Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

MediaBox Horizon UPC : Nu am sunet ci doar video

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
supermary

supermary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.12.2008
Buna ziua!

Am un Monitor Asus VG279Q care vine cu boxe integrate 2x3 w stereo rms . Problema este atunci cand m-am conectat la Mediabox Horizon UPS Vodafone imi reda doar video nu si audio. Am schimbat 3 cabluri hdmi si nu merge decat video. Am setat sursa HDMI din monitor ,am facut tot ce-am putut la setari,atat la monitor cat si la setarile din mediabox. Mentionez ca de la laptop la monitor imi merge perfect sunetul din monitor. Ma puteti ajuta cu o solutie?

Multumesc !

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Il iei in brate maine dimineata si fuguta cu el la sediul/biroul unde-ti platesti abonamentul.  Asta in cazul ca de la laptop folosesti tot un cablu HDMI.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,317
  • Înscris: 01.12.2001
Probează pe un alt tv.
Și afli ce nu e ok.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Vezi ca s-ar putea ca monitorul sa nu aibe intrare de sunet pe mufa HDMI, ci doar prin jack-ul de intrare auxiliara.

#5
supermary

supermary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.12.2008
Din pacate nu am tv la care sa probez.Cum am mai spus : de la laptop spre monitor am video,sunet. Cei de la Vodafone UPC mi-au pus un alt mediabox in aceeasi zi cand au instalat dar la fel reda,doar video.
Acestea sunt caracteristicile mediabox-ului de la Vodafone UPC : le-am gasit pe net in alta limba. Modelul este KAON KCF-SA900PCO :

Dekódolás
Video profil  MPEG-2 MP@ML - 1080p60 [email protected], dual HD; [email protected] és
MVC [email protected] VS; MPEG-4 H.264/AVC [email protected]
TS  MPEG-2 ISO/IEC 13818
Képarány  4:3, 16:9 (Letter box)
Felbontás  1080i, 720p, 480p/576p, 480i/576i
Audio dekódolás  MPEG-1 layers 2, 3, AAC, DD, Dolby Digital AC3 Downmix
MPEG-4 Audio High Efficiency (HE) AAC
Audio profilok  mono / jobb / bal / sztereó; S/PDIF
Csatlakozók
HDMI 1 db (HDMI1.4)
S/PDIF  1 db (optikai)
USB  1 db (USB 2.0 HOST)
SCART  1 db (CVBS, RBG, AUDIO LR)

Iar Monitorul meu are HDMI 1.4 Display port 1.2 si DVI Dual Link. + mufa verde jack si mufa neagra casti.
Am fost la Altex si am vrut sa iau Hdmi la DVI-D dar mi-a spus ca nu va merge(sa incerc si varianta asta?) Ce sa mai incerc ? Un S/PDIF to jack ,pentru audio ? Imi puteti recomanda ceva care sa functioneze ? Am tot citit pe net ,pe forum-uri si nimeni nu are aceasta problema.

La mediabox am setat HDMI, Dolby digital activat dar nimic audio.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,317
  • Înscris: 01.12.2001
Mergi cu mediaboxul la un alt tv. Probezi

#7
supermary

supermary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.12.2008

 dorin_2k, on 28 septembrie 2020 - 08:27, said:

Mergi cu mediaboxul la un alt tv. Probezi

Din pacate nu am la cine sa apelez, sa pot proba. Daca ar merge la un tv atunci care ar fi problema la mine?

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,317
  • Înscris: 01.12.2001
Monitorul.
Vecin, caută, ce oraș. Spune aici. Găsești unul

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
La laptop/pc, dacă ai GPU nvidia, vezi dacă la displayuri îți arată un link cu HDCP ok. Eu suspectez o problemă de negociere.

#10
supermary

supermary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.12.2008

 xeleron, on 28 septembrie 2020 - 09:26, said:

La laptop/pc, dacă ai GPU nvidia, vezi dacă la displayuri îți arată un link cu HDCP ok. Eu suspectez o problemă de negociere.
Am verificat si imi spune  :  This display supports HDCP, respectiv Your graphics card and display are HDCP capable.

#11
supermary

supermary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.12.2008
Buna seara!

Am vorbit cu cei de la Asus si mi-au spus ca monitorul este făcut pentru pc si laptop si ca nu este compatibil cu mediabox-urile. Cei de la Vodafone UPC mi-au spus ca mediabox-ul este compatibil cu televizoarele. Asa ca am găsit acest splitter Hdmi : https://m.emag.ro/sp...ion=view.  si problema mea s-a rezolvat.
Va mulțumesc pentru sfaturi.


#12
supermary

supermary

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.12.2008
Ps: Acest splitter este teribil de slab,imi pierde semnalul audio cand vrea el. Nu recomand modelul acesta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate