Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Parere configuratie termopane

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Questioning

Questioning

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.09.2020
Buna ziua,

M-ar interesa ce parere aveti de configuratia de mai jos? Ce ati pastra, ce ati schimba?

Profil ramplast solid 400
Feronerie vorne
24 mm clar + 4 anotimpuri
Panel 24 mm alb
Cercevea Z fer. 76 x 60 mm, 4 camere

E vorba de un balcon pe care bate soarele cam 3/4 din zi. Ma intereseaza o mai buna izolare fonica, termica si evident ceva mai multa umbra.
Multumesc

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Pentru soare pune o copertina/acoperis deasupra geamurilor; eu am facut experiente cu termopane fumurii sau oglinda (aiurea, in casa parea innourat intotdeauna :(), rame de plastic sau aluminiu (plasticul datea o senzatie de 'innabusire', aluminiul era rece iarna si dupa ceva timp a inceput sa se cojeasca), cu izolatii perete balcon exterior si interior... se simtea ceva dar nimic nu a mers multumitor, doar AC-ul a mai salvat verile cu 10h/zi de soare in geam.
Una peste alta pune geamuri cu deschideri duble si deschidere verticala

#3
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

 Questioning, on 27 septembrie 2020 - 20:44, said:

Buna ziua,

M-ar interesa ce parere aveti de configuratia de mai jos? Ce ati pastra, ce ati schimba?

Profil ramplast solid 400
Feronerie vorne
24 mm clar + 4 anotimpuri
Panel 24 mm alb
Cercevea Z fer. 76 x 60 mm, 4 camere

E vorba de un balcon pe care bate soarele cam 3/4 din zi. Ma intereseaza o mai buna izolare fonica, termica si evident ceva mai multa umbra.
Multumesc
e o varianta low cost,pune un profil de 5-6 camere cu tripan configurația 4s+f6+low-e minim 36mm grosime cu bagheta termica,și schimba feroneria,la fel și la panel,vezi să aibă și închidere suplimentara,la ce ai acolo tine doar de vînt(nici așa nu sunt sigur 🤐)

#4
Questioning

Questioning

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.09.2020
Nu vreau sa ajung nici la costuri mari..inainte am avut geam +cornier deci de acolo plec. In balcon voi avea montata centrala.
Ma gandeam daca merita sa pun tripan la balcon sau mai bine la usa si geamurile dormitorului care dau in balcon??multumesc

#5
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

 Questioning, on 28 septembrie 2020 - 10:14, said:

Nu vreau sa ajung nici la costuri mari..inainte am avut geam +cornier deci de acolo plec. In balcon voi avea montata centrala.
Ma gandeam daca merita sa pun tripan la balcon sau mai bine la usa si geamurile dormitorului care dau in balcon??multumesc
mai bine la balcon fiind că este prima bariera ,la interioare pune termopan pachet de 24 low-e+f4  cu bagheta termica ( vezi la cît te ridica bagheta termica dacă merita sau nu,un cost la  bagheta ar fi de 3 euro+ TVA metru patrat de sticla și dublezi la tripan)

#6
Questioning

Questioning

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.09.2020
La tripan si la cel dublu -cu argon sau fara?
Ce parere ai de feroneria romb?
Garniturile qlon merg si la termopane? Daca nu, ce alte garnituri recomanzi?

#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 aeon, on 28 septembrie 2020 - 08:42, said:

Pentru soare pune o copertina/acoperis deasupra geamurilor

     Pentru copertina are nevoie de autorizatie.
     Si de un avocat in caz ca pica de la etaj in capul cuiva.

#8
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

 Questioning, on 28 septembrie 2020 - 11:45, said:

La tripan si la cel dublu -cu argon sau fara?
Ce parere ai de feroneria romb?
Garniturile qlon merg si la termopane? Daca nu, ce alte garnituri recomanzi?
feroneria romb este produsa in Polonia ,e mai buna decit vorne( cu condiția să fie configurată corespunzător),argon in teorie au toate termopanele in practică .........🤐,iar despre garnituri qlon alea Sint pt lemn,fiecare profil PVC are tipul lui de garnitura,iar majoritatea profilele PVC vin cu garnitura pusa

#9
Questioning

Questioning

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.09.2020
Daca nu as merge pe tripan, ce ai modifica la varianta pe care am postat-o initial astfel incat sa raman pe low cost dar sa fac totusi niste imbunatatiri? Multumesc

#10
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006

 Timplarualin, on 28 septembrie 2020 - 15:00, said:

feroneria romb este produsa in Polonia ,e mai buna decit vorne( cu condiția să fie configurată corespunzător),argon in teorie au toate termopanele in practică .........🤐,iar despre garnituri qlon alea Sint pt lemn,fiecare profil PVC are tipul lui de garnitura,iar majoritatea profilele PVC vin cu garnitura pusa

Exista la Schlegel game de garnituri Qlon pentru tamplarie exterioara din lemn, aluminiu sau pvc. Si mai au inca o gama speciala doar pentru usi interioare din lemn. Eu inca nu le-am utilizat dar urmeaza sa le utilizez ca si standard. Promit a fi mult mai bune decat trelleborg sau altele.
Si ... este clar ca arata mult mai bine decat cele clasice.

Am atasat garniturile pt pvc qlon ...

Attached Files


Edited by DeaD, 28 September 2020 - 17:47.


#11
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

 DeaD, on 28 septembrie 2020 - 17:46, said:



Exista la Schlegel game de garnituri Qlon pentru tamplarie exterioara din lemn, aluminiu sau pvc. Si mai au inca o gama speciala doar pentru usi interioare din lemn. Eu inca nu le-am utilizat dar urmeaza sa le utilizez ca si standard. Promit a fi mult mai bune decat trelleborg sau altele.
Si ... este clar ca arata mult mai bine decat cele clasice.

Am atasat garniturile pt pvc qlon ...
parcă Sint de desene animate 🤣🤣,dar daca omu' vrea sa cumpere o rola și să-și pună la timplaria lui👍🤭,e dreptul lui, glumesc, nu se merită deloc

#12
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006

 Timplarualin, on 28 septembrie 2020 - 18:22, said:

parcă Sint de desene animate ����,dar daca omu' vrea sa cumpere o rola și să-și pună la timplaria lui����,e dreptul lui, glumesc, nu se merită deloc

In momentul in care vrea ieftin cu siguranta nu va primi Qlon ... Si ... tin sa precizez ca se vind doar cate un pachet care contine ... 2 role.

#13
Timplarualin

Timplarualin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 05.03.2020

 Questioning, on 28 septembrie 2020 - 15:44, said:

Daca nu as merge pe tripan, ce ai modifica la varianta pe care am postat-o initial astfel incat sa raman pe low cost dar sa fac totusi niste imbunatatiri? Multumesc
e greu sa o faci și bună și ieftina,orice adaugi bun costă,mai cere și alte oferte și faci comparații,se poate să obții o timplarie decentă și cu ramplast+ vorne dacă meseriașii o armează cum trebuie,configurează feroneria bine și o montează corect

#14
Questioning

Questioning

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.09.2020
De unde poti comanda din tara garniturile astea?
Si feronerie..cum vi se pare romb in raport cu roto sau altele? E mai ieftina dar pare mai robusta...

Oferta acum e de vreo 3000 lei. As mai pune 1000. Ce sa cer de ei?

Edited by Dany_Darke, 28 September 2020 - 21:01.


#15
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Da stiu ca te-ai fixat pe garniturile alea. Doar nu vrei sa le pui pe Ramplast?
De 1000 ron in plus cere alt profil, este posibil sa vina si cu alte imbunatatiri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate