Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cine a avut antenă parabolică (pentru satelit) înainte de anii '000?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#37
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 16.03.2005
Emisiuni înregistrate de pe Super Chanell (muzică în special)  se dădeau pe TVR1 in 1990.

#38
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,807
  • Înscris: 07.07.2009

View Postdjl, on 26 septembrie 2020 - 13:18, said:

Când eram copil/tânăr adolescent, în anii '90, visam la antenă parabolică pentru a putea recepţiona programele transmise via satelit. Nu am ajuns nici azi să am. Dar sunt curios dacă au fost colegi norocoşi care au avut aşa înainte de anii '000 şi ce programe dureau să recepţioneze.
A nu se confunda parabolica pentru satelit cu mini-parabolicele, ultimele fiind folosite pentru recepţionarea programelor emise terestru.
Eu am luat antena de 1.5 m prin 93-94. Încă o am. M-au interesat canalele nemțești de la 19,2 Grade, cel mai mai mult am urmărit însă VIVA la 13 Grade. Antena (pe atunci am avut și motoraș) a mai fost și la 13 Grade dar și la 9 Grade. Momentan îl folosesc fixat cu 5 LNB-uri la 28,2°/23,5°/19,2°/13°/9°.

Edited by KLM2009, 28 September 2020 - 14:43.


#39
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Ştiu că prin 1991-1992 la TV.R. au fost difuzate ceva videoclipuri preluate de pe M.Tv.
Parabole cred că se făceau pe la Deva.
Despre copiatul casetelor... cred că merită un subiect separat sau vorbit pe aici: https://forum.softpe...lumini-i-umbre/

Edited by djl, 28 September 2020 - 14:58.


#40
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pe acea vreme mergea foarte bine pe zona de vest a Romaniei si cu antena de 1,2-1,5, dar pe zona Bucuresti nu se putea face nimic fara minim 1,8 diametru sau mai mult.
Cam la ce am lucrat eu erau oameni cu bani , ce stateau in vile cu acoperisuri la 45 gr si poduri inalte. Montaj extrem de greu
Mai erau si unii ce se mutasera la blocurile alea noi de pe langa Casa poporului.... Sa ridici o parabolica de 1,8 , trasa la mana pe 10 etaje pe langa bloc , daca mai batea si vantul nu era chiar FUN. Apoi trage cabluri, certuri cu vecinii "invidiosi", reclamatii, ca se strica acoperisul si izolatia blocului....amintiri de mult uitate.

#41
laurentiu_73

laurentiu_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.07.2009
Am antena parabolica din fibra de sticla din 1994 cu motoras, pe care o folosesc si acum dar cam exfoliata. Primul receptor a fost LaSat 3000 plus, dupa aia a urmat un Strong 4355 Evo iar in prezent Amiko Impulse sat. Mi-aduc aminte cu placere de Viva, Cartoon Network si TNT cu filme vechi dupa ora 21,00, Italia1, Canale 5, Rete4, am vazut prima emisie prin satelit TV Romania International care incepea la 9:30 seara, etc, etc

#42
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,939
  • Înscris: 06.09.2004
Eu am avut antene din 1994 pana azi.

View Postbumpocbum, on 26 septembrie 2020 - 13:27, said:

Prima antena satelit cu diametru mare, cred ca 2-3m, a fost pentru net, download, cu transfer de 500 Kbps , de 10-11 ori mai rapid ca pe un modem de 48kbps....

LE: Prindeam si ceva posturi TV tot pe ea, de fapt prin tunerul TV din PC.

View Postbumpocbum, on 26 septembrie 2020 - 14:11, said:

Nu mai tin minte dar era in perioada in care aveam net pe modem de 48k. Transmisia era terestru receptia prin satelit. Ulterior am trecut pe ADSL.
Ma cam indoiesc ca era inainde de 2000...

View Postketa, on 26 septembrie 2020 - 16:32, said:

Nu stiu si nu cunosc pe cineva sa fi avut antena satelit inainte de 89....
Ar fi fost ca sum te-ai impusca singur...
Am vazut montate in Constanta doua, inainte de '89.

View Postlostmyhope, on 27 septembrie 2020 - 10:56, said:

Nu am avut personal dar erau vecini care detineau asa ceva, si tata se lega mereu la ei sa prindem si alte posturi pe un televizor alb negru marca sirius (mereu se strica selectorul si il caram in patura la reparatii Posted Image)  ) si vecinul de fiecare data cand se prindea ca  eram legati la antena lui ne taia cablul. Posted Image)))))))  
Esti sigur? Posted Image
Nu prea merge; tehnic vorbind.

Edited by isr2002, 29 September 2020 - 19:58.


#43
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 04.10.2005
Primul contact cu antena satelitba fost in 17.12.1992 a cumparat unchiu-miu... antena faina, calitate 1.2 m Al coreeana si lnb de 1.3 db... apoi in 08.03.1993 am cumparat taica-miu de la Tehnic B din timisoara un Kathrein de 0.6 m al-super antena si cu lnb mai bun de o.9 db... Receiver Amstrad....mergea pe astra.. canale germane si olandeze si ceva britanice... ma enerva ca nubintra bine The Children Channel... Screensport si sky one- pt wresling..  erau multi pureci... am fol antena aia 15 ani... inclusiv pt internet  placa de pc... as fi fol si acum... super-performanta era, dar mi-au furat-o din boxa... pt al cred...

Edited by khristian78, 25 October 2020 - 17:40.


#44
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,000
  • Înscris: 30.12.2012
Eu am avut antena din Septembrie 1996. Atat antena cat si LNB-ul (de 0.9 dB) sunt in functiune chiar si astazi. Nu am gasit inca un LNB care sa mearga mai bine decat ALPS-ul (made in Japan) luat atunci. In Septembrie 2001 i s-a adaugat un actuator de 12.

Edited by numerci, 30 October 2020 - 07:46.


#45
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Abia acum am descoperit topicul. Frumos...Posted Image  continuam si in 2021...

Pe mine m-a prins microbul prin '93-'94 si tine inca pana in ziua de azi. Momentan am 6 antene active. 2 PFA 2,20m fibra (momentan fara functiune) si 1,80 motorizata, din petale, AB Brasov pentru banda C. Un offset Hirschmann de 1,20 din GFK, tot un fel de fibra, da foarte robusta si grea, motorizata pentru KU. Restul, din astea micute de 0,80 m cu HH si fixe, tot pentru KU. Prima mea antena (2,20m) fibra peste care era (senzatie), nu staniol de Al ci tabla subtire de Al prinsa in nituri.  Deci era oarecum o varianta imbunatatita de fibra Posted Image . Pe vremea aceea "wow"! Foarte mandru de ea. In centrul tarii intra Eurosportul fara pureci. Era ceva tare de tot atunci, stiind ca acel post facea legea la reglaj/receptie. LNC Cambridge de 0,7 modificat cu flansa, plus receiver fuba. Motoras de stergator cu cutie manuala de reglaj stanga-dreapta. Mai intai era posibila receptia de la Astra 23' E (Kopernikus, parca era atunci), pana la Eutelsat 7'E.
A urmat un upgrade la motoras, in sensul ca dupa o vreme, a adus tata un actuator mai performant, de la Sacele (BV), daca imi amintesc bine. Era lung tare..comparabil cu surubul meu actual.. Dupa o scurta adaptare si cateva puncte de sudura, am trecut pe noul actuator si am reusit receptia impecabila programelor Mediaset (Italia1, Rete4, etc) de pe Intelsat 60'E. Stiu ca imi intra acolo foarte slab si Iranienii. (IRIB). Da rau de tot. Spre vest limita am avut-o la Intelsat pe 27'W...acolo imi place tare mult canalul de muzica country CMT. Intra cu pureci, datorita elevatiei scazute si a pomilor pe directie, dar mergea. Toata ziua invarteam la antena. Super vremuri.
Standard urmaream Astra pe 19'E fiind vorbitor de lb germana. Dar si Viva pe 13'E, turcii pe Turksat inca dadeau filme bune. Cateodata aveam noroc si uitau sa bage codarea Nagra pe Cine5..cate o jumate de ora. Era fain..deodata hopa...intrau "dungile" Posted Image Atunci treceam pe altceva.... pana laurma tot gaseam undeva ceva fain de urmarit.

Edited by chris_dvb, 05 February 2021 - 13:59.


#46
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Deci am avut prima instalatie in '91. Era compusa dintr-o "barabulica" de 1,5 m (pentru Arad era suficient), un LNC de 1 dB si receptor facut de mine dupa o schema dintr-o revista ungureasca.
Tin minte ca am montat antena si ma chinuiam sa o reglez folosind anticul TV Lux L. Atunci am aflat ca un vecin avea de vinzare un TV Grundig. A fost primul meu TV color.
S-a nimerit ca tocmai in perioada aia am ramas si in concediu. Ce a urmat? Stateam treaz pina tirziu si urmaream filme.

#47
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,829
  • Înscris: 11.01.2006
Va spun eu ce canale se receptionau inainte de 1990 pe satelit in EUROPA !Eu nu am avut antena de satelit,dar in CRAIOVA treceam zilnic pe langa un bloc pe care era montata o mega antena de peste 2 m prin 1989 si m-am intrebat ce programe putea receptiona inginerul acela la acea vreme..ASA ca m-am interesat.
Cele mai notorii programe la acea data difuzate prin satelit erau : MTV EUROPE,SUPER CHANNEL,SKY ONE,SKY MOVIES PLUS,RAI UNO,RAI DUE ,MCM EUROMUSIQUE ,M6 ,TF1 ,PRO 7,RTL PLUS ,SCREENSPORT ,FILM NET PLUS ,TV3 SWEDEN etc

Edited by CABLE MAN, 06 February 2021 - 12:05.


#48
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,829
  • Înscris: 11.01.2006
ALTE programe tv prin satelit la inceputul anilor 90 : RETEMIA,TELECLUB,PREMIERE,TELE 5 ESPANA,RTL 4 VERONIQUE,GALAVISION,BRIGHT STAR,BRAVO CHANNEL,La CINQ,La SEPT,CANAL +,CANAL + ESPANA,MAGIC BOX STAR ,3 SAT,THE CHILDREN CHANNEL ,CNN,DISCOVERY CHANNEL,EUROSTEP,WORLDNET,SKY NEWS,TV 1000,CANAL J ,ANTENNE 2 FR,RETE 4,CANALE 5,ITALIA 1,KINDERNET,THE MOVIE CHANNEL,SVT 1 si SVT 2 SWEDEN,TV NORGE,TV4 SWEDEN etc

Edited by CABLE MAN, 06 February 2021 - 12:33.


#49
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003

View PostCABLE MAN, on 06 februarie 2021 - 12:04, said:

Va spun eu ce canale se receptionau inainte de 1990 pe satelit in EUROPA !Eu nu am avut antena de satelit,dar in CRAIOVA treceam zilnic pe langa un bloc pe care era montata o mega antena de peste 2 m prin 1989 si m-am intrebat ce programe putea receptiona inginerul acela la acea vreme..ASA ca m-am interesat.
Cele mai notorii programe la acea data difuzate prin satelit erau : MTV EUROPE,SUPER CHANNEL,SKY ONE,SKY MOVIES PLUS,RAI UNO,RAI DUE ,MCM EUROMUSIQUE ,M6 ,TF1 ,PRO 7,RTL PLUS ,SCREENSPORT ,FILM NET PLUS ,TV3 SWEDEN etc
Si SAT 1 nu ? Dar ARD si ZDF ?

Edited by KLMN, 06 February 2021 - 20:45.


#50
Calin72

Calin72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 25.01.2021
Da si Sat 1,ARD,ZDF,3sat,VOX,etc.,eu mi-am luat antena pe finalul lui *90,avea1,50m si era fixata pe Astra,apoi prin vara lui 91 i-am pus un motoras si mergea brici.Ma uitam la turci când erau meciuri din cupele europene si cum stiam italiana,era mai mult pe italieni Canale 5,Italia Uno,Rete 4.

#51
laurentiu_73

laurentiu_73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.07.2009

View PostCABLE MAN, on 06 februarie 2021 - 12:04, said:

Va spun eu ce canale se receptionau inainte de 1990 pe satelit in EUROPA !Eu nu am avut antena de satelit,dar in CRAIOVA treceam zilnic pe langa un bloc pe care era montata o mega antena de peste 2 m prin 1989 si m-am intrebat ce programe putea receptiona inginerul acela la acea vreme..ASA ca m-am interesat.
Cele mai notorii programe la acea data difuzate prin satelit erau : MTV EUROPE,SUPER CHANNEL,SKY ONE,SKY MOVIES PLUS,RAI UNO,RAI DUE ,MCM EUROMUSIQUE ,M6 ,TF1 ,PRO 7,RTL PLUS ,SCREENSPORT ,FILM NET PLUS ,TV3 SWEDEN etc
Salutare! Nu era cumva pe Rocada, in zona actualului sens giratoriu de la Consul? Vedeam una in blocul de langa calea ferata, eu fiind in curtea Liceului Energetic

#52
CABLE MAN

CABLE MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,829
  • Înscris: 11.01.2006
Ba da.Era antena parabolica a unui inginer mai nonconformist,multi il considerau cam nebun,dar el era vizionar.
Si eu am terminat la Liceul Energetic,dar mai inainte.

View PostCalin72, on 07 februarie 2021 - 13:15, said:

Da si Sat 1,ARD,ZDF,3sat,VOX,etc.,eu mi-am luat antena pe finalul lui *90,avea1,50m si era fixata pe Astra,apoi prin vara lui 91 i-am pus un motoras si mergea brici.Ma uitam la turci când erau meciuri din cupele europene si cum stiam italiana,era mai mult pe italieni Canale 5,Italia Uno,Rete 4.

VOX -ul nu era in anul 1991.Cat despre ARD1 ,pe langa acesta emitea si ARD 1 PLUS,dar numai 6 ore pe zi,fiind un canal tv cu profil cultural.
ALTE canale germane care emiteau la inceputul anilor 90s :BAYERN 3,TELE 5,WEST 3,NORD 3 si Punkt 6.
Turcii difuzau  5 canale nationale:TRT 1,TRT 2,TRT3,TRT4 si TRT 5 INT,ISRAELUL ILTV 1,2 si 3,IRANUL transmitea IRIB TV 1 si IRIB TV 2 pe INTELSAT 63 grade EST.
Pe acelasi satelit cu iranienii era si un canal destinat fortelor americane stationate in EUROPA :AFRTS-E2.

#53
SharonCollins

SharonCollins

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,145
  • Înscris: 07.04.2017
Aveau vecinii mei, noi doar ce ne luasem tv color prin 92 sa fi fost si uneori intrau desene animate sau alte chestii de la ei. Poate sa imi explice cineva cum era posibil?  Noi aveam atunci o antena normala.

Edited by SharonCollins, 08 February 2021 - 23:14.


#54
Calin72

Calin72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 25.01.2021
Da CABLE MAN,am verificat vox a apărut in ian 93 ca sa fim precisi pana la capăt,oricum au trecut 30 de ani,o luna in plus sau in - mai contează?Canalele :BAYERN 3,WEST 3,NORD 3,erau regionale,nu cred ca le privea nimeni cat timp erau pro 7, RTL,Sat1.Altele gen SKY MOVIES,FILM NET,TV1000,canalul german Premiere,etc(sau canalul turcesc Cine5(asta pe sat turc),amintit si in postarea colegului Chris,si care avea o codare ca a canalului german Premiere),toate beton dar toate codate,filme non stop fara reclame un fel de HBO actual,doar ca pt vremurile de atunci cu noi care veneam de la 1 canal tv cu 2 ore de program era ok si puzderia de canale la liber in diverse limbi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate