Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Revenirea la viata a Windows XP?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ce taie sau nu maioneza e daca il ai deja sau nu, in conditiile in care nu ai face mare lucru cu PCul.


Daca il ai deja si nu folosesti PCul decat sa redactezi ceva, sa printezi si sa accesezi un email, cel mai eficient e sa pastrezi statusul.

Altfel, mergi mai departe, normal.

Microsoft a avut noroc cu o chestie cu care i-au invatat/speriat altii pe utilizatori si pe care au calarit-o si ei.
Vb de nevoia de a avea OSul la zi, chestie in mare voga in momentul ala, mai mult chiar decat acum. Reamintiti-va discutiile despre telefoane din perioada aia si cat de des se aducea in discutie chestia asta chiar ca un argument suprem.
Au venit si ei cu "ba, o sa muriti daca nu treceti rapid la W8 si noi nu o sa putem sa facem nimic pt ca tot noi am hotarat sa ne legam singuri mainile la spate ca sa nu va putem ajuta".

Edited by underb, 02 October 2020 - 12:22.


#56
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postunderb, on 02 octombrie 2020 - 11:09, said:

Pai ce vina avea magarul daca vizitul era beat?

Nu stiu cum e cu magarii si vizitiii dar eu am ajuns de multe ori in situatia in care nu mai puteam sa folosesc deloc PC-ul. Pur si simplu se bloca si nu mai raspundea la nicio comanda sau mergea extrem de greu, de neutilizat.

Tin minte ca odata am formatat doar C-ul si am pastrat celelale partitii ca la scurt timp dupa sa apara aceleasi simptome. Probabil virusul ramasese intr-o alta partitie si in final tot la formatare totala am ajuns.

Dupa ce am trecut la windows 7 si ulterior la windows 10 nu mi s-a mai intamplat niciodata sa ceva.

Edited by razor01, 02 October 2020 - 14:19.


#57
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Probabil virusul ramasese intr-o alta partitie si in final tot la formatare totala am ajuns.
Hmm... Am avut calculatoare cu XP virusate dar n-am reinstalat niciodata sistemul. Inca am vreo 3 care mi functioneaza - zilnic - si e instalat prin 2008....

#58
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostDriade, on 02 octombrie 2020 - 12:02, said:

Windows XP nu ar fi putut "ramane pe veci" fiindca:
-nu poate accesa mai mult de 3GB de memorie RAM, nefiind decat pe 32 de biti, versiunea pe 64 de biti nu a putut fi lansata, fiind un esec, neexistand vreo solutie convenabila pentru rezolvarea acesteia.

Versiunea pe 64 de biti nu a putut fi lansata? Asa zici tu? Atunci ce e asta?

https://en.wikipedia...nal_x64_Edition

Daca tin bine minte XP-ul pe 64 de biti l-am avut si eu instalat pe calculatorul meu.

In ceea ce priveste celelalte neajunsuri despre care ai scris ele exista doar pentru ca Microsoft a decis sa implementeze noile versiuni ale programelor si suportul pentru hardware nou doar pe Windows Vista si pe versiunile ulterioare de Windows. Apoi producatorii de software si hardware nu au mai oferit suport pentru XP dupa ce a fost tras pe linie moarte de Microsoft.

Eu sunt programator si stiu ca tehnic XP-ul poate fi actualizat la zi. Microsoft insa nu are nici-un interes sa faca lucrul asta. Teoretic Microsoft poate la un moment dat sa renunte si la 10 si sa vina cu un alt sistem chiar daca au zis ca nu vor face acest lucru.

#59
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,410
  • Înscris: 16.03.2011

View Posteiffel, on 01 octombrie 2020 - 11:27, said:

Mai exact a fost o spargere la niste servere Microsoft si niste hackeri au furat codul sursa al Xp si 2003 si l-au pus pe net.
Si ce sa faci cu el? in lumea asta fara aplicatii,programe esti mort

View PostHunor_66, on 01 octombrie 2020 - 11:35, said:

XP o fost cel mai stabil si cel mai bine facut Windows din toate timpurile.
Asta cu stabilitatea e o gluma,Daca ajungeai 1 an cu el erai star de cinema

#60
ClaudiuClau1

ClaudiuClau1

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.10.2020
"Conform unor stiri codul sursa al Windows XP si al Windows-ului Server 2003 au fost publicate pe 4chan dar insa le mai lipsesc codul de la winlogon cat si al unor drivere, oare Windows XP mai are un cuvant de spus?"
Doua windows-uri vechi, windows server 2003 cine mai foloseste in zilele noastre.
Se foloseste acuma windows server 2008/2012/2016/2019 pentru servere. Mai toate firmele de la 2012 in sus ofera 180 trial, care este o perioada buna.(per ip).
Iar windows XP cine mai foloseste, nu consuma mult ce e drept dar nu e compatibil cu multe apps.

#61
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostVladut56, on 01 octombrie 2020 - 11:19, said:

...
sunt o gramada de echipamente/utilaje care merg pe xp.
asa au fost implementate, asa se fabrica si vand.
exista chiar si kit oficial de xp care se poate descarca.

#62
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007

View Postadythekiller, on 03 octombrie 2020 - 21:20, said:

Ce e rau la un sistem de oprerare ultra light, actualizat la zi ca sa fie sigur si sa poata folosi accelerarile hardware din ziua de azi ?

Care e acest sistem?

#63
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostNFS01, on 03 octombrie 2020 - 19:43, said:

Asta cu stabilitatea e o gluma,Daca ajungeai 1 an cu el erai star de cinema
E putin pe dos desi incerci sa prezinti altfel situatia.
Daca treceai de 1 an cu el erai un utilizator normal de PC.


Daca erai vreun geniu care stia sa dezinstaleze corect un program dand 3-4 clickuri in plus deja erai star de cinema si te tinea pana murea HDDul.

Edited by underb, 04 October 2020 - 07:11.


#64
Mike05

Mike05

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 30.08.2020

View PostClaudiuClau1, on 03 octombrie 2020 - 20:05, said:

"Conform unor stiri codul sursa al Windows XP si al Windows-ului Server 2003 au fost publicate pe 4chan dar insa le mai lipsesc codul de la winlogon cat si al unor drivere, oare Windows XP mai are un cuvant de spus?"
Doua windows-uri vechi, windows server 2003 cine mai foloseste in zilele noastre.
Se foloseste acuma windows server 2008/2012/2016/2019 pentru servere. Mai toate firmele de la 2012 in sus ofera 180 trial, care este o perioada buna.(per ip).
Iar windows XP cine mai foloseste, nu consuma mult ce e drept dar nu e compatibil cu multe apps.

Să nu neglijăm faptul că pentru servere se cam folosește Linux-ul...mult mai stabil...dar să nu deviem discuția totuși.XP-ul a fost bun la vremea lui,dar în ziua de azi,la progresul tehnologic prezent,clar trebuia ceva superior,și personal sunt foarte mulțumit de Windows 10.Acum,văd că unii ați pus problema dacă nu era mai bine să fi dezvoltat sistemul de operare pe "scheletul" XP-ului,nu știu ce să zic,e ca și cum ai fi plin de bani și ai vrea o casă,ce ai prefera,să cumperi una gata făcută dar în care să trebuiască să reproiectezi multe chestii care să corespundă nevoilor tale (încă un etaj,piscină etc.) sau să proiectezi una de la zero așa cum vrei tu...

#65
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Nu e neaparat mai stabil.

Am Server 2003 pe un PC, pus in 2008 - n-am avut decat o singura interventie la el cand a picat un HDD din matrice si a trebuit inlocuit - deci hardware mai mult - din soft doar am activat refacerea matricei.
Am si 2 servere cu Linux montate in acelasi timp. Unul da rateuri ( Ubuntu Server ) cam la 4-5 luni si trebuie restartat mereu, celalalt ( Fedora imi pare  )a avut nevoie de interventie soft de vreo 3 ori si una hard - inlocuire HDD in matrice, odata.

SI Server 2003 e din gama XP...

Quote

Windows XP nu ar fi putut "ramane pe veci" fiindca:
-nu poate accesa mai mult de 3GB de memorie RAM, nefiind decat pe 32 de biti, versiunea pe 64 de biti nu a putut fi lansata, fiind un esec, neexistand vreo solutie convenabila pentru rezolvarea acesteia.
A fost lansata, destul de tarziu ce-i drept, din pacate au fost problemele inerente cu lipsa driverelor.

Edited by eiffel, 05 October 2020 - 15:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate