Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Durata deschidere fisier stp SolidWorks.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
E normal sa dureze mai mult de o ora sa deschida un fisier .stp de 191 MB si 3400 suprafete?
E vorba de un motor diesel de capacitate mare, daca are vreo importanta.
In timpul asta in task manager procesorul sta cu un singur nucleu la 100%, Memoria sta sub 10GB ocupat ssd-ul folosit la 1-2-3 %
La proces apare "Not Responding" in timpul asta.
PC-ul e intel i9 9900k, 32 MB ram, SSD si Quadro P2000.
Multumesc.

Edited by AMETHIST, 29 September 2020 - 14:46.


#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Depinde mult cum a fost exportat si cat de complexe sunt suprafetele respective. Daca e activata functia de "recognize features" o sa dureze foarte mult.

#3
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Deci sa incerce sa o dezactiveze?

#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Merita incercat. Oricum, la configuratia respectiva, daca totusi dureaza exagerat de mult, eu as lua in calcul si ceva problema cu fisierul in sine.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
O ora a durat deschiderea sau de o ora tot astepti?

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
fiind stp, el trebuie sa reconstruiasca toata geometria suprafetelor, incarcand cam tot ce gaseste acolo. dupa cum scrie si colegul, daca ai cerut si recunoasterea lor, are si mai multe calcule matematice de facut.

fisierele stp ocupa putin de felul lor, iar la 190 mb inseamna ca are destul de lucru, daca sunt si complexe cu tot felul de suprafete curbe, iar ii ia mult. o ora e destul totusi. in ce versiune de sw e facut fisierul si in ce versiune il deschizi?

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdani.user, on 29 septembrie 2020 - 15:36, said:

O ora a durat deschiderea sau de o ora tot astepti?

Eu am raspuns in ideea in care inca nu a reusit sa deschida dupa o ora. Daca s-a reusit deschiderea, ar trebui salvat in format proprietar solidworks (sldasm), ca sa nu mai dureze la fel de fiecare data cand e deschis.

View PostDany_Darke, on 29 septembrie 2020 - 15:39, said:

in ce versiune de sw e facut fisierul si in ce versiune il deschizi?

Poate n-a fost facut in SW la origine. Sa vezi atunci distractie, dupa cum sti.

Edited by Ann0nyym0us, 29 September 2020 - 15:43.


#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
o da, atunci chiar e distractie. daca are norocul sa fie tot din sw exportat, trebuie sa fie atent si la optiunile de import. daca le importa cu 3d connect sau nu, iar daca nu, ce a bifat la import, adica solid sau nu, cu sau fara knit, etc. sunt mai multe de luat in calcul, iar la un fisier mai mare asta da de lucru programului si evident timpul aferent pt reconstruirea intregii geometrii.

depinde ce face cu acel fisier mai departe. daca ii trebuie doar exteriorul si-l baga in alt ansamblu, il poate salva si ca part.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Deci dupa o ora se deschide si totul e ok?
In acest timp PC mai face ceva? Cat la suta e tot sistmul in acesta ora?

#10
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Dupa o ora il deschide indiferent daca mai face si altceva in acelasi timp.
In timpul deschiderii un singur nucleu sta la 100%.
O sa vorbesc cu colegul ce se ocupa de proiectare despre ce a zis mai sus Dany_Drake.
Din cate stiu doar de exterior are nevoie.
Urmeaza sa schimbe PC-ul cu un 10900k + 64GB RAM + Quadro RTX 4000 in zilele urmatoare, dar daca e normal sa dureze atat si diferenta dintre 9900k si 10900k in single thread e mica nu cred ca o sa se imbunatateasca mult.
Ca upgrade nu merita, dar actualul PC o sa il foloseasca altcineva la proiecte mai simple.


@Ann0nyym0us: La toate fisierele mari sta asa, nu doar la unul anume.

Multumesc deocamdata.
Revin cu detalii dupa ce incercam ce ati sugerat mai sus.

Edited by AMETHIST, 29 September 2020 - 17:07.


#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
E dubios ca sta un singur nucleu in 100%, parca SolidWorks stie multi-threading la import, de la 2016 in sus. Nu cred ca va vedea mari diferente dupa upgrade.

Daca are nevoie doar de exterior, pentru gabarit, poate salva fisierul odata deschis, ca part - surface type (de exemplu IGES). Sau, alternativ, il poate salva ca part solidworks si sa il deschida in format Lightweight.

Edited by Ann0nyym0us, 29 September 2020 - 17:21.


#12
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
daca doar de exterior, dupa cum am scris mai sus, salvat ca si part si nu are nevoie de alte complicatii fara rost.

daca nu are ansamble mari, parerea mea este ca nu are nevoie de un pc cu 64gb ram, un 32 se descurca mai mult decat decent. insa pt procesor nici vorba sa faca mare lucru. acum are 9900k, eu la pc-ul de munca am un quad core xeon 3xxx (ca nu mai stiu restul de cifre) cu ht si 32 gb ram. desi am si eu proiecte destul de mari de incarcat, mai mult 12 gb per model nu a trecut cu sw 2019. restul fiind alocat pt alte programe, browsere, office si ce mai folosesc la momentul respectiv, dar tot mai ramane ram liber.

acum na, daca incarci un model de masina cu absolut toate componentele, atunci da, urca si nevoia de ram. dar personal nu as face upgrade la cele 2 componente, e o risipa de bani. placa video insa face ceva diferenta. am un p1000 si ii vad limitarile desi nu folosesc realview.

la pc-ul de acasa unde am proiectele mai mici, am un 9700k si 32 gb ram, nu am nici o limitare de la nici unul. am avut cu vechiul i5 gen 3, dar cu i7 gen 9 zburda in sw 2018. faceti cum credeti, insa si asta trebuie cu cap facuta.

Ann0nyym0us - stie de multi core, insa nu are toate functiile optimizate pt asta. cand mi-am facut upgrade la pc si exact pt sw optimizat, atat cat a permis bugetul, stiu ca am cautat info despre asta si cam asa gasisem. la 2019 stiu ca era vb sa mai fi optimizat (2020 nu era lansat la vremea upgradeului), insa avand limitare si din cauza office nu am putut trece la 2019. apoi si licenta care era deja pe 2018, etc.

initiator, voi cu ce versiune de sw lucrati?

Edited by Dany_Darke, 29 September 2020 - 18:30.
typo


#13
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005
Habar n-am de SolidWorks, dar m-am lovit de ceva similar si ma gandesc ca poate te ajuta si pe tine: incearca sa bagi tot folderul de la SolidWorks si toate procesele lui aferente ca exceptii la Windows Security.

Edited by vimann, 29 September 2020 - 18:42.


#14
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

View PostDany_Darke, on 29 septembrie 2020 - 17:46, said:

daca doar de exterior, dupa cum am scris mai sus, salvat ca si part si nu are nevoie de alte complicatii fara rost.

daca nu are ansamble mari, parerea mea este ca nu are nevoie de un pc cu 64gb ram, un 32 se descurca mai mult decat decent. insa pt procesor nici vorba sa faca mare lucru. acum are 9900k, eu la pc-ul de munca am un quad core xeon 3xxx (ca nu mai stiu restul de cifre) cu ht si 32 gb ram. desi am si eu proiecte destul de mari de incarcat, mai mult 12 gb per model nu a trecut cu sw 2019. restul fiind alocat pt alte programe, browsere, office si ce mai folosesc la momentul respectiv, dar tot mai ramane ram liber.

acum na, daca incarci un model de masina cu absolut toate componentele, atunci da, urca si nevoia de ram. dar personal nu as face upgrade la cele 2 componente, e o risipa de bani. placa video insa face ceva diferenta. am un p1000 si ii vad limitarile desi nu folosesc realview.

la pc-ul de acasa unde am proiectele mai mici, am un 9700k si 32 gb ram, nu am nici o limitare de la nici unul. am avut cu vechiul i5 gen 3, dar cu i7 gen 9 zburda in sw 2018. faceti cum credeti, insa si asta trebuie cu cap facuta.

Ann0nyym0us - stie de multi core, insa nu are toate functiile optimizate pt asta. cand mi-am facut upgrade la pc si exact pt sw optimizat, atat cat a permis bugetul, stiu ca am cautat info despre asta si cam asa gasisem. la 2019 stiu ca era vb sa mai fi optimizat (2020 nu era lansat la vremea upgradeului), insa avand limitare si din cauza office nu am putut trece la 2019. apoi si licenta care era deja pe 2018, etc.

initiator, voi cu ce versiune de sw lucrati?
Ultima versiune din cate stiu.
Cum ziceam, nu eu lucrez pe el, doar incercam sa imi dau seama unde e problema si poate sa-l ajut pe colegul ce o face.
Fisierele nu stie nici el in ce versiune sunt facute. Le-a primit de la producator.
Componentele pentru noul sistem trebuie sa ajunga zilele astea. Ramane sa vedem daca va dura la fel de mult sau e o problema de software sau hardware cu actualul.
Ramul e oricum cam cea mai ieftina componenta din sistem 32 sau 64 nu face prea mare diferenta la buget.
Multumesc si revin cu detalii dupa ce e gata.

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Daca sta 1h folosind doar un core la 100% n-o sa se simta cine stie ce diferenta schimband doar procesorul. N-au mai evoluat exponential ca pe vremuri.

#16
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Stiu ca e diferenta foarte mica intre 9900K si 10900K.
Ideea e ca era oricum nevoie de inca un PC.
Dar daca o sa fie diferenta atunci e clar ca e o problema cu 9900k-ul.

Edited by AMETHIST, 02 October 2020 - 12:59.


#17
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Crezi ca-s mai mari sansele sa aibe procesorul o problema decat sa nu fie optim softul?

#18
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Ma refeream la o problema cu PC-ul in general, hardware sau software.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate