Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Astorium My Home - Strada Drumul Gura Arieșului

- - - - -
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#37
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Anul trecut puteai spune ca e mult 1200 pe m2. Anul asta astea sunt preturile. Uita-te si la alte rezidentiale din zona si compara preturile

#38
petretudor

petretudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.09.2020

View PostSDN, on 19 octombrie 2020 - 11:46, said:

Si eu sunt interesat de achizitia unui apartament in aceast ansamblu. Am avut o prima discutie telefonica cu un reprezentant al firmei si la fel mi s-a comunicat ca se negociaza pretul in conditiile in care am un avans de peste 25 % .Pretul pentru apartamentului ce ma interesa era de 63.500 euro,  cu o suprafata de  49.14 mp la care se adauga  doua balcoane 2.40+5.14 =7.54 mp .- 63500 minus 7 % reducere , ramane aproximativ 59000 euro, ceea ce reprezinta cam 1200 euro / mp , fara a lua in calcul cele doua balcoane. Mi se pare un pret mare.Fara reducere este deja mult peste preturile din zona. Reprezentantul firmei se tot lauda cu finisaje si dotari premium  si nu stiu ce tencuieli mecanizate.


Din ce am înțeles eu, discount ul de 7% se aplica la avansul dat, nu la intreaga valoare a apartamentului...sper sa ma înșel,  dar nu cred🤷‍♂️

View Postpetretudor, on 19 octombrie 2020 - 12:36, said:




Din ce am înțeles eu, discount ul de 7% se aplica la avansul dat, nu la intreaga valoare a apartamentului...sper sa ma înșel,  dar nu cred🤷‍♂️

P.s. am auzit ca deja ar fi vandut/rezervat 50% din primul bloc

#39
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
Au o compartimentare foarte buna, in special la cele mici.
Zona e ok ca e aproape de o zona comerciala ce adaposteste cateva hipermarketuri, magazine de brico si altele.

#40
petretudor

petretudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.09.2020
Oare sa fie o problema ca blocul va avea 11 etaje intr o zona unde majoritatea clădirilor au 4 etaj (cu exceptia palladium 1 si 2 al lui negoita)

#41
gooroo

gooroo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 21.09.2020
De ce ar fi problema, si in cartierele vechi exista o mana de cladiri inalte cu 10 etaje in cartier unde restul sunt de 4 etaje sau chiar case.
Din contra e un bonus asta, peste tot in lume mana aia de blocuri inalte inconjurate de blocuri mai joase sunt mai scumpe.

Oricum zona e in plina dezvoltare, cu siguranta vor urma multe ale proiecte acolo pana se va umple campul ala de blocuri si va deveni un megacartier.

#42
petretudor

petretudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.09.2020

View Postgooroo, on 19 octombrie 2020 - 23:48, said:

De ce ar fi problema?

Din cate am inteles, nu ar permite solul din zonă. Negoita ar fi facut o combinatie in care a delimitat zona cu restrictii pt blocuri mai inalte fix pana la blocul lui (probabil beneficiaza de asta si astorium), dar asta nu ar înlătura eventualele probleme ale solului

#43
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View Postgooroo, on 19 octombrie 2020 - 23:48, said:

De ce ar fi problema, si in cartierele vechi exista o mana de cladiri inalte cu 10 etaje in cartier unde restul sunt de 4 etaje sau chiar case.
Din contra e un bonus asta, peste tot in lume mana aia de blocuri inalte inconjurate de blocuri mai joase sunt mai scumpe.
Oricum zona e in plina dezvoltare, cu siguranta vor urma multe ale proiecte acolo pana se va umple campul ala de blocuri si va deveni un megacartier.

blocurile vechi mai au o mana de pamant imprejur, o gradina, niste copaci.

View Postpetretudor, on 20 octombrie 2020 - 00:00, said:

Din cate am inteles, nu ar permite solul din zonă. Negoita ar fi facut o combinatie in care a delimitat zona cu restrictii pt blocuri mai inalte fix pana la blocul lui (probabil beneficiaza de asta si astorium), dar asta nu ar înlătura eventualele probleme ale solului

stind lucrurile astea, cine e nebun sa mai cumpere acolo? eu am observat o chestie dubioasa: constructia blocului unde am rezervat eu a inceput in acelasi timp cu primul bloc din palladium 2 (cred ca prin februarie). E foarte ciudat ca cel putin la exterior, blocul lui negoita de 10 sau 11 etaje a fost construit mult mai rapid decat cel de 5 etaje :)) am impresia ca s-a cam grabit. Nu zic ca numarul de muncitori n-o fi fost mai mare, dar totusi (ori s-a grabit sa-l ridice cat mai mult pana in alegerile pentru primarie).

mie mi se pare o problema construirea de blocuri inalte (9, 10, 11 etaje) pentru ca aglomereaza zona, mai ales acolo unde nu exista o infrastructura bine pusa la punct. Pe campul ala sunt cateva stradute dintr-un capat in altul, dar trebuiau extinse inainte de a se incepe construirea nebuna.

#44
petretudor

petretudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.09.2020

View PostAlleXyS1, on 20 octombrie 2020 - 09:02, said:



blocurile vechi mai au o mana de pamant imprejur, o gradina, niste copaci

Logica ta sfideaza orice urmă de circumvoluțiuni pe cerebel.
Problema la tine e ca nu o sa mai vezi soarele din cotețul tau de apartament de langă, din cauza complexului astorium😅

#45
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003

View PostAlleXyS1, on 20 octombrie 2020 - 09:02, said:

mie mi se pare o problema construirea de blocuri inalte (9, 10, 11 etaje) pentru ca aglomereaza zona, mai ales acolo unde nu exista o infrastructura bine pusa la punct. Pe campul ala sunt cateva stradute dintr-un capat in altul, dar trebuiau extinse inainte de a se incepe construirea nebuna.
Haha, bine ai ajuns in Popesti-Leordeni 10 ani in trecut, varianta 'la capitala'.

#46
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View PostMasterC, on 20 octombrie 2020 - 10:20, said:

Haha, bine ai ajuns in Popesti-Leordeni 10 ani in trecut, varianta 'la capitala'.

exact, zona e inca la inceput si se poate evita asta. Dar cine sa opreasca?  :fear:

View Postpetretudor, on 20 octombrie 2020 - 09:56, said:

Logica ta sfideaza orice urmă de circumvoluțiuni pe cerebel.
Problema la tine e ca nu o sa mai vezi soarele din cotețul tau de apartament de langă, din cauza complexului astorium��

doh, stai calm, nu-s un asa mare iubitor de soare, nu astept sa ma trezeasca o raza la ora 7 dimineata, iar lumina o sa am destula. Toti se duc in sus pentru profit, ca se sa vezi, spatiul pe orizontala e limitat, iar pe verticala e liber pan' la cer. Doar ca hotii or sa plece, iar prostii or sa ramana. Sigur pe aceeasi suprafata, viata in x6 blocuri de 11 etaje e mai frumoasa si mai zbuciumata decat in x6 blocuri de 5 etaje. Ramai tu in paradisul asta

#47
petretudor

petretudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.09.2020

View PostAlleXyS1, on 20 octombrie 2020 - 10:26, said:





Sigur pe aceeasi suprafata, viata in 6 blocuri de 11 etaje e mai frumoasa si mai zbuciumata decat in 6 blocuri de 5 etaje. Ramai tu in paradisul asta

Asta e irelevant. Depinde foarte mult de calitatea colocatarilor. Insă, tind sa cred ca aceștia vor fi diferiți (avand in vedere nivelul avansului de min 25% si preturile mai ridicate) față de cei din titan 4/2 (5% avans, deci accesibil pt o gamă mai larga de etnici)

Pe de alta parte, eu nu am dat avansul nicăieri (ca tine) asa ca încă pot alege✌.

Am deschis topicul asta tocmai pentru a strânge mai multe informatii inainte de a lua o decizie.

#48
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View Postpetretudor, on 20 octombrie 2020 - 11:54, said:

Asta e irelevant. Depinde foarte mult de calitatea colocatarilor. Insă, tind sa cred ca aceștia vor fi diferiți (avand in vedere nivelul avansului de min 25% si preturile mai ridicate) față de cei din titan 4/2 (5% avans, deci accesibil pt o gamă mai larga de etnici)

Aici nu te contrazic. Eu faceam referire la supraaglomerarea (fara cap) a unei zone, lucrul asta mi se pare daunator. Ca exemplu, un drum cu o banda pe sens e circulat mult mai lejer de cele 20 masini are locatarilor unui bloc de 5 etaje, decat de cele 40 masini ale locatarilor unui bloc de 10 etaje. Daca ar fi construite la o distanta considerabila unul de altul, probabil ar fi mult mai ok. Toti dezvolta in sus pentru a tine de pret/locatie, in loc sa se duca mai in exteriorul orasului si sa-si asume costurile.

Nu zic acum sa fie doar blocuri de 4 si 5 etaje, dar cred ca dezvoltarea zonei trebuia inceputa cu infrastructura, si nu cu construirea de blocuri in prostie. Altfel, o sa fie un nou Popesti sau Militari, cum a zis si MasterC.

Edited by AlleXyS1, 20 October 2020 - 12:43.


#49
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Coteț e și la Astorium, stai liniștit. Numai că e un coteț mai scump, cu avans mai mare și cu finisaje turcești

#50
petretudor

petretudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.09.2020

View PostAfroditu, on 20 octombrie 2020 - 13:27, said:

Coteț e și la Astorium, stai liniștit. Numai că e un coteț mai scump, cu avans mai mare și cu finisaje turcești

Ai mai spus asta legat de finisaje, cum că "ai un văr ce stie pe un baiat care a luat de la turci la un moment dat si nu a fost mulțumit de finisaje"...😅 ..nigga please, din nou...logica ta 💯🔝

P.s. prefer un turcalete la finisaje decat un Dorel cu 2.5 l pet Albacher in dotare

#51
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Tu crezi că finisajele ți le face echipa Dedeman de la Visuri la cheie? Stai liniștit că tot Dorel cu berea 😅

#52
petretudor

petretudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.09.2020

View PostAfroditu, on 20 octombrie 2020 - 13:27, said:

și cu finisaje turcești

Te contrazici singur. Asta spune multe. Ru zic sa ti vezi de cotețul tău si sa lasam topicul asta pt cei care chiar sunt interesați. O seara buna

#53
IPR

IPR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 22.12.2006

View Postpetretudor, on 20 octombrie 2020 - 13:41, said:

P.s. prefer un turcalete la finisaje decat un Dorel cu 2.5 l pet Albacher in dotare


Dar cum e cand iti pune un Dorel cu Petul de Albacher de 2,5L finisajele turcesti? Posted Image

#54
petretudor

petretudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.09.2020
N am atata imaginație încât sa ti pot răspunde 🤷‍♂️

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate