Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

DSLR vs MIRRORLESS

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#19
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Tu nici acum nu ai înțeles că ML este de fapt un alt animal, cu totul și cu totul deosebit de DSLR?
Ce să facă Pentax? Tu nu vezi care este ritmul de lansare pentru noi produse? Păi Pentax e cu ani întregi în urmă din punctul ăsta de vedere. Ar trebui să iasă cu o super mega cameră revoluționară ca să recupereze măcar parțial din handicap. Pur și simplu e gata, e stop pentru DSLR. Și nu doar ca trend ci ca tehnologie.

Ca fapt divers, eu mă rog să se renunțe de tot la obturatorul mecanic. Acolo ar fi adevăratul progres. Singura componentă mecanică ar rămâne sistemul de stabilizare, atât.

#20
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postbv01, on 03 octombrie 2020 - 19:40, said:

Hei, voi ce preferați și cel mai important, DE CE? Posted Image

Pai, pentru peisagistica si macro prefer DSLR FF, ca asta am si nu vad de ce as da banii pe un ML FF cata vreme DSLR-ul asta merge bine.
Pentru animale, actiune prefer DSLR APS-C, ca asta am si nu prea exista ML-uri care sa aiba combinatia de rafala, AF, buffer si tracking comparabila la mai putin de 4x pretul DSLR-ului.
Pentru restul prefer ML m43 pentru ca obiectivele sunt mici, bune optic, aparatele facute bine dpdv ergonomic iar calitatea imaginii e suficienta.

#21
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Pai si daca le vinzi pe toate si iei un singur ML care te rezolva cu toate, desigur la pret de 4x...?

#22
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Daca ar exista, as face asta :D.

Din pacate nu exista.

#23
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Mai intră în discuție și un set nou de obiective. Iar cele de 600mm f4 chiar sunt o avere. Și la ML nu prea găsești sh.

#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Cum nu exista? R5, A9/A7, Z6.

#25
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostReactor2015, on 05 octombrie 2020 - 13:52, said:

Tu nici acum nu ai înțeles că ML este de fapt un alt animal, cu totul și cu totul deosebit de DSLR?
Ce să facă Pentax? Tu nu vezi care este ritmul de lansare pentru noi produse? Păi Pentax e cu ani întregi în urmă din punctul ăsta de vedere. Ar trebui să iasă cu o super mega cameră revoluționară ca să recupereze măcar parțial din handicap. Pur și simplu e gata, e stop pentru DSLR. Și nu doar ca trend ci ca tehnologie.

Ca fapt divers, eu mă rog să se renunțe de tot la obturatorul mecanic. Acolo ar fi adevăratul progres. Singura componentă mecanică ar rămâne sistemul de stabilizare, atât.
Am trait suficient cat sa aud de sute de ori placa asta... o chestie de marketing care sa te faca sa cumperi produse noi de care nu ai nevoie. Multi o cred.
"Tehnologia DSLR" este "tehnologia ML" mai putin vizorul electronic, si plus sistemul de vizare reflex, AF separat, sistem de masurare a expunerii separat.

Dar asta e DSLR-ul actual, care urmeaza inca linia stabilita pe vremea filmului (chiar daca progresul tehnologic a fost enorm).
Ce defineste insa un DSLR? Nu sistemul AF separat, nici macar mecanismul cu revenire instantanee a oglinzii; ci vizorul optic TTL. Cum ar fi un DSLR care focalizeaza si masoara expunerea prin senzorul principal? Asa, ca idee.

Nu stiu ce o sa faca Pentax, de fapt Ricoh. Stiu doar ca au idei; dar ce vor pune in practica...

Edited by TS030, 05 October 2020 - 15:58.


#26
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostTS030, on 05 octombrie 2020 - 12:51, said:

Din pacate, Canon si Nikon se retrag inainte sa incerce; acum depinde doar de Pentax...


Vorbele tale vin din inima, te inteleg.

Insa DSLR-ul a pierdut deja lupta. Nikon si Canon care aveau resurse pentru dezvoltare au decis sa abandoneze acest format

Si atunci Pentax care nu are nici resurse si nici piata,  nu are niciun cuvant de spus. Este o iluzie ca poate sa (mai) faca ceva.

Edited by katran, 05 October 2020 - 16:01.


#27
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postcrokodilu, on 05 octombrie 2020 - 15:26, said:

Cum nu exista? R5, A9/A7, Z6.

Pai, toate sunt FF.. asta inseamna obiective mari si grele asa ca se descalifica din start pentru cel putin una din utilizarile mentionate de mine.
Unele au prea putini megapixeli asa ca se descalifica pentru peisagistica.
Altora le lipsesc niste obiective care ma intereseaza (sau ma forteaza sa folosesc adaptoare).

Asa ca nu prea exista aparat care sa ma rezolve cu toate ;).

Sau privit din alt unghi: probabil ca as putea sa fac pe oricare din aparatele alea un kit cu care sa ma descurc. Dar imi ajunge ce am si nu simt nevoia de mai mult, asa ca de ce sa ma complic? :D

#28
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postcrokodilu, on 05 octombrie 2020 - 14:49, said:

Pai si daca le vinzi pe toate si iei un singur ML care te rezolva cu toate, desigur la pret de 4x...?
Lol. Poate gaseste unul la pret de 8x, ca sa se asigure ca acopera tot :P

Aparatul potrivit, pentru ocazia potrivita mi se pare o tactica excelenta.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exceptand fotografia de produs/evenimente de unde scoti bani la ce folosesc echipamente atat de scumpe ? Am carat kg intregi de dslr, camere de filmat, acumulatori, incarcatoare, trepiede, blitz-uri, etc prin munti, prin delta, prin tari straine si acum am sute de mii de poze la care mai ma uit la 10 ani , daca si atunci..... De multe ori am preferat dslr-ul decat o sticla de apa in munti.... In loc sa te uiti la peisaje, sa te bucuri de locurile unde esti tu stai sa calculezi tot timpul cum vine lumina, la ce ISO esti, ce apertura ai, cu cate cadre filmezi, ce obiectiv sa mai cumperi, ....etc... Chiar merita ?

Traiasca telefonul, buna inventie !!!!

Edited by bumpocbum, 05 October 2020 - 16:16.


#30
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postkatran, on 05 octombrie 2020 - 15:59, said:

Vorbele tale vin din inima, te inteleg.

Insa DSLR-ul a pierdut deja lupta. Nikon si Canon care aveau resurse pentru dezvoltare au decis sa abandoneze acest format

Si atunci Pentax care nu are nici resurse si nici piata,  nu are niciun cuvant de spus. Este o iluzie ca poate sa (mai) faca ceva.
Vom trai si vom vedea. Poate dimpotriva, prin abandonul Canon si Nikon, Ricoh castiga spatiul necesar pentru a dezvolta DSLR-ul.
Cum spuneam, idei au (si prin asta inteleg patente, deci R&D).
Tie nu ti s-ar parea interesant?

Pana la urma, nu stim cine-a pierdut lupta, cei ce vor ramane singuri pe piata DSLR sau dintre cei ce incearca sa se omoare reciproc pe piata MILC.

#31
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Sunt doua posibilitati:
-pleaca toata lumea de pe DSLR si mai ramane un segment minuscul de utilizator Pentax;
-niste procente bune de fosti utilizatori Nikon/Canon se muta la Pentax. Si atunci ar fi resurse pentru dezvoltare.

Ramane de vazut.

#32
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postbumpocbum, on 05 octombrie 2020 - 16:12, said:

Exceptand fotografia de produs/evenimente de unde scoti bani la ce folosesc echipamente atat de scumpe ?

Folosesc fix la ce folosesc lansetele, mulinetele, nada samd cand poti sa iei peste de la Cora si la ce folosesc motocicletele cand exista Uber ;).

View Postbumpocbum, on 05 octombrie 2020 - 16:12, said:

In loc sa te uiti la peisaje, sa te bucuri de locurile unde esti tu stai sa calculezi tot timpul cum vine lumina, la ce ISO esti, ce apertura ai, cu cate cadre filmezi, ce obiectiv sa mai cumperi, ....etc... Chiar merita ?
Pai, daca iti ia atat de mult timp sa faci lucrurile alea, nu prea ai ce cauta cu un aparat foto in mana ;).
In rest, da, merita. Daca chiar faci fotografie cum trebuie, vei ajunge sa vezi lucruri pe care majoritatea pifanilor nu le vad si sa apreciezi lumea inconjuratoare mult mai mult.

View PostTS030, on 05 octombrie 2020 - 16:15, said:

Vom trai si vom vedea. Poate dimpotriva, prin abandonul Canon si Nikon, Ricoh castiga spatiul necesar pentru a dezvolta DSLR-ul.
Cum spuneam, idei au (si prin asta inteleg patente, deci R&D).
Tie nu ti s-ar parea interesant?

Pana la urma, nu stim cine-a pierdut lupta, cei ce vor ramane singuri pe piata DSLR sau dintre cei ce incearca sa se omoare reciproc pe piata MILC.

Eu atata zic: https://imaging.niko...mcamera/slr/f6/

View Postkatran, on 05 octombrie 2020 - 16:18, said:

Sunt doua posibilitati:
-pleaca toata lumea de pe DSLR si mai ramane un segment minuscul de utilizator Pentax;
-niste procente bune de fosti utilizatori Nikon/Canon se muta la Pentax. Si atunci ar fi resurse pentru dezvoltare.

Ramane de vazut.
Sansele ca fosti utilizatori Canikon sa treaca la Pentax sunt undeva intre 0 si radical din -1 :). Pur si simplu Pentax nu ofera obiectivele si performantele cu care acestia s-au obisnuit si cand vor ajunge la punctul ala, deja acei utilizatori vor fi trecut la ML-uri Canikon cu vizoare 6k si 480Hz rata de refresh.

#33
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostStefanSC, on 05 octombrie 2020 - 16:33, said:

Folosesc fix la ce folosesc lansetele, mulinetele, nada samd cand poti sa iei peste de la Cora si la ce folosesc motocicletele cand exista Uber Posted Image.
Ha ha, imi place asta. Si e pertinenta analogia, multi fotografiaza de placere.

View PostStefanSC, on 05 octombrie 2020 - 16:33, said:

Eu zic ca mai degraba:
https://en.leica-cam...a-M/Be-original
doar ca modern.

View PostStefanSC, on 05 octombrie 2020 - 16:33, said:

Sansele ca fosti utilizatori Canikon sa treaca la Pentax sunt undeva intre 0 si radical din -1 Posted Image. Pur si simplu Pentax nu ofera obiectivele si performantele cu care acestia s-au obisnuit si cand vor ajunge la punctul ala, deja acei utilizatori vor fi trecut la ML-uri Canikon cu vizoare 6k si 480Hz rata de refresh.
Sa stii ca nu e chiar asa. Gandesti din perspectiva ta si a altora asemenea, care au nevoie de acele obiective si performante - dar majoritatea nu au, si nici nu-si permit.
Apoi, la un moment dat, cand preferi in continuare SLR-ul dar sistemul pe care-l folosesti e mort...

Dimpotriva, mi se pare extrem de improbabil ca Pentax sa nu castige clienti noi cu noua generatie de aparate - daca au facut-o de exemplu cu KP-ul.

Edited by TS030, 05 October 2020 - 16:47.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostStefanSC, on 05 octombrie 2020 - 16:33, said:

Folosesc fix la ce folosesc lansetele, mulinetele, nada samd cand poti sa iei peste de la Cora si la ce folosesc motocicletele cand exista Uber Posted Image.

Pai, daca iti ia atat de mult timp sa faci lucrurile alea, nu prea ai ce cauta cu un aparat foto in mana Posted Image.
In rest, da, merita. Daca chiar faci fotografie cum trebuie, vei ajunge sa vezi lucruri pe care majoritatea pifanilor nu le vad si sa apreciezi lumea inconjuratoare mult mai mult.

Prefer sa cumpar peste de la Cora, sau mai bine zis din pastravarii de munte ca de imi permite bugetul. La cat ma costa echipamentul de prins ies sigur pe minus. E valabil si pentru echipamente foto.
Lucrurile bune necesita timp, mult timp. Daca aplici principul click and shot sigur o sa iti iasa fotografii de National Geografic ...sau nu ! .

Mai nou prefer sa vad lucrurile prin ochii mei si nu prin vizorul DSLR-ului/ camerei de filmat.... Si sa imi iau o sticla de apa pe munte in plus sau ceva de imbracat.  Pentru amintire un instantaneu cu un tel. e mai mult decat suficient.

Apropo ce vezi in plus prin vizorul camerei fata de privirea proprie ?  Avand in vedere ca nu am facut cursuri de fotografie sau de arte unde luminile si umbrele au cu totul alte intelesuri fata de cei "pifani" ....

#35
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
2005-2013 DSLR-uri canon (APS-C) - mi s-a parut scump sa trrec la FF si nu produceam bani cu ele.
Din 2013 incoace ma dau cu Sony-uri ML APS-C ... NEX3, NEX5R, A6000 ... acum ma uit la un A6600 dar parca nu face sens, nu aduce suficient extra. Poate am sa incerc un A7 totusi, desi trebuie sa imi schimb lentilele.

De ce prefer ML-urile? dimensiune/portabilitate ... atat. Calitatea foto este identica cu SLR-urile, difera doar cum ajunge lumina la ochi (si eu deja incepusem sa incadrez folosind live-view si la DSLR-urile Canon ... iar acum rar folosesc EVF (in conditii de lumina extraordinar de puternica imi mai bag ochiul in vizor, altfel nu.
Acum folosesc o vechitura NEX-5R (cu oobiectivul kit, 16-50 ca e mic cand e inchis) cand merg cu bicla, ca daca il scap din mers sa nu imi para rau dupa el ... si a6000 cand sunt cu rucsacul in spate. Am 3 lentile pe care le tot schimb la el (un zoom 18-200 si 2 prime-uri).

Edited by ro_explorer, 05 October 2020 - 17:15.


#36
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postbumpocbum, on 05 octombrie 2020 - 16:47, said:

.......

Mai nou prefer sa vad lucrurile prin ochii mei si nu prin vizorul DSLR-ului/ camerei de filmat.... Si sa imi iau o sticla de apa pe munte in plus sau ceva de imbracat.  Pentru amintire un instantaneu cu un tel. e mai mult decat suficient.
....

Eu am abordat altfel problema, iau si DSLRul, apa in sistemul de hidratare, asa nu se exclud, chiar pot sa fac fotografii si sa beau apa in acelasi timp Posted Image Cortul, sacul de dormit, hainele tehnice, mancarea liofilizata, arzator si vase de titan se gasesc toate acum in variante care sunt mult mai usoare decat atunci cand am inceput sa merg pe munte. Cu tot cu dslr si ceva obiective greutatea este acum la jumatate fata de cat era altadata cand mergeam la munte cu mirrorless pe film. Posted Image

Edited by edri, 05 October 2020 - 17:18.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate