Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Unde sunt laptopurile Low Budget ?

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#19
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View Postandreic, on 30 septembrie 2020 - 20:31, said:

Nu se mai fac asa multe ca nu merita, nu au disparut dar sutn putine, lumea cauta laptopuri care se misca bine nu care dorm...
E ca atunci cand aparusera Asus one alea mici cu procesoare infecte, la inceput toti erau fericiti pana au vazut ca nici xp nu pot rula calumea.
Se mai fac dar sint la mare cautare acum.

#20
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Gasesti laptop la emag la 799.90....
https://www.emag.ro/...g/pd/D8JBVMMBM/

atat dai atat face...

#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Acele laptopuri sunt extrem de proaste, aproape inutilizabile, pentru ca:

1. Folosesc procesoare slabe, adesea cu 2 core, care paradoxal, dar consuma multicel vs ceea ce ofera.
2. Isi bat joc fie cu HDD de 5400RPM, fie cu un emmc de 32 Gb => fie se misca ucigator de incet, fie nu ai spatiu pt OS si 3 chestii instalate.
3. BAterie minuscula, autonomie ~ 2 ore.
4. Ecrane mici si proaste.

Pentru 90% din oameni un Chromebook acopera 95% din nevoi, bazate pe servicii online.
Cei cu nevoi mai avansate sa bage banul.

Eu scriu acum de pe un Chomebook. E calculatorul meu de stat in pat.
Main computer e desktop; am renuntat la macbook (furat de fiica).

#22
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,315
  • Înscris: 31.08.2006
A mai fost indicat aici, dar e stocul epuizat. Oricum, la ce procesor prapadit are, la 2GB memorie pentru Windows 10, eu zic ca nici nu trebuie luat in seama.

#23
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postadythekiller, on 30 septembrie 2020 - 20:19, said:

Ce s-a intamplat cu laptopurile din segmentul de jos ? Alea incadrate in segmentul 700 - 1200 lei pentru activitati web si multimedia.
Am cautat pe eMag, Flanco, Altex, PC Garage, toti au laptopuri peste 2500 lei.
Sa nu ziceti ca sunt epuziate din cauza scolii online sau a coronavirusului, ca nu cred !

Nu cred ca intelegi, dar preturile cresc in timp. Si veniturile cresc. Toate cifrele devin mai mari, cifrele nu raman locului, nu o sa mai vezi preturile din 2004 niciodata. Se numeste inflatie. Cresc preturile odata cu veniturile. Facem mai multi bani si cumparam mai scump.

https://www.pcgarage...chrome-os-blue/
Laptop 1300 lei, pentru browsing (doar e Chromebook! speciat conceput pentru browsing)

Ai spus ca toti au laptop peste 2500 lei, ceea ce nu e adevarat. Eu m-am uitat doar la sectiunea de "laptop" nu la alta.

Si Vexio ofera laptopuri pe la 1400-1800.
Si edigital.

Edited by AdiTwism, 30 September 2020 - 23:17.


#24
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 09.01.2009
Vrajeala  multa.Au  vazut   ca  a venit  pandemia asta  cu  scoala  online,si ce s-au  gandit  comerciantii  de la noi.Hai sa dam lovitura,sa scoatem astea  low  cost,de  buget sa  ne imbogatim.Le  cumpara pe astea  care le vand acum  la  preturi de low  cost si le  vand la  preturi  de  laptopuri de top.Ma  uit  la chinezi pe banggood   si  gearbest,si au laptopuri   pt  toate  buzunarele.Nu pot si nu vrea sa  iau unui   copil  de  clasa  a 2-  a laptop  de  30  de mil.

Edited by cotizo_dacul, 30 September 2020 - 23:20.


#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ai crescut mult preturile. Deja un celeron costa mult. Si nu cred ca sunt tare cumparate. Deja lumea da lejer 2000lei pe un telefon, de ce nu ar da mai mult pe un laptop pe care il tine cel putin 3-4 ani ?

#26
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
Despre ce inflatie vorbesti prietene, in primavara erau laptopuri de 15.6" N4000 si 4GB RAM la 800 lei. Ce e acum 2000 lei, tot cam asa erau si atunci, te-ai uitat la specificatii ? Ryzen 3/5 si i3 / i5 n-au fost niciodata sub 1500 lei.
Acum pur si simplu lipsesc laptopurile ieftine cu procesoare low end. Multi repetati ca sunt slabe, credeti ca cei care le cumpara nu stiu asta ? Stiu prea bine, dar se multumesc cu atat pentru ca nu isi permit mai mult.
Nu mai dati exemple netbookurile alea, alea sunt tablete cu tastatura, Un device cu 2GB RAM 32GB stocare si ecran de 11" nu poate fi considerat laptop.
Un alt aspect de mentionat este ca nu trebuie luate in calcul magazinele no name, nici macar din marketplaceul emag, asta daca nu vrei refurbished la pret de nou sau lipsa garantie. Vorbesc din experienta.

N-aveti idee cati nu-si permit sa dea mai mult de 1000 de lei pe un laptop, cunosc multe astfel de persoane, nu mai fiti egoisti, nu mai dati exemple de telefoane la mii de lei. Sunt familii in care parintii lucreaza zi lumina sa poata duce un trai aproape decent si nu isi permit sa dea multi bani pe un laptop, ei care de exemplu inca nu si-au cumparat lemne pentru iarna asta.

Edited by adythekiller, 30 September 2020 - 23:33.


#27
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,178
  • Înscris: 09.01.2009

View Postadythekiller, on 30 septembrie 2020 - 23:27, said:

Despre ce inflatie vorbesti prietene, in primavara erau laptopuri de 15.6" N4000 si 4GB RAM la 800 lei. Ce e acum 2000 lei, tot cam asa erau si atunci, te-ai uitat la specificatii ? Ryzen 3/5 si i3 / i5 n-au fost niciodata sub 1500 lei.
Acum pur si simplu lipsesc laptopurile ieftine cu procesoare low end. Multi repetati ca sunt slabe, credeti ca cei care le cumpara nu stiu asta ? Stiu prea bine, dar se multumesc cu atat pentru ca nu isi permit mai mult.
Nu mai dati exemple netbookurile alea, alea sunt tablete cu tastatura, Un device cu 2GB RAM 32GB stocare si ecran de 11" nu poate fi considerat laptop.
Un alt aspect de mentionat este ca nu trebuie luate in calcul magazinele no name, nici macar din marketplaceul emag, asta daca nu vrei refurbished la pret de nou sau lipsa garantie. Vorbesc din experienta.

N-aveti idee cati nu-si permit sa dea mai mult de 1000 de lei pe un laptop, cunosc multe astfel de persoane, nu mai fiti egoisti, nu mai dati exemple de telefoane la mii de lei. Sunt familii in care parintii lucreaza zi lumina sa poata duce un trai aproape decent si nu isi permit sa dea multi bani pe un laptop, ei care de exemplu inca nu si-au cumparat lemne pentru iarna asta.
Exact.Am cunostiinte care au 2  copii,clasa a 3 a si clasa a 5-a  ,si parintii nu  castiga stralucit.Si le trebuiesc 2 laptopuri.Pai ce ar insemna sa  dea  6000  lei pe 2 laptopuri.Este vorba de lacomia  comerciantilor.Le-au scos pe alea ieftine,pt ca ce si-au zis.Lasa ca o sa le cumpere pe alea scumpe,ca sunt nevoiti.Si multi isi fac rate,credite pt  1-2 laptopuri.Dar sa  mai  ai 3-4 copii la scoala.

Edited by cotizo_dacul, 30 September 2020 - 23:41.


#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,345
  • Înscris: 01.12.2001
Din cauza la "școala online".
S-au epuizat.
Acum nu se mai aduc din cauza că nu sunt deloc performante.
Decât ceva de 800 lei, mai bine fol telefonul.

View Postmirel3003, on 30 septembrie 2020 - 22:44, said:

Gasesti laptop la emag la 799.90....
https://www.emag.ro/...g/pd/D8JBVMMBM/

atat dai atat face...
S-a epuizat și ăla

#29
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Decat un laptop de 900 de lei, mai bine o tableta. https://www.emag.ro/...m/pd/DQSDRZBBM/

#30
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,179
  • Înscris: 27.06.2007
https://www.cel.ro/l...-pMyo0MjwnPg-l/

#31
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
@STARTREK1 aia e o tableta cu tastatura, netbook, chromebook, orice dar nu laptop.

#32
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Nu doar cele ieftine au disparut , am tot studiat niste diferente  de vreo 2 saptamani sa fac o comanda la un laptop in buget de  3-4000 lei, cand sa fac  comanda stoc epuizat (doar cele cu ssd de 256 gb mai sunt pe situri )

#33
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Cine ar fi crezut că la început de școală și de facultate, in plină pandemie, creste cererea de laptopuri? (Și implicit se ajunge la stocuri epuizate și prețuri care cresc, conform principiului economic de cerere-oferta)
Cine și-ar fi putut imagina o asemenea situație nemaipomenita?!

#34
adythekiller

adythekiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 25.04.2010
@dexterash inteleg ironia dar sincer sa fiu eu n-as fi crezut niciodata ca laptopurile low end se vor epuiza. Cum sa se intample asa ceva cand lumea fuge de ele ca de rahat ? Uite ce spun ceilalti aici !

#35
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,551
  • Înscris: 13.06.2004
Lipsa de viziune a comercianţilor şi oamenilor nu şi-a imaginat.
Lumea nu fuge de Chinezării şi Turcisme, aşa că nu fuge de laptopuri ieftine.
2 G.B. de R.A.M.? Păi şi dacă s-ar mai fi folosit 'XP'-ul, la cum e interentul de azi 2 G.B. ar fi cam la limită, dacă nu chiar prea puţin ('XP' poate merge şi cu 3, dacă e pe 32 de biţi).

Edited by djl, 01 October 2020 - 12:40.


#36
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Daca te referi strict daca mai exista laptopuri de genul, am aci un exemplu ca inca mai exista asa ceva doar ca daca nu te grabesti nu mai prinzi nimic..

Laptop ASUS X543MA-GQ506, Intel Celeron N4000 pana la 2.6GHz, 15.6" HD, 4GB, SSD 256GB, Intel UHD Graphics 600, Endless OS, gri inchis

https://altex.ro/lap...LAPX543MAGQ506/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate