Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

DSLR vs MIRRORLESS

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#37
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 bumpocbum, on 05 octombrie 2020 - 16:47, said:

Prefer sa cumpar peste de la Cora, sau mai bine zis din pastravarii de munte ca de imi permite bugetul. La cat ma costa echipamentul de prins ies sigur pe minus. E valabil si pentru echipamente foto.

Singura reactie pe care o pot avea la afirmatia asta este: https://youtu.be/34Iti5MXXNM?t=17 Posted Image.

 bumpocbum, on 05 octombrie 2020 - 16:47, said:

Lucrurile bune necesita timp, mult timp. Daca aplici principul click and shot sigur o sa iti iasa fotografii de National Geografic ...sau nu ! .

Uneori lucrurile bune necesita 9.58s https://youtu.be/HI5eV6fs8XI?t=243 Posted Image. Si multe multe ore de antrenament inainte.

Si totusi, este neaparate nevoie sa scoti fotografii de NG? Adesea e suficient sa scoti fotografii mai bune decat ai scos data trecuta Posted Image.

 bumpocbum, on 05 octombrie 2020 - 16:47, said:

Mai nou prefer sa vad lucrurile prin ochii mei si nu prin vizorul DSLR-ului/ camerei de filmat.... Si sa imi iau o sticla de apa pe munte in plus sau ceva de imbracat.  Pentru amintire un instantaneu cu un tel. e mai mult decat suficient.

Si te felicit pentru asta. Ai realizat ca fotografia nu este pentru tine si te-ai concentrat pe altceva mai important. Pana la urma, doar o viata avem, de ce sa o pierdem cu lucruri care nu ne fac fericiti? Sau de ce sa nu facem lucrurile care ne fac fericiti?

 bumpocbum, on 05 octombrie 2020 - 16:47, said:

Apropo ce vezi in plus prin vizorul camerei fata de privirea proprie ?  Avand in vedere ca nu am facut cursuri de fotografie sau de arte unde luminile si umbrele au cu totul alte intelesuri fata de cei "pifani" ....
Prin vizorul camerei nu vei vedea nimic in plus fata de privirea proprie. Nu asta am spus...

Dar, prin fotografie, vei ajunge sa si vezi cu propriii ochi, nu doar sa privesti Posted Image.

Edited by StefanSC, 05 October 2020 - 17:28.


#38
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ieșitul la fotografiat este o experiență în sine.
Nu mai spun că poți da de niște oameni absolut minunați.
Totuși, au rămas cam la o treime cu DSLR cei cu care ies eu. Poate chiar mai puțin. Și dacă nu era fenomenalul D500 de la Nikon, poate că și respectivii renunțau.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 StefanSC, on 05 octombrie 2020 - 17:24, said:

Si te felicit pentru asta. Ai realizat ca fotografia nu este pentru tine si te-ai concentrat pe altceva mai important. Pana la urma, doar o viata avem, de ce sa o pierdem cu lucruri care nu ne fac fericiti? Sau de ce sa nu facem lucrurile care ne fac fericiti?

Multumesc, sincer ma bucur ca acum mai apar si eu in poze, ca nu mai stau la plecare sa am grija la 100 de maruntisuri pentru foto/video. Ca nu mai ma pierd pe munte de grup, ca nu mai striga nimeni dupa mine ca ne prinde noaptea pana mai trag eu un cadru....  Ii inteleg pe toti fotografii amatori foarte bine. Dar vine  o vreme in care te bucuri sa fii mai bine in cadru decat in spatele lui !

Apropo de timp, cam in 90% din calatorii am avut montata o camera full-hd pe patina blitului de la DSLR.... La ora actuala ma uit cu mare placere la filmari, mult mai des ca la fotografii....

Fotografia este o arta. Care nu se face in fuga indiferent de pareri !

 edri, on 05 octombrie 2020 - 17:16, said:

Cu tot cu dslr si ceva obiective greutatea este acum la jumatate fata de cat era altadata cand mergeam la munte cu mirrorless pe film. Posted Image

Dar si varsta era jumatate ! De greutatea proprie  nu mai zic....

#40
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
Mie nu îmi place peștele. :(

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca idee, ca nu mai sunt in tema, mirrorless-urile actuale sunt mai usoare sau mai grele decat DSLR-urile ? ....

#42
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Semnificativ mai usoare.

#43
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Stefan, mi-am scos basca in fata ta!
Sarumina!

#44
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 StefanSC, on 05 octombrie 2020 - 16:03, said:

Pai, toate sunt FF.. asta inseamna obiective mari si grele asa ca se descalifica din start pentru cel putin una din utilizarile mentionate de mine.
Exista pancake.

 StefanSC, on 05 octombrie 2020 - 16:03, said:

Unele au prea putini megapixeli asa ca se descalifica pentru peisagistica.
Fiecare producator are model cu multi pixeli,ex  R5, Z7, 45mpx.

 StefanSC, on 05 octombrie 2020 - 16:03, said:

.. (sau ma forteaza sa folosesc adaptoare).
Care e problema?

 StefanSC, on 05 octombrie 2020 - 16:03, said:

.. asa ca de ce sa ma complic? Posted Image
Ca sa te simplifici. Ai un singur body bun la toate, nu mai ai dileme "Sa fac street, sa fac bif, sau sa fac peisaj..!!?".

Edited by crokodilu, 05 October 2020 - 19:36.


#45
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 crokodilu, on 05 octombrie 2020 - 19:36, said:

Ca sa te simplifici. Ai un singur body bun la toate, nu mai ai dileme "Sa fac street, sa fac bif, sau sa fac peisaj..!!?".
"Poftiti, intrati, intrati si cumparati
Avem di tati...
Avem peisaje, portrete, street si cu bif
Natura statica, reportaj, eseu si macrou
Avem di tati..."

Poti ajunge sa faci compromisuri uriase ca sa ai "di tati" intr-un singur aparat.

Edited by TS030, 05 October 2020 - 19:44.


#46
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

compromisuri uriase
Putem analiza putin:
- 45mpx
- IBIS
- 8K
- 20fps
- Eye AF, AF full coverage, etc
- dual slot
- ecran tactil
- ecran mobil
- 650g

Unde e compromisul? Sa nu-mi zici la pret, ca am decis ca vindem tot ca sa-l luam (FF, APSC, m43, + obiective, unele).

Edited by crokodilu, 05 October 2020 - 20:08.


#47
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Daca la camera aia, Crok, pui si un zoom pancake 12-800mm F/0.85 de 294 de grame si sub 1000$, este perfect.
Sa fie sharp in colturi cand e deschis la maxim si sa aiba "capabilitati" macro gen 1.3x sau mai bine.

Edited by katran, 05 October 2020 - 20:28.


#48
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 katran, on 05 octombrie 2020 - 20:24, said:

Daca la camera aia, Crok, pui si un zoom pancake 12-800mm F/0.85 de 294 de grame si sub 1000$, este perfect.
Sa fie sharp in colturi cand e deschis la maxim si sa aiba "capabilitati" macro gen 1.3x sau mai bine.
De aceea am zis mai sus ca nu vinzi toate obiectivele, mai exact il pastrezi pe cel 12-800mm F/0.85 de 294 de grame.

Obiective zoomuri si macrouri trebuie si la actualele dslr-uri, nu e nimic special aici.

Edited by crokodilu, 05 October 2020 - 20:31.


#49
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 ro_explorer, on 05 octombrie 2020 - 17:51, said:

Semnificativ mai usoare.
dacă le pui obiective echivalente, nu

Edited by DaculScoril0, 05 October 2020 - 20:43.


#50
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 crokodilu, on 05 octombrie 2020 - 20:30, said:

De aceea am zis mai sus ca nu vinzi toate obiectivele, mai exact il pastrezi pe cel 12-800mm F/0.85 de 294 de grame.

Cu ce ma ajuta, ca pierd si AF-ul si stabilizarea (nu exista adaptor cu contacte de la Nikon F la Canon RF).

#51
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Crokodilu și TS, vă rog să păstrați seriozitatea în topic. Chiar ați luat-o rău pe arătură cu ultimele mesaje postate.

Sunt dintre noi care am utilizat DSLR în paralel cu mirroless. Eu acum nu mai am DSLR pentru că am luat decizia să vând tot cât încă își păstrau prețul foarte bun.
Ca idee, am vândut D750 cu 4750 de lei în urmă cu aproximativ un an și jumătate când prețul începuse deja să scadă la el spre 5000 de lei de BF. Obiectivele la fel, le-am vândut la prețuri fff bune, e drept, erau în condiții foarte bune, practic, impecabile.

Întrebarea care se pune este câți dintre voi v-ați mai întoarce la DSLR dacă nu ar fi considerentul financiar?

@DaculScoril0, depinde. Nu toate sunt mai mari și mai grele. Are Tamron niște obiective pentru FF mirrorless care sunt super dpdv optic și constructiv și ca preț super bune, ușoare și mici. Și mai sunt exemple. Dar da, Sigma de exemplu, tot tancuri au. Practic, sunt aceleași obiective de la DSLR adaptate pentru ML sau unele noi, dar tot la fel de mari și grele.

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un clip facut de amatori ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lUPGljku_kE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#53
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 StefanSC, on 05 octombrie 2020 - 20:48, said:

Cu ce ma ajuta, ca pierd si AF-ul si stabilizarea (nu exista adaptor cu contacte de la Nikon F la Canon RF).
Pai nu merge z7? Are:
- 45mpx
- IBIS
- 9fps
Intr-adevar nu are 2 carduri dar regleaza ei la v2.

 bumpocbum, on 05 octombrie 2020 - 21:15, said:

Un clip facut de amatori ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lUPGljku_kE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
N-a testat bine, sa compare pe d'astea: https://forum.softpe...6#entry26926108

#54
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 crokodilu, on 05 octombrie 2020 - 21:25, said:

N-a testat bine, sa compare pe d'astea: https://forum.softpe...6#entry26926108

Deja e o diferenta de la 20-30 mil la 200-300 mil daca nu si mai bine. Sunt curios cati amatori care nu scot bani cu fotografia investesc sute de milioane .... doar ca hoby !

Uite aici pentru cine vrea fotografii cu scule de sute de miloane (si talent la photoshop LR)...ca tot ziceai de d-l care a facut fotografia.

https://www.flickr.c...an_alexe/albums

Edited by bumpocbum, 05 October 2020 - 21:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate