Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Carti Violenta Domestica

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Salutare, as dori recomandari de carti pe subiectul violenta domestica si relatii abuzive, cazuri reale sau imaginate gen romane, povestiri, marturii ale victimelor care au trecut prin asa ceva. Preferabil romanesti, moldovenesti sau din tari asemanatoare cu Romania ca si mentalitate in ceea ce priveste relatiile de cuplu si de familie.
Pana acum am gasit doar: Povestea unei supravietuitoare de Eleonara Pokola si Cartea Reghinei de Ioana Nicolaie. Si nu pot sa cred ca nu mai exista carti de genul asta pe piata din moment ce violenta domestica este o problema generalizata. Posibil sa mai existe dar nu stiu cum se numesc sau ce sa caut. Eu n-am probleme de genul, vreau doar sa citesc pe subiectul asta in timpul liber. Va multumesc anticipat.

Edited by Winc, 27 September 2020 - 23:37.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Arhiva tribunalului.

#3
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020
Ar trebui interzise astfel de carti dupa cum ar trebui strict interzisa catalogarea violentei pe baza de relatii, sex, rasa, sand, Violenta e violenta si atat!

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostWinc, on 27 septembrie 2020 - 23:37, said:

Salutare, as dori recomandari de carti pe subiectul violenta domestica si relatii abuzive, cazuri reale sau imaginate gen romane, povestiri, marturii ale victimelor care au trecut prin asa ceva.
Si nu pot sa cred ca nu mai exista carti de genul asta pe piata din moment ce violenta domestica este o problema generalizata. Eu n-am probleme de genul, vreau doar sa citesc pe subiectul asta in timpul liber.

    Nu ai gasit alte carti de citit ?
    De unde ai dedus ca violenta domestica e generalizata ?


#5
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006
In anii 90 era un ziar numit "Infractoarea"
Sa vezi acolo violenta.

#6
mademoiselle_D

mademoiselle_D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.08.2014
"Femei care iubesc prea mult"- Robin Norwood.

#7
Winc

Winc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 10.09.2018
Mda, mersi dar am specificat ca intereseaza carti pe subiect aparute in aceasta parte de lume in care se afla Romania: Europa de est.
(nu traduceri din America, Orient sau Africa)

Edited by Winc, 28 September 2020 - 03:13.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,986
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKorloff, on 27 septembrie 2020 - 23:54, said:

Ar trebui interzise astfel de carti dupa cum ar trebui strict interzisa catalogarea violentei pe baza de relatii, sex, rasa, sand, Violenta e violenta si atat!

Asa e, ar trebui interzise si cartile despre holocaust si despre alte subectie incomfortabile. Cum se rezolva astfel de probleme mai bine decat bagand capul in pamant si pretinzd ca nu exista?

On topic: Ion si Rascoala.

Edited by AlexEn, 28 September 2020 - 14:11.


#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
clipurile astea-s mai bune ca orice carte de doi lei. marturii ale oamenilor care au dat sau au incasat, direct de la sursa.

ia d'aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aOZr3bd3KgI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2W0NXEJfIpI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cv-irqZWSr0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Gz_8jNAjs_s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xOiu-qFkJbg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fMtwNHaZYQ4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

View PostAlexEn, on 28 septembrie 2020 - 05:55, said:

Asa e, ar trebui interzise si cartile despre holocaust si despre alte subectie incomfortabile. Cum se rezolva astfel de probleme mai bine decat bagand capul in oamant si pretinzd ca nu exista?
Le interzicem si pe alea daca e nevoie(desi termenul holocaust nu mi se pare ca ar cauta sa discrimineze - dar cine stie, poate nu-mi dau seama pe momenti)

Nu e vorba de ascuns absolut nimic sub pres - asta ar insemna dezincriminarea tuturor faptelor violente, ci de a elimina discriminarea legala. O palma data e o palma data indiferent de cine, indiferent cui. 5 zile de ingrijiri medicale sunt 5 zile de ingrijiri medicale indiferent cine sunt protagonistii. Fapte sunt EXACT aceleasi! Notiunea de "violenta domestica" cauta sa discrimineze, sa considere mai grave faptele comise cand e vorba de cupluri si indirect sa pedepseasca barbatii in mod disproportionat. Nu trebuie sa existe absolut niciun alt criteriu pentru incadrare si pedesire, altul decat vatamarea concreta evaluata riguros medical!

Orice mentiune a sexului, relatiei, gradului de rudenie - de la intocmirea docomentelor penale si procesul de judecata, pana la comentariile de presa* sau de aiurea din public - ar trebui extrem de aspru pedepsite(pedeapsa cu moartea ar fi perfect adecvata). Lumea trebuie sa isi doreasca sa se pedepsesca fapte reale in mod corect si obiectiv, nu ca se pedepseasca excesiv si pe spranceana, anumite fapte(sau chiar si numai alegatii) pe criterii discriminatorii, doleante ale diverselor slehte de militanti politici si ideologici(feministe, sjw si alte scursuri)

*bine, ideal ar fi ca presei sa i se interzica sa mai transmita sau dezbata orice fel de chestiuni de natura penala si orice lamentari de fapte intre indivizi indiferent ca sunt sau nu penale in acel moment(face doar foarte rau ceea ce face presa in acest moment, populatia e grav proasta si paranoica, se isterizeaza din toate nimicurile)

Ce-i aia "se rezolva"? Si uite asa ajungem la alta problema mai generala: pretentia de siguranta absoluta! Asa ceva nu exista! Orice incercari de a merge catre aceasta extrema duce la abuzuri foarte grave ale statului care fac mult mai mult rau decat faptele care se incearca a fi combatute! Iar siguranta perfecta tot nu va exista! Nivelul de "violenta" din tarile europene este scazut si perfect acceptabil! Incercarile de reduce si mai mult violenta duce catre chestii mai rele decat coreea de nord! Daca vreti sa vedeti violenta reala, vedeti ce se intampla prin haiti, el salvador... vesticii au luat-o razna rau cu "binele" si se duc in directia totalitarismului sadea!

#11
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View Postcspot, on 28 septembrie 2020 - 00:18, said:

Nu ai gasit alte carti de citit ?
De unde ai dedus ca violenta domestica e generalizata ?

Poate ca face un studiu pe tema asta... de gustibus. Cred ca in "Groapa" de Eugen Barbu sunt descrise niste scene. Dar nu stiu un roman romanesc doar despre "domestic violence". Oare se traduce prin violenta conjugala? Ori violenta in familie? In romaneste "domestic" nu cred ca inseamna "conjugal": capre domestice vs capre salbatice. Batutul animalelor din curte se pune? (am scris "batutul", nu am facut nicio referire conjugala).

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,986
  • Înscris: 18.12.2007
In contextul de fata 'domestic' se refera la familie din punct de vedere legal (afiliatie si impartire de domiciliu).
Omul a cerut recomandari despre ceva anume. Daca nu aveti nimic de spus la obiect ignorati topicul si treceti mai departe, asa cum prevede si regulamentul de altfel.

View PostKorloff, on 28 septembrie 2020 - 06:55, said:

Le interzicem si pe alea daca e nevoie(desi termenul holocaust nu mi se pare ca ar cauta sa discrimineze - dar cine stie, poate nu-mi dau seama pe momenti)

Nu e vorba de ascuns absolut nimic sub pres - asta ar insemna dezincriminarea tuturor faptelor violente, ci de a elimina discriminarea legala. O palma data e o palma data indiferent de cine, indiferent cui. 5 zile de ingrijiri medicale sunt 5 zile de ingrijiri medicale indiferent cine sunt protagonistii. Fapte sunt EXACT aceleasi! Notiunea de "violenta domestica" cauta sa discrimineze, sa considere mai grave faptele comise cand e vorba de cupluri si indirect sa pedepseasca barbatii in mod disproportionat. Nu trebuie sa existe absolut niciun alt criteriu pentru incadrare si pedesire, altul decat vatamarea concreta evaluata riguros medical!


Mai intereseaza-te, vezi ce inseamna 'circumstante agravante'.
Oricum nu este aici locul pentru discutii juridice, ai arie dedicata pentru asa ceva.

#13
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

View PostAlexEn, on 28 septembrie 2020 - 08:09, said:

Mai intereseaza-te, vezi ce inseamna 'circumstante agravante'.
Oricum nu este aici locul pentru discutii juridice, ai arie dedicata pentru asa ceva.
Nu ma intereseaza cum definesc niste prosti "circumstante agravante". Desi aici discutia e despre altceva, hoardele scarboase totaliariste au inventat noi infractiuni discriminatorii(si inventeaza altele incontinuu) nu se multumeau cu incorectitudinea "circunstantelor agravante" care n-aveau oricum de ce sa fie considerate astfel

#14
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005

View PostKorloff, on 27 septembrie 2020 - 23:54, said:

Ar trebui interzise astfel de carti dupa cum ar trebui strict interzisa catalogarea violentei pe baza de relatii, sex, rasa, sand, Violenta e violenta si atat!

Sa interzicem atunci si cartile de electricitate, magnetism, geofizica, etc, caci toate-s pana la urma, doar fizica. :)

View PostKorloff, on 28 septembrie 2020 - 06:55, said:

Nu e vorba de ascuns absolut nimic sub pres - asta ar insemna dezincriminarea tuturor faptelor violente, ci de a elimina discriminarea legala. O palma data e o palma data indiferent de cine, indiferent cui.

Nu-i adevarat.

Nu-i acelasi lucru cand iei o palma de la un strain pe strada, sau cand iei o palma de la propriul prunc, sot, etc. Cu care te intalnesti in continuare zi de zi.

#15
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020
Iar dincolo de legal exista si aspectul cultural - mizeriile astea de notiuni trebuie descurajate, eliminate din mintile prostimii!

View PostPhobos, on 28 septembrie 2020 - 08:50, said:

Sa interzicem atunci si cartile de electricitate, magnetism, geofizica, etc, caci toate-s pana la urma, doar fizica. Posted Image
Ce au fenonomenele fizice ... cu perceptiile subiective si dorintele unor hoarde de jeguri subumane de a discrimina? sula cu prefectura...

View PostPhobos, on 28 septembrie 2020 - 08:50, said:

Nu-i adevarat.
Nu-i acelasi lucru cand iei o palma de la un strain pe strada, sau cand iei o palma de la propriul prunc, sot, etc. Cu care te intalnesti in continuare zi de zi.
Ba este perfect adevarat - dpdv OBIECTIV! restul e subiectiv si nu are cauta in legislatie! oamenii trebuie dresati sa gandeasca strict in termeni obiectivi in relatiile interumane si sa-si pastreze subiectivismele pentru mintea lor!

Partea ironica e ca astfel de fapte sunt considerate e facto ca marunte sau in orice caz iertabile atunci cand sunt comise de persoane apropiate, insa legislatia a mers in mod absurd si aberant la polul opus din cauza militantismului feministelor/sjw si a altor scursuri. Problema se rezolva prin adoptarea obiectivitatii si interzicerea stricta a militantismului pro-discriminare, pro-falsa-victimizare, samd

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostKorloff, on 28 septembrie 2020 - 06:55, said:

Le interzicem si pe alea daca e nevoie
Sa nu mai ascundem sub pres si nici sa nu o dam in dreapta extrema.

View PostKorloff, on 28 septembrie 2020 - 09:02, said:

Iar dincolo de legal exista si aspectul cultural - mizeriile astea de notiuni trebuie descurajate, eliminate din mintile prostimii!
Din contra, trebuie constientizate mai mult ca oamenii sa inteleaga importanta preventiei si apararii impotriva ei.

View PostKorloff, on 28 septembrie 2020 - 08:46, said:

hoardele scarboase totaliariste au inventat noi infractiuni discriminatorii(si inventeaza altele incontinuu)
Medicamente...

#17
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostWinc, on 27 septembrie 2020 - 23:37, said:

Eu n-am probleme de genul, vreau doar sa citesc pe subiectul asta in timpul liber. Va multumesc anticipat.
Motivul ptr care ai simtit nevoia sa precizezi ca nu ai probleme de genul asta, este cel ptr care gasesti si atat de putine carti "marturie".
Cum nu se vorbea despre victimele comunismului in comunism, nici despre victimele agresivitatii nu se prea vorbeste inca. ;)
Pot sa te intreb din ce punct de vedere te intereseaza astfel de carti ?


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate