Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Inselaciune comanda online

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Webmaster92

Webmaster92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.08.2014
Buna ziua,

Am comandat un produs de pe olx (trening).Am primit comanda,dar nicidecum produsul comandat,ci un trening + un tricou (alt model si alte marimi).
Am trimis mesaj vanzatorului de pe 2 conturi,dar nu mai raspunde si a si dezactivat optiunea vizibilitatii numarului de telefon de pe site.
Pe colet apare doar numele meu la destinatar si la expeditor orasul si un cod de bare.
Unde ma pot adresa pentru inselaciune si cum poate fi gasit vanzatorul si tras la raspundere?

Edited by Webmaster92, 03 October 2020 - 12:17.


#2
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,355
  • Înscris: 30.11.2005
Pai ei  zic (olx-ul)  sa  nu  platesti  inainte !

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Doar politie

#4
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Webmaster92, on 03 octombrie 2020 - 12:17, said:

Unde ma pot adresa pentru inselaciune si cum poate fi gasit vanzatorul si tras la raspundere?


Nu ai unde.
Trece la pagube și nu-ți pierde timpul inutil.

Vânzătorul este țepar de meserie și nu poți să-i faci nimic,  pentru că el ți-a trimis un produs.   Presupunând că se ajunge la el,  va spune ”stimabililor,  eu am trimis produsele,  asta este,  cumpărătorul minte,  sau nu a înțeles el bine ce și cum.    Nu i le iau înapoi pentru că nu sunt magazin online,  alea alea”.  

Poliția,  presupunând că se bagă,  va declina totul și te va trimite la tribunal ca să-l dai în judecată.
Dacă ar fi fost să nu-ți trimită nimic,  să îți ia banii și să trimită o cărămidă în colet,  atunci era înșelăciune și puteai reclama la poliție.    Dar acum ce să reclami?   Că nu-i modelul și culoarea dorită?
Come on!

Deci,  ține minte pentru altă ocazie și trece banii la capitolul pierderi.

#5
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,477
  • Înscris: 04.12.2003
Fara suparare, cu atatea magazine online serioase la care poti trimite gratuit produsul inapoi, si tu te complici pe 0LX ?

#6
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

 dorin_2k, on 03 octombrie 2020 - 12:24, said:

Doar politie

Corect,dar nu va rezolva nimic nici cu politia,dar incercarea moarte nu are.Poate daca se va sesiza cineva ca sunt multe plangeri la politie pe tema OLX se va face ceva dar ma indoiesc.

Edited by PiticVerde, 03 October 2020 - 12:38.


#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 Webmaster92, on 03 octombrie 2020 - 12:17, said:

Buna ziua,

Am comandat un produs de pe olx (trening).Am primit comanda,dar nicidecum produsul comandat,ci un trening + un tricou (alt model si alte marimi).
Am trimis mesaj vanzatorului de pe 2 conturi,dar nu mai raspunde si a si dezactivat optiunea vizibilitatii numarului de telefon de pe site.
Pe colet apare doar numele meu la destinatar si la expeditor orasul si un cod de bare.
Unde ma pot adresa pentru inselaciune si cum poate fi gasit vanzatorul si tras la raspundere?

Si ai platit inainte? Cred ca a fost o zi de luni si ai uitat ca esti in Romanica tara smenarilor si teparilor.

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

 scub, on 03 octombrie 2020 - 12:23, said:

Pai ei  zic (olx-ul)  sa  nu  platesti  inainte !

Exact.In instructiunile OLX pe site-ul lor se specifica clar a nu se face nici o plata pana la primirea produsului si se recomanda transport cu verificare la primire.

#9
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Lasa ca asa te inveti sa nu mai cumperi haine de pe OLX. Ai crezut ca faci mare afacere, ca dai lovitura, eh, omul din greseli invata.
Cat despre Politie, e o mentalitate gresita sa nu formulezi plangeri, asa e romanul delasator, apoi se plange ca nimeni nu face nimic.

#10
Webmaster92

Webmaster92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.08.2014
tomaso - din mesaje reiese modelul comandat,i-am trimis link cu el si mesajul a fost trimis aparand exact modelul cerut.Pana acum raspundea la mesaje,dar de cand i-am trimis astazi mesaje de pe mai multe conturi,pauza raspuns,desi contul il are activ pe site.
Nu e vorba de suma,e vorba ca trebuie cumva sa ma idescurajam din oameni din astia tepari.Culmea este ca cine doreste un produs il poate preda el personal.Oare la o intalnire face to face ce face?

geos - am comandat de multe ori de pe olx,okazii etc si nu au fost probleme,poate uneori la marimile care nu se potriveau,insa toti au acceptat si au schimbat produsul.S-a mai intamplat sa incurce comenzile,dar aveau bunul simt sa raspunda.

Kean si PiticVerde - am platit la curier (Prioripost) contravaloarea produsului.Pe ambalaj nu apar datele de identificare ale celui care a trimis,dar apare codul de bare al expedierii,probabil va fi usor de identificat.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 PiticVerde, on 03 octombrie 2020 - 12:38, said:



Corect,dar nu va rezolva nimic nici cu politia,dar incercarea moarte nu are.Poate daca se va sesiza cineva ca sunt multe plangeri la politie pe tema OLX se va face ceva dar ma indoiesc.
Nu fi așa sigur.
E de ajuns o singura plângere. Nu trebuie sute.

#12
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

 Webmaster92, on 03 octombrie 2020 - 12:45, said:

tomaso - din mesaje reiese modelul comandat,i-am trimis link cu el si mesajul a fost trimis aparand exact modelul cerut.Pana acum raspundea la mesaje,dar de cand i-am trimis astazi mesaje de pe mai multe conturi,pauza raspuns,desi contul il are activ pe site.
Nu e vorba de suma,e vorba ca trebuie cumva sa ma idescurajam din oameni din astia tepari.Culmea este ca cine doreste un produs il poate preda el personal.Oare la o intalnire face to face ce face?

geos - am comandat de multe ori de pe olx,okazii etc si nu au fost probleme,poate uneori la marimile care nu se potriveau,insa toti au acceptat si au schimbat produsul.S-a mai intamplat sa incurce comenzile,dar aveau bunul simt sa raspunda.

Kean si PiticVerde - am platit la curier (Prioripost) contravaloarea produsului.Pe ambalaj nu apar datele de identificare ale celui care a trimis,dar apare codul de bare al expedierii,probabil va fi usor de identificat.

M-as bucura sa-l prinzi pe tepar.La mine situatia a fost diferita.Iti doresc succes.

#13
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
[...]

Initiator, rupe.ti 2 ore din timp si plangere la politie. Atitudinea vanzatorului dupa eveniment, asa cum o declari, intruneste conditiile infractiunii de inselaciune. Vezi ce srl este olx si trece in plangere societatea comerciala ca a gazduit, implicit favorizat infractorul.

Ca o sa.ti recapeti banii? Habar n.am, posibil sa nu, posibil sa iei mai mult fara sa te zbati. Mai devreme sau mai tarziu, respectivului o sa.i bata politia la usa si sunt sanse sa se kce pe el si sa se roage de tine sa retragi plangerea.

Daca e versat, si intr.adevar ramane doar instanta o solutie, s.ar putea sa afli datele lui chiar de la politie, foarte usor (sunt foarte prosti dpv asta si nu le pasa. Am aflat asta din proprie experienta, de 2 ori). Ce faci cu ele mai departe, tu o sa stii. Nu fi pampalau cum te indeamna cei de mai sus, ca se va repeta. In feluri mai urate, daca incurajam asta prin delasare. Succes.

Edited by Dany_Darke, 03 October 2020 - 19:13.


#14
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

 dorin_2k, on 03 octombrie 2020 - 12:45, said:

Nu fi așa sigur.
E de ajuns o singura plângere. Nu trebuie sute.

Asa ar trebui.Mie oamenii legii mi-au spus ca au prea multe plangeri si nu fac fata,iar o doamna comisar OPC(iara ma enervez si spun ca-si ia salariile degeaba unii de pe la ei si imi iau warningPosted Image Posted Image ) pur si simplu nu a interesat-o de reclamatia mea.

Edited by PiticVerde, 03 October 2020 - 13:01.


#15
Webmaster92

Webmaster92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 11.08.2014
Multumesc pentru idei,sfaturi etc
dimripper foarte la obiect postul.Daca pana luni nu are bunul simt sa raspunda,desi este online pe site,merg la politie.Suma este una normala,gestul insa este deranjant.Si vreau sa descurajez trepadusi din astia sa dea teapa si la altii.
Produsul primit pot foarte bine sa il vand pe net si imi scot banii instant,dar poate printre clientii aleia sunt si unii care accepta situatia si o incurajeaza la mizerii de astea.

Edited by Webmaster92, 03 October 2020 - 13:09.


#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Plângerea poți sa o depui și online. Te vor chema ulterior pentru o declarație. Și se mișcă mai cu talent dacă o depui la parchet, nu la politie.

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007

 PiticVerde, on 03 octombrie 2020 - 12:58, said:

Asa ar trebui.Mie oamenii legii mi-au spus ca au prea multe plangeri si nu fac fata,iar o doamna comisar OPC(iara ma enervez si spun ca-si ia salariile degeaba unii de pe la ei si imi iau warningPosted Image Posted Image ) pur si simplu nu a interesat-o de reclamatia mea.

ANPC (nu OPC) nu are competente in cazul 'relatiei comerciale' intre 2 persoane fizice.

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Îți trebuie câteva minute sa depui plângerea la politie. Soliciți și răspunsul lor oficial în scris la terminarea cercetărilor.

Și mie mi-au "recomandat" 2 polițiști sa nu reclama o frauda.
Am scris, depus și.... Primit banii înapoi in cont in 2 săptămâni.
Și era "hoție" la bancomat făcută de un infractor.

Singura soluție: politie.
Nu asculta fricoșii ăștia care îți zic că nu e nicio șansă.
Sunt in lumea lor. Habar nu au de realitate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate