Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Plimbari cu bicicleta in Bulgaria

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Salutare, deschid acest topic deoarece vine toamna, pentru mine incepe sezonul de bicicleta, iar turele se vor inmulti.

Bulgaria este destinatia fireasca pentru mine deoarece locuiesc in Giurgiu, iar in vecinatate se gaseste Ruse. Distanta Giurgiu-Ruse este de 11-12 km, iar singura parte mai neplacuta o constituie cei 2,5 km de pod. Intrarea in Ruse inseamna bulevard 3 benzi de circulatie pe sens plus pista de biciclete pe trotuar.

Destinatia este cam cea mai la indemana pentru zona Bucuresti. In general in week end-uri drumul spre munte e aglomerat, insa drumul spre Giurgiu se face intr-o ora cu masina.

In general turele se intampla in jurul orasului Ruse, asta insemnand parcul Russenski Lom. Pot fi combinate asfalt cu offroad, in general cam asta e solutia cea mai frumoasa, se merge la dus mai energic pe asfalt, se intra pe offroad si se face intoarcerea in ritm de plimbare, iar la final o plimbare prin Ruse si o bere. Turele au cam 80-100 km.

Se pot face si ture exclusiv asfalt cam de 120 km, se pot face si ture scurte de 60-70 km, sau se poate vizita exclusiv Ruse si imprejurimile apropiate si ies 50-60 km.

Plecarea se face intotdeauna de aici: Google Maps. In general duminica, pentru ca simbata mai sunt oameni care trebuie sa dea o fuga pe la serviciu si duminica este traficul cel mai linistit, simbata se mai agita lumea pe la cumparaturi. Pentru plecare prefer de regula ora 9-10, cand se mai incalzeste afara si nu e nevoie sa se scoale nimeni cu noaptea in cap si sa bata drumul pana la Giurgiu.

In cazul in care exista amatori de o astfel de tura puteti posta cam ce fel de preferinte aveti: asfalt, urban, offroad, si in 2-3 saptamani pot organiza ceva.

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
As veni de la BV, pentru o tura pe asfalt in zona aia. Dar pare-se ca trenurile in directia aia nu primesc biciclete :(

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Vii direct pe bicicleta.

#4
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostAnn0nyym0us, on 01 octombrie 2020 - 11:25, said:

As veni de la BV, pentru o tura pe asfalt in zona aia. Dar pare-se ca trenurile in directia aia nu primesc biciclete Posted Image
Cam departe din Brasov, mai ales ca ai tot muntele la tine acasa. Russenski Lom si Ruse sunt destinatia ideala pentru bucuresteni, frumoasa si fara bataie de cap pe drum.

#5
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Buna idee, mai incurcati circulatia si la bulgari Posted Image

#6
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Am vazut frecvent grupe mari de biciclisti in zonele rurale ale raionului Ruse. E zona deluroasa si stancoasa excelenta si pentru teren accidentat, pe langa asfaltul nou turnat ;)
https://www.mtb-tour...u_Ruse_Province

https://cyclingbulga...ycling-bulgaria

#7
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View PostAnn0nyym0us, on 01 octombrie 2020 - 11:25, said:

As veni de la BV, pentru o tura pe asfalt in zona aia. Dar pare-se ca trenurile in directia aia nu primesc biciclete Posted Image
Regio Călători și Softrans primesc biciclete. Am încercat acum două weekenduri să vin cu trenul de la Bușteni cu Cfr și nu am reușit. Bilet călător 19,30 Ron, bilet bicicletă 15 Ron. Când a venit trenul, nu avea vagon de biciclete și a plecat ca tramvaiul cu ușile deschise în timp ce încercam să urc „din mers”. Mi-au restituit fără taxa de restituire banii pe bilete și am luat următorul „particular” Regio Călători: 18,2 RON bilet călător, 4,8 Ron bilet bicicletă, 24 Ron cu tot cu cafeaua controlorului. La Softrans am înțeles că poate fi chiar mai ieftin biletul de bicicletă.

#8
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Buna treaba, la cursele pe asfalt ma bag si eu.
Sa nu plecati fara bultetin de acasa Posted Image

#9
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postadisz, on 01 octombrie 2020 - 13:01, said:

Vii direct pe bicicleta.

Ar insemna 300+km cu tot cu tura. Cel mai mult am reusit 200 si ceva intr-o singura zi, solo. Nu renteaza.

View Postonisifor12, on 01 octombrie 2020 - 14:18, said:

Regio Călători și Softrans primesc biciclete.

Nu au traseu pe ruta BV - Giurgiu.

Edited by Ann0nyym0us, 01 October 2020 - 15:46.


#10
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,662
  • Înscris: 21.03.2020
Schimbi la Bucuresti daca nu vrei sa pedalezi 60km pana la Giurgiu....

#11
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013

View PostAnn0nyym0us, on 01 octombrie 2020 - 15:45, said:

Nu au traseu pe ruta BV - Giurgiu.

View PostGlCA_Contras, on 01 octombrie 2020 - 16:15, said:

Schimbi la Bucuresti daca nu vrei sa pedalezi 60km pana la Giurgiu....
La asta m-am referit, până la București.

Edited by onisifor12, 02 October 2020 - 16:13.


#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Duminica, 18, vreau sa dau o tura cu cativa prieteni din Giurgiu si Bucuresti in zona parcului Lipnik si a canionului Russenski Lom, combinat asfalt si offroad usor. Daca este cineva interesat pot da mai multe detalii.

#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Tura de duminica, 18 oct, vreme foarte buna, ceva cam mult vant din fata, 8 participanti cu varste cuprinse intre 14 si 70 ani :)

#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostAnn0nyym0us, on 01 octombrie 2020 - 15:45, said:

Ar insemna 300+km cu tot cu tura. Cel mai mult am reusit 200 si ceva intr-o singura zi, solo. Nu renteaza.

Incearca un traseu plat, daca esti bucurestean poti face Bucuresti - Giurgiu si retur si o bucla pe la Comana (drumul de la Baneasa la Mihai Bravu s-a asfaltat frumos) si vei acumula 200 km pentru inceput, banuiesc ca e vorba de cursiera. Cand vei mai acumula ceva antrenament vei putea merge si spre 300 km, chestia e s-o faci gradual. Eu am reusit 200 km intr-o zi cu MTB-ul meu vechi exact pe acelasi traseu, Giurgiu - Comana - Bucuresti (Herastrau) - Giurgiu plus vreo doua bucle prin Giurgiu prin port ca sa iasa 200 km Posted Image . Sunt destui biciclisti prin Giurgiu care au facut de cateva ori Giurgiu - Svishtov si retur cu cursierele si unii chiar si cu MTB, si nu e chiar plat, e "clasica" lor de 200. Se pot face 300 km cu cursiera, ideal ar fi insa sa fie candva prin luna mai-iunie, cand ziua este foarte lunga si nici nu este canicula. Probabil ca ai auzit de Cezar Jipa, anul acesta a implinit 70 de ani, in vara ne-am intalnit cu el cand se intorcea pe cursiera de la tura de 300 prin judet, a facut in ziua aceea in total vreo 330 km, daca mai ocolea si cu noi batea de 350, l-a tentat dar zicea ca e cam anchilozat dupa toata distanta desi mersese doar pe asfalt bun, asa ca s-a dus direct acasa. Cea mai lunga tura pe care o stiu este a unui alt prieten care a venit de la Sibiu la Giurgiu pe un MTB, era prin iunie si a plecat din Sibiu pe la ora 4 dimineata, ajungand noaptea in Giurgiu, si-a pus in cap asta si a facut-o.

Edited by spooky51, 21 October 2020 - 10:44.


#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Simbata, rasaritul din balcon, Byala.

Capul Emine, o excursie grea cu 8 km de urcus pe pietre ca de cale ferata, care nu prea a meritat cele doua spite rupte pe coborare.

Si plaja Vaya, Irakli, superba in extrasezon.

#16
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005
Felicitari! Asta e treaba buna.! Natura, locuri suberbe, fitze off! BRAVO

Pesemne ca ne-am intersectat ( daca voi erai cu biclele pe masina ). Eu am ramas  (varianta pedestra) in zona Kamchia si apoi pe Provadia/ MAdara.

#17
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postfoxbat, on 26 octombrie 2020 - 08:35, said:

Felicitari! Asta e treaba buna.! Natura, locuri suberbe, fitze off! BRAVO

Pesemne ca ne-am intersectat ( daca voi erai cu biclele pe masina ). Eu am ramas  (varianta pedestra) in zona Kamchia si apoi pe Provadia/ MAdara.

Pentru diminica era programata tura Byala - Kara Dere - Scorpilovtsi - Kamchia, ratata din cauza ruperii a doua nipluri de la una din roti. In realitate nu prea a meritat tura, pana la Capul Emine terenul a fost oribil iar locul nu a fost cine stie ce frumos, mai ales plin de balega de cal si muste. Nu recomand nimanui o plimbare acolo, nici cu 4x4, nici cu enduro, nici cu full suspension sincer. Tocmai m-am intors de la Ruse din bikeshop, am dus jantele pentru inlocuire nipluri si centrare.
Plaja Vaya e superba... nu cred ca e asa placuta in miezul verii. Bungalowurile de acolo par foarte luxoase si scumpe. Imi pare rau ca nu am facut traseul spre Kamchia in prima zi, am crezut ca Capul Emine e ceva super spectaculos... in afara de cateva poze frumoase n-a fost o calatorie prea grozava.

Edited by spooky51, 26 October 2020 - 13:53.


#18
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,884
  • Înscris: 22.12.2005
stiu zona f bine, e mult enduro de facut :) dar ..in privat :)
cand am intalnit eu irakly-ul prima data..ehe..nici vorba de bungalouri. era o frumusete virgina.
plimbari faine sa fie!

e  beton ruta aia cu byala. am facut o pe 2 picioare, 2 roti, 4 roti :) ( + 4 picioare canine) anul asta.

m-as baga la o tura usurica in zona Tryavna. dar am nevoie de imprumut  (platesc) sau de cumparat ( nu noua ca am vazuut niste pretuuuri) de o bicla. a mea  ( trek 9000 ) am donat-o cand m-a lasat spatele. doar zic :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate