Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Facultate UMF Cluj

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
AndreiMitrasca25

AndreiMitrasca25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.04.2020
Salut! Prietena mea se pregătește pentru a intra la UMF Cluj la medicina generală, e clasa a 12-a. Îi place biologia și chimia organica in mare parte. Ca și un plan de rezervă, dacă nu reușeste din prima, ce altă variantă ar putea opta pentru a nu pierde un an? Mulțumesc!

#2
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Ori se mai pregătește un an, ori va trebui să-și aleagă o altă direcție. Doar să dea la postliceala de asistenți ar mai fi o variantă ceva mai "săracă".

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Oradea

#4
canarel

canarel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 13.10.2010

 ldpe, on 29 septembrie 2020 - 08:32, said:

Oradea

e si la Oradea? au facut la facultati!!!  si doctori tot nu sunt.

#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Da , cine nu ia la Cluj din prima are aproximativ 2 luni liber si da la Oradea, daca te invarti bine te muti din anul 2 la Cluj - cam asa se intampla an de an .
La medicina rar intri din prima - nu trebuie sa lasi garda jos , acesta e sistemul , e o facultate foarte cautata .
http://fmforadea.ro/

Edited by ldpe, 29 September 2020 - 08:43.


#6
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017

 ldpe, on 29 septembrie 2020 - 08:32, said:

Oradea
Confirm Oradea. E folosita de multi care nu sunt pregatiti sa intre la centrele unde e concurenta.
Ideea e sa faci ulterior transferul daca vrei sa si inveti ceva.
Sau poate te intereseaza doar diploma.

#7
AndreiMitrasca25

AndreiMitrasca25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.04.2020

 greenlife, on 29 septembrie 2020 - 09:15, said:

Confirm Oradea. E folosita de multi care nu sunt pregatiti sa intre la centrele unde e concurenta.
Ideea e sa faci ulterior transferul daca vrei sa si inveti ceva.
Sau poate te intereseaza doar diploma.
Nu, ea iși dorește foarte mult să invețe. Ideea e că e o concurență mare cum ai spus și tu la Cluj și de aceea suntem interesați la alternative. Despre școli bune de asistenți medicali nu cunoști? Am înțeles că este și la UMF Cluj dar e competiție mare.

 ldpe, on 29 septembrie 2020 - 08:42, said:

Da , cine nu ia la Cluj din prima are aproximativ 2 luni liber si da la Oradea, daca te invarti bine te muti din anul 2 la Cluj - cam asa se intampla an de an .
La medicina rar intri din prima - nu trebuie sa lasi garda jos , acesta e sistemul , e o facultate foarte cautata .
http://fmforadea.ro/
E sigur că cele două admiteri UMF Cluj si Oradea nu se vor suprapune anul viitor? Pentru că anul trecut au fost deodata din cate imi amintesc.

Edited by althea, 29 September 2020 - 09:43.


#8
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016

 greenlife, on 29 septembrie 2020 - 09:15, said:


Confirm Oradea. E folosita de multi care nu sunt pregatiti sa intre la centrele unde e concurenta.
Ideea e sa faci ulterior transferul daca vrei sa si inveti ceva.
Sau poate te intereseaza doar diploma.

Pe noi ne-ar ajuta să nu-l intereseze doar diploma :)

#9
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012

 AndreiMitrasca25, on 29 septembrie 2020 - 09:18, said:

Nu, ea iși dorește foarte mult să invețe. Ideea e că e o concurență mare cum ai spus și tu la Cluj și de aceea suntem interesați la alternative. Despre școli bune de asistenți medicali nu cunoști? Am înțeles că este și la UMF Cluj dar e competiție mare.


E sigur că cele două admiteri UMF Cluj si Oradea nu se vor suprapune anul viitor? Pentru că anul trecut au fost deodata din cate imi amintesc.
nu, nu sunt deodata, si la Oradea va fi greu, cei ce nu intra la cluj, tg mures, Iasi se cam orienteaza spre Oradea si totodata concurenta mare.

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
In acest an a fost mult mai greu la Oradea fata de Cluj , in schimb la Cluj a fost destul de incurcat subiectul si multi s-au pierdut .
Nu se suprapun exemenele , au un decalaj de aproximativ 1-2 luni intre .

Edited by ldpe, 29 September 2020 - 10:33.


#11
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Nu inteleg obsesia cu medicina. Sotia inca nu a terminat meidicina si e in pregatire de 12 ani. Si era bursiera, deci sa nu credeti ca era pe langa. Urmeaza sa termine rezidentiatul, ce urmeaza? Exact, alt rezidentiat. Ce fac colegii ei? Exact, alte rezidentiate. Vreo 2 si-au gasit un loc de munca iar restul o iau de la zero cu altul. Si asta intr-o specializare unde e nevoie de oameni.

Eu nu inteleg de ce ti-ai distruge viata pentru medicina. Echipament nu ai, medici/profesori care sa te indrume nu sunt (sotia doar a fost la UMF Cluj), totul e pe repede inainte ca sunt in urma, ca student/rezident toti se kk in capul tau. Am o gramada de prieteni medici, inafara de cei miserupisti, toti sunt niste daramaturi. Nu dorm, nu se pot relaxa, nu pot purta o discutie, au ticuri, depresii, etc.

Auzi, sa inveti cartea pe de rost ca daca la examen te exprimi cu alte cuvinte, te pica. Welcome to UMF Cluj.

Edited by RedDev, 29 September 2020 - 17:54.


#12
AndreiMitrasca25

AndreiMitrasca25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.04.2020
In acest caz, ce este de facut? Ea și-ar dori mult să devină doctor..Chiar si asistentă. Ce alternative la UMF Cluj vedeți dumneavoastră?

Edited by Dany_Darke, 29 September 2020 - 18:13.


#13
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
Asistent medical. Ultima data cand am fost cu sotia la un targ de job-uri in medicina, doctorii nu puteau merge in SUA de exemplu. Trebuiau sa-si echivaleze toate studiile, sa dea din nou toate examenele. Am exemple dintre oameni plecati in SUA, au stat 7 ani sa invete si sa repete tot.

Dar asistentii faceau un curs de 3 luni si plecau.

Nu recomand medicina. Daca-i place biologia sa se faca om de stiinta. O fosta prietena a terminat biologia la Cluj si e acum cercetator in Belgia. Sau mai stiu pe cineva care a terminat medicina dar la congrese s-a pus bine cu lumea si face cercetare in toate colturile lumii. A fost in SUA cativa ani, acum e in Singapore.

Una peste alta, la UMF Cluj e un jeg total. Facultatea baga mare (peste tot se lauda ce concurenta mare e la ei) ca le vin studenti straini care au picat admiterea la medicina in tara lor, nu se omoara cu invatatul ci dau aia 5000 de euro anual. Avem prieteni care predau studentilor straini si care mereu repeta ca sunt bota. Trec prin facultatea ca gasca prin apa, copiaza la greu, nu ii intereseaza si cand se intorc la ei in tara, pe cine va angaja statul francez de exemplu? Pe un doctor roman dornic sa invete sau pe un mucea conational de-al lor?

Dintre cei plecati ca medici, cred ca stiu doar de o persoana care e fericita. Medic de familie in Suedia. In rest, e jale. Munca multa, fiindca esti strain toti vor sa te faulteze, tu faci greul ca poate-poate o dai in bara ca sa vina seful de sectie sa-i spuna managerului spitalului ca ce naspa e cu toti imigrantii astia din estul europei (si scrie europa cu e mic ca e o ghena). Si cei care au razbit acuma sunt ocoliti si pusi la munca. Ca au dovedit ca pot iar pe de alta parte toti ii urasc ca vad ca est europeanul e mai capabil ca ei.

Edited by RedDev, 30 September 2020 - 07:56.


#14
AndreiMitrasca25

AndreiMitrasca25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.04.2020
Am vazut ca este in cadrul UMF Cluj facultatea de asistenți medicali generaliști. Deci ar putea să incerce să meargă acolo? Că bănuiesc ca ar face o treaba mai bună decât să meargă la o postliceală de orășel mic.

#15
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
In primul rind e de neinteles de ce sa faci mai mult de un rezidentiat., Dar citi cunosc eu cu vreo 2-3 facultati, de ce nu? unii par a fi foarte darnici cu vata lor. Nu pare a fi nici o legatura cu facultatea de medicina ci cu decizii proaste.

In SUA in primul rind exista o diferenta majora intre asistenta din Romania si nurse. Nurse are un fel de facultate (si exista si doctorat in domeniu). Trebuie sa iei o multime de cusrsuri pentru asta.
Dar intradevar cele de la nivelul cel mai de sus ca specializare au salariu similar cu un doctor de familie. Dar e mult de studiat si multe examene pentru ajuns acolo.

O mare parte din colegii mei de liceu au ajus medici si o mare parte din ei au plecat. De l;a mine din clasa multi sint in Franta. Tot felul de specialitati de la chirurgie, anestezie, neurologie la chestii gen nutrtitie etc. Nu  mi se pare nici unul nefericit.

Edited by vrajitoruldinoz, 30 September 2020 - 08:43.


#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 RedDev, on 29 septembrie 2020 - 17:53, said:

Nu inteleg obsesia cu medicina. Sotia inca nu a terminat meidicina si e in pregatire de 12 ani. Si era bursiera, deci sa nu credeti ca era pe langa. Urmeaza sa termine rezidentiatul, ce urmeaza? Exact, alt rezidentiat. Ce fac colegii ei? Exact, alte rezidentiate. Vreo 2 si-au gasit un loc de munca iar restul o iau de la zero cu altul.
Nu si-a cautat in strainatate? E cerere uriasa pe orice specialitate. Pur si simplu te trag de haine sa semnezi contractul, sunt in stare sa arunce cu teancuri de euroi dupa tine.
Apropo, bine ca mi-am adus aminte, azi ma suna unul sa vorbim concret, ma tot f. la cap de cateva saptamani si semnez si cu firma lui. Ca-mi face program cum vreau eu, ca o sa fie bine de tot cu plata etc.
Medic de familie cu practica in regim de contractant, asta sunt. Tarif pe ora, ca la curve :lol:

#17
In_sunetul_muzicii

In_sunetul_muzicii

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.07.2019

 Karhu, on 30 septembrie 2020 - 09:07, said:

Medic de familie cu practica in regim de contractant, asta sunt. Tarif pe ora, ca la curve Posted Image

Lol, tot contractant sunt, dar in spital.
Nu ma consider curv a, dimpotriva, suficient de inteligent ca sa nu devin cur va mangerilor si altor lighioane ce abia astepta sa semnezi un contract de sclavie.

#18
AndreiMitrasca25

AndreiMitrasca25

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 22.04.2020
Cat de greu este sa iti gasesti de lucru ca si absolvent de umf ( cu tot cu rezidentiat)? Totul e pe principiul PCR? Mulțumesc.

Edited by Dany_Darke, 30 September 2020 - 13:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate