Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Rinita alergica sau nu?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ccwork2

ccwork2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.01.2007
Salut!  La inceputul lunii iulie am inceput sa am probleme respiratorii destul de urate (nu puteam sa inspir, faceam un efort ca sa pot trage aer, ma tinea in spate, nu imi ajungea aerul).  Am fost la pneumolog, am facut CT la plamani, sunt ok. Am facut glanda tiroida, investigatii si la cardiolog, analize de sange....toate ok. Am fost si la alergolog, unde mi a gasit alergie la ambrozie si mi a pus diagnosticul de rinita alergica. Nu imi curge nasul, nu tusesc, nu ma mananca ochii, nu stranut....etc. Practic am doar nasul infundat de cateva luni si respir greu , imi intra aer in plamani cat trebuie doar ca depun un efort sa l inspir si practic obosesc si repede. Este posibil sa am rinita alergica fara sa am celelalte simptome, adica doar probleme cu respiratia? Si de la sfarsitul lui iunie? Am inteles ca ambrozia are perioada de glorie de la jumatea lunii august pana in septembrie. Sau daca sunt alergic la polen poate sa fie si de la flori, pomi...etc? Sunt disperat, zilnic de 3 luni ma chinui sa trag aer, nu pot desfasura activitati.
Va multumesc!

#2
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Ai incercat cu Bixtonim,apa de mare,vitamina A ?
Nu se desfundă nasul cu nimic?

#3
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018
La ce cote e umiditatea in locurile cel mai frecventate ?

 missionnad, on 29 septembrie 2020 - 17:46, said:

Ai incercat cu Bixtonim,
Creeaza dependenta si in timp distruge mucoasa , nu e de joaca .

#4
der25

der25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 01.12.2017

 ccwork2, on 29 septembrie 2020 - 17:31, said:

Este posibil sa am rinita alergica fara sa am celelalte simptome, adica doar probleme cu respiratia?

 ccwork2, on 29 septembrie 2020 - 17:31, said:

Practic am doar nasul infundat de cateva luni si respir greu ,


Da

 ccwork2, on 29 septembrie 2020 - 17:31, said:

poate sa fie si de la flori, pomi...etc?

Da

Mergi inainte cu alergologul, nu ti-a dat niciun tratament?

#5
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,397
  • Înscris: 09.08.2006

 ccwork2, on 29 septembrie 2020 - 17:31, said:

Salut!  La inceputul lunii iulie am inceput sa am probleme respiratorii destul de urate (nu puteam sa inspir, faceam un efort ca sa pot trage aer, ma tinea in spate, nu imi ajungea aerul).  Am fost la pneumolog, am facut CT la plamani, sunt ok. Am facut glanda tiroida, investigatii si la cardiolog, analize de sange....toate ok. Am fost si la alergolog, unde mi a gasit alergie la ambrozie si mi a pus diagnosticul de rinita alergica. Nu imi curge nasul, nu tusesc, nu ma mananca ochii, nu stranut....etc. Practic am doar nasul infundat de cateva luni si respir greu , imi intra aer in plamani cat trebuie doar ca depun un efort sa l inspir si practic obosesc si repede. Este posibil sa am rinita alergica fara sa am celelalte simptome, adica doar probleme cu respiratia? Si de la sfarsitul lui iunie? Am inteles ca ambrozia are perioada de glorie de la jumatea lunii august pana in septembrie. Sau daca sunt alergic la polen poate sa fie si de la flori, pomi...etc? Sunt disperat, zilnic de 3 luni ma chinui sa trag aer, nu pot desfasura activitati.
Va multumesc!
Claritine !

#6
smddms

smddms

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 16.12.2018

 ovidiu21, on 29 septembrie 2020 - 17:54, said:

Claritine !
N-auz ca n-are simptomele :
-Stranutul
- Hipersecretia nazala
- Usturimea sau mancarimea ochilor
- Roseata si mancarimea pielii

 ccwork2, on 29 septembrie 2020 - 17:31, said:

Nu imi curge nasul, nu tusesc, nu ma mananca ochii, nu stranut....etc.
Va multumesc!


#7
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Daca spui ca te-a gasit cu alergie, ti-a facut ceva teste? In baza caror investigatii ti-a pus diagnosticul?


#8
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 10.05.2013
Ți-a introdus pe nas camera video pentru vizionarea cavității nazale? La ORL? Este posibil să ai nevoie de o mică operație de curățare, chiuretare, a unor cili care apar pe fondul unei rinite alergice. Trebuie să merg și eu, probabil în primăvara viitoare. La mine se vedeau ca dracu', ziceai că ești în peșteră...

#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Poti lua antihistaminice, ceva precum Xyzal, etc.

Pentru respirat e posibil sa te ajute ceva precum Mometazona Furoat spray - corticosteroizi, ajuta la ameliorarea inflamatiei/iritatiei nasului. Se da cu reteta si trebuie luate corect.

Evident, medicul care ti-a spus ca ai rinita alergica trebuia sa-ti dea si o reteta pentru ceva sa amelioreze simptomele. Astea amintite de mine ajuta la rinita. Dar daca te ajuta si pe tine sau e ok sa le iei chiar de nu ai reteta, e discutabil.

#10
ccwork2

ccwork2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.01.2007
Va multumesc ptr raspunsuri. Ideea era daca am rinita alergica avand in vedere ca am doar probleme cu respiratia si nasul infundat, eram sceptic dar se pare ca da, este posibil. Da, am fost la alergolog, am facut teste pe piele si am iesit alergic la polen. Mi a dat ptr nas Avamys si inca doua feluri de medicamente, Borenar si Monkasta. Intradevar, sunt niste diferente dar tot nu este ok. Presupun ca trebuie sa am rabdare sa treaca perioada asta cu mult polen.

#11
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,634
  • Înscris: 22.03.2007
Avamys e si pentru astm? Vezi ca poate ai cornetele inflamate, sau otita medie, ar trebui sa nu te indopi de medicamente, multe au cortizon si nu.ti fac bine decat pe perioade scurte de timp, cateva zile pana iesi din criza. Mai cere parerea unui ORL ist.

Eu ii dau cu ardei iute, ceapa, usturoi, hrean sau piper, in functie de sezon. Daca stau in aer conditionat e dezastru.

Edited by takis, 29 September 2020 - 20:26.


#12
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
1. Mergi si fa analize de sange pt markerii alergeni
2. Antihistaminice

#13
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,045
  • Înscris: 02.03.2003

 ccwork2, on 29 septembrie 2020 - 17:31, said:

Salut!  La inceputul lunii iulie am inceput sa am probleme respiratorii destul de urate (nu puteam sa inspir, faceam un efort ca sa pot trage aer, ma tinea in spate, nu imi ajungea aerul).  Am fost la pneumolog, am facut CT la plamani, sunt ok. Am facut glanda tiroida, investigatii si la cardiolog, analize de sange....toate ok. Am fost si la alergolog, unde mi a gasit alergie la ambrozie si mi a pus diagnosticul de rinita alergica. Nu imi curge nasul, nu tusesc, nu ma mananca ochii, nu stranut....etc. Practic am doar nasul infundat de cateva luni si respir greu , imi intra aer in plamani cat trebuie doar ca depun un efort sa l inspir si practic obosesc si repede. Este posibil sa am rinita alergica fara sa am celelalte simptome, adica doar probleme cu respiratia? Si de la sfarsitul lui iunie? Am inteles ca ambrozia are perioada de glorie de la jumatea lunii august pana in septembrie. Sau daca sunt alergic la polen poate sa fie si de la flori, pomi...etc? Sunt disperat, zilnic de 3 luni ma chinui sa trag aer, nu pot desfasura activitati.
Va multumesc!

Te-ai axat doar pe variantele organice dar ar trebui verificate si sursele anorganice de poluare.
Este posibil ca problemele sa apara de la mediul in care locuiesti sau in care lucrezi.

Medicii trateaza doar ceea ce vad, nu au cum sa cunoasca toate posibilele cauze.

#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Ai rinita alergica si vei avea simptomle pana ce se va raci afara, deoarece ai la ambrozie. Ai inceput cu iulie, cand incepe ambrozia, din pacate punctul de maxim este august-septembrie.
Avamys poate fi foarte bun, la fel si Aerius sau Flonasse. Tabletele de Claritine ajuta si ele. Anul acesta ambrozia a fost o pacoste, din cauza vremii sesetoase si caniculare.
Fa-ti o provizie de filtre nazale de pe Aliexpress. Ajuta, mai ales la treaba cu desfundatul nasului. Poarta masca, oricum o porti pentru coronavirus, incearca una textila si lavabila, ajuta. Am gasit unele din bumbac subtire la Shop'n'Go. Alergia inseamna stranut, nas infundat, insa poate fi si cu pete rosii, sa ti se para ca nu respiri bine si nu tragi suficient aer, stari de ameteala, etc. Anul acesta ambrozia i-a rupt pe multi, la fel si anii trecuti. Sunt persoane care habar n-aveau ce e aia pana anul trecut cand i-a rupt.

#15
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 23.12.2007
Daca vrei leacuri naturiste , spun eu ce stiu .Deci ,poti incepe cu o salina, Linga mine este Turda, 12 zile, 4 ore pe zi, fara mincare  si apa cit timp esti inauntru, 2- cu betisoare de urechi inmuiate in petrol(gasesti la menaj) cureti fiecare nara odata la 7 zile, de trei ori.3-Daca e alergie, ai izv. 7 din baile olanesti , medic alergolog este in statiune, undeva la 16 zile de doua ori pe an, functie de gravitate 1-2-3 concedii, schimba mincarea, cosmeticele,odorizantele,  anumite substante provoaca alergia, slabesc organismul....cauta cauza ....aer  curat, e foarte larga paleta cauzei.

#16
ccwork2

ccwork2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 23.01.2007
Va multumesc pentru sfaturi! Ceea ce nu am inteles, este legatura dintre nas si plamani. Chiar si cand am nasul desfundat si respir ok, tot nu trag aer cat trebuie. Are legatura rinita alergica si cu plamanii? SI este normal la efort sa simt lipsa de aer si mai acuta, ca si cum as obosi?

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,971
  • Înscris: 18.12.2007
Cel mai probabil ai cornetele inflamate si nu intra suficient volum de aer in plamani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate