Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cine a avut antenă parabolică (pentru satelit) înainte de anii '000?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004

View Postbim11, on 26 septembrie 2020 - 14:59, said:

Am avut pe vremea lui Ceausescu, cred ca de prin '86-'87. Diametrul tin minte ca era 1.8 - 2m si avea un sistem facut cu un motoras de stergatoare de la masina pentru a o orienta spre alti sateliti. Prindeam posturi nemtesti (RTL, Pro7, Sat1 , 3Sat), englezesti (Sky-uri) si italienesti (RAI-uri). Pe atunci, unii care aveau antene montau o prelata sau un plastic in fata ei, ca sa nu poata fi vazuta din aer, era teama aia sa nu te prinda securitatea, dar in cercul nostru de prieteni multi aveau antena si video. Era destul de dificil de manevrat, receiverul era analogic, cand miscam antena sa schimb satelitul, trebuia sa misc mult pe potentiometrul de programe, ca sa ma asigur ca nu ratez pozitia optima.
Dupa revolutie, cand a aparut cablul TV am renuntat la ea.

Colegule, m-ai atins la corazon. Că eram fuarte curios să văd dacă a avut cineva pe vremea lui Alo-alo. O casetă video pe care o rulam când eram mic (dar după 1990) era trasă de pe Sky Tv... nu ştiu dacă în 1989 sau 1990.
Dar se recpţionau via televiziunea prin cablu toate posturile pe care le recepţionai via satelit de ai renunţat la ea?

#20
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,069
  • Înscris: 24.02.2011
Din ce mai țin minte, înainte de 89 mă mai uitam la un coleg de școală la "Străzile din San Francisco" și alt serial polițist cu un gras și un câine cu bot turtit Posted Image
În ziua de 17 decembrie 1989 ne-a lăsat de la școală mai repede și am mers mai mulți la un alt coleg de generală și se dădea pe ceva post străin imagini de la Timișoara. Mai multe nu țin minte că eram mic

Edited by sandel1, 26 September 2020 - 15:39.


#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Ăla cu poliţistul gras şi mopsul era "Jack and the fatman/Jack şi grăsanul". S-a difuzat şi la noi după 1989.

#22
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016

View Postdjl, on 26 septembrie 2020 - 14:33, said:

Bombalurina, cât timp ai folosit-o?
Nu mult, vreo 2-3 ani pana a aparut televiziunea prin cablu.

#23
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu stiu si nu cunosc pe cineva sa fi avut antena satelit inainte de 89....
Ar fi fost ca sum te-ai impusca singur...

#24
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Am avut prin anii 90, comutat pe satelitul nemțesc, erau doar programe nemțești.
Pro 7, sat 1, RTL, vox, viva, cartoon network din ce îmi aduc aminte.
Mai ok decât TVR 1 și 2 care le prindem cu antena pe casă, nu era cablu.

#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Te uitai la VIVA?    :D

#26
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Da, cam 80% din timp pe viva mergea, muzica la greu, toată muzica anilor 90 de acolo o știu.
În rest nu înțelegeam mare lucru pe restul programelor, mă uitam când erau filme, deduceam ce zic ăia pe acolo.

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Nemţii şi dublatul filmelor. Cretinătate maximă. Idem la Franceji ji Italieni    :disgust:    Să nu uităm de Spanioli.
Până când ai avut antena?

#28
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Prima antena de satelit am avut in martie 1990, frumoase vremuri in acest domeniu, acum am 3 antene de satelit.

#29
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005

View Postcalbog, on 26 septembrie 2020 - 16:58, said:

Da, cam 80% din timp pe viva mergea, muzica la greu, toată muzica anilor 90 de acolo o știu.
......
Aveam un preten , ce dadea discoteca in comuna . La ora 12  in fiecare duminica , era topul MTV ...
Se prezenta cu video  si inregistram topul periodic . Le-a  bagat in discoteca si un TV mare color  SH ..  Era  nebunie , au  venit  țăranii  din 7  sate , sa  joace :)  
Eu urmaream  transmisiile de pe euronew , era o rubrica " no comment"  .  Erau  doar  imagini .. nu trebuia  sa  sti  nici o    limba ..  :)

#30
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007

View Postbim11, on 26 septembrie 2020 - 14:59, said:

Am avut pe vremea lui Ceausescu, cred ca de prin '86-'87. Diametrul tin minte ca era 1.8 - 2m si avea un sistem facut cu un motoras de stergatoare de la masina pentru a o orienta spre alti sateliti. Prindeam posturi nemtesti (RTL, Pro7, Sat1 , 3Sat), englezesti (Sky-uri) si italienesti (RAI-uri). Pe atunci, unii care aveau antene montau o prelata sau un plastic in fata ei, ca sa nu poata fi vazuta din aer, era teama aia sa nu te prinda securitatea, dar in cercul nostru de prieteni multi aveau antena si video. Era destul de dificil de manevrat, receiverul era analogic, cand miscam antena sa schimb satelitul, trebuia sa misc mult pe potentiometrul de programe, ca sa ma asigur ca nu ratez pozitia optima.
Dupa revolutie, cand a aparut cablul TV am renuntat la ea.

Esti sigur ca aveai inainte de revolutie? Nu ai calculat gresit anii? Nu vreau sa te contrazic dar..... nu prea e plauzibil.

#31
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,376
  • Înscris: 30.11.2005
Mi-am  adus  aminte o intamplare haioasa : ma  cheama medicul din comuna , ca  si-a  luat  antena , dar nu  reuseste sa o  regleze si nu prinde  nimic . Zis  si  facut ,  ma  duc  la dispensarul din comuna (acolo locuia , provizoriu) . Antena era , prinsa de  niste  capriori , in podul  dispensarului ( un  spatiu  generos) . In  fata  avea  acoperisul din  tigla  groasa de Jimbolia !  :) .
Am  muncit  o  juma  de  zi , sa ridicam  prin  acoperis un  caprior , sa  prindem  antena , sa o  reglam . Cand o  lasi  pe  un  singur  satelit  este  ok ,  Nu  ai  nevoie  de  prea  multe  calcule .
L-am intrebat , de ce  a  ales  sa  o  puna  in  pod . A zis  ca a  vrut  sa  fie  protejata de ploi ,  zapada . ( cred ca i-a  fost  frica  de  LNB , ca  va  intra  apa in  el )

#32
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013

View Postdjl, on 26 septembrie 2020 - 17:19, said:

Nemții și dublatul filmelor. Cretinătate maximă. Idem la Franceji ji Italieni    :disgust:    Să nu uităm de Spanioli.
PĂąnă cĂąnd ai avut antena?
Din 92-93 până după 2000-1-2 nu mai rețin exact știu că au început să apară antene kit in magazine de electronice care prindeau și pro tv, antena 1 la liber, după a venit cablul și nu am mai folosit.
Italieni am văzut la cineva tot pe atunci, rai 1, tot mai înțelegeai ceva.

@scrub da, multi foloseau muzica pe post de radio etc in diverse localuri pe atunci.

#33
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007

View Postmercur68, on 26 septembrie 2020 - 17:37, said:

Esti sigur ca aveai inainte de revolutie? Nu ai calculat gresit anii? Nu vreau sa te contrazic dar..... nu prea e plauzibil.

mai aduceau marinarii, pe vapor.  cu putin talent, mai gaseai in consignatie, desi uneori faceai doar acte de consignatie, ca sa nu ti-o confiste, ca fiind ilicit obtinute.
evident era interzis sa ai antena, dar daca nu te reclama nimeni, iti plateai taxele la timp catre sectorist, (sau erai ciripitor la secu si asta iti era rasplata) scapai.
ca fapt divers, pe unchiul meu suspectez ca l-a reclamat nevasta-sa, nu se intelegeau prea bine in perioada aceea.
pe mine nu ma prea atragea satelitul, nu intelegeam de ce trebuie sa ma uit la niste nemti de la care nu intelegeam nimic. iar italienii aia bateau din gura non stop.
In schimb, ma mai uitam cu vara-mea la un canal de moda. cred ca era actualul  FashionTV,dar nu sunt sigur.  eu ma uitat la țâțele fetelor si la chiloți, nu la sigla...

Edited by strongsss, 26 September 2020 - 20:04.


#34
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 24.02.2017

View Postdjl, on 26 septembrie 2020 - 13:18, said:

Dar sunt curios dacă au fost colegi norocoşi care au avut aşa înainte de anii '000 şi ce programe dureau să recepţioneze.
Inainte de 2000 aveau destui. Inainte de 89 aveau doar securistii si familiile lor ....  Ce frumos era ....  [ironic]

#35
lostmyhope

lostmyhope

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 25.12.2012
Nu am avut personal dar erau vecini care detineau asa ceva, si tata se lega mereu la ei sa prindem si alte posturi pe un televizor alb negru marca sirius (mereu se strica selectorul si il caram in patura la reparatii :))  ) si vecinul de fiecare data cand se prindea ca  eram legati la antena lui ne taia cablul. :))))))))  Posted Image Posted Image Posted Image

#36
bim11

bim11

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 05.01.2019

View Postdjl, on 26 septembrie 2020 - 15:27, said:


Colegule, m-ai atins la corazon. Că eram fuarte curios să văd dacă a avut cineva pe vremea lui Alo-alo. O casetă video pe care o rulam când eram mic (dar după 1990) era trasă de pe Sky Tv... nu ştiu dacă în 1989 sau 1990.
Dar se recpţionau via televiziunea prin cablu toate posturile pe care le recepţionai via satelit de ai renunţat la ea?
Mai inregistram muzica pentru prieteni, tin minte ca era un canal numit Super Channel care pe vremea aia dadea muzica. MTV nu prindeam...
Am renuntat pentru ca majoritatea canalelor de interes au aparut pe cablu. Ma uitam in general la canalele nemtesti, iar RTL era inca de la inceput pe cablu. In plus, setup-ul cu antena era dependent de vreme, daca ningea sau ploua se vedea foarte rau, pe cand la cablu nu aveam problema asta.

View Postmercur68, on 26 septembrie 2020 - 17:37, said:

Esti sigur ca aveai inainte de revolutie? Nu ai calculat gresit anii? Nu vreau sa te contrazic dar..... nu prea e plauzibil.
Sunt sigur... erau destui pe vremea aia care aveau antene, dar cum spuneam, incercau sa le camufleze, le puneau in pod sau puneau prelate peste ele. Nu trebuia sa fii nu stiu cine in partid sau securist, era de ajuns sa fii un doctor mai cunoscut si te rezolvai cu parabolica, evident pe bani multi. Nu mai tin minte unde se faceau antenele, eu cred ca se construiau in tara si doar electronica se aducea din exterior.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate