Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Astorium My Home - Strada Drumul Gura Arieșului

- - - - -
  • Please log in to reply
227 replies to this topic

#19
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

View Postpetretudor, on 07 octombrie 2020 - 17:52, said:

@afroditu și @ AlleXyS1, pe ce vă bazați când faceți afirmațiile astea?

pe imaginea de mai jos (postata de tine intr-un link). o pata mare de umbra. stii ca strazile pe acolo au sau or sa aibe maxim 1 banda pe sens?!? sunt curios cum o fi traficul peste 5 ani acolo. Oricum, cel mai rau sufera cei care au case pe acolo ... cred ca in veci nu s-ar fi gandit ca or sa ajunga sa stea in aglomeratie printre zgarie nori.


[ https://i.ibb.co/wzcSZBJ/Screenshot-21.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

View Postpetretudor, on 07 octombrie 2020 - 17:52, said:

@afroditu și @ AlleXyS1, pe ce vă bazați când faceți afirmațiile astea?

Am un prieten care si-a luat apartament la un ansamblu construit de turci si mi-a zis ca are cele mai proaste consumabile electrice si vrea sa le schimbe. Stiu ca turcii lucreaza/colaboreaza cu firme/banci turcesti si tin destul de mult la chestia asta nationalista, ori aceste consumabile electrice turcesti sunt recunoscute ca fiind cele mai proaste de pe piata.
M-am referit strict la partea asta, nu stiu restul cum o sa fie.

#21
petretudor

petretudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.09.2020
Iată o descriere a ansamblului oferită de dezvoltator. P.S. deja au mărit prețurile cu 2000 E față de luna trecută.

Finisajele vor fi de cea mai înaltă calitate, începând de la materialele folosite pentru construcția clădirilor până la obiectele sanitare și elementele decorative.
Parcarea cu o structură solidă prevăzută cu pereți din beton armat. Pereții și elementele de structură ale parcarii îndeplinesc toate condițiile izolațiilor termice și hidrofuge.
La interior, imobilele vor dispune de următoarele finisaje:
    Varianta premium de tencuială, glet și lavabil cu rezistență la uzură
    Placări ceramice în băi, bucătării și holuri cu nuanțe și materiale atent selecționate și adunate într-un paletar pus la dispoziția clientului
    Pardoseală laminată multistrat cu grosimea de 10 mm pentru camerele de zi și dormitoare, cu posibilitatea alegerii de către client a nuanțelor dorite.
    Instalație electrică din cupru și aparataj terminal (prize și întrerupătoare)
    Rețeaua interioară a instalației sanitare este integrată în pereții locuințelor.
    Obiectele sanitare sunt de calitate superioară, fabricate de producători de referință si după standarde moderne. Rezervorul toaletei este încastrat în perete și se poate opta pentru rigolă de duș sau cadă de dimensiuni mari.
    Ușile interioare sunt din material lake, fonoizolatoare, cu feronerie din inox
    Ușile de acces în apartament sunt metalice si securizate.
    Fiecare apartament va avea infrastructură completă pentru climatizare: rețea pentru AC, încălzire uniformă prin pardoseală (marca Romstal) cu garanția durabilității de 15 ani și centrală proprie.
    Ferestre Salamander cu geamuri tripane până la podea și cu excelente proprietăți de izolare termică și fonică.
    Terasele și balcoanele sunt proiectate cu sistem termoizolant, cu partiții din sticlă securizată, oferind un design modern și liniar.

Spațiile comune includ numeroase facilități printre care și sistem de supraveghere video în tot perimetrul complexului, video interfon, placări ceramice antiderapante în incintă, sistem de iluminat pe întreg perimetrul ansamblului, locuri de parcare subterane și supraterane. Fiecare unitate locativă va fi dotată cu ascensoare de ultimă generație, special proiectate pentru o funcționare silențioasă, continuă și fără probleme zi de zi. Vom avea sisteme pentru detecție incendiu, detectoare automate de gaze și contorizare individuală a utilităților.
Proiectul dispune de infrastructură completă cu drumuri și căi de acces asfaltate, alei pietonale și acces controlat în ansamblu. Complexul va avea două căi de acces dotate cu bariere automate tip braț și pază specializată.
Cum fațada clădirii are un rol definitoriu la nivel estetic și arhitectural, reprezentând cel mai important element al construcției în baza căruia se formează prima impresie, ne-am propus să îmbinăm elemente moderne decorative într-un mod îndrăzneț și deosebit. Tencuiala decorativă exterioară este rezistentă la intemperii și alți factori de mediu și este aplicată pe tencuială termoizolantă. Se vor folosi materiale precum polistiren extrudat și vată minerală bazaltică, un material ignifug excelent pentru izolarea termică și fonică.
Am optat pentru fațadă ventilată de tip bond cu inserții de lemn termotratat.

#22
petretudor

petretudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.09.2020
Ce părere aveți de condițiile din acest draft de antecontract?

Attached Files



#23
Septimus

Septimus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.03.2008
Pare ok, desi recunosc ca nu am avut rabdare sa citesc tot ce tine de autorizatii, impartiri si reimpartiri parcele etc. Importante sunt clauzele ce tin de termenul de predare, eventuale penalitati si/sau recuperarea avansului in cazul depasirii respectivului termen. Foarte important este sa existe si clauza prin care sa garanteze ca pretul final agreat ramane neschimbat chiar si in cazul modificarii legislatiei privind cota de TVA sau cursul leu-euro de la momentul predarii (altfel, in caz ca ajunge euro la 6 lei pana la finalul anului viitor...)

Sa te asiguri ca ai si schita tehnica a apartamentului sau a etajului, extras de carte funciara pt informare si copie dupa autorizatia de construire

#24
petretudor

petretudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.09.2020
@ Septimus.
Mulțumesc mult, insă legat de pretul final e precizat ca valoarea in lei la X euro rămași dupa avans, la cursul din ziua plății.  Zici ca se poate înghețarea curusului leu euro la valoarea din antecontract? Isi asuma riscul asta vreun vanzator?

#25
Septimus

Septimus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.03.2008
Nu cred ca o sa accepte vreun dezvoltator inghetarea cursului leu-euro, altfel ar fi trecut din start preturile in lei. Mi-am dat seama ca nu m-am exprimat bine, ma refeream strict la cota de tva. Ca sa dau un exemplu, eu am rezervat la optima, aprox 98k euro, se incadreaza la tva 5%. Insa daca o sa creasca euro intre timp si suma convertita in lei depaseste plafonul actual de tva 5% si s-ar trece la 19%, ei isi asuma ca nu se modifica pretul agreat initial si ramane tot 98k euro cu tva inclus, indiferent de valoarea acestuia de la momentul respectiv.

Legat de curs in sine, e un risc clar, poate ajunge euro la 6 lei si dezvoltatorul ia mai multi roni sau poate scade la 3 lei si platim noi mai putin 😄

#26
petretudor

petretudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.09.2020

View PostSeptimus, on 13 octombrie 2020 - 20:22, said:


Legat de curs in sine, e un risc clar, poate ajunge euro la 6 lei si dezvoltatorul ia mai multi roni sau poate scade la 3 lei si platim noi mai putin 😄

Doamne ajuta 😅, tot 8000€ parcarea subterana la optima?

#27
Septimus

Septimus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.03.2008
Dap, tot acolo preturile

#28
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

View PostSeptimus, on 13 octombrie 2020 - 20:22, said:

Legat de curs in sine, e un risc clar, poate ajunge euro la 6 lei si dezvoltatorul ia mai multi roni sau poate scade la 3 lei si platim noi mai putin ��

Stai linistit ca poate preciza in contract cursul minim de la data semnarii antecontractului.

#29
petretudor

petretudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.09.2020

View PostAfroditu, on 14 octombrie 2020 - 09:11, said:



Stai linistit ca poate preciza in contract cursul minim de la data semnarii antecontractului.

Daca nu ai vorbi din filme si ai fi citit draft ul de antecontract de mai sus, ai fi vazut ca nu exista clauza asta de care zici.

#30
Septimus

Septimus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.03.2008
Stau foarte linistit :)

#31
petretudor

petretudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.09.2020

View PostAfroditu, on 14 octombrie 2020 - 09:11, said:



Stai linistit ca poate preciza in contract cursul minim de la data semnarii antecontractului.

E posibil, doar ca nu e si cazul aici. Dupa cum vezi in draft ul postat mai sus nu e vorba de asa ceva

#32
DarkSider09

DarkSider09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2020
Salut,

Astazi am fost si am rezervat un Apartament de 2 camere 65 mp, rezervarea a fost de 1000E iar antecontractul il semnez peste 2 saptamani.

Se cere 25% avans pentru acest cartier cam mult mi se pare mie sincer.

#33
petretudor

petretudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.09.2020

View PostDarkSider09, on 14 octombrie 2020 - 17:47, said:

Salut,

Astazi am fost si am rezervat un Apartament de 2 camere 65 mp, rezervarea a fost de 1000E iar antecontractul il semnez peste 2 saptamani.

Se cere 25% avans pentru acest cartier cam mult mi se pare mie sincer.
Felicitări! Ai reusit sa negociezi ceva?

#34
DarkSider09

DarkSider09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.10.2020
Se poate negocia de la 25% avans in sus si primesti reducere 7%.

#35
petretudor

petretudor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 14.09.2020
Cam mare avansul
se pare ca vor sa construiasca pe banii clientilor.

#36
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Si eu sunt interesat de achizitia unui apartament in aceast ansamblu. Am avut o prima discutie telefonica cu un reprezentant al firmei si la fel mi s-a comunicat ca se negociaza pretul in conditiile in care am un avans de peste 25 % .Pretul pentru apartamentului ce ma interesa era de 63.500 euro,  cu o suprafata de  49.14 mp la care se adauga  doua balcoane 2.40+5.14 =7.54 mp .- 63500 minus 7 % reducere , ramane aproximativ 59000 euro, ceea ce reprezinta cam 1200 euro / mp , fara a lua in calcul cele doua balcoane. Mi se pare un pret mare.Fara reducere este deja mult peste preturile din zona. Reprezentantul firmei se tot lauda cu finisaje si dotari premium  si nu stiu ce tencuieli mecanizate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate