Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

DSLR vs MIRRORLESS

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#1
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
(ca să nu mai siluim alte topicuri) :)
Hei, voi ce preferați și cel mai important, DE CE? :)

Am să încep eu.
După ce am itrecut pe DSLR în 2016, am revenit pe sisteme mirrorless.
Primul MILC serios a fost Sony A7.2, însă fiind așa mai amator nu făcea sens prețul prohibitiv al obiectivelor bune.
Așa că am trecut peste și m-am oprit la Fuji (X-T3), Olympus EM5.3 și o săpunieră fantastică Ricoh GR.3.
Față de DSLR, prefer MILC (astea ale mele) pentru gabarit redus, EVF, prețuri acceptabile pentru obiective superbe și nu în ultimul rând calitatea foto și toate gimmick-urile care nu sunt disponibile pe DSLR.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am luat-o invers, dslr+camera full hd, mirorless,  si acum un telefon de 2000 RON..... Cu ceva Lightroom ar iesi cred si mai ok. Bineinteles ca nu se compara cu calitatea unui dslr.....dar e usor si ieftin, pozele sunt decente.....sau nu ?

Attached Files


Edited by bumpocbum, 03 October 2020 - 20:38.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Faine pozele.
Apropo de poza a doua.Sa stii ca toate ciupercile care cresc in/pe copaci sunt comestibile.

#4
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
De departe cel mai util life hack de pe semestrul ăsta. Habar nu aveam. ;)

#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,754
  • Înscris: 23.05.2013
@adisz Toate? Nu prea umblu eu prin paduri, dar habar nu aveam!

Cat despre titlu... Depinde de scop (hobby, profesional), de preferinte, de stil, si multe altele. Am DSLR entry, imi place, am folosit varfuri de gama, imi plac foarte mult, dar acum cred ca mirrorless mi se potriveste mai mult si asta voi achizitiona. Dimensiunile per total mai mici alaturi de anumite functii, de performanta lor pe video, autofocus, foto, e ce trebuie. Dar asta ca hobby.
Pentru altii difera, e subiectiv in final. :)

#6
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Ambele concepte se pot folosi de profesioniști. Uite, gama GFX de la Fuji de exemplu.

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postadisz, on 03 octombrie 2020 - 21:01, said:

Faine pozele.
Apropo de poza a doua.Sa stii ca toate ciupercile care cresc in/pe copaci sunt comestibile.
oare chiar toate?poate te si crede cineva

otrăvitor
Printre ciupercile care parazitează pe copaci, există mai multe, desigur, necomestibile și chiar și cele care pot provoca vătămări grave corpului uman.Iată o listă a celor mai frecvente ciuperci necomestibile care cresc pe copaci, cu o fotografie și o descriere:
-Ganoderma sudică (Ganoderma australe
-Răsărit de Isoderma (Ischnoderma resinosum
-Peptoporus stejar (Piptoporus quercinus
-Postia astringent (Postia stiptica
-Tramee pufoase (Trametes pubescens

si mai sunt gramada

Important! Fiți atenți - ciupercile otrăvitoare pot fi la fel de atractive în aspect și foarte aromate, cum ar fi comestibile

View Postd4m4g3, on 03 octombrie 2020 - 22:47, said:

@adisz Toate? Nu prea umblu eu prin paduri, dar habar nu aveam Posted Image

mai bine uita sfatul colegului

#8
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
M-am întristat.

#9
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Eu unul nu ma impac cu vizoarele electronice (si nu, nu sunt singurul, nici pe departe). Cel mai nasol a fost la F64, cand un A7II (sau RII, nu mai tin minte) mi-a dat o durere crunta de cap in 2 secunde de tinut la ochi. Ceva interferenta cu iluminarea artificiala, nu mi s-a mai intamplat (decat disconfortul tipic).
Cum singura solutie oferita a fost sa-mi accept vina si sa rabd - asta cand n-am fost acuzat ca mint - zic pas.

Asa ca raman cu SLR-urile. Apreciez imaginea naturala - lucrul care m-a si facut sa aleg SLR-urile, acum multi ani, inainte de digital. Apreciez ca fotonii reflectati de subiect ajung pana la ochiul meu.
Uneori apreciez si cum se simte un mecanism bine pus la punct, asa cum mai sunt oameni care apreciaza ceasurile cu mecanism in locul celor electronice.

Am si un "mirrorless", Ricoh GR III, pe care l-am ales pentru ca ofera calitate egala cu a oricarui APS-C dar incape in buzunarul tricoului.
Se completeaza excelent cu SLR-ul. M-am gandit si la un mirrorless compact, dar ar fi crescut pretul si dimensiunile...

Am decis sa nu incerc sa fac bani din fotografie, asa ca am libertatea de a alege ce-mi place.

#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Du-te bre la doctor că e problemă, e clar. D-aia și susții sus și tare că vizoarele electronice nu știu ce fac. Și crede-mă, ești prima și singura persoană pe care o cunosc care face afirmațiile făcute de tine.
Am mai zis-o, știu sute de posesori de ML și nu s-a pus problema ca vreodată vreunul să se plângă de ceea ce spui tu aici.

Am folosit pe 3 aparate până acum, zeci, sute de ore. Chiar și filmez prin vizor din motive de ochelari sau soare puternic. Nu am nici pe dracu.

#11
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
În afară de vizorul de pe A7.2 ce alt EVF ai mai încercat?
Am avut și eu A7.2 și pot să confirm că EVF-ul nu era chiar OK.

#12
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Reactor, ce sa-mi zica un doctor in afara de a sta mai putin in fata monitoarelor de orice tip? Posted Image
(nuuu, vizorul n-are nici o treaba, e de la mine Posted Image)

Poti gasi destul de usor exemple de persoane care au incercat mirrorless si-au renuntat, trecand inapoi la SLR-uri - din cauza vizorului. De obicei lumea nu bate toba cu asa ceva; apoi, presupun ca sunt oameni dispusi sa tolereze, chiar sa ignore un usor disconfort. Mai ales cand sunt convinsi de "comunitate" ca acel disconfort e din vina lor Posted Image

E irelevant cate miliarde de persoane pot folosi non-stop vizoarele electronice, cat timp tie iti creaza disconfort.

View Postbv01, on 04 octombrie 2020 - 15:12, said:

În afară de vizorul de pe A7.2 ce alt EVF ai mai încercat?
Am avut și eu A7.2 și pot să confirm că EVF-ul nu era chiar OK.
Stiu, am vazut si eu vizoare electronice mai bune. Pe de alta parte, sunt destul de sigur ca vizorul de pe A7II mi s-a dat ca exemplu de "latest and greatest" la un moment dat, pe DPReview sau aiurea. Posted Image
Insa, de ce sa caut un vizor electronic care sa-mi ofere o experienta cat mai apropiata de cea a unuia optic, cand pot avea vizorul optic?

Mai bine spun ce n-am incercat - ce a aparut in timpul Covidului.

Edited by TS030, 04 October 2020 - 15:54.


#13
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Eu nu am zis să cauți, ci poate e posibil să-ți fi format o părere greșită despre un concept. Poate corect ar fi să zici că nu te împaci cu EVF-ul de pe A7.2.

#14
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Natural, cand explic de ce prefer (eu, personal) DSLR-urile si de ce (eu, personal) nu ma impac cu EVF-urile, reactia e de a mi se arata cat de rau ma insel... ca am probleme, ca n-am vazut cutare si cutare, ca nu inteleg "conceptul"...

[ https://memeguy.com/photos/images/us-vs-them-160658.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TS030, 04 October 2020 - 17:40.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
EMPP
M-ai dezamagit total.
Excrescentele alea,denumite si ciuperci,nu au fost si nu vor fi incluse in meniul cuiva,nici chiar a celor cu un singur neuron.
Stii si tu foarte bine la ce m-am referit.
Nu cred ca cineva ar fi avut vreodata curiozitatea sa consume ceva din cele postate de tine in link-urile alea.
Ciupercile de genul celor din poza a doua sunt comestibile,la fel cum sunt si multe altele.

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

View Postadisz, on 04 octombrie 2020 - 19:34, said:

EMPP
M-ai dezamagit total.
Excrescentele alea,denumite si ciuperci,nu au fost si nu vor fi incluse in meniul cuiva,nici chiar a celor cu un singur neuron.
Stii si tu foarte bine la ce m-am referit.
Nu cred ca cineva ar fi avut vreodata curiozitatea sa consume ceva din cele postate de tine in link-urile alea.
Ciupercile de genul celor din poza a doua sunt comestibile,la fel cum sunt si multe altele.
si dintre cele comestibile au varianta care arata ,,identic,, dar sunt otravitoare,mi-a fost lene sa pun exact care

toate sunt excrescente denumite ciuperci pentru unul care NU le cunoaste

#17
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,968
  • Înscris: 20.01.2005
Imi place mai mult ML din cauza ca:
-este silentios;
-are vizor mai bun si mai versatil (este fireste o apreciere subiectiva), poate sa faca lucruri pe care OVF-ul nu le face;
-are implementate multe functii inteligente, sunt interesat in special de cea cu "bird/animal detection";
-in general performantele ML-urilor sunt mai bune si este potential mai mare pentru dezvoltare;
-are dimensiuni mai mici.

Asa cum am mai scris si pe alte topicuri, am trecut la ML in momentul cand aceste camere au devenit performante.

Edited by katran, 05 October 2020 - 09:46.


#18
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Eu sper sa vad DSLR-urile evoluand, caci mai sunt multe lucruri posibile cel putin teoretic (asa, la nivelul la care-mi pot imagina eu). O "lupta" intre cele doua tipuri de aparate ar fi atat interesanta, cat si in beneficiul tuturor.
Singura limitare care nu poate fi eliminata e baioneta (distanta senzor-baioneta, mai precis). In rest... limitarile mecanice, necesitatea unui AF separat, focalizarea pe ochi etc. pot (teoretic) fi eliminate.

Din pacate, Canon si Nikon se retrag inainte sa incerce; acum depinde doar de Pentax...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate