Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 

Bucuresti - Sighisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Neata.Cum este mai rentabil sa merg de la Bucuresti la Sighisoara? ,plec in week end si ma intorc luni. M-am gandit sa iau masina CDI, dar si la tren(trenul face mai mult 5 h) si la pret e la fel ca masina. Stiti cum se circula in aceasta perioada (adica e aglomerat in week end)? Posted Image

#2
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
Cel mai rentabil este cand pleci si nu te mai intorci. :)

#3
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Bon: cati plecati (adulti plus copii) ca sa stim daca oferta CFR merita (PS: online au reducere 5% la totalul de plata suplimentar fata de restul ofertelor).

In perioada asta (cu multe concedii deja facute) e mai liber.


Diferenta intre masina si tren:
  • poti sa bei o bere (avantaj tren)
  • dispui de deplasare oricand (avantaj masina)
  • stai mai relaxat (avantaj tren)
  • poti opri oricand (avantaj masina)
Preturile sunt cam asa: (tren Bucuresti-Sighisoara)
  • adult 66 lei/sens
  • copii 35 lei/sens (parca era gratuit?)
  • dus-intors reducere 10%
  • online inca 5%
  • minigrup
  • pret 501 lei dus-intors (3 adulti si 2 copii peste 10 ani cu loc) si fara reducerea de 5% pentru online

Edited by Pololica, 01 October 2020 - 09:00.


#4
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

 Phobos, on 01 octombrie 2020 - 08:57, said:

Cel mai rentabil este cand pleci si nu te mai intorci. Posted Image
:)) daca as avea bani ,sure why not?

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am mers acum ani de zile Bucuresti Sighisoara cu trenul. Am stat mai mult la vagonul restaurant, timpul a trecut frumos. Am fost cu serviciul si nu aveam chef sa conduc. Acolo m-a asteptat un coleg din zona care m-a dus la Odorheiul Secuiesc unde aveam treaba. Altfel in vacanta plec cu masina, am mai multa libertate de miscare, carat bagaje, interval orar flexibil. In conditiile pandemiei nu stiu cat de relaxant mai este cu trenul. Partea cu rentabil iarasi este discutabila.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Cu "rata" CDI este mult mai convenabil.Autocarul nu este plin si costa sensibil mai putin.
Si este posibil sa dureze mai putin calatoria decat cu trenul,cam 5 ore jumate.

ps.
Stimati colegi
CDI din anunt nu este motorizarea CDI,ci compania de transport CDI Posted Image
Alegerea trebuie facuta intre autocar si tren Posted Image

#7
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
un autocar a fost lovit de un tir zilele trecute și au murit oameni, eu nu m-aș încrede într-un tarzan șofer să mă transporte în siguranță pe șoselele româniei

cu trenul până la brașov se respectă regulile că e poliție. după brașov nu prea dar e mai liber și poți sta unde vrei
biletul e 60 de lei (dacă iei online și dus intors) - deci 120

#8
emacom

emacom

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 07.01.2016
La CFR Călători nu mai există reducerea de 5% pentru achiziția online a biletelor, iar oferta minigrup era doar de luni până joi însă este suspendată pe perioada stării de alertă. Rămân doar bilete la preț standard pentru fiecare categorie de călători în parte.

#9
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,367
  • Înscris: 11.08.2003
TREN! Cum dreaq sa iei in considerare, la acelasi pret si timp apropiat, sa stai in conserva aia si cu morcovu'n dos ca nu mai ajungi? Daca exista alternativa in locatia unde mergi, tren de fiecare data. :) (parerea / sugestia mea) Masina personala nu intra in discutia asta.

#10
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Da microbuzul CDI transport

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 emacom, on 01 octombrie 2020 - 09:53, said:

La CFR Călători nu mai există reducerea de 5% pentru achiziția online a biletelor[...]

Acum am vazut ca nu mai reduc cu inca 5% (am simulat un bilet) pentru online. In loc sa promoveze cumpararea biletelor online si sa nu mai stranga cozi la casele de bilete, parca l-ar baga la fund.

#12
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
stie cineva aplicatii gen blabacar(m-am uitat da nu am gasit cursa pt sambata) .ca m-ar interesa sa nu fac ft mult pe drum .ca microbuzul opreste in autogara

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 helen76, on 01 octombrie 2020 - 10:33, said:

Da microbuzul CDI transport

Este autocar CDI pe ruta Bucuresti - Targu Mures,cu oprire in Sighisoara (foarte aproape de gara)
Daca-i vorba de microbuz,atunci asta iese din discutie.Ramane trenul.
Insa la autocar este alta viata,nu-i aglomerat deloc.
Calatoresti 5 1/2 ore pana la Sighisoara,aprox.290-300 de km.Io zic ca-i foarte rezonabil.Am circulat cu ei,conducatori auto seriosi.Doar pe autocar.
In microbuz nu ma urc Posted Image

ps.
La blabla poate nimeresti vreun pilot vitezoman

#14
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

 adisz, on 01 octombrie 2020 - 12:42, said:

Este autocar CDI pe ruta Bucuresti - Targu Mures,cu oprire in Sighisoara (foarte aproape de gara)
Daca-i vorba de microbuz,atunci asta iese din discutie.Ramane trenul.
Insa la autocar este alta viata,nu-i aglomerat deloc.
Calatoresti 5 1/2 ore pana la Sighisoara,aprox.290-300 de km.Io zic ca-i foarte rezonabil.Am circulat cu ei,conducatori auto seriosi.Doar pe autocar.
In microbuz nu ma urc Posted Image

ps.
La blabla poate nimeresti vreun pilot vitezoman
Am fost acum 1 an aproape la Brasov cu autocar CDI si da iti dau dreptate cu blabacar am mers pe distante de 200 km am prins 2 3 vitezomani de 2 ani cand folosesc si merg aproape lunar.Ideea este ca am ajuns safe cu blabacar mereu ,dar si cu CDI transport

#15
schismatrix

schismatrix

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 266
  • Înscris: 30.09.2020
Cel mai bine e să mergi cu mașina personală sau a vreunui prieten ... sunt vreo 300 km buc-sighi, îi faci în jur de 3h jumate-4. eu m-aș feri în perioada asta de autobuze și tren. am fost acum 2 ani la festival și anul ăsta din nou la Sighișoara. e drăguță, în afară de cetate nu prea ai ce vizita prin oraș. dacă ești cu mașina poți trece și pe la rezervația de stejari. have fun !Posted Image

helen76, vrei să te duci singură ?

Edited by Dany_Darke, 01 October 2020 - 16:31.


#16
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

 schismatrix, on 01 octombrie 2020 - 14:53, said:

Cel mai bine e să mergi cu mașina personală sau a vreunui prieten ... sunt vreo 300 km buc-sighi, îi faci în jur de 3h jumate-4. eu m-aș feri în perioada asta de autobuze și tren. am fost acum 2 ani la festival și anul ăsta din nou la Sighișoara. e drăguță, în afară de cetate nu prea ai ce vizita prin oraș. dacă ești cu mașina poți trece și pe la rezervația de stejari. have fun !Posted Image

helen76, vrei să te duci singură ?
Merg cu o prietena.Si nu am masina persoanala (costuri in plus).n am prieteni care sa aiba masina persoanala(a parintilor da) deci ma rezum la ce este
Multam Posted Image

Edited by helen76, 01 October 2020 - 16:58.


#17
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Pai daca voi faceti calcule care e mai rentabil tren sau masina, cand diferenta e mica, atunci stai sa vezi preturi la Sighisoara:
Mancarea e teribil de scumpa, zici ca esti pe centrul vechi in Bucuresti.
Orice mancare minim 50 RON. Inteleg, si eu sunt din ardeal, dar cu 50 RON bunica face mancarea aia pe o saptamna intreaga la 4 oameni!
Mai mult nah, de fala, ca mancarea e traditionala dar ti-o vinde la supra-supra-pret! Asa e in Romania: bleah!
Poi daca ai de gand sa mananci de 3 ori pe zi e 150RON numai mancarea pe o singura persoana!
O pita cu ceapa si slanina sunt in stare sa ti-o vanda si la 100 RON, pe cand in satele romanesti mananci 2 saptamani de 100 RON.

Sfat: e faina Sighisoara, dar daca poti, pune-ti mancare in straita de acasa!

#18
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018

 loveparade, on 02 octombrie 2020 - 04:07, said:

Pai daca voi faceti calcule care e mai rentabil tren sau masina, cand diferenta e mica, atunci stai sa vezi preturi la Sighisoara:
Mancarea e teribil de scumpa, zici ca esti pe centrul vechi in Bucuresti.
Orice mancare minim 50 RON. Inteleg, si eu sunt din ardeal, dar cu 50 RON bunica face mancarea aia pe o saptamna intreaga la 4 oameni!
Mai mult nah, de fala, ca mancarea e traditionala dar ti-o vinde la supra-supra-pret! Asa e in Romania: bleah!
Poi daca ai de gand sa mananci de 3 ori pe zi e 150RON numai mancarea pe o singura persoana!
O pita cu ceapa si slanina sunt in stare sa ti-o vanda si la 100 RON, pe cand in satele romanesti mananci 2 saptamani de 100 RON.

Sfat: e faina Sighisoara, dar daca poti, pune-ti mancare in straita de acasa!
Acum asta e .cand mergi la drum,asa se intampla Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate