Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ultimul tău DSLR

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
ts, te faci că nu vezi ce am scris și ții cu orice pret să te contrazici.

Eu inițial m-am încadrat la categoria gaură neagră. Dar nici nu am ținut să fac bani din asta. Ulterior, când și eu am reușit să mă ridic cât de cât la nivelul camerelor, am început să fac și bani. Și nu din NBC, nu cred că aș putea face asta vreodată ori aș face-o doar pentru cineva pe care cunosc foarte bine. Îmi displac genul ăsta de evenimente.
Dar aparatura s-a plătit din fotografie de produs, teatru, diverse evenimente politice și da, au fost două clipuri electorale la alegerile prezidențiale de anul trecut care au avut ca și conținut peste 2/3 filmări făcute de mine. Inclusiv foto de candidați, chiar și la nivel de comună. Chiar a fost fun să lucrez cu oamenii ăia :D
La ora actuală aș putea afirma că sunt pe plus, deși nu mi-am propus vreodată să fac bani din fotografie.
Cu siguranță eu nu voi reveni la DSLR. Iar asta nu echivalează cu o părere cum că DSLR ar fi câh.

#20
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Ultimul meu DSLR a fost un D750. Bun aparat, dar mare.
Înainte de ăsta am avut D5300 și D610.

#21
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostReactor2015, on 02 octombrie 2020 - 11:23, said:


Așadar, care a fost ultimul vostru DSLR?
Ultimul DSRL pe care l-am cumpărat e un Canon 5D M3.
Nu plănuiesc să-l schimb decât dacă se strică iremediabil.

#22
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Nikon D810. Eu daca as fi in pielea producatorilor as vinde D850 cu 1000 de euro. :)  Sa vedem cati ar mai da 2000+ pe mirrorless :)

#23
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu știu dacă ați sesizat , dar topicul nu este despre dslr vs mirrorless.
Constat cu amuzament că cei cu dslr țin cu orice preț să dovedească că mirrorless este o jucărie, un moft de moment, deși nu-i deloc așa.
Ba mai mult, nenorociții de la Sony, Olympus, Fuji, Panasonic, și alții, strică bunătate de imagine lu' canon și Nikon, care surpriză, au anunțat că gata, stop dslr.

#24
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,405
  • Înscris: 15.11.2005
D810, vandut, mai am un A6000 dar de regula folosesc doar osmo action sau/ si osmo pocket. Atat

#25
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005

View PostReactor2015, on 03 octombrie 2020 - 08:30, said:

Nu știu dacă ați sesizat , dar topicul nu este despre dslr vs mirrorless.
Constat cu amuzament că cei cu dslr țin cu orice preț să dovedească că mirrorless este o jucărie, un moft de moment, deși nu-i deloc așa.
Ba mai mult, nenorociții de la Sony, Olympus, Fuji, Panasonic, și alții, strică bunătate de imagine lu' canon și Nikon, care surpriză, au anunțat că gata, stop dslr.

Te agiti inutil. Am si Panasonic GH5. Nu vrea nimeni sa dovedeasca nimic. Doar ca ne luam sculele care ne sunt folositoare. :)

#26
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cum ai ajuns la concluzia că mă agit? Chiar m-ai făcut curios de unde ai desprins ideea asta.
Nu de alta dar eu cred că sunt cel mai miserupist dintre toți cei care populează pe aici.

Păcat că nu ai prins retorica mesajului pe care l-ai citat :)

#27
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Nu e retorica e "troll-ism"

Posted Image


Ne intrebi care a fost ultimul dslr apoi ne sugerezi : progres, market share  si alte cacaturi...

Cu oglinda sau fara cea mai buna camera foto e aia pe care o am Posted Image

Edited by mircea812, 04 October 2020 - 14:59.


#28
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
A fi ironic sau sarcastic când unii vin cu niște presupuneri false nu este troleală, este fix ironie sau sarcasm.
A, dacă vorbești în dreptul tău, foarte probabil să ai dreptate. Dar nu mai îmi pune mie agitări pe care nu le am, în cârcă :)

Apropos de D810, ai încercat să-l folosești în lumină slabă? Cum stă cu focalizarea? E altă mâncare de pește D5 sau D6. Da, pe astea nu le-aș refuza nici eu. Reprezintă alături de omologul de la Canon, culmea progresului la DSLR.

Vin cu rugămintea să nu transformăm topicul în DSLR vs ML. Chiar era interesant de văzut care este ultimul DSLR pe care l-ați avut sau îl mai aveți și ați renunțat sau intenționați să renunțați la el. Motivul poate fi mirrorless sau mai nou, telefonul. Eu recunosc că am momente când mă gândesc dacă are rost să iau aparat foto la mine sau mă descurc doar cu telefonul. Cel puțin acum, într-o tură lungă pe munte, nu-mi pare rău dacă nu am aparatul la mine pentru că măcar pot cu telefonul să salvez situația în destul de mare măsură. Un telefon cu un senzor de 108Mp chiar scoate cadre bune în cazul în care ai măcar puțină lumină.

#29
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostReactor2015, on 05 octombrie 2020 - 11:52, said:

Vin cu rugămintea să nu transformăm topicul în DSLR vs ML.
Și eu.
Și încă una: concentrați-vă pe subiect și pe mesaje, nu pe cine postează.

Mulțumesc.

#30
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Un versus oricum n-are sens. Diferenta dintre DSLR-uri si MILC-uri o reprezinta sistemul de vizare. In rest sunt tot aparate foto, tot digitale, tot incorporand ce tehnologie era disponibila in momentul lansarii.

Cel mai recent DSLR pe care-l am este Pentax K-1 II.
Urmatorul DSLR, urmatorul FF de la Pentax.
Ultimul DSLR inca nu l-am cumparat, nici nu stiu cand va fi asta. E posibil sa se intample dupa ce-as lua un prim MILC.

#31
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Oricum PENTAX rupe tot , evident în visele mele .
Voi aveți voie să visați orice , ca și mine �� .

#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006

View PostReactor2015, on 05 octombrie 2020 - 11:52, said:


Apropos de D810, ai Ă®ncercat să-l folosești Ă®n lumină slabă? Cum stă cu focalizarea? E altă mâncare de pește D5 sau D6. Da, pe astea nu le-aș refuza nici eu. Reprezintă alături de omologul de la Canon, culmea progresului la DSLR.


Pana iti raspunde Mircea, iti spun ce am vazut eu.
D810 e o camera decenta.
D800 anterioara era naspa rau, reda culorile grizate verzui in umbra, si AFul era nesatisfacator - peste 5D Mk 2 dar sub 5D Mk 3.
D810 a rezolvat problema culorilor, si la AF e inca putin sub 5D Mk 3, dar totusi decent.
Ce nu ma multumeste este marirea mica a vizorului, dar o consider foarte mica si la D6 si 1DXII.

D3/4/5/6 sunt mari si grele, mai ales ca adaugi si obiectiv peste, deci e greu de crezut ca fanii MIlucrilor ar vrea sa care asa ceva si cu o carca de obiective...nu zic de tinut in vitrina sau dulap ca trofeu exemplificator - ca de ce preferi MILC...
Nici printre fanii DSLR nu sunt multi incantati de greutatea lor...
Si la seria eos 1 sunt mari si grele cu obiective...

Edited by loock, 07 October 2020 - 00:36.


#33
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postloock, on 07 octombrie 2020 - 00:29, said:

Si la seria eos 1 sunt mari si grele cu obiective...
De aceea s-au inventat telefoanele mici si usoare. Iar vizorul e imens, 5-6" diagonala.

#34
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postloock, on 07 octombrie 2020 - 00:29, said:

...
D810 e o camera decenta.
....

Daca 810 de abia ajunge la statutul de camera decenta, care sunt aparatele de fotografiat foarte bune pentru cei pasionati de fotografie?

Edited by edri, 07 October 2020 - 07:31.


#35
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Nikon D850, care pare că este cel mai bun DSLR ever made. ;)

#36
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Făcut de Nikon :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate