Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Casa VR, timberframe, P+M(E), IF Bragadiru

- - - - -
  • Please log in to reply
113 replies to this topic

#109
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009

View Postsacos, on 10 septembrie 2022 - 15:09, said:

Cat a costat pana acum, pilotii,cofragul pierdut si betonul? Cat beton a intrat?
Adica, fundatia pe piloti vs fundatie cu blocuri de beton, cum a facut Iladi.

Dupa ce ajung la santier, calculez inaltimile efective ale fundatiilor si revin cu niste numere/valori.
Asa, in mare am avut:
  • 9mc beton pentru 40mp fundatie anexa, cu grinzi de ~15x20 cm
  • 28mc beton pentru 101mp fundatie casa si terasa, cu grinzi de ~25x45 cm
  • placile trebuiau turnate la 5cm grosime, noi ne-am apropiat de 8-10 cm, plus "piciorusele" din beton ce se formeaza intre 4 piese modulo.
Nu am avut detalii de cost sau oferta/deviz pentru fundatii pe cuzineti, sa comparam preturile, pentru ca nu ne-a recomandat nimeni asta (din pacate, probabil).

Nedumerire 1 - a montat/vazut cineva folia bariera de vapori pe structura metalica + injectare de celuloza?
Nu stim cum putem pune folia si injecta celuloza, fara sa facem apoi caroiaj pentru placile de gips carton? Am inteles ca la injectarea celulozei, chiar daca gasim o solutie de a pune folia pe structura (probabil ceva scoth dublu adeziv) se umfla si face niste "burti", lucru ce va face apoi imposibila montarea placilor gips carton direct pe structura, necesitant caroiaj aka bani in plus, spatiu util in minus.
Sugestie constructor: pune 1ul rand de placi gips carton, le caroteaza si injecteaza celuloza, apoi lipeste peste ele al 2lea rand de placi de gips, dar dispare complet folia bariera de vapori. O fi bine, o fi rau?

Nedumerire 2 - nu am apucat sa discut cu un instalator, merge/merita sa avem panouri presurizate pe casa, legate la apa calda si incalzirea in pardoseala? centrala pe gaz + puffer + panouri solare? sau merita doar pentru vara, la incalzire nu prea au efect/randament, pe timp de iarna? voi cum aveti?

Nedumerire 3 - merege sa incalzim DOAR cu panouri solare presurizate? ne gandeam pentru anexa, sa montam incalzire in pardoseala si sa o legam la un panou, sa ridice 3-4 grade temperatura iarna, sa nu inghete totul pe-acolo (poate-i aberatie totala, nu aruncati cu pietre).

Multam!

#110
Nesta3

Nesta3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 28.02.2016
Eu zic că te complici cu celuloza.Ai structura metalica de 100mm?Pentru celuloza trebuie să îmbraci structura cu tot ce se vede( panou OSB,vidiwall sau ce ai pus pe afara) cu folie.Lipita la îmbinări cu banda și peste tot unde vezi gauri și pe urmă pui folia orizontal pe pereți.Ai făcut o punga pe care o găurești pentru a introduce celuloza.Astupate toate găurile cu aceeași banda și pe urmă montezi gips cartonul.
Cu vata e mai simplu: o bagi în pereți, montezi folia anti vapori peste, gips cartonul și aia e.
Depinde de costuri.Daca ieși substanțial mai ieftin cu celuloza(deși e mai mult de munca) alege celuloza.Daca nu, varianta mai simpla rămâne vata.
In orice caz, trebuie sa ai in vedere că ai de izolat atât planseul, acoperișul(daca ai mansarda) cat și cel mai important, exteriorul.Deci, nu te arunca la costuri mari cu pereții exteriori și pe urmă sa faci treabă de mântuială la restul.
Și încă ceva: este exclusa celuloza fara bariera de vapori.Din considerente de umezeală.

Eu când am avut oferta pe structura metalica am avut așa:

Attached Files



#111
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Pot sa iti spun ce este in proiectul meu de exemplu. Eu am 8 cuzineti 120x120 din care 50cm beton mort 50cm armat ("talpa paharului") din care se ridica stalpi 30x30 - la care am o grinda de echilibrare de 40x30, placa fiind de 15cm. In plus mai am 4 cuzineti 80x80 la fel cu 50cm/50cm beton mort/armat pentru terasa suspendata (cu ginda 25x25 din care placa de 15), din care pleaca stalpi 25x25. Pe o laterala a casei (cu 3 stalpi aditionali 30x30) am fundatie continua pentru ca se formeaza perete suport pentru un beci (beci la 2.7m adancime, 13mp, deci inca 3 pereti aditionali de 25cm grosime, cu beton). Si am si diferenta de nivel de 1.5m pe o distanta de vreo 12ml.  
Deci..pentru toate acestea (ia in considerare deci abaterea data de partea de fundatie continua de care spuneam mai sus plus beciul aferent) - inseamna practica casa + terasa aprox 100mp construiti, am in proiect o cantitate calculata de aprox:

45mc C16/20
10mc C8/10

#112
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009
Salutare,

Ce producatori/firme recomandati pentru usa de intrare? Avem un gol atipic, de 2400 x 945 :D

#113
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Pai depinde din ce material: metalica obisnuita, PVC/aluminiu, lemn ...

#114
MiniBum

MiniBum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 01.12.2009

View Postcrocko.dilul, on 03 octombrie 2022 - 16:20, said:

Pai depinde din ce material: metalica obisnuita, PVC/aluminiu, lemn ...

Exploram posibilitatile, momentan nu ne'am focusat pe ceva anume, insa cautam ceva simplu si modest, financiar vorbind :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate