Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

"... Negustorii pamantului..."

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
107 replies to this topic

#73
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostDude_2nd, on 29 decembrie 2020 - 17:08, said:

o pocainta, o facere de bine, o iubire de aproapele, nu?
Ohoo, impresionant...
Depinde de unde isi iau rasplata pentru chestiile astea. Daca isi iau rasplata de la oameni, inseamna ca sunt saraci lipiti in plan spiritual si sunt negustori ai pamantului get-beget, nu altceva. Posted Image De prima clasa. Posted Image

Edited by Elihu_66, 29 December 2020 - 19:43.


#74
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 28 decembrie 2020 - 09:57, said:

We have only to kick in the door and the whole rotten structure will come crashing down. Posted Image

asadar, iti demolez numa prostia aia boldata si restu constructiei putrede se înhîie singur:

"Ai fost cu totul altfel decat celelalte curve, intrucat nimeni nu umbla dupa tine, ci tu plateai celor ce veneau la tine, in loc ca tu sa fii platita de ei. De aceea ai fost cu totul altfel decat altele." (Ezec.16:34)

dupe cum confirma Negustorii:
"Negustorii pamantului o plang si o jelesc, pentru ca nimeni nu le mai cumpara marfa" : (Apoc.18:11)

pa. Posted Image

Voi, martorii, sunteti cei mai rataciti si mai nepriceputi dintre toti crestinii! Si broastele stiu Scriptura mai bine ca voi... Doar cu doua versete mai sus era scris ce am afirmat eu. Ai plusat si te-ai facut de ras.

Ezechiel, 16:
30Ce slăbiciune de inimă ai avut», zice Domnul Dumnezeu, «de ai făcut toate aceste lucruri, care sunt fapta unei ibovnice dedate la curvie,
31zidindu-ţi case de curvie* la toate colţurile uliţelor şi făcându-ţi înălţimi în toate pieţele! N-ai fost nici măcar ca o curvă care-şi cere plata.
32Ai fost femeia preacurvă, care primeşte pe străini în locul bărbatului ei!


View PostElihu_66, on 29 decembrie 2020 - 00:07, said:

Adica raman popii singuri cuc. O sa le cam plece toti enoriasii...
Si asa, noua generatie de tineret se cam p... pe ea de biserica si de religie...

De fapt, neoprotestantii mai ales sunt cei care vand si cumpara ”pamantul”, adica pe urmasii lui Adam, adica pe crestini.  Si versetul acela este un avertisment pentru momentul cand nimeni nu va mai fi interesat sa rupa crestini din Ortodoxie.

#75
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostDorel666, on 02 ianuarie 2021 - 21:35, said:


De fapt, neoprotestantii mai ales sunt cei care vand si cumpara ”pamantul”, adica pe urmasii lui Adam, adica pe crestini.  Si versetul acela este un avertisment pentru momentul cand nimeni nu va mai fi interesat sa rupa crestini din Ortodoxie.
Imi pare rau, dar ortodocsii sunt fruntasi in idolatrie. Sa nu mai spun ca sunt negustori batrani...

#76
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostElihu_66, on 02 ianuarie 2021 - 22:17, said:

Imi pare rau, dar ortodocsii sunt fruntasi in idolatrie. Sa nu mai spun ca sunt negustori batrani...

La ce idol se inchina ortodocsii?

#77
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostDorel666, on 03 ianuarie 2021 - 20:09, said:


La ce idol se inchina ortodocsii?
La om.

#78
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostElihu_66, on 03 ianuarie 2021 - 22:49, said:

La om.

Unde scrie, in Scriptura, ca idolii sunt oameni?

Edited by Dorel666, 04 January 2021 - 14:53.


#79
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostElihu_66, on 02 ianuarie 2021 - 22:17, said:

Imi pare rau, dar ortodocsii sunt fruntasi in idolatrie. Sa nu mai spun ca sunt negustori batrani...
O aiureală fără absolut niciun suport teologic sau măcar logic.

#80
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postmario_bril, on 04 ianuarie 2021 - 15:54, said:

O aiureală fără absolut niciun suport teologic sau măcar logic.
Imparateasa cerului este un zeu fals. Repetam aceeasi greseala din Ieremia 44.17-25...
Cultul mortilor duce pe cai gresite.

Edited by Elihu_66, 05 January 2021 - 05:41.


#81
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostDorel666, on 04 ianuarie 2021 - 14:53, said:

Unde scrie, in Scriptura, ca idolii sunt oameni?
Cand aduci inchinare, cinste sau veneratie oricui in afara de Dumnezeu, nu e nimic altceva decat idolatrie.

#82
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostElihu_66, on 05 ianuarie 2021 - 05:49, said:

Cand aduci inchinare, cinste sau veneratie oricui in afara de Dumnezeu, nu e nimic altceva decat idolatrie.

Dar la asternutul picioarelor lui Dumnezeu poti sa aduci inchinare, cinste sau veneratie?

#83
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostDorel666, on 05 ianuarie 2021 - 15:18, said:

Dar la asternutul picioarelor lui Dumnezeu poti sa aduci inchinare, cinste sau veneratie?
închinaţi-vă** Celui ce a făcut cerul şi pământul, marea şi izvoarele apelor!”
Ce poate fi mai simplu de inteles?

Nici apostolii nu au vrut sa primeasca inchinare din partea oamenilor, si nici macar ingerii din cer nu vor primi vreodata inchiare. Despre venerarea unu-i lucru nici nu se mai pune problema, aici deja ne intoarcem in Evul Mediu.

închinătorii adevăraţi se vor închina Tatălui în duh* şi** în adevăr, fiindcă astfel de închinători doreşte şi Tatăl.
Dumnezeu* este Duh; şi cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh şi în adevăr.”

Edited by Elihu_66, 05 January 2021 - 16:52.


#84
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Elihu_66, faci gresala cu ortodocsi care se inchina omului. Ei se inchina lui Dumnezeu sau lui Iisus sau maici Domnului., ca nu sti cine trece pe linga tine, poate fi chiar Dumnezeu.
Romanii ortodocsi care inainte nu stiau carte primeau cuvintul Domnului prin intermediul sfantilor si acestia au fost recunoscuti si oamenii au considerat ca si cuvantul lor si rugamintile, poate fi auzit de Domnul prin intermediul acestor sfinti.
Fa o paralela cu Moise al carui cuvant nu era luat in seama decat de unii dintre evrei,  ceilalti si-au facut un idol din aur la care se inchinau cat Moise a fost pe munte cu Dumnezeu. Ce ar fi insemnat ca toti evreii sa se inchine lui Moise?

Edited by nico123, 05 January 2021 - 17:44.


#85
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postnico123, on 05 ianuarie 2021 - 17:33, said:

Elihu_66, faci gresala cu ortodocsi care se inchina omului. Ei se inchina lui Dumnezeu sau lui Iisus sau maici Domnului., ca nu sti cine trece pe linga tine, poate fi chiar Dumnezeu.
Romanii ortodocsi care inainte nu stiau carte primeau cuvintul Domnului prin intermediul sfantilor si acestia au fost recunoscuti si oamenii au considerat ca si cuvantul lor si rugamintile, poate fi auzit de Domnul prin intermediul acestor sfinti.
Fa o paralela cu Moise al carui cuvant nu era luat in seama decat de unii dintre evrei,  ceilalti si-au facut un idol din aur la care se inchinau cat Moise a fost pe munte cu Dumnezeu. Ce ar fi insemnat ca toti evreii sa se inchine lui Moise?
Posted Image  Nu exista ''sau", avem decat un Dumnezeu, Cel ce a facut cerul si pamantul, marea si izvoarele apelor...
Ai impresia ca Tatal nu te aude atunci cand ii vorbesti?
Stii care este marea problema in toata povestea asta? Este ca voi nu-L auziti pe Dumnezu atunci cand va vorbeste.

Edited by Elihu_66, 05 January 2021 - 22:32.


#86
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Ortodocsii isi aleg caile lor, si sufletul lor gaseste placere in uraciunile lor.
D-aia am suferit ca natie si vom suferi pana cand in Romania, nici macar, nu o sa se mai vorbeasca limba romana.
Legea lui Dumnezeu nu este doar pentru evrei, ci pentru tot omul.
Cica gradina macii domnului, auzi la ei... Vom fi exterminati ca si natie daca nu ne schimbam urgent directia.

Edited by Elihu_66, 05 January 2021 - 22:44.


#87
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostElihu_66, on 05 ianuarie 2021 - 22:42, said:

Vom fi exterminati ca si natie daca nu ne schimbam urgent directia.
am schimbat-o deja.
au nu-ti plac neomarxistii astia usecuristi? :P

#88
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostElihu_66, on 05 ianuarie 2021 - 16:40, said:

închinaţi-vă** Celui ce a făcut cerul şi pământul, marea şi izvoarele apelor!”
Ce poate fi mai simplu de inteles?

Nici apostolii nu au vrut sa primeasca inchinare din partea oamenilor, si nici macar ingerii din cer nu vor primi vreodata inchiare. Despre venerarea unu-i lucru nici nu se mai pune problema, aici deja ne intoarcem in Evul Mediu.

închinătorii adevăraţi se vor închina Tatălui în duh* şi** în adevăr, fiindcă astfel de închinători doreşte şi Tatăl.
Dumnezeu* este Duh; şi cine se închină Lui trebuie să I se închine în duh şi în adevăr.”

Nu cunosti Scriptura. Ca toti protestantii, dealtminteri:



Psalmii 99:5
Înălţaţi pe Domnul Dumnezeul nostru şi închinaţi-vă înaintea aşternutului picioarelor Lui, căci este sfânt!


Psalmii 132:7
„Haidem la locuinţa Lui, să ne închinăm înaintea aşternutului picioarelor Lui!…


Isaia 66:1
Aşa vorbeşte Domnul: „Cerul este scaunul Meu de domnie şi pământul este aşternutul picioarelor Mele! Ce casă aţi putea voi să-Mi zidiţi şi ce loc Mi-aţi putea voi da ca locuinţă?


Evrei 1:13
Şi căruia din îngeri i-a zis El vreodată: „Şezi la dreapta Mea până voi pune pe vrăjmaşii Tăi aşternut al picioarelor Tale”?

Edited by Dorel666, 06 January 2021 - 14:46.


#89
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostDorel666, on 06 ianuarie 2021 - 14:45, said:

Nu cunosti Scriptura. Ca toti protestantii, dealtminteri:



Psalmii 99:5
Înălţaţi pe Domnul Dumnezeul nostru şi închinaţi-vă înaintea aşternutului picioarelor Lui, căci este sfânt!


Psalmii 132:7
„Haidem la locuinţa Lui, să ne închinăm înaintea aşternutului picioarelor Lui!…


Isaia 66:1
Aşa vorbeşte Domnul: „Cerul este scaunul Meu de domnie şi pământul este aşternutul picioarelor Mele! Ce casă aţi putea voi să-Mi zidiţi şi ce loc Mi-aţi putea voi da ca locuinţă?


Evrei 1:13
Şi căruia din îngeri i-a zis El vreodată: „Şezi la dreapta Mea până voi pune pe vrăjmaşii Tăi aşternut al picioarelor Tale”?

Astea iti sunt argumentele tale, care iti permit sa venerezi mortii si sa-i chemi pentru iertarea pacatelor, sanatate si ce probleme mai ai tu in viata?
In oasele alea uscate crezi tu ca gasesti mantuirea?

ps. Inchina-te tu pamantului, noi, cei ce am primit Duhul, ne inchinam in duh si in adevar Celui ce a facut pamantul. Pamant esti si in pamant te vei intoarce!

Edited by Elihu_66, 08 January 2021 - 01:32.


#90
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View PostElihu_66, on 05 ianuarie 2021 - 22:42, said:

Ortodocsii isi aleg caile lor, si sufletul lor gaseste placere in uraciunile lor.
D-aia am suferit ca natie si vom suferi pana cand in Romania, nici macar, nu o sa se mai vorbeasca limba romana.
Legea lui Dumnezeu nu este doar pentru evrei, ci pentru tot omul.
Cica gradina macii domnului, auzi la ei... Vom fi exterminati ca si natie daca nu ne schimbam urgent directia.
Foarte interesant, Cum sa gasim placere in uraciunile noastre? Nu ne rugam pentru placeri ci pentru iertarea pacatelor. Am suferit si suferim ca natie pentru credinta noastra din toate timpurile, mai bine zis de prin secolul lV., in rest cum a vrut si vrea Dumnezeu.
Cum sa schimbam directia sa mergem toti ortodocsii la protestanti si sa uitam de stramosii nostri de secole care au tinut limba , obiceiurile si religia noastra , murind pentru sa le avem pana azi? Prefer sa pup moastele sfintilor  care au aratat sacrificiul pentru Domnul si pentru noi decat sa schimb directia spre necunoscut. Daca pana acum de 30 de ani am fost facuti robi , am fost furati  . chiar omorati unii din noi acum vreti sa ne schimbari si religia?

p

Quote

s. Inchina-te tu pamantului, noi, cei ce am primit Duhul, ne inchinam in duh si in adevar Celui ce a facut pamantul. Pamant esti si in pamant te vei intoarce!

Depinde ce duh ai primit?! Eu nu cred ca ai primit Duhul sfant ca acesta nu ne da voie sa uitam de inaintasii nostri si de sfintii acestui popor.

Edited by nico123, 08 January 2021 - 09:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate