo are bicicletă funcțională.
Merge cu ea zeci de km ... spre sută !
Acum, dacă nu vrei să mergi pe bicicletă de la București la Constanța, ori Brașov , abandonează proiectul.
Te căznești degeaba !
Dar ... nu face cum zic eu, ci cum vrei tu.
Succes !

#22
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postmcjohn, on 07 octombrie 2020 - 17:10, said:

,
1 - Dacă bagi curent, în bateria Li-Ion, în timp ce scoți curentul din ea, o distrugi !
,

O sa-l intreb pe tipul din clip daca a folosit baterii cu Pb sau Li-Ion.

#23
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postmcjohn, on 07 octombrie 2020 - 17:10, said:

1 - Dacă bagi curent, în bateria Li-Ion, în timp ce scoți curentul din ea, o distrugi !
Scuza-ma, dar nu intelg...cum se poate face asta?..Are fire separate pentru bagat si pentru scos curent din baterie?....Nu cumva e la fel ca atunci cand lucrezi cu Laptopul si e pus si la incarcat?! :)

#24
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 05.02.2009

View Postdanpet, on 07 octombrie 2020 - 17:40, said:


Scuza-ma, dar nu intelg...cum se poate face asta?..Are fire separate pentru bagat si pentru scos curent din baterie?....Nu cumva e la fel ca atunci cand lucrezi cu Laptopul si e pus si la incarcat?! :)
Exact.
Și eu, și soața, am bulit cîteva baterii, la cîteva telefoane butonînd telefonul în timp ce era la încărcat.
Am observat că bateria tinea mult mai puțin, după ... :(
De atunci, m-am învățat minte .
Ori se încarcă, ori îl folosesc.
Nu scot telefonul de la încărcat, dacă vreau să citesc o notificare.
Dar ptr al folosi mai mult de 1 min, scot cablul din el.
E lege asta !.

Edited by mcjohn, 07 October 2020 - 17:48.


#25
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postmcjohn, on 07 octombrie 2020 - 17:43, said:

Exact.
Și eu, și soața, am bulit cîteva baterii, la cîteva telefoane butonînd telefonul în timp ce era la încărcat.
Am observat că bateria tinea mult mai puțin, după ... Posted Image
De atunci, m-am învățat minte .
Ori se încarcă, ori îl folosesc.
Nu scot telefonul de la încărcat, dacă vreau să citesc o notificare.
Dar ptr al folosi mai mult de 1 min, scot cablul din el.
E lege asta !.

Si atunci cum fac aia de au o celula solara de 100W ca si acoperis sau remorca si incarca cu el acumulatorul bicicletei?

#26
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 05.02.2009

View PostKean, on 07 octombrie 2020 - 22:38, said:



Si atunci cum fac aia de au o celula solara de 100W ca si acoperis sau remorca si incarca cu el acumulatorul bicicletei?
Am impresia că eu vorbesc în altă limbă.
Fă cum te taie capul !
Eu am vrut să te scutesc de efort.
Chinuite ! Cheltuie bani. Consumă timp și cînd proiectul tău va fi gata, te rog să postezi aici.
Eu mă retrag !
Nu-mi iese nimic , nici dacă faci ca mine, nici dacă nu faci !
E proiectul tău.
E plăcerea ta !
Dă-i bătaie !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yGxqchkKfrE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am văzut acest clip, în urmă  cu cîteva luni ...
Privește clipul și vezi ce afirmă tipul, atunci cînd obține 10 A.
(Mai pe la sfîrșit ...)
Succesuri !

#27
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Da, zice ca la 10A ii e foarte greu sa mentina ritmul. Exact ce ziceam eu mai in urma. Eu am zis ca poti pedala si sa produci 100W timp de 30 min-1 ora...Omul asta deusea cu greu si nu pentru mult timp 140W (10A x 14V).
Si eu l-am sfatuit (cu argumente) sa renunte la aceasta idee...daca nu vrea, din greseli invata omul Posted Image

PS: in acel clip m-a intrigat (la sfarsit) modul de conectare a sondelor la multimetrul din dreapta. Orice masurare cu multimetrul, se face cu o sonda bagata la borna COM. In clip, sondele sunt una la borna de 20A, iar cealalta la V/ohmi...si totusi, aparatul masoara tensiunea (si corect)...va las sa ghiciti de ce! Normal era sa fie la COM si V/ohmi  :)

Edited by danpet, 08 October 2020 - 08:33.


#28
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
S-ar putea face cu 2 baterii.Una incarcata pe jumatate si una plina.Cand pedalezi incarci bateria mai goala si cand e incarcata comutezi pe aia care intre timp s-a descarcat.Cu un arduino crad ca s-ar putea automatiza treaba.La sala cand fac antrenament scot 100W fara mare efort.De obicei pedalez cam 20min. cu o medie de 150W.M-ar interesa sa stiu in cat timp se incarca o baterie de sa zicem 15Ah daca o alimentezi cu 14V si 6A.Exista incarcatoare pentru acumulatoare Li-Ion de 12V la 36V.Sigur acolo se vor pierde cateva procente la ridicarea tensiunii de la 12 la 36V.

#29
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
"comutezi"?! ...similar cu "succesuri"  si cu "propagheaza"  Posted Image

#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,109
  • Înscris: 04.02.2011
Poți băga curent și în LiIon în timp ce o descarci. Ai nevoie de un MPPT deștept care să știe treaba asta. La fel cum poți folosi telefonul pus la încărcat.
Pe post de generator poți folosi tot un motor de biciclete, de middrive, cu demultiplicarea aferentă

#31
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postbenis, on 10 octombrie 2020 - 09:21, said:

Poți băga curent și în LiIon în timp ce o descarci. Ai nevoie de un MPPT deștept care să știe treaba asta. ,

Ce e ala ca nu ma pricep?

#32
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,109
  • Înscris: 04.02.2011
Un charge controller inteligent care știe să facă bugetul de energie. El știe în fiecare moment câți mah intră și câți ies.

#33
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 05.02.2009

View PostKean, on 08 octombrie 2020 - 20:12, said:

S-ar putea face cu 2 baterii.
Uite ce idee genială !
Cum de nu s-au gîndit și alții la ea ?
Topicul pe care îmi construiesc eu bicicleta, are deja 20 pag. Bănuiesc că e greu de frunzărit.
De aceea am să adaug și aici cîteva informații.
Deci ...
Ptr a face roata aceea să se învîrtă, ai nevoie de un motor și ceva curent prin buzunare.
Dacă nu poți păstra curentul în buzunar, tot așa cum ții banii , atunci poți folosi niște baterii.
Acum ai motorul ai și bateriile.
Un comutator (switch) On-Off și bicicleta merge perfect.
Dar bateria se va extenua rapid , iar tu vei încetini ca și în desenele cu Fred și Barney , cu talpa în pămînt, sau după caz ... cu talpa pe roată.
Dar asta înseamnă să-ți schimbi papucii (adidași) în fiecare săptămână.
De aceea sînt necesare și alte "acareturi" pe lîngă motor + baterie.
Uite lista cu "jucăriile" cumpărate de mine.
Attached File  Screenshot_Not_rapid_20201010-200323.png   65.79K   7 downloads

Quote

Una incarcata pe jumatate si una plina.Cand pedalezi incarci bateria mai goala si cand e incarcata comutezi pe aia care intre timp s-a descarcat.Cu un arduino crad ca s-ar putea automatiza treaba.La sala cand fac antrenament scot 100W fara mare efort.De obicei pedalez cam 20min. cu o medie de 150W.M-ar interesa sa stiu in cat timp se incarca o baterie de sa zicem 15Ah daca o alimentezi cu 14V si 6A.Exista incarcatoare pentru acumulatoare Li-Ion de 12V la 36V.Sigur acolo se vor pierde cateva procente la ridicarea tensiunii de la 12 la 36V.
Dacă vrei să faci calculul curentului pe care ai putea (teoretic) să-l bagi în baterii , pe drum, ai nevoie de niște cunoștințe elementare de șc gen.
Deci : avem ca și relație de calcul...
P=UxI
Unde P = puterea, care se măsoară/notează cu W (Watt);
U= tensiunea ... V
l= curentul ... A
Am cumpărat anul trecut un Hoverboard.
Îmi pare rău, dar nu mai am poze cu cutia lui.
În tot cazul avea 2 motoare de 350 W. Și un acumulator (o chinezărie de 4 000 W) În prospect spunea că are autonomie de 20 km. În realitate 4 km  Nici măcar 50%, dar nici 25% din ce scria pe site. (eMag)
Attached File  Screenshot_Chrome_20191115-074418.png   177.76K   5 downloadsAttached File  Screenshot_Chrome_20191115-074603.png   141.5K   2 downloadsAttached File  Screenshot_Chrome_20191115-074456.png   135.7K   2 downloadsAttached File  Screenshot_Chrome_20191115-074534.png   137.52K   9 downloads
Deci din cei 4 000 mA cele 2 motoare (700 W) au scos curent 40 min.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AmEeG-VSS30?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Uite și un clip.
Care este rostul clipului .
Ca să vezi autonomia unei baterii.
Deci, din datele prezentate anterior putem calcula.
P=UxI
Unde U = 36 V, I = 4000 mA (sau 4 A).
36x4=144 W.
Acum dacă înlocuiești valorile cu tensiunea și amperajul produs de tine vei afla și cît curent poate produce bicicleta ta.
Dar țin să precizez din nou, al doilea motor, îl va înfîna pe cel ce învîrte roata.
Practic e ca și cum ai merge cu un sabot de frînă cuplat pe jantă.
La o viteză mică, 10-15 km/h ai suficientă forță să depășești frecarea. Dar peste 20 km/h nu vei putea trece.
Eu am 2 biciclete.
Pe una am motor cu benzină, pe cealaltă am pus motor electric.
Attached File  2017_08_29__15_10_06-picsay.jpg   690.95K   10 downloadsAttached File  20180625_133947.jpg   152.36K   14 downloads
Cu cea cu motor pe benzină, depășesc 50  km/h.
Nu mai pun clip aici. Ptr cine vrea să caute "Bicicletă cu motor. Test speed with GPS Phone."
Cu cea cu motor pe benzină, merg cu 16-18 km/h, dacă dau la pedale.
Cu motorul, merg cu 30 km/h , de obicei.
Cu cealaltă prind 22-24 km/h
Merge mult mai ușor.
Clip, 1 Km mers cu bicicleta, dînd la pedale.
Dar tu nu vei produce mai mult de 25% din cît consumi (hai, cu indulgență să zic 50% dar nu se va întîmpa așa ceva).
Și dacă o baterie ptr Hoverboard ( 4 A) costă 250 lei, cu 4 baterii, ai o autonomie decentă (să zicem 30-50 km) , ptr 1 000 lei.
Deci cu 2 baterii (2 000 lei) ai o autonomie cu 20% mai mare .
Eu întreb : se merită prețul și efortul.
Ai putea face o baterie mai mare la acest preț, cu o autonomie de 100 km .
Eu mi-am construit o baterie de 24 A cu 1 200 lei.
Attached File  1594023022-picsay.jpg   222.26K   16 downloadsAttached File  20200511_110740.jpg   465.43K   11 downloadsAttached File  20201007_005536.jpg   752.38K   9 downloads
Uite încă un proiect.
Pe acesta l-am construit eu !
Bicicleta electrică din hoverboard.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mzadJk8_w10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Sunt tare curios: ai testat un element din ala, sa vezi cati mAh are in realitate?...Mie mi-e greu sa cred ca are 4.8Ah (si la pretul ala). Posted Image

Edited by danpet, 11 October 2020 - 07:03.


#35
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postmcjohn, on 10 octombrie 2020 - 23:33, said:

,
Pe acesta l-am construit eu !
Bicicleta electrică din hoverboard.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mzadJk8_w10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din start gresit.Motoarele de hoverboard nu sunt construite pentru viteze mari si durata.Sunt pentru putzalai sa se dea mari pe zonele pietonale.Nu stiu cum sta treaba cu motoarele cu explozie montate pe biciclete in Romania,dar aici in occident sunt interzise.La mine in Austria puterea maxima instalata electrica poate ajunge la 600W in comparatie cu 250W cum e in majortitatea tarilor din UE dar viteza n-are voie sa depaseasca 25km/h.
Putzalaii aia de pe youtube fac numai lucruri de unica folosinta sa faca multe vizionari sa castige un ban.Nu e nimic de durata.

Edited by Kean, 11 October 2020 - 09:50.


#36
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 05.02.2009

View Postdanpet, on 11 octombrie 2020 - 07:03, said:

Sunt tare curios: ai testat un element din ala, sa vezi cati mAh are in realitate?...Mie mi-e greu sa cred ca are 4.8Ah (si la pretul ala). Posted Image
Nu. Nu am avut curiozitatea.
Dar mai am una nefolosită.
Am să o testez.

View PostKean, on 11 octombrie 2020 - 09:47, said:

Din start gresit.
Eu ți-am arătat proiectul care l-am adoptat.
Am văzut de la început că ești un Gigi-Contra.
Eu mi-am cumpărat motor de 500 W.
Dar am montat motoruldupă cum e prezentat în clip.
Nici nu-mi mai bat capul cu tine.
Continuă ce ți-ai propus !
Pierd vremea de pomană, pe acest topic.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate