Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Revenirea la viata a Windows XP?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016

View PostPiticVerde, on 01 octombrie 2020 - 11:41, said:

Vista x64 a fost singurul sistem de operare de la Microsoft care nu mi-a dat nici o eroare vreodata sau sa-mi creeze vreo problema.

Asta probabil pentru ca nu puteai instala prea multe programe pe el. Tin minte ca lucram foarte mult pe PC atunci, inclusiv cu niste programe de inregistrat si curatat zgomotul de fond de pe fundal. Dupa 1 an abia am avut curaj sa-mi instalez Vista si dupa cateva zile l-am scos, in afara de programele de baza nimic nu functiona pe el, nici daca le rulam cu compatibilitate. Driverele, la fel, niste chestii universale care limitau multe chestii. Am ramas cu XP-ul pana am trecut la Windows 10. Nu m-am impacat prea bine nici cu Windows 8. De cand folosesc Windows 10 nu mai am probleme. Nu am mai reinstalat Windowsul de 2 ani, am abonament la AVG la un kit AVG Ultimate care contine:  Internet Security, AVG TuneUp, AVG Secure VPN, AVG Password Protection, si chiar se cunoaste. AVG TuneUp il folosisem gratuit cate 2 luni la o perioada de sase luni. Prin primavara mi se misca computerul de parca era ochiul mortului. Am tot amanat reinstalarea pentru ca urasc sa reinstalez sisteme. Mi-a aparut reclama si am bagat din nou aplicatia AVG TuneUp sa vad ce poate. Eram convins ca e vrajeala. Si am avut o surpriza, dupa ce mi-a curatat erorile parca aveam un Windows proaspat instalat. Apoi la o oferta am cumparat pachetul intreg. Antivirusul si internet security il plateam de mult, il folosesc impotriva atacurilor de tip "ransomware". Recomand AVG.

Edited by 2Unlimited, 01 October 2020 - 12:15.


#20
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Da, sigur, revine la viata. Mai degraba o sa moara si mai mult, daca sunt hackeri care au chef sa caute bug-uri in el.

Ca si cum as da acum cuiva o Dacie 1310, cu toate schemele si planurile masinii, si as astepta sa-l faca Ferrari. N-ai cum sa o modernizezi... Numai daca o modifici cu totul si atunci nu mai e Dacie.

#21
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011
Bugurile nu se caută în codul sursă dar cu codul sursă ai ceva șanse să le rezolvi.

#22
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Postbenis, on 01 octombrie 2020 - 12:29, said:

Bugurile nu se caută în codul sursă dar cu codul sursă ai ceva șanse să le rezolvi.

... https://owasp.org/ww..._Analysis_Tools ...

#23
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Window XP a fost o durere, pana a aparut SP1. SP2 a fost practic sistemul de care lumea isi aduce aminte cu nostalgie, iar SP3 a fost doar o colectie de patch-uri si update-uri de mai putina importanta.
Windows XP a fost o bucurie pentru industria hardware. Daca Windows 98 si Me functionau foarte bine si pe Pentium II cu 32/65 RAM, XP-ul era ca o leguma cu 128 RAM pe un Pentium IV. Windows XP a dus la reapariia entuziasmului in industrie, a aparut la un moment potrivit de boom, cand vanzarile PC-urilor cresteau in permanenta, a adus concurenta cu AMD, de exemplu Pentium IV/RIMM vs Athlon/DDR-SDRAM.

Windows 7 a avut un inceput chiar bai bun decat XP, insa el a concurat cu Vista si a fost urmat de Windows 8, de aceea este inca foarte iubit, in timp ce Windows 10 nu prea mai trezeste vreun entuziasm, mai ales ca acum este epoca dispozitivelor mobile.

Edited by spooky51, 01 October 2020 - 13:19.


#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View PostYOUR_GOD, on 01 octombrie 2020 - 11:42, said:

Am la munca 8. Culmea, doua sunt inca folosite. Au Office pe ele si sunt conectate la o imprimanta. Functioneaza offline. Le-am propus sa-i trec pe Linux, dar oamenii nu stiu decat Windows.
Ati ramas in urma mult, cred ca doar Posta mai avea xp-uri si ATM-urile, acum in orice companie care se respecta se folsoeste 10 pro... cu linux faci servere daca vrei nu workstation.
Imprimantele noi nu mai discuta cu sisteme vechi iar alea vechi se stie, nu merg in alea noi. Upgrade.

View Postspooky51, on 01 octombrie 2020 - 13:10, said:

Window XP a fost o durere, pana a aparut SP1. SP2 a fost practic sistemul de care lumea isi aduce aminte cu nostalgie, iar SP3 a fost doar o colectie de patch-uri si update-uri de mai putina importanta.
Unele programe nu mergeau fara sp3 deci nu e asa lipsit de importanta. Ultimele winuri xp sp3 cred ca s-au vandut in 2008.

Edited by andreic, 01 October 2020 - 13:35.


#25
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View PostYOUR_GOD, on 01 octombrie 2020 - 11:31, said:

Retragere suportului pentru el a venit ca urmare a scaderii interesului publicului utilizator.
100% pe dos. Revezi toate comunicatele lansare de Ms acum niste ani. Mai ca te asteptai sa zica cum ca Xp a fost cel mai rau lucru inventat vreodata :)
Au mai fost si niste update-uri problema...
Intamplator, bineinteles.
Ce a urmat a fost natural dar inceputul sfarsitului a fost fortat ca nu le mergea deloc treaba cu 8ul.

Edited by underb, 01 October 2020 - 13:59.


#26
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Poate că cei care fac acum ReactOS vor avea de câștigat acum din acest cod sursă.
Încearcă ei să producă de la zero un sistem care sa copieze Windowsul, dar se mișcă în ritm de melc.

#27
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postandreic, on 01 octombrie 2020 - 13:35, said:

Unele programe nu mergeau fara sp3 deci nu e asa lipsit de importanta. Ultimele winuri xp sp3 cred ca s-au vandut in 2008.
Culmea e ca desi ai dreptate, desi Microsoft a dat acea caracterizare :)

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Poate că cei care fac acum ReactOS vor avea de câștigat acum din acest cod sursă.
Încearcă ei să producă de la zero un sistem care sa copieze Windowsul, dar se mișcă în ritm de melc.   
1. Nu pot sa castige nimic - am zis mai sus - chair daca a scapat ep net acel cod oricine l-ar folosi va fi desfiintat de Microsoft in tribunale.
2. Deja au renuntat la ideea de a crea un sistem similar cu XP - cand au inceput vroiau ceva similar 98, acum se uita la 10
3. Inca de la inceput ReactOS nu a avut ca scop crearea unui sistem de operare comercial - se vrea a fi o platforma in care elevii si programatorii sa invete cum functioneaza un sistem de operare. Ideea e sa fie cat de cat functional, nu ceva de utilizat pe scara larga.
4. Codul de baza al ReactO e derivat din linux - mai exact din Wine. Evolueaza in masura in care evolueaza si acesta si invers.

#29
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postandreic, on 01 octombrie 2020 - 13:35, said:

Sunt oameni vechi care fac exact ce au invatat o data. Au fost la cursuri pentru XP. Si da, suntem in urma, dar pentru ce fac ei, nu ne tine nimic pe loc.

#30
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
eu stiam ca inca sunt atm-uri peste tot cu xp. cand le-au schimbat?

#31
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
XP-ul cand se virusa prea tare, nu aveai ce sa-i mai faci, direct reinstal de windows...

Am pierdut date de am obosit de-a lungul anilor cu mizeria aia infecta de XP.

Cu Windows 10 nu am patit niciodata asa ceva, dar niciodata si il folosesc de cand a aparut.

Edited by razor01, 01 October 2020 - 16:02.


#32
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postandreic, on 01 octombrie 2020 - 11:29, said:

Nici compilat nu mai e bun si tu vrei sa fie codul nu ? E doar pentru lectii, sa vada pustii cum era facut.

In esenta e inca foarte bun doar ca nu i s-a mai facut mentenanta. Ii lipsesc update-uri de sercuritate si suportul pentru aplicatii noi. Si pe partea de hardrware mai are nevoie de mici modificari.

Pur teoretic daca niste developeri ar avea codul in mod legal si ar avea dreptul sa il dezvolte ar putea aduce XP-ul la viata destul de repede.

Daca stirea asta e corecta atunci in 2015 un aeroport a fost inchis pentru cateva ore pentru ca s-a blocat un calculator cu Windows 3.1 https://www.zdnet.co...-paris-airport/

Windows XP este deja super tehnologie pentru aeroportul ala.

XP-ul a fost ingropat din motive de marketing. Daca ii faci mentenanta si tii sistemul in pas cu hardware-ul el poate fi nemuritor. De exemplu cum se intampla acum cu 10-le.

#33
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View Postbenis, on 01 octombrie 2020 - 11:54, said:

Pariu, le poate sufla un kil de pene.. Oricum, vorbim de un windows bun pentru sisteme vechi. De unde Microsoft oricum nu mai scoate bani. Frumos din partea lor era să dea chiar ei la liber codul sursă.
XP stiu ca inca mai este pe unele bancomate!

#34
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,567
  • Înscris: 31.01.2010

View Postandreic, on 01 octombrie 2020 - 11:39, said:

Poate dinalea din 2003...

Culmea este ca in 2017 inca il foloseam, adevarat, pe masina virtuala deoarece aveam niste aplicatii care nu mergeau neam pe 7 sau altceva!

#35
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

View Poste2k, on 01 octombrie 2020 - 16:13, said:

Pur teoretic daca niste developeri ar avea codul in mod legal si ar avea dreptul sa il dezvolte ar putea aduce XP-ul la viata destul de repede.
  • Cu ce bani? Nu extinzi un sistem muncind 2-3h in weekend
  • Ce faci cu hardwareul nou? Se vede in cazul Linux ce probleme/complicatii pot fi daca producatorul hardware nu scrie drivere/nu ofera documentatie suficienta pentru platforma ta. De ce ar fi in cazul asta mai usor?
  • Ce faci cu aplicatiile care nu merg pe XP? Te pui sa implementezi jumate sau mai mult din APIurile Windows mai nou ca XP? Fac cei de la wine asta de vreo 27 de ani si tot nu e perfect
Cea mai importanta intrebare ramane: pentru cine ar avea sens o reincarcare a XPului?

Edited by dani.user, 01 October 2020 - 16:54.


#36
Vasiloiu99

Vasiloiu99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 28.04.2014

View Postbenis, on 01 octombrie 2020 - 11:54, said:

Frumos din partea lor era să dea chiar ei la liber codul sursă.
Nu se poate. Microsoft a spus anul trecut (dacă nu mă înșel) pe twitter că nu vor face Windows XP sau Windows-urile mai vechi open-source din cauza că sistemele de operare mai noi folosesc încă cod din respectivele versiuni. Gândește-te că o persoană rău intenționată ar lua codul sursă, s-ar uita peste el și ulterior ar crea viruși imposibili de patch-uit de către Microsoft.

View Poste2k, on 01 octombrie 2020 - 16:13, said:

Daca stirea asta e corecta atunci in 2015 un aeroport a fost inchis pentru cateva ore pentru ca s-a blocat un calculator cu Windows 3.1
În momentul de față și Pentagonul încă folosește Windows XP. Pentagonul plătește bani grei către Microsoft pentru a livra actualizări de securitate pentru ei.

View PostYOUR_GOD, on 01 octombrie 2020 - 11:42, said:

Am la munca 8. Culmea, doua sunt inca folosite. Au Office pe ele si sunt conectate la o imprimanta. Functioneaza offline. Le-am propus sa-i trec pe Linux, dar oamenii nu stiu decat Windows. Culmea e ca nu stiu nici Windows, dar aia e. Deci, pe ele se editeaza text si se imprima.
Cum să treci pe Linux când oamenii sunt obisnuiți cu Windows. Nu mai zic de timpul pierdut și dureri de cap pentru căutarea de programe alternative pentru linux în cazul în care programul de contabilitate, spre exemplu, este scris exclusiv pentru Windows. Linux este pentru servere, deși acum există și alternativă cu Windows Server, mai ales versiuniile noi care vin cu WSL 2 și support accelerare hardware (încă în Insider).

Edited by Vasiloiu99, 01 October 2020 - 17:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate