Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cine a avut antenă parabolică (pentru satelit) înainte de anii '000?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#91
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Da, erau "vanate" in anii 80. Totusi cunosc multi care aveau antene in vremea aceea. Dar probabil nu era asa strict ca in in capitala. Poate si datorita faptului ca ca erau tot din aceia care oricum "aveau de toate" la vremea aceea:  TV color, video, parabolica, casetofon/magnetofon etc, etc.. Ca n-am vazut la nimeni sa se "uite" la parabolica pe TV Sirius (cum am avut eu prin 80). Era senzatie...si aveai si ce vedea. Programele erau in proportie de 99 % necodate. Si canalele gen Sky Movies bagau filme calumea. Eram fascinat chiar si de reclamele care le vedeam in timpul pauzelor. Nici nu era nevoie sa vad un film...era de ajuns  Posted Image si faptul ca erau si color inca pe deasupra...ce sa mai, era uauu.  Mai tarziu, lasam cate o caseta video din cand in cand si imi inregistra tot felul de filme si reclame pe ea....

Edited by chris_dvb, 01 April 2022 - 07:13.


#92
Antihero

Antihero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 23.03.2016
Problema in Bucuresti e ca in anii '80 tot orasul era un santier si Ceausescu se plimba zilnic peste tot dand "pretioasele indicatii". Adica activistii si securistii mai mititei ar fi vrut poate sa "inchida ochii" (cum se intampla in unele orase din provincie) dar le era prea frica, mai ales ca orice antena se vedea de la kilometri daca te suiai pe un bloc aflat in constructie (cum ii placea lui Ceausescu sa fie filmat etc).
Pentru noi astia din Bucuresti era o sursa majora de frustrare, mai ales ca si programele bulgaresti (singurele care se prindeau cu antenele colective de pe blocuri) nu erau mare lucru. De altfel prima mea experienta cu reglatul unei antene a fost in 1986 cand Ceausescu a refuzat sa mai cumpere drepturile TV pentru Mondialul din Mexic si ne-am mobilizat cativa baieti din bloc sa reglam antena colectiva ca sa putem vedea meciurile ca lumea. Nu zic ce jale a fost si cu aia, administratorul era un securist nenorocit si a inceput sa faca scandal (cica nu mai vedea TV2, ala care emitea o ora pe zi "partial color").
Nu mai zic cat ne-am chinuit, ca nu aveam absolut nici un fel de literatura, nimic.

Problema era si cu varsta, la 14-15-16 ani cat aveau cei din grupul meu de prieteni nu te baga nimeni in seama, daca parintii sau vreo ruda apropiata nu aveau cunostinte in domeniu orbecaiai prin bezna ca sa zic asa. Pe urma a venit 1989 si situatia s-a schimbat radical, imi aduca aminte ca prima antena de satelit de vanzare am vazut-o in talcioc, adusa din Turcia in 1990, cerea ala pe ea ceva monstruos, de zici ca era din aur.

#93
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 15.12.2020

View PostAntihero, on 01 aprilie 2022 - 11:16, said:

Problema in Bucuresti e ca in anii '80 tot orasul era un santier si Ceausescu se plimba zilnic peste tot dand "pretioasele indicatii". Adica activistii si securistii mai mititei ar fi vrut poate sa "inchida ochii" (cum se intampla in unele orase din provincie) dar le era prea frica, mai ales ca orice antena se vedea de la kilometri daca te suiai pe un bloc aflat in constructie (cum ii placea lui Ceausescu sa fie filmat etc).
Pentru noi astia din Bucuresti era o sursa majora de frustrare, mai ales ca si programele bulgaresti (singurele care se prindeau cu antenele colective de pe blocuri) nu erau mare lucru. De altfel prima mea experienta cu reglatul unei antene a fost in 1986 cand Ceausescu a refuzat sa mai cumpere drepturile TV pentru Mondialul din Mexic si ne-am mobilizat cativa baieti din bloc sa reglam antena colectiva ca sa putem vedea meciurile ca lumea. Nu zic ce jale a fost si cu aia, administratorul era un securist nenorocit si a inceput sa faca scandal (cica nu mai vedea TV2, ala care emitea o ora pe zi "partial color").
Nu mai zic cat ne-am chinuit, ca nu aveam absolut nici un fel de literatura, nimic.

Problema era si cu varsta, la 14-15-16 ani cat aveau cei din grupul meu de prieteni nu te baga nimeni in seama, daca parintii sau vreo ruda apropiata nu aveau cunostinte in domeniu orbecaiai prin bezna ca sa zic asa. Pe urma a venit 1989 si situatia s-a schimbat radical, imi aduca aminte ca prima antena de satelit de vanzare am vazut-o in talcioc, adusa din Turcia in 1990, cerea ala pe ea ceva monstruos, de zici ca era din aur.

View PostAntihero, on 01 aprilie 2022 - 11:16, said:

Problema in Bucuresti e ca in anii '80 tot orasul era un santier si Ceausescu se plimba zilnic peste tot dand "pretioasele indicatii". Adica activistii si securistii mai mititei ar fi vrut poate sa "inchida ochii" (cum se intampla in unele orase din provincie) dar le era prea frica, mai ales ca orice antena se vedea de la kilometri daca te suiai pe un bloc aflat in constructie (cum ii placea lui Ceausescu sa fie filmat etc).
Pentru noi astia din Bucuresti era o sursa majora de frustrare, mai ales ca si programele bulgaresti (singurele care se prindeau cu antenele colective de pe blocuri) nu erau mare lucru. De altfel prima mea experienta cu reglatul unei antene a fost in 1986 cand Ceausescu a refuzat sa mai cumpere drepturile TV pentru Mondialul din Mexic si ne-am mobilizat cativa baieti din bloc sa reglam antena colectiva ca sa putem vedea meciurile ca lumea. Nu zic ce jale a fost si cu aia, administratorul era un securist nenorocit si a inceput sa faca scandal (cica nu mai vedea TV2, ala care emitea o ora pe zi "partial color").
Nu mai zic cat ne-am chinuit, ca nu aveam absolut nici un fel de literatura, nimic.

Problema era si cu varsta, la 14-15-16 ani cat aveau cei din grupul meu de prieteni nu te baga nimeni in seama, daca parintii sau vreo ruda apropiata nu aveau cunostinte in domeniu orbecaiai prin bezna ca sa zic asa. Pe urma a venit 1989 si situatia s-a schimbat radical, imi aduca aminte ca prima antena de satelit de vanzare am vazut-o in talcioc, adusa din Turcia in 1990, cerea ala pe ea ceva monstruos, de zici ca era din aur.

Dupa 1989 antenele satelit au început să se înmulțească, deși mai ales în estul țării semnalul era mult mai slab pentru ca singurul satelit recepționabil interesant era Astra pe 19.2E. Apoi cu Hotbird 13E, Amos 4W situația s-a mai schimbat. Încet, încet transmisiunile analogice au fost înlocuite cu cele digitale, care ofereau calitate superioare, dar și sisteme de criptare tot mai sofisticate.
Antenele satelit au avut un maxim prin 2010 după care interesul a început să scadă datorită sistemelor tot mai perfomante de codare din partea operatorilor. Astăzi instalațiile de recepție pierd categoric teren în fața ofensivei IPTV, chiar dacă calitatea IPTV este sub cea a unei transmisii HDTV. S-au încercat și transmisii TV în 3D, la modul experimental dar s-a renunțat din cauza lipsei de interes a pieței. Acum sunt și transmisii satelit la rezolutie UHD, chiar si 8K cum este TRT 8K care transmite experimental in format 8K pe 52E, deși nu prea există echipamente disponibile pentru recepție. Aceste transmisii 8K pot fi receptionate în prezent  cu placi de captură tip TBS sau altele plus un calculator performant. Oricum, pe un monitor de PC e cam greu ca ochiul să sesizeze că este vorba de imagine la rezoluție 8K.

#94
Roland_G

Roland_G

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.02.2018

View Postdjl, on 16 februarie 2021 - 14:49, said:

Alea din ţările vecine şi prietene erau recepţionare pe terestru şi erau programe din ţări comuniste, deci nu prea aveau de ce să se lege.

Avea securitatea tot interesul sa creada populatia ca si in "tarile prietene" se traieste de cacat. De exemplu la maghiari ce reclame vedeai era ca in vest. Si produse din Vest. (Coca-Cola, etc.) Pe langa asta filme, nu furaciuni de cate 10 minute taiate pt. cascadorii rasului. Si lipsa cultului personalitatii.

Prin 86-87 incepusera sa se raspandeasca antenele de satelit, ceea ce l-a si facut pe Ceausescu sa rabufneasca intr-unul din "speechurile" sale: "Sa se mai termine odata cu sateliturile si videourile", bineinteles in accentul sau de sudist incult.

Unde aparea parabolica apareau in apropiere si antenele pirat.

Btw, am intrat aici accidental. Cautam sa vand (daca o mai avea nevoie cineva) o antena parabolica de 2,5m diametru. Aluminiu, dintr-o bucata. Fost adusa din Germania, donatie, dar cumparata de nou, sigur n-a fost ieftina.

#95
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Exact, antenele pirat. Ciudatele antene pirat Posted Image
Niciodata n-am vazut una in "action" dar ma gandesc ca "furau" ma bine ca un Yagi in VHF cum aveam eu in pod. Nu ma deranjau purecii...cand incepea Knight Rider Posted Image  pe RTL Plus.

Apropos de antena ta, asa ca fapt divers, poti posta vreo imagine? In ce zona si la ce pret? Are montura polara?

#96
Antihero

Antihero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 23.03.2016

View PostRoland_G, on 07 iulie 2022 - 23:38, said:

Avea securitatea tot interesul sa creada populatia ca si in "tarile prietene" se traieste de cacat. De exemplu la maghiari ce reclame vedeai era ca in vest. Si produse din Vest. (Coca-Cola, etc.) Pe langa asta filme, nu furaciuni de cate 10 minute taiate pt. cascadorii rasului. Si lipsa cultului personalitatii.

Prin 86-87 incepusera sa se raspandeasca antenele de satelit, ceea ce l-a si facut pe Ceausescu sa rabufneasca intr-unul din "speechurile" sale: "Sa se mai termine odata cu sateliturile si videourile", bineinteles in accentul sau de sudist incult.

Unde aparea parabolica apareau in apropiere si antenele pirat.

Btw, am intrat aici accidental. Cautam sa vand (daca o mai avea nevoie cineva) o antena parabolica de 2,5m diametru. Aluminiu, dintr-o bucata. Fost adusa din Germania, donatie, dar cumparata de nou, sigur n-a fost ieftina.

Aia cu suldistul incult banuiesc ca e din manualul micului iredentist, editia Budapesta 1940 revizuita in 2019 la pretioasele indicatii ale tov. Orban Viktor Posted Image

Realist vorbind, Ceausescu era fiul unui taran sarac, dat ucenic intr-o vreme in care si cainele familiei cizmarului era tratat mai bine ca ucenicul. Dar barem nu si-a tradat tara rusilor, cum au facut-o ungurii instalati la putere dupa invazia din 1956 in frunte cu Janos Kadar.

In rest, Dumnezeu cu mila, in Ungaria comunista era mai bine ca in Romania comunista cam cum e acum mai bine in Belarus decat in Kazahstan...

#97
mardan66

mardan66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 15.10.2010
In 1993 la intoarcerea din SUA dupa sase luni de stat acolo m-am hotarat sa imi pun un sistem de receptie satelit. Am cautat firme care sa comercializeze si sa instaleze sisteme de receptie si am gasit una care se numea Canad Systems cu sediul pe bulevardul Unirii pe undeva pe langa Junior. La sediul lor am ales dintr-un catalog o antena din aluminiu de 1,8 m si un sistem complet de receptie cu pozitioner de la Pace. Cu tot cu instalare a fost echivalentul a aproape 1000 de dolari si sistemul a fost instalat si functional intr-o saptamana. Cele mai interesant lucruri pe atunci erau pe Astra, Hotbird si satelitii din vest (cel cu CMT de care zicea cineva de aici si cei cu programe din America de sud). Pe urma mi-am luat si un LNB de banda C (multe arabesti, rusesti si ciudatenii gen Mongolia) si o placa Technisat si am inceput sa ma ocup de alte lucruri. Din pacate m-am mutat de acolo unde era instalat sistemul dar antena inca e pe pozitie si arata la fel ca la inceput (nu s-a luat vopseaua desi nu a fost revopsita niciodata). Ce vremuri...

#98
Antihero

Antihero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 23.03.2016
Merita spus ca pe vremea aia un apartament bun de 3 camere in Bucuresti era cam 8000 de dolari (decomandat, bloc construit dupa 1977, zona decenta etc) , ca sa inteleaga mai bine si cei care erau prea mici atunci cam ce investitie era 1000 de dolari intr-un sistem de receptie (acum nu ar insemna mare lucru).

#99
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,556
  • Înscris: 13.06.2004
În 1993 încă nu erau aşa de multe posturi tv prin cablu, deci mai mergea o afacere cu tras filme şi muzică de la televiziuni. La muzică cred că mergea şi pe casete audio, că ce conta mono sau stereo pe vremea aia pentru majoritate?    :D

#100
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 06.09.2010
Să nu uităm că se dădeau filme pe video până aproape de sfârșitul anilor ‘90. Era afișat in Iasi prin 92-93-94 programul la Casa Sindicatelor. (al unui astfel de intreprinzator).

#101
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,556
  • Înscris: 13.06.2004
Probabil în oraşele unde nu prea erau televiziune prin cablu. În Bucureşti televiziunea prin cablu + posturi private (toate 3 mari private din Bucureşti dădeau filme: Antena 1, Tele 7ABC, Pro Tv) şi cele 2 de stat dacă nu aveai cablu, erau îndeajuns pentru unii, deci video nu mai tenta aşa de mult. Însă se mai vindeau şi închiriau filme pe casete video.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate