Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RPL2021: Instructiuni auto-recenzare

Info Coronavirus/Vaccin vs. Fake News

Ajutor pentru refugiatii ucraineni

Combina frigorifica Beko racire
 Scara interioara ingusta

Reziliere contract arenda

Cannes 2022.Nominalizari.

eMag retur bani card expirat ING
 Despre combinele frigorifice Haier

ASUS VivoBook vs MateBook D 15

Astra j sau Megane 3

Regulator tensiune
 She-Hulk: Attorney at Law (2022)

Problema arzator cuptor aragaz

Autocar pe persoana fizica. Cum s...

Intrebare taxe nft

Casa VR, timberframe, P+M(E), IF Bragadiru

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

MiniBum

MiniBum

Junior Member

• Grup: Members

View Postanothertwo, on 21 decembrie 2021 - 22:13, said:

Etapele sunt așa:
- depune cererea pentru ATR
- primește ATR, baza de calcul și schema de implementare
- in funcție de firmele pe care le cunosti, apelezi la ele pentru lucrarea de branșare sau încredințezi operatorul sa aleagă el o firma.
- după ce bransamentul este gata, ai 180 de zile sa pui instalația in funcțiune, să ai contract cu un furnizor de gaze, și sa consumi, altfel nu mai beneficiezi de ordinul 17 și 18 (curent electric și gaz), ce spune ca bransamentul îl suporta operatorul rețelei.

Distrigaz a făcut formularul mai simplu. Doar alegi dintr-o lista echipamentele, și completează debitele automat in formular. Au mers mai departe de atat, încât te lasă sa desenezi schița, sa le spui la cati metri de stânga/dreapta sa vina țeava de alimentare, etc. Cu toate astea, durează mult peste termenul legal sa dea un ATR.

Multumesc frumos @anothertwo!

Din plansa de instalatii termice, vad ca avem propusa o centrala termica de 35 kwh, am cautat la cativa producatori si consumul pare sa fie intre 3.6-4 mc/h. O sa mai avem o plita, un cuptor incastrabil pe gaz, in casa, un aragaz si un gratar in anexa, acestea cred ca sunt fiecare 0.67 mc/h.

Am gasit si anexa unde ne putem desena noi pozitionarea firidei, foarte dragut.
Doar ca nu avem habar daca putem pozitiona firida de gaz langa contorul de energie electrica si nu regasim daca putem merge cu instalatia interioara de gaz (din curte) ingropata. Daca o lasam aeriana, o sa traverseze zona de access auto. Ce parere aveti de schita noastra?

Attached File  schita instalatie interioara.PNG   311.45K   15 downloads

View PostNesta3, on 21 decembrie 2021 - 23:13, said:

Ce diferența a ieșit la piloni fata de fundatie obișnuita?Ca aveam și eu o oferta dar fără sa fie luate in calcul studiul geo și topo.
Eu tot pe lemn am proiectele și am cerut și pe metalica și iese mai mult pe metalica, la stadiu de finisat.

Salutare @Nesta3!

Fara proiectul efectiv de structura (etimare bazata pe studiul geo si plansele de arhitectura), a iesit cam la jumate de pret. Jumatate de pret in cazul in care am ajuns cu adancimea de fundare pentru fundatii clasice la ~ -2m.
Doar ca nu am discutat nici un fel de detalii, nu ne e clar daca include si placa sau sunt doar micropilonii metalici in pretul estimat. Cum avem detalii, revenim.

Edited by MiniBum, 22 December 2021 - 11:36.

anothertwo

anothertwo

Active Member

Poți sa pun contorul undeva aproape de primul consumator, gen aragaz sau centrala. Traseul de la contor pana la peretele casei vine îngropat sau aerian, in funcție de preferințe și proiect. De la perete spre consumatori poți merge doar aparent pe perete… de regula, țeava de gaz aparenta se pune la minim 50cm de ferestre, și dacă ai posibilitatea, încearcă sa mergi cât mai drept cu ramnificatiile. Oricum ar fi, fără proiect de rețea interioară (de la contor la consumatori), nu primesti contor.

anothertwo

anothertwo

Active Member

Despre centrala și incalzire, ia și citește un post important al lui Kolfleading aici: https://forum.softpe...arga-permanent/
Estimez ca centrala de 35kw e mult prea mare pentru necesarul tău, dar așa fac proiectele domnii proiectanți de instalații.

MiniBum

MiniBum

Junior Member

Ne-am luat inima in dinti si am completat formularul/cererea pentru bransament la Distrigaz Sud; pana la acest pas nu pare sa avem nevoie deacel proiect si Duamne'ajuta sa putem reusi cu instalatia din curte ingropata.

Daca mai sunt si altii ce nu stiu ce debite sa aleaga in cerere, intr-adevar, am gasit la momentul completarii in portal si o anexa.

Attached File  Debite consumatori gaze naturale.png   65.35K   45 downloads

MiniBum

MiniBum

Junior Member

Salutare,

Cum / cu cine ati proiectat scara?

Noi am avut o simulare de scara pe beton (asa putea randa/genera softul de randare al arhitectului) insa nu bate deloc cu ce ne dorim.
Sau mai bine spus, nu intelegem cum o sa iasa scara in "tavanul din living", cat spatiu trebuie sa dedicam "decuparii" placii de la etaj pentru scara Posted Image

Avem inaltime incapere 270cm si grosime placa 45 cm.
Dorim sa folosim cat de mult se poate spatiul de sub scara, altfel mergeam direct cu executia ei de catre constructorul structurii metalice.

Orice ideei/feedback sunt binevenite!

Attached Files

bobitzaaa

bobitzaaa

Senior Member

• Grup: Senior Members
Cu seful de executie al lucrarii. Mi-a propus 4 alte variante, fata de cea din proiect.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate